בית פורומים בחדרי חרדים

האם הציבור החרדי לקראת קו הסיום

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-25/1/2016 23:32 לינק ישיר 
האם הציבור החרדי לקראת קו הסיום

בעקבות הכתבה ששודרה (כמובן שהביאה מלא רייטינג על חשבונינו על חשבון הילדים שלנו)

האם מה שנאמר בכתבה באמת משקף את המציאות? האם הציבור החרדי כבר לא אותו ציבור איכותי שהיה מאז ומתמיד?

מבדיקה של ההיסטוריה במדינת ישראל תמיד ניסו בתקשורת לצייר כאילו הציבור החרדי זה טראנד חולף. זה לא משהוא חדש. תמיד אמרו שהנה סוף סוף הם החרדים יהיו כמו אלה שלא רצו להתאמץ למען התורה. שהנה הציבור ירצה לעזוב ח"ו את התורה והמצוות להוריד את הכיפה ולעזוב את הכל.

אם תשימו לב מסבבכם תראו שאם כל זה שהציבור נהיה הרבה פחות תמים. וכל אחד יודע שיש גם דרכים אחרות.הציבור ברובו תמיד מעדיף את דרך היהדות. בכל מקום תראו חברים מנסים להתחזק יותר. לקבל קבלות בכל תחום אפשרי. בדיוק כמו בדורות הקודמים.

לדור הצעיר אולי יותר קשה. אבל בסוף מי שיש לו לאן לחזור. מי שיש לו משפחה תומכת. בסוף תמיד חוזר לדרך היהודות. ובדרך כלל בקיצוניות גדולה יותר

מי שחושב שבגלל שהציבור מכיר ויודע יותר. לכן תהיה ירידה בשומרי התורה. טועה. בדיוק כמו שציבור החוזרים בתשובה התחזק ביהדות עם כל מה שהכיר ידע וחווה. בכל אופן נכנס תחת כנפי היהדות תמיד בשמחה עם כל הקשיים שהיו לו בדרך

מי יסכים לוותר על ילדים עם חינוך שיש רק לציבור החרדי. עם משמעות גדולה ככ לחיים. עם תוכן עשיר ככ בחיים. מי שחווה את זה בילדות לא יסכים לותר על כך בעד שום הון שבעולם

בכל ציבור כמו בציבור החרדי יש את אלה שעברו קשיים בחיים ו מנסים לברוח מהמציאות שבה הם חיים

עדיין אותו שדרן יכול למות מקנאה זה לא ייקרה בזמן הקרוב

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 11:03 לינק ישיר 

כשהיה דבר שנראה כשיא הערכים, והיא הציונות, והיא אכלה בכל פה בציבור החרדי וזאת בנוסף לכך שהוא היה קטן, בן גוריון אישר דיחוי לבני ישיבות מכמה סיבות, ואחת מהם שממילא עוד מעט חרדים יהיו מוצג מוזאוני, ואילו כיום הציונות בכיוון של מוצג מוזיאוני, והחרדים אפעס במצב משופר יותר,
על אחת כמה וכמה כיום שערכי הציונות והדמוקרטיה בפשיטת רגל,
והיהדות החרדית פורחת שדברים אלו (מחיקת היהדות החרדית) היא עורבא פרח,
ונכון שזה מוציא אותם מדעתם, אבל שרדנו למעלה מאלפיים שנה, כנ"ל גם אותם.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 11:07 לינק ישיר 

היוצאים לא יכולים להזיק לציבור החרדי.
גם לא הקידמה הטכנולוגית ממנה כולם פוחדים.
הדבר היחידי שיכול לחסל טוטאלית את היהדות הוא מחלוקות הפנימיות.
על החומרה שלהם אף אחד לא מדבר. (כי לכל אחד יש צד)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 11:07 לינק ישיר 

ככל שהמוסד (הציבור החרדי) גדול יותר, כך פח הזבל (היוצאים והנושרים למיניהם) גדול יותר. 

