בית פורומים בחדרי חרדים

תמרור אזהרה לקבוצות רכישה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/4/2016 08:39 לינק ישיר 
תמרור אזהרה לקבוצות רכישה

עשרות מליונים של אברכים נקברו אצל חלקלקי פה ולשון שהקימו קבוצות רכישה.
היום עיתון יתד נאמן כותב תמרור אזהרה.

תוקן על ידי עוד_1_ודי ב- 07/04/2016 08:46:19
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 09:06 לינק ישיר 

מצטרף וכבר טענתי זאת מזמןדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 09:44 לינק ישיר 

השאלה היא האם הכסף בנאמנות אצל עורכי דין או אצל היזמים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 09:50 לינק ישיר 

נאמנות אצל עו"ד אינה ביטוח, העו"ד יכולים לטעות במזיד או בשוגג או ברשלנות.
ואין להם ביטוח כל כך גדול עבור כל הלקוחות הללו.
רק ערבות בנקאית היא ביטוח מעשי, וכל הקבלנים חייבים ע"פ חוק לתת ערבות בנקאית. (בעקבות קריסת חפציבה).
אך לקבוצות רכישה אין כיום חוק שישמור על כספי הרוכשים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 10:00 לינק ישיר 

עורך דין יפחד לשלוח ידיו בכספי נאמנות היות וזו עבירה חמורה שיכולה להביא להשעייתו מלשכת עורכי הדין ולדין פלילי. כל משרד מכובד "ירעד" מלשלוח יד בפקדון (כמובן שלא לדבר על נושא הביטוח, תביעה מעבר לביטוח שתרד לרכושו של עורך הדין וכד').

לקבל "ערבות בנקאית" או ביטוח, הבנק ידרוש שתפקיד אצלו את הכסף + תשעבד לו את הקרקע + תשלום עמלה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 10:05 לינק ישיר 

עוד אשכול אחד ודיייייי...


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 10:05 לינק ישיר 

לענבל אור היה עו"ד וגם רו"ח. כולם כשלו, ובהמשך יתברר אם ברשלנות או במזיד.
הביטוח שלהם וגם רכושם הפרטי לא מכסה את הנזק.
ערבות בנקאית כרוכה אכן בקשיים ובעלויות וטרדות ללא סוף. אך אין ברירה אחרת.
הבנק מנהל בעצמו מעקב צמוד אחרי כל שקל, ואם מישהו יצליח להטעות את הבנק, הבנק ישלם הכל.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 10:09 לינק ישיר 

שום תמרור ושום אזהרה לא תעזור.
לא מול עסקאות מט"ח או מול השקעות נדל"ן מפוקפקות ככל שיהיו.

בשני אלו יש מפגש בין חלום לכסף מזומן.
החלום תמיד ינצח.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 10:18 לינק ישיר 

אצל החרדים בכלל יש מנהג של לתת אמון עיוור באחרים ונזקים נגרמים בלי סוף עקב כך.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 10:26 לינק ישיר 

המצחיק הוא שמושחתים כמו בועז יונה, ברגר ואחרים, שסיבכו עשרות אנשים תמימים עם הקומבינות שלהם מתקבלים בברכה עם תום תקופת מאסרם אצלנו, החרדים, ואף מועסקים על ידינו, בשל "הידע"הנרחב שצברו..


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 10:36 לינק ישיר 

לאור הקריסה של חברת אור סיטי של ענבל אור, והעובדה שלרוכשים בחברות רכישה אין את הגנת החוק על כספם כפי שיש לרוכשים אצל קבלן, זו ההזדמנות לקרוא לחברי הכנסת לפעול לחקיקה הנדרשת בעניין.

