בית פורומים בחדרי חרדים

נהיגת נשים, חוסר צניעות???

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-20/3/2016 14:33 לינק ישיר 
נהיגת נשים, חוסר צניעות???

לאור דברי הגר"י זילברשטיין בגנות הדבר מעניין אותי לשמוע את דעתכם בנושא..
האם לנסוע באוטובוס צפוף בערבוביה בין המינים זה יותר צנוע???

נשלח מהאנדרואיד שלי
דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 14:39 לינק ישיר 

אתה מחפש שאנשים יתנגדו לדבריו ?


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 14:40 לינק ישיר 

מה יותר צנוע להיות עורכת דין או להיות קבצנית בכותל??דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 14:50 לינק ישיר 

אסטרניק כתב:
אתה מחפש שאנשים יתנגדו לדבריו ?


נשלח מהאנדרואיד שלי


הוא מחפש לגרד אותו, כי הוא בעד גדו"י.
אך למעשה הוא מתעלם מכך שהגרי"ז רק הקריא את שו"ת שבט הלוי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:13 לינק ישיר 

גם הרב וואזנר היה פשרן ידוע. כזכור קיבל בביתו את ועדת טל וחתם על דיחויים גם אחרי גזירת הגיוס הנוראה.
http://www.bhol.co.il/82875/%D7%A4%D7%A8%D7%A1%D7%95%D7%9D-%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%93%D7%99%D7%97%D7%95%D7%99-%D7%94%D7%90%D7%97%D7%A8%D7%95%D7%9F-%D7%91%D7%97%D7%AA%D7%99%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%91%D7%98-%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%99.htmlדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:14 לינק ישיר 

אני מודע לזה שהרב וואזנר פסק וחשב כך אך אין ספק שישנם דברים שהם תלויים במקום ובזמן ובמיוחד בדברים הקשורים לצניעות שישנם חילוקים בזה בין מקום למקום ויש בזה הרבה נפק"מ להלכה לגבי מס' דברים..
וברור שכל ענין נהיגת נשים זה ענין של הסתכלות, פרשנות והשקפה ולא דבר ברור לחלוטין.. והעובדה היא שרוב הרבנים אכן לא התבטאו בענין ולא שללו זאת..

מה עוד שבדברים אלו ברור שיש הבדלי גישות תהומיים בין עדת החסידים שהחמירו חומרות יתרות בכל נושאי הצניעות אפי' בדברים המותרים מעיקר הדין וכו' לבין שאר העדות שלא מצאו טעם להתגדר בענין זה התגדרות יתירה..

ולכן תמיהני על מה מצא כבוד הרב זילבשטיין לצטט את הרב וואזנר לגבי איסור זה שהרי מדובר לכל הדעות בדבר שלא התקבל בכל תפוצות ישראל..

ולדוגמא מצאתי בכיכר השבת כתבה על פולמוס נהיגת נשים ושם ציטטו את הרב שיינין מאשדוד שאמר דברי טעם:קישור לכתבה


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:20 לינק ישיר 

הנושא של נהיגת נשים לענ"ד אינו קשור לצניעות אלא לשמרנות, הרב וואזנער לא ראה בעין יפה גם את האשה העובדת, ולא יכל לסבול את האשה הנכנסת לתפקדים גבריים, היום כשהנושא הזה הפך למציאות חיים, (לחיוב ולשלילה), לא נראה לי שנהיגת נשים היא פחות צנועה מנסיעה באוטובוס.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 15:22 לינק ישיר 

האם אתה מכיר סמינר שלא יעיף בת שיגלו שהיא הוציאה רישיון?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 15:23 לינק ישיר 

אמנם יש בודדים שאסרו נהיגה לנשים, כהגר"ש וואזנר והגר"מ גרוס. אולם טעם האיסור אינו ברור כלל, וכן תמה עליהם מרן הגר"ב זילבר בשו"ת אז נדברו חלק י"ג סימן פ'. ונפרט להלן את הטעמים והדחיות:

א. טוענים שהדבר מבליט את האשה וגורם משיכת תשומת לב רבה - טעם זה אינו שייך בימינו כלל, כי בכל מקום (כולל כל הערים החרדיות) פשט המנהג שנשים נוהגות, ואיזה הבלטה יש כאן? וגם בקהילות סגורות שמקובל שם שנשים אינן נוהגות, מצויות נשים מבחוץ שנוהגות ובאות עם רכבן לאותו מקום.