זו העובדה היחידה שמסבירה את המספרים הגדולים יחסית של נושרים. אין עליה גדולה באחוזים, וגם אם יש על פי הנתונים הסטטיסטיים שהובאו, הרי שאלו דור שני של חוזרים בתשובה מסגנונות מסוימים, וממש לא יוצאים קלאסיים. הרי אם היו כמויות כאלו של יוצאים, לא היו ממחזרים לכל כתבה את אותם אנשים ומראים "קהילה" של פחות מ-20 חבר'ה. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 11:09 לינק ישיר 

נפשיהודי כתבה:

מציאות החיים מראה שקידמה טכנולוגית הרסה גם הרסה בציבור החרדי ואף בכללי.
אם כי מחלוקות זו צרה צרורה שהורסת רבות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 11:16 לינק ישיר 

נפשיהודי כתב:

היוצאים לא יכולים להזיק לחברה החרדית כחברה, מלבד לסחוף בודדים לכיוונם.

הקידמה הטכנולוגית הורסת ויכולה להרוס עוד יותר את החברה החרדית מבפנים. ישנם הרבה אנשים שנראים כחרדים ובפנימיותם לא ממש כאלו, כתוצאה מהחשיפה ההרסנית לרשת.

המחלוקות, אוי, המחלוקות. זה מה שמאיים על האידיאולוגיה הפנימית של החברה, וביחוד שאופן המחלוקות היום הוא שחור-לבן, אין אמצע ואין שני צדדים, לצערנו הרב. 

חלק ניכר מהמחלוקות והגדלתם מלובה באמצעי התקשורת, ובכלל זה הפורום המכובד הזה. ולכן, כל מי שסולד מהשיח הפלגני הזה, יכול ליטול חלק במאבק נגד הפלגנות, ולא להגיב כלל באשכולות הקשורים למחלוקת זו או אחרת, להשתתף באשכולות ניטרליים, ובכך להפוך את המקום הזה, למקום שלו יותר ופלגני פחות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 12:32 לינק ישיר 

יצחקהספרן כתב:
 והחרדים אפעס במצב משופר יותר,

למה מצבם משופר יותר? כי יש להם יותר חברי כנסת?

נענה לך בדברי רש"י בפרשת וישב
הפשתני הזה נכנסו גמליו טעונים פשתן, הפחמי תמה אנה יכנס כל הפשתן הזה, היה פיקח אחד משיב לו ניצוץ אחד יוצא ממפוח שלך ששורף את כולו,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 12:50 לינק ישיר 

יש כאן שני תהליכים מנוגדים שסותרים זה את זה, לכן קצת קשה לחזות את העתיד:

מצד אחד, ההשפעה של האינטרנט הסלולרי היא הרסנית וחודרת לכל פינה. מי שנחשף לזה הוא כבר לא אותו בן אדם.

מצד שני, אסור לזלזל בסכומי העתק שהממשלה משקיעה במגזר החרדי ושמממנים את החינוך החרדי ואת הממסד החרדי שמתרגם אותם לקולות בבחירות שמבטיחים את המשך הזרמת המזומנים ואפילו את הגדלתם.

לכן, בגדול, הערכתי היא שכל עוד המדינה מסוגלת להמשיך לממן, הציבור החרדי לא יתמוטט. אבל יכול להיות שהוא ישתנה מבפנים בגלל נזקי האינטרנט הסלולרי, ושיגדל מאוד שיעור ה-"אנוסים" (שכולל לא רק כופרים ואפיקורסים אלא גם אנשים שהיו למשל מעדיפים לחיות כדתיים לאומיים אבל מבחינה כלכלית וחברתית זה לא שייך).

מחלוקות פנימיות לעומת זאת תמיד היו לאורך כל ההיסטוריה.

אני אגיד יותר מזה, נראה לי די ברור שריבוי מחלוקות, ואין הכוונה למחלוקות ממוניות כמו פוניבז', הוא סממן מובהק לאדיקות דתית. ככל שיש יותר מחלוקות זה מעיד על כך שהציבור יותר קנאי ולא מוכן לעגל פינות ולעקם את ההלכה רק כדי לשמור על אחדות מזויפת.

תוקן על ידי אזנים_לכתל ב- 26/01/2016 12:50:37

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 13:08 לינק ישיר 

drall כתבה:

יצחקהספרן כתב:
 והחרדים אפעס במצב משופר יותר,

למה מצבם משופר יותר? כי יש להם יותר חברי כנסת?