נקווה שחברי הכנסת החרדים יהיו אלה שירתמו לנושא ויובילו את החקיקה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/4/2016 10:37 לינק ישיר 

הסעיף שהבהיר שהלקוחות משלמים על כלום, הסעיף שהעביר את המקדמות שלהם לשימושה החופשי של אור למשך 100 ימים ובלי ריבית, וההצהרה שמותר לה להבטיח יותר דירות ממה שיש: זהו החוזה שהוביל אתמול את ענבל אור לחקירה במפלג ההונאה

טופס ההצטרפות לקבוצות הרכישה של ענבל אור, מסמך קצר בין שלושה עמודים, הוא התשתית שעל פיה קבע שופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין שהחברות של אור התנהלו ב"מבנה של פירמידה". על סמך הטופס הבינו השופט והנאמן עו"ד איתן ארז, שהגדיר את ההתנהלות כ"הונאת פונזי", שאור גייסה כספים מלקוחות חדשים ובמקום להשקיע אותם בפרויקט נדל"ן, השתמשה בהם כדי להחזיר כספים לנושים קודמים או למטרות אישיות.

אתמול נחקרה אור באזהרה במפלג ההונאה במשטרה. היא שיתפה פעולה עם החוקרים ולאחר מכן שוחררה בערבות ובלי תנאים מגבילים. היא נחקרה, בין השאר, על הטענות בדו"ח הנאמן לפיהן מכרה דירה פעמיים, ועל טענות בנק מזרחי כי הונתה את רוכשי הדירות בשיטת הפירמידה. החקירה נפתחה בתחילת השבוע ובמסגרתה נחקרו כמה עובדים בכירים בחברות של אור. החשדות להסטת כספים בין פרויקטים עלו בחקירת רשויות המס, שחשדה שאור לא שילמה מע"מ בהיקף של 17 מיליון שקל.

מקריאת טופסי ההצטרפות שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה שאור סללה לעצמה ערוץ שהזרים לה מזומנים מבלי למכור דבר, ולעתים כשהיא גם אמורה לדעת שהיא לא יכולה למכור מספר כה רב של דירות. טופס הצטרפות אינו מעניק ללקוח זכות לדירה וכמובן שאינו מוכר לו אחת, ולמעשה אין בו כמעט כל התחייבות מצד החברות של ענבל אור. על פי הערכות, על הטופס חתמו כ־100 לקוחות ששילמו לאור 100 אלף שקל עבור הזכות להצטרף לפרויקט. באופן זה, שלשלו אותם רוכשים לקופתה של ענבל אור כ־10 מיליון שקל — בלי כל ערבות או בטוחה.

מעדויות שהגיעו ל"כלכליסט" ולעו"ד יעל בועז המייצגת 15 לקוחות שהצטרפו לפרויקטים שונים של אור, עולה שבמעמד החתימה על הטופס הופעל עליהם לחץ רב כדי שייחתמו ויעבירו לחברה 100 אלף שקלים באופן מיידי. "כשלקוחות אמרו שהם מעדיפים להראות את החוזה ראשית לעורך דין מטעמם, אנשי המכירות אמרו להם שהם לא צריכים עורך דין בשביל החתימה והמליצו להם 'קחו את זה אחר כך לעורך דין, ומקסימום תבטלו'", אומרת עו"ד בועז. "ובאמת אחרי שאנשים התייעצו הם החליטו לבטל — אלא שאז כבר היה מאוחר מדי ואת הכסף הם לא קיבלו".

על חשבון בבלי

דו"ח הנאמן והכרעת השופט שלשום הבהירו שבזמן שהלקוחות הבינו שכספם שמור לרכישת הקרקע לפרויקט שאליו הצטרפו, אור השתמשה בן לצרכים אחרים. בין השאר היא העבירה 1.7 מיליון שקל לגרוש שלה ושילמה שכר דירה על הפנטהאוז שבו התגוררה. אולם רוב הכספים נועדו להחזרת החוב שנולדו בהסתבכות הכלכלית המרכזית של אור — כישלונה בארגון קבוצת רכישה להקמת מגדלי יוקרה בשכונת בבלי בתל אביב.