מה גם שהאלנטרטיבה גרועה הרבה יותר: במוניות יתכן איסור ייחוד, וגם כשאין איסור ייחוד ישנן בעיות נוספות שנגרמות כתוצאה משיחה עם נהג פטפטן; באוטובוס מצוי יותר שגברים יסתכלו עליה; בעלייתה לאוטובוס צריכה היא לטפס על מדרגות כשגברים מאחריה; עליה לדבר עם גבר זר - הנהג; ולעתים קרובות לעמוד בדוחק רב ממש מגע עם גברים זרים לזמן ממושך, כך שאין ספק שרכב פרטי עדיף. 

ב. טוענים שהדבר דומה לרכיבה על סוס שנאסר לאשה - הדין לגבי סוס הוא שאם 2 רגליה בצד אחד של הסוס, מותר לה לרכוב, דהיינו שאין איסור בעצם הרכיבה, אלא רק בגלל הפישוק, מה שלא שייך כלל ברכב. 

ג. טוענים שהדבר גורם סכנה של תאונות דרכים - ע"פ הסטטיסטיקה, נשים מעורבות פחות מגברים בתאונות (בנתוני הלמ"ס: נשים מעורבות ב26% מהתאונות אל אף שהם 42% מהנהגים), ובפרט בתאונות קטלניות (אז שיעור הנשים המעורבות יורד ל11% בלבד).

ד. טוענים שישנה בעיה בלימוד נהיגה עם מורה גבר - היום אין בעיה למצוא מורות ללימוד נהיגה.

רוב גדולי הרבנים התירו נהיגה לנשים

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו שליט"א, העיד בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל להתיר נהיגה בכל מקום שנהגו בכך, אף בירושלים (דלא כמו שטוענים בשמו שהתיר רק במקומות מרוחקים), והתיר גם הוא עצמו: "מפי הגרי"ש אלישיב למדתי שתלוי הדבר בחילוק המקומות. יש מקומות שבהם אישה הנוהגת חרגה מהמקובל במקומה (הוא הזכיר את שכונת מאה שערים), שבת השכונה שתנהג מגלה בהתנהגותה חריגות ביחס למנהג המקום, לעומת מקומות שבהם שכיח הדבר (הוא הזכיר את שכונת הר נוף בירושלים), שמי שאינה נוהגת הדבר חריג... אגב, רעיתי נוהגת".

הגר"ע יוסף זצ"ל, בתשובה כת"י שהובאה בחוברת "כי בא מועד" הלכות פסח, התיר נהיגה לנשים. 

בנו, הרב א. יוסף, בניגוד לשמועות שהופצו בשמו בתקשורת, כתב בתשובה באתר 'מורשת': "אין תשובה אחת לשאלת הנהיגה, ובמקום שהורו שלא תנהג חובה לקיים את הוראת הרבנים, ובמקום שאין הוראה, פעמים הרבה שהנהיגה מונעת תקלות אחרות, לכן יש לדון כל דבר לגופו". באופן כללי כתב ש"למותרות" אין לנהוג, ורק במקום צורך מותר (כלומר, לקחת את הילדים לגן ולא שופינג בקניון).

ישנה שמועה גם בשם הגר"ח קניבסקי שליט"א, שאברך אחד שאלו, מאחר והוא מעניין לקנות רכב לצרכי המשפחה, הוא מתלבט מי עדיף שיעשה את רשיון הנהיגה הוא או אשתו, והשיב לו הגר"ח שמאחר ומי שנוהג מטבע הדברים הופך לנהג של המשפחה שלוקח/מחזיר את הילדים מהגן, קניות, הקפצות, הובלות וכו' וכו' וכל זה יגרום לו לביטול תורה, ולכן עדיף שאשתו תנהג, כי ממילא היא עסוקה רוב שעות היום בטיפול בבית ובילדים.

