בית פורומים בחדרי חרדים

בלי ליב"ה, בדרך לאקזיט עם שמונה בגדים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/5/2016 13:00 לינק ישיר 

תכנית המל"ג להדחת החרדים נחשפה לא מכבר ושמחה אמזל מספר סיפור אחד מני רבים שמשקף מציאות מרתקת. חרדים שעושים חיל בהייטק בלי ליב"ה ותוך ציות מתמיד להוראותיהם של גדולי ישראל שליט"א
שמחה אמזל 22.05.2016
בדרך לאקזיט.
אני איש הייטק. הייתי שמח להיות איש הייטק רגיל, אבל היות שאני משתייך לסקטור ה"חרדי", תמיד הרגשתי מוזר/שונה/לא כמו כולם.
טוב, זה התחיל לפני 12 שנים, כשלוש שנים לאחר הנישואין. המצב הפיננסי בבית אילץ אותי לצאת לעבוד. אבל באיזה תחום אני יכול לעבוד?! אין לי תואר/תעודה/אנגלית. החלטתי להתחיל ללמוד אנגלית. לאחר ארבעה חודשים ידעתי ושלטתי בשפה ברמה של קרוא וכתוב וכמובן, הבנת שיחה עם מבטא. התחום שהכי התחברתי אליו היה "מחשבים" (לא ידעתי שקוראים לזה הייטק). התחלתי ללמוד את התחום וברוך ה' התקדמתי יפה. לאחר תשעה חודשים התקדמתי וקיבלתי את הצעת העבודה הראשונה בחיי.
כיהודי חרדי מן המניין נכנסתי לרבי שלי להתייעץ ולקבל את ברכתו לגבי הצעת העבודה בתחום ההייטק. הצגתי בפניו את חששותיי בחשיפה למגזר החילוני. להפתעתי, הרבי לא נבהל ואף לא התייחס לחששותיי, בירך אותי בחמימות בברכת הצלחה. אך הזהיר אותי להישמר ממפגעי הטכנולוגיה.
יצאתי מופתע ונרגש, מיד התקשרתי להנהלת החברה לאשר את בואי לראיון עבודה. נקבע לי תאריך לעוד שבועיים. נכנסתי ללחץ מטורף, ידעתי שעל התפקיד מתמודדים לפחות עשרה אנשים נוספים, והמחשבות החלו לרוץ לי בראש ועמן שאלות וספקות לרוב. למה שיבחרו בי? אני חרדי! אין לי תואר. אני רחוק מלהרשים ועוד ועוד.
הגיע היום המיוחל. אני מגיע לבניין רב קומות, לוחץ במעלית קומה 22 ולאחר 22 שניות מוצא את עצמי בקומה הענקית של משרדי החברה. כשאני די מבולבל אני ניגש למזכירות ולוחש שקבעו לי ראיון עבודה בשעה 14:30.
המזכירה מצביעה לי על החדר ממול ומסבירה לי שבעוד מספר דקות המנהל יכנס. אני נכנס לחדר כשאני די בלחץ ומשנן פרקי תהילים להצלחה. לאחר דקות מועטות נכנס לחדר גבר גבוה ומרשים, ולוחץ את ידי לברכת שלום.
התחלנו לשוחח על דא ועל הא. לאחר 50 דקות הוא הפנה אותי לחדר מחשבים. בחדר אני צריך לעבור מבחן מורכב ומסובך שכותרתו 'הגדרות תוכנה מורכבות'. כשאני נכנס לחדר אני נדהם לגלות שיושבים שם 15 מתמודדים נוספים וכולם מתמודדים על אותה משרה.
כשהבנתי את הסיטואציה עלה בי רצון עז לקום וללכת. אמרתי לעצמי שאין לי סיכוי. איך אצליח להתמודד מול כאלו אריות. כולם באו מסורקים ומבושמים ואני עומד כאן כמו חנון, עם הכובע על ראשי ועם כתם הדייסה של הילדה על החליפה.
אין לי סיכוי.
אבל לא ויתרתי לעצמי. מלנסות לא מפסידים. בשקט בשקט נכנסתי לעמדה שלי ולחצתי 'ENTER'.
התחלתי את המבחן בחשש רב לא לפני שהבטחתי ח"י פעמים ח"י שקלים לקופת העיר. לאחר שעה ועשרים אני מסיים את המבחן וניגש למנהל ללחוץ את ידו לשלום ולחכות לתוצאות המבחן ולמסקנותיה של הנהלת החברה.
המנהל נדהם. הוא פותח עלי זוג עיניים קצת מפחידות ושואל: "האם סיימת את המבחן?". כן, אני עונה בלחש. הוא הצביע על דלת חדרו וביקש ממני להמתין לו. לאחר חמש דקות שנדמו לי כנצח, הוא נכנס ואומר לי כך: 'שמע, התקבלת. לגבי השכר והתנאים נסגור בפגישה בשבוע הבא'. הייתי בשוק, אמרתי תודה והלכתי לכיוון המעלית.
ואז הוא צועק לי: "יש לך רישיון, נכון?", הנהנתי לחיוב והוא סימן לי לייק עם האצבע. ברחתי למעלית לפני שיתחרט והגעתי הביתה שמח ונרגש.
מפה לשם התקדמתי בחברה עד לתפקיד מנהל מחלקה. המשכורת שמנה והתנאים מעולים. תוך כדי עבודה פיתחתי רעיון שיכול לתת מענה למצוקה מאוד גדולה של הבנקים. כשהראיתי לידיד את התוכנה הוא צעק עלי שאני משוגע.
"יש לך אוצר ביד. עזוב את העבודה, לך תפתח את התוכנה ותעשה אקזיט". עבורי היה זה חצי עברית חצי צרפתית. "מה, אתה משוגע?! נראה לך אני עוזב כזאת עבודה?!". לאחר לחצים מרובים אני מוצא את עצמי מחזיק ספר תהילים בחדר ההמתנה אל הקודש פנימה. הרבי שלח אותי לשם, הוא גם יחליט אם נכון לי לצאת משם.
נכנסתי לרבי בחרדת קודש והתשובה הייתה: "שיהיה בהצלחה בעסק החדש", וכששאלתי האם זה דבר נכון לעזוב עבור זה את העבודה הנוכחית, נעניתי בחיוב.

כיום אני מנהל ומפתח סטארט-אפ משלי שכבר היום מוערך במיליוני שקלים ב"ה בדרך לאקזיט בס"ד.
למה אני משתף אתכם בסיפור חיי? אני רוצה להעביר לכם מסר מתוך ניסיון: רבים ממחננו "דואגים" למגזר החרדי. "צדיקים של ממש" שרוצים שכולנו נלמד ליב"ה כבר בחיידר.
אני אחד מיני רבים שיצא לשוק העבודה ללא לימודי ליב"ה. והנה, ב"ה זכיתי להצלחה מרובה. כמוני יש עוד רבים וטובים. והכל בזכות מי שבאמת דואגים לנו – גדולי ומאורי הדור שליט"א. שהם אלה שדואגים לחינוך הטהור והנקי שלנו. מי שהולך לאורם ובדרכם יזכה לראות הצלחה בעולם הזה ובעולם הבא.
ומסר נוסף שחשוב לי להעביר לכם: אני לא השתניתי. נשארתי אותו דבר בדיוק עם החליפה (אמנם בלי הכתם J). עם הציצית צמר בחוץ