גם בפרויקט זה גבתה אור 100 אלף שקל מהמצטרפים לקבוצה, וכשהודיעה על הכישלון בפברואר 2014, השיבה להם את הכסף. אולם השיווק האגרסיבי של הפרויקט שעלה 14 מיליון שקל, והסכום ששילמה לבעלי הקרקע כדי שישמרו לה אותה, 11 מיליון שקל, הותירו אותה בחוב של 25 מיליון שקל.

בשבועות האחרונים טענה אור ששווי הנכסים שברשותה גבוה מהתחייבויות החברות שלה. אולם השופט אורנשטיין קבע שלשום שהדו"חות החשבונאיים של הקבוצה אינם אמינים. הוא גם הוסיף בהחלטת הפירוק שלשום כי "אמנם לעמדת החברה היא השיבה למפקידים בפרויקט דרום בבלי את כספי השקעתם, אך אין בכך כדי לשנות מהעובדה שנעשה שימוש בכספים של מי שאינו קשור לפרויקט זה, וכאשר קיים יותר מסיכון שאלה לא יראו את כספם חזרה ולמצער חלקו".

בין השאר, העבירה אור כספים של רוכשי דירות בפרויקטים אחרים, אולם נראה שגם טופס ההצטרפות הראשוני סייע לה בגיוס הכסף. עו"ד בועז אומרת שאמנם קבוצות רכישה אינן כפופות לחוק המכר שמסדיר מכירת דירות מקבלנים, אך בטופס שסיפקה אור יש סעיפים שאינם תואמים את הגדרות חוק החוזים. "החוק מגדיר תנאים כמו איסור הטעיה ודרישה לניסוח חוזה בתום לב. ויש גם איסור על עריכת הסכם מתוך עושק, כפיה, והונאה", היא אומרת.

פירמידה בארבע קומות

הטופס חושף את שיטת הפירמידה של ענבל אור. ראשית, החברה מוכרת מוצר באוויר, "יחידה רעיונית". מהות הדירה המובטחת אינה מפורטת בטופס: לא גודלה של במ"ר, ולא כיצד הגיעה החברה להערכה הכספית של עלותה. כך, למשל, בפרויקט ברחוב אלוף הניצחון ברמת גן, הוערכה דירת 4 חדרים ב־1.6 מיליון שקל, בלי לפרט את עלות הקרקע ואת עלות הבנייה. בטופס גם אין אזכור לכך שהפרויקט — שתוכננו בו 21 דירות — חייב 17 מיליון שקל לבעלי הקרקע.

סעיף 3 מבטיח שהלקוחות מבינים שהם קונים אופציה על הנייר: "ידוע לנו שמיקומה המדויק של הדירה, לרבות פרטיה המדויקים, והתכנון הסופי שלה ייקבע רק לאחר קבלת אישור סופי של התכנון... ובהתאם להוראות השיתוף בין חברי הקבוצה. התוכניות שהוצגו לנו, אם הוצגו, הן רעיוניות וראשוניות ואינן סופיות".

עו"ד בועז מסבירה שלכאורה, הטופס אינו תואם להוראות חוק חוזים אחידים, שמגן על לקוחות כשחברות מחתימות אותן על חוזה סטנדרטי שאי אפשר לשנות. בטופס של אור, היא טוענת, יש סעיפים מקפחים כמו העובדה שאין התחייבות לשטח הדירה הסופי, ומנגד יש סעיף המאפשר לה לבטל את ההסכם באופן חד־צדדי.

סעיף 7 הוא סעיף הפירמידה, שעוסק בהזרמת הכספים. ראשית, הטופס קובע שהלקוח יפקיד 100 אלף שקל לפקודת החברה. הסעיף לא מקנה ללקוח כל בטוחה, ערבות או הערת אזהרה שמגנה על כספו, ומאפשר לאור להפקיד את הכסף בחשבון הכללי של החברה ולא בקופה ייעודית לפרויקט.