נענה לך בדברי רש"י בפרשת וישב
הפשתני הזה נכנסו גמליו טעונים פשתן, הפחמי תמה אנה יכנס כל הפשתן הזה, היה פיקח אחד משיב לו ניצוץ אחד יוצא ממפוח שלך ששורף את כולו,

הכן עולם התרבות החילונית עושה רעש וניפוח כפשתן,
אבל ניצוץ קטן וראה כמה עוזבים אותו וחוזרים בתשובה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 13:33 לינק ישיר 

הציבור החרדי בארץ תלוי לחלוטין במדינה כלומר בכוחו הפוליטי שגורם לממשלות ישראל להחזיק ולחזק את הציבור החרדי, אם זה ישתנה הקריסה תהיה מהירה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 14:04 לינק ישיר 

כמו כל חרדי ממוצע גם לי יש אובססיה לכל סיקור עיתונאי בנושא חרדים ובמיוחד בנושא היוצאים, ניתן להוציא את החרדי מהשטייטל אך לא את השטייטל מהחרדי.
כך יצא שצפיתי בעניין רב בתוכניתו (שני פרקים עד כה) של אבישי בן חיים על "התפרקות החברה החרדית".
אני לא היחיד שמתייחס לזה, אך גם אני אתן את חלקי :-)
דבר אחד חייבים לומר את ה"איומים" על החברה החרדית אבישי בן חיים היטיב לתאר ולנתח את זה אי אפשר לקחת ממנו.
אך על מסקנותיו אני בהחלט אחלוק ובכמה נקודות.

א. קצת היסטוריה, למעשה מה שמתאר הרב אורי זוהר כתופעת שלא הייתה כמוה זה ממש לא נכון למעשה ההפך הוא הנכון.
ערב הופעתה של תנועת ההשכלה על בימת ההיסטוריה ניתן לומר שכ90% יהודים ראו את עצמם שומרי מצוות (מי פחות ומי יותר). וודאי שלא הייתה חברה חילונית יהודית.
לעומת זאת ערב מלחמת העולם השניה היו בפולין לכל היותר שליש חרדים. וזה בפולין, שהייתה חרדית יותר. במערב אירופה אחוזי החרדים היו נמוכים בהרבה.
כלומר יש כאן ירידה של 70% בתוך כ150 שנה.
אז קודם כל אין סיבה לפאניקה.

ב. וודאי תהיתם מדוע שמתי את המילה "איומים" במרכאות. הסיבה היא שאיני רואה בזה איום אלא הזדמנות. ואסביר.
אמשיך עם הדוגמא ההיסטורית מתנועת ההשכלה.
היהדות החרדית התמודדה עם תנועת ההשכלה (במקומות בהן היא התמודדה) בשלשה דרכים.
האחת היא המפורסמת שבהם דרכו של החתם סופר, גיטאות, מבצרים וקהילות נפרדות לחלוטין ללא כל מגע וקשר.
דרך זו למעשה פתרה את הבעיה בצורה טכנית לחלוטין, מנעה מהקהילות להתפרק ע"י הקמת חומות וביצורן אך הרבה פחות מכך נתנה מענה רעיוני. למעשה היא הצילה את הקהילות אך לא מנעה את עזיבת הדת.
השניה היא דרכו של הרש"ר הירש, תורה ועבודה, הקמת בתי מדרש לרבנים אך מתוך נקודת מבט מסורתית, רכישת השכלה אך ללא כפירה. בבחינת "ויקח את החנית מיד המצרי ויכהו בחניתו".
השלישית היא דרך החסידות (שאמנם החלה מעט קודם לכן אך התגלתה כמענה יעיל למדי)
החסידות לא התעסקה למעשה בשאלות באמונה בפילוסופיה ובכל הדברים שהייתם חושבים שקשורים להשכלה.
החסידות הבינה עיקרון פשוט, כשלאדם טוב בבית הוא לא עוזב. נקודה. רוב האנשים שעוזבים (או יוצאים או איך שתקראו לזה) אינם עוזבים מסיבות פילוסופיות עמוקות, אלא מסיבות רגשיות. (לא אומר תייווע'ס זה בעיני זה לא נכון).
כשלאדם לא טוב הוא מחפש שינוי, וכשנהיה מצב שהיהדות הפכה לעסק מעיק, לתנועה אליטיסטית של למדנים שכלתנים שמנותקת מהרגש ומהציבור הרחב אנשים פשוט עוזבים. וכי למה להם לסבול? מדוע להתייסר תחת עול החובות הדתיות המעשיות?
(למעשה כבר קדמו לחסידות בעל חובות הלבבות ונוספים אך זו הייתה תנועה מגובשת).
לכן יצאו גדולי החסידות נגד המוכיחים והמגידים שמאיימים באיומי גיהנום וסבל.
ולכן עסקה החסידות כה רבות בעניינים שבלב באהבת ה' בשמירת מצוות מתוך שמחה וכו'.
(מצטער על האריכות עם החסידות וזה אך זה קרוב לליבי, מה לעשות?)