הגר"מ מאזוז התיר, וכך כתב באתר האינטרנט של ישיבתו: "הרב שבט הלוי נר"ו אוסר ויש מתירין. אבל גם למתירין אין לאשה ללמוד נהיגה אצל נהג רק אצל נהגת. כי כמה מכשולות יצאו מזה. ואחר שלמדה מותר לה לנהוג בעת הצורך".

הגר"ב זילבר זצ"ל, בשו"ת אז נדברו (חלק י"ג סימן פ), צידד בנהיגת נשים וכתב שזה עדיף מהטעמים הפשוטים הנ"ל, שעדיף כי תהיה סגורה ברכב ולא תסתובב ברחובות: "מי שאומר שע"י זה נשים יהיו יוצאות יותר ברחוב, אינו יודע מה שהוא שח, אנו רואים שהרחוב גדוש ומלא עם נשים וע׳׳י נסיעה במכונית לא מתרבה אלא להיפך, כי מה שהיא צריכה כחצי שעה לעשות ברגל עושה במכונית בכמה דקות.

ומה שמעלת כבודו מזכיר מת"ח מפורסם [שאוסר נהיגת נשים] בטח התכוון לידידנו הגאון המפורסם מרא דאתרא הרב שמואל וואזנר שליט״א, אבל לפי מה שנתפרסם באחרונה במודעות כתב דבר זה רק בתור חומרא ולא איסור ממש כמו שפרסמו בשמו באחרונה, ולפי האמור אינו מובן מה מקום החומרא בזה. וכבר היה לי עוד מלפני כמה שנים פתחון פה לפניו בקשר לזה, שאין לזה שום שייכות לצניעות. ואם מחמירים בגלל צניעות במקום שאין להחמיר, גורם להקל במקום שצריכים להחמיר.

אני לא מכיר את זהותם של מחברי הכרוזים שחותמים עצמם בשמות שונים, אבל כפי הנראה שכוחם לחפש ולמצוא איזה חסרון ובונים ע"ז בנינים גדולים, ובאים לפני הרבנים ומתארים בצבעים שחורים, וכמובן שמנענעים להם עם הראש ואח"כ באים לפרסם איסורים בשם כל הרבנים. בקיצור אין אני רואה שום חשש אם נשים נוהגות יותר מאנשים".

אף הגר"ש מחפוד שליט"א התיר לאשה לנהוג, כך ע"פ השמועה, ובלבד שתלמד נהיגה אצל אשה, משום שבשנים האחרונות הדבר נפוץ יותר ואין בזה משום חוסר צניעות, וכן הגראי"ל שטיינמן שליט"א הורה לאחת שנוהגת וגרה בקרית ספר שהיא יכולה לנהוג שם. עוד התירו ע"פ השמועה, הרב יעקב אדלשטיין, הרב משה פיינשטיין, והרב חיים פנחס שיינברג זצ"ל.

הרב יוסף שיינין שליט"א, רב העיר אשדוד, כתב בתשובה: "לא נראה לי שיש בכך בעיות צניעות. אשה ההולכת ברחוב היא יותר נראית מאשר היא בתוך הרכב, ולכן בעיני אין בעיה. 

ידוע לי שישנם רבנים ששוללים את זה, אני לא יודע למה, לא באתי איתם בדברים ולכן אינני יודע מה הנימוק להם. אולי צריך היה לשלול מנשים ללכת ברחוב. לדעתי לאשה שהולכת ברחוב יש בעיה יותר מאשר אשה הנוהגת ברכב". 

הרב מרדכי מלכה שליט"א, רב העיר אלעד, כתב: "אני כתבתי תשובה ארוכה שיש להתיר לאשה, והבאתי לכך מקורות בהלכה. כל הנקודה היא השאלה של גדר דבר שלא ילבש, וצניעות. למעשה, הנהיגה היתה גם בבהמות בזמנם - אם זו רבקה כאשר היא נעזרת כשהיא רכבה על גמלים. יש גמרות על זה שכשהאישה נוהגת היא יושבת בצורה יותר צנועה מאשר האיש.