המשך הסעיף פתלתל ומטעה, כשנכתב בו כי "עם החתימה על הסכם המכר, ייחשבו דמי ההצטרפות כחלק מהתמורה למקרקעין". הלקוחות — שחלקם חתמו על החוזה מיד אחרי שראו אותו בפעם הראשונה, ובלי להתייעץ עם מומחה חיצוני — הבינו שכספם ישמש לרכישת הקרקע. אבל על פי השיטה של אור, הסכום נכנס לקופת הרכישה רק אחרי חתימה על הסכם למכירת דירה, שנשלח מאוחר יותר. עד אז הכסף מונח בקופת החברה לשימושה החופשי של אור, בלי שום ערבות.

לקוחות רבים אכן חזרו הביתה והתייעצו עם עורך דין. רבים מהם קיבלו המלצה חד־משמעית לבטל את הסכם ההצטרפות, לדרוש את הכסף בחזרה ולא לחתום על הסכם מכר. אולם בינתיים אור יכלה לשמור את הכסף בקופתה ולא להפקידו בקופה ייעודית לרכישת הקרקע.

למעשה, גם כשהלקוח כבר פנה לרכוש את הדירה, אור העדיפה לעתים להשאיר את המקדמה בקופתה הכללית, ולא להקצות אותה לרכישת הקרקע. כך, בפרויקט בשדרות הילד ברמת גן מציין סעיף 4.3.1 ש"דמי טיפול בסך 100 אלף שקל ששולמו טרם חתימת הסכם זה... יופקדו בחשבון המוכרת ולשימושה".

ביטול מסובך

סעיף 9, העוסק בביטול העסקה, היה אמור להרגיע את הרוכשים. זה הסעיף שאפשר לאנשי המכירות לומר ללקוחות: אל תחששו לחתום עכשיו כי תוכלו לחזור הביתה, להתייעץ ולחשוב, ואם תעדיפו לוותר, תבטלו את העסקה ותקבלו את כספכם בחזרה.

אלא שהביטול לא היה פשוט כלל. ראשית, מרגע הודעת הביטול, לקחה אור 75 ימי עסקים — כ־100 ימים בפועל — עד שתשיב את הכסף. אם הפרויקט היה מנוהל כמשק סגור, הכספים היו אמורים להמתין בקופה ייעודית כך שלא היתה שום בעיה להחזיר את הכסף באופן מיידי. בנוסף, בחלק מהחוזים — כמו בפרויקט באלוף הניצחון — המועד האפשרי להודעת הביטול נדחה בכתב יד: במקום בשבעת הימים שלאחר ההצטרפות לקבוצה, לשבעת הימים שלאחר קבלת ההסכם למכירת הדירה.

התוצאה היא שאור קיבלה סכום עתק, בלי למכור דבר ללקוחות. כי גם כאשר העסקה לא מתממשת — כשהלקוחות מתפתים, משלמים 100 אלף שקל, מתפכחים ומבטלים — חולפים כ־100 ימים שבהם אור מגלגלת כסף בלי לשלם עליו ריבית.

סעיף 13 בטופס ההצטרפות כבר הופך את השיטה להמונית. בסעיף זה מרשה הלקוח לחברה של אור לנהל משא ומתן עם רוכשים נוספים עד לחתימה על הסכם המכר. זהו הסעיף שאפשר את רישום־היתר, כך שהחברות של אור לקחו מקדמה ממספר רב של לקוחות, הרבה יותר ממספר האנשים שיוכלו לרכוש דירה בפועל. אור לא הכחישה את השיטה, וכינתה זאת אובר־בוקינג. בפרויקט אחד, ברחוב הירדן ברמת גן, שילמו כ־30 לקוחות 100 אלף שקל דמי הצטרפות בשעה שאור כלל לא חתמה על הסכם עם בעלי הקרקע.

דרישה מוגזמת אחרת היא לשכר טרחה. על פי סעיף 10 בהסכם, שכר טרחת עורך דין — שמועסק אצל אור — הוא 2% מגובה העסקה. אולם החוק שהתקבל לפני כשנה מגביל את שכר הטרחה שאפשר לגבות ברכישת דירה ראשונה מדייר ל־5,000 שקל בלבד. עורכי דין רבים שאיתם התייעצנו אמרו כי חברות קבלניות משלמות שכר טרחה של 1%𔂿.5% לכל היותר.

הסיומת גם היא מפתיעה: החברה, שמייצגת את קבוצת הרכישה שאליה הצטרף הלקוח, אינה חותמת על ההסכם. רק הלקוח חתום עליו.

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3685517,00.htmתוקן על ידי נפשיהודי ב- 07/04/2016 10:39:27
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 12:01 לינק ישיר 
ניסים גלויים בקבוצת חיים ויעקב פרובר

 https://youtu.be/-HEDk_iq_kY

הנס הגלוי לא הספיק והקבוצה עמדה לפני פשיטת רגל עקב קומבינות שהמייסדים עשו על חשבון הכסף של הרוכשים. עד שבית הדין של ביתר התערב עשה שם סדר והציל מה שעוד היה אפשר כאשר ההבטחות של המייסדים לא יוכלו לקיים אך מקווים שבסוף יהיה דירות.

לפי החשד, בין היתר, המייסדים בשיתוף או עצימת עין של העו"ד "הנאמן" הבטיחו לעצמם החזרים מנותני שירות.


תוקן על ידי עוד_1_ודי ב- 07/04/2016 12:31:50
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 12:31 לינק ישיר 

פניה ללשכת עורכי הדין היתה מסדרת את המצב.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 12:39 לינק ישיר 

עובדתי כתב:
לענבל אור היה עו"ד וגם רו"ח. כולם כשלו, ובהמשך יתברר אם ברשלנות או במזיד.
הביטוח שלהם וגם רכושם הפרטי לא מכסה את הנזק.
ערבות בנקאית כרוכה אכן בקשיים ובעלויות וטרדות ללא סוף. אך אין ברירה אחרת.
הבנק מנהל בעצמו מעקב צמוד אחרי כל שקל, ואם מישהו יצליח להטעות את הבנק, הבנק ישלם הכל.


הכסף לא הופקד בנאמנות אצל עורך דין.

רואה החשבון לא היה מופקד על חשבון הנאמנות אלא "שיחק" עם המספרים בחברה שלה.

הבעיה עם מע"מ, אם הבנתי נכון היה קבלת חוו"ד לתכנון מס אגרסיבי מדי או פרשנות דחוקה של החוק, באופן שבו היא לא נחשבה למוכרת הדירות מצד אחד והמוכרים או הקונים לא חוייבו במע"מ על הקרקע כקבוצת רכישה. האמת היא שזי די טפשי לעשות עסקים כשיש לך בעיה מהותית מול מע"מ, מבלי לקבל את הסכמתם מראש, אבל זו היא.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/4/2016 12:39 לינק ישיר 

היה תביעה בבית המשפט נגד העו"ד ובית המשפט הוציא פסק דין מטלטל עם משמעויות מרחיקות לכת נגד עו"ד דוד זעירא (נאמן העמותה) בגין התנהלותו בחוסר נאמנות בכספים שהופקדו אצלו בנאמנות עבור העמותה.


מדובר בתביעה שהוגשה נגד דוד זעירא לבית המשפט לאחר שלטענת התובע, מעל בתפקידו כנאמן והחזיק כספים שהופקדו אצלו בנאמנות שלא ביושר ובניגוד לדין, לאחר שניסיונות התובע לברר את העניין בבית דין רבני מוסכם כשלו. בית המשפט קיבל כאמור את התביעה וקבע כי עו"ד זעירא המשיך להחזיק בידיו כספי נאמנות שלא כדין.

כ"כ ככל הידוע הוגש תלונה ללשכת עו"ד ומחכים להחלטתם.

בימים אלה ממש אמורים להגיש עוד תביעות נגד מייסדי העמותה (האחים חיים ויעקב פרובר) והעו"ד (דוד זעירא) עקב התנהלותם. תוקן על ידי עוד_1_ודי ב- 07/04/2016 12:43:10
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תמרור אזהרה לקבוצות רכישה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.