מכל האריכות המיגעת הזו ניסיתי להפיק נקודה אחת. תנועת ההשכלה ברוב המקרים גרמה לעזיבת הדת מפני שעלתה וחידדה את המקומות שהחברה היהודית של זמנה כשלה בהן, את המקומות המוזנחים, את הנקודות שצריכות תיקון. את הדברים שנשכחו או נזנחו עם הזמן.
ובכך למעשה נתנה להם מודעות ואיפשרה את תיקונן. כפי שאומרים מעז יצא מתוק.

ומכל זאת יוצא, שהאיומים האלו בעיני אינן אלא הזדמנויות.
החברה החרדית בארץ ישראל (ובכלל) פיתחה בעיות משלה.
אט אט גישתו של החתם סופר התפשטה לכלל החברה החרדית והתבססה בכל החברה החרדית. וזו תוצאה מקלותה היחסית מאחר שהיא אינה עוסקת יותר מדי בחינוך, במחשבה, אלא יותר בהקמת חומות וביצורן. אין לי ספק שלא לזה התכוון החתם סופר אך זו נהייתה תוצאת הלוואי.
בעיות שונות נוצרו בחברה החרדית. חינוך לעדריות, ראיית כל אינדווידואליזם וחריגות כרע, חובת הציות כערך עליון (מה שמעולם לא היה) תובענות בלתי מתפשרת מצד אחד ורדידות מצד שני.
אי אפשר להסתפק בלימוד שור שנגח את הפרה ולהתעלם ממחשבת היהדות כפי שאי אפשר לשתות מים ולוותר על לחם.

וכן הופיע האינטרנט, הופיעה הנשירה והחחברה החרדית אט אט נאלצת להתמודד עם החסרונות והבעיות שלה.
וכך לאט לאט החברה החרדית מתקנת את חסרונותיה.
אך אכן אם לא תסכיל לטפל בבעיות המהותיות שקיימות בתוכה היא אכן תהפוך ללא רלוונטית ותופיע גם האלטרנטיבה.
חשוב לזכור, החרדיות אינה קדושה. התורה היא קדושה, קיום רצון ה' הוא קדוש, המצוות הן קדושות. אך לא החרדיות.

ג. לכן המסקנה שלי היא. החברה החרדית לא מתפרקת, היא אכן משתנה ולטובה.
האינטרנט מכריח ללמד התמודדות עם נסיונות ולא רק בריחה מהם.
העדר המרנים מכריח עיסוק מחודש בנושאי מחשבה והשקפה.
קשיי הפרנסה מכריחים התפתחות שילוב של תורה ועבודה שאינו ממעיט מערך התורה אך גם אינו הופך אדם עובד לסוג ב'.
פיתויי העולם מכריחים יצירת מענה לשחרור ופנאי שאינו כרוך בעבירות.
וכן נהיה חברה בריאה יותר ויהודית לא פחות.
אלו המחשבות שלי.
שוב מתנצל על האריכות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 16:13 לינק ישיר 

הציבור החרדי עובר שינוי או התפרקות?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 16:34 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:
ג. לכן המסקנה שלי היא. החברה החרדית לא מתפרקת, היא אכן משתנה ולטובה.
האינטרנט מכריח ללמד התמודדות עם נסיונות ולא רק בריחה מהם.
העדר המרנים מכריח עיסוק מחודש בנושאי מחשבה והשקפה.
קשיי הפרנסה מכריחים התפתחות שילוב של תורה ועבודה שאינו ממעיט מערך התורה אך גם אינו הופך אדם עובד לסוג ב'.
פיתויי העולם מכריחים יצירת מענה לשחרור ופנאי שאינו כרוך בעבירות.
וכן נהיה חברה בריאה יותר ויהודית לא פחות.
אלו המחשבות שלי.
שוב מתנצל על האריכות.