על כל פנים, מבחינת מעשה הנהיגה אנחנו מוצאים שעצם הנהיגה לא אסורה אלא העניין שהאישה צריכה לנהוג בצניעות, עכשיו בימינו שמדובר בכורח המציאות למשק הבית שזהו קיומו של הבית - אם זה הסעת הילדים או קניות, ובמידה והאישה לא תנהג, הבעל יצטרך לעשות זאת ויהיה זה ביטול תורה, אז ודאי שנהיגת האישה היא מצווה. לכן כתבתי שבהחלט אפשר להקל".דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:27 לינק ישיר 

yeshivish כתב:

האם אתה מכיר סמינר שלא יעיף בת שיגלו שהיא הוציאה רישיון?


מה שמעניין שבאמריקה אפי' בעיר התורה לייקווד אין כמעט נערה בת 16 ומעלה שאין לה רשיון ומדובר במשפחות הטובות והפרומריות ביותר!


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:32 לינק ישיר 

היכן שיש מחלוקת, יש צורך לאסוף את כל העובדות הרלוונטיות ולראות מה מתיישב בשכל.

בשביל זה הקב"ה נתן לך שכל, לא?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 15:32 לינק ישיר 

נכבדות כתב:

yeshivish כתב:

האם אתה מכיר סמינר שלא יעיף בת שיגלו שהיא הוציאה רישיון?


מה שמעניין שבאמריקה אפי' בעיר התורה לייקווד אין כמעט נערה בת 16 ומעלה שאין לה רשיון ומדובר במשפחות הטובות והפרומריות ביותר!באמריקה
בקושי יש
תחבורה ציבורית.

הרב וואזר כנראה חשש
למקרה והאישה תתקע עם הרכב


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:47 לינק ישיר 

הרב גדליה נדל זצ"ל אמר פעם שמי שסבור שיותר צנוע שאשה תנהג ברכב מאשר שתלך ברחוב בגלל שפחות רואים אותה, אינו מבין מה זה צניעות.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 15:54 לינק ישיר 

כבר קדם לרב זילברשטיין הרבי מליובאוויטש שכתב במכתב אודות אשה שעברה תאונה ברכבה, שהתאונה קרתה בגלל שהיא נהגה ברכב ופרצה בכך גדר של אי נהיגת נשים הנהוג באותו מקום. והתיקון לכך יהיה שתפרסם להיפך שלא תנהג יותר.

מעניין אם ספרא הצטטן מכיר את המכתב הזה. (נמצא בספר האגרות חלק טז עמוד רג).דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-20/3/2016 15:55 לינק ישיר 

איני יודע כמה שוות כל האמרות שפותחות במילים "הרב נדל אמר פעם". אין לזה שום מקור שאפשר לסמוך עליו, ושום סברא שניתן להתווכח איתה או להפריך אותה.

"המבין בצניעות" מבין יפה שאשה החולפת ברחוב עם רכב, בקושי ניתן לראות אותה, ורק למשועממים המתבוננים בכוונה תחילה. ואילו אשה שיושבת או עומדת באוטובוס, ניתן להסתכל עליה כחצי שעה או שעה ברצף, ואף להתחכך איתה אם האוטובוס עמוס. ועוד לא דיברתי על הדרך הלוך וחזור לאוטובוס, וההמתנה בתחנה.

על כל פנים, לרב נדל היו דעות מקוריות, יחודיות, בעייתיות ובלתי שגרתיות, כך שהוא אינו ראיה לשום דבר. אדרבה, אם הוא כותב איזו סברא, אני מבין שמסתמא רוב מנין ובנין חולקים עליו. בדיוק כמו במקרה הזה.


דעותיו לא התקבלו בציבור, להבדיל מהגר"ב זילבר שנחשב לאחד מגדולי הפוסקים, ודבריו הברורים הובאו לעיל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-20/3/2016 15:56 לינק ישיר 

צניעות זה לא רק בלבוש. צניעות זה גם בהתנהגות ובאופי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > נהיגת נשים, חוסר צניעות???
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.