אם נסכם את דבריך בשני משפטים:
1. החברה החרדית עברה שינוי לרעה בשנים האחרונות בהתנהלות הממוסדת.
2. הגידול בחברה החרדית אינו מאפשר לה להנהגה המשיך בהתנהלותה הרעה (או שגורם למצב שאנשים מרגישים חרדים, בעוד דברי העסקנים/גדולים/עיתונאים אינם גורם משמעותי בחייהם), והיא נאלצת לשפר דרכיה.

אני חושב שתמיד כתבתי זאת בפורום.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 18:32 לינק ישיר 

מהשחושבים כתב:
בעקבות הכתבה ששודרה (כמובן שהביאה מלא רייטינג על חשבונינו על חשבון הילדים שלנו)

האם מה שנאמר בכתבה באמת משקף את המציאות? האם הציבור החרדי כבר לא אותו ציבור איכותי שהיה מאז ומתמיד?

מבדיקה של ההיסטוריה במדינת ישראל תמיד ניסו בתקשורת לצייר כאילו הציבור החרדי זה טראנד חולף. זה לא משהוא חדש. תמיד אמרו שהנה סוף סוף הם החרדים יהיו כמו אלה שלא רצו להתאמץ למען התורה. שהנה הציבור ירצה לעזוב ח"ו את התורה והמצוות להוריד את הכיפה ולעזוב את הכל.

אם תשימו לב מסבבכם תראו שאם כל זה שהציבור נהיה הרבה פחות תמים. וכל אחד יודע שיש גם דרכים אחרות.הציבור ברובו תמיד מעדיף את דרך היהדות. בכל מקום תראו חברים מנסים להתחזק יותר. לקבל קבלות בכל תחום אפשרי. בדיוק כמו בדורות הקודמים.

לדור הצעיר אולי יותר קשה. אבל בסוף מי שיש לו לאן לחזור. מי שיש לו משפחה תומכת. בסוף תמיד חוזר לדרך היהודות. ובדרך כלל בקיצוניות גדולה יותר

מי שחושב שבגלל שהציבור מכיר ויודע יותר. לכן תהיה ירידה בשומרי התורה. טועה. בדיוק כמו שציבור החוזרים בתשובה התחזק ביהדות עם כל מה שהכיר ידע וחווה. בכל אופן נכנס תחת כנפי היהדות תמיד בשמחה עם כל הקשיים שהיו לו בדרך

מי יסכים לוותר על ילדים עם חינוך שיש רק לציבור החרדי. עם משמעות גדולה ככ לחיים. עם תוכן עשיר ככ בחיים. מי שחווה את זה בילדות לא יסכים לותר על כך בעד שום הון שבעולם

בכל ציבור כמו בציבור החרדי יש את אלה שעברו קשיים בחיים ו מנסים לברוח מהמציאות שבה הם חיים

עדיין אותו שדרן יכול למות מקנאה זה לא ייקרה בזמן הקרוב

נשלח מהאנדרואיד שלי

יפה כתבת,

נראה לי להוסיף על המילה התפרקות, בכתבה הוא מביא נתון שבמגזר הדתי יש 25% נשירה ומדובר כבר על שנים רבות ואף אחד לא חושב שהם התפרקו/מתפרקים/יתפרקו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 18:38 לינק ישיר 

אזנים_לכתל כתב:

מצד שני, אסור לזלזל בסכומי העתק שהממשלה משקיעה במגזר החרדי ושמממנים את החינוך החרדי ואת הממסד החרדי שמתרגם אותם לקולות בבחירות שמבטיחים את המשך הזרמת המזומנים ואפילו את הגדלתם.

לכן, בגדול, הערכתי היא שכל עוד המדינה מסוגלת להמשיך לממן, הציבור החרדי לא יתמוטט. אבל יכול להיות שהוא ישתנה מבפנים בגלל נזקי האינטרנט הסלולרי, ושיגדל מאוד שיעור ה-"אנוסים" (שכולל לא רק כופרים ואפיקורסים אלא גם אנשים שהיו למשל מעדיפים לחיות כדתיים לאומיים אבל מבחינה כלכלית וחברתית זה לא שייך).

זה לא רק עניין של מסוגלת.

תראה מה עשתה שנה וחצי של יאיר לפיד. כעת תאר לך מה יעשו 4 שנים או 8 שנים שלו?

תוקן על ידי מואי ב- 26/01/2016 18:40:54

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/1/2016 18:56 לינק ישיר 

עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > האם הציבור החרדי לקראת קו הסיום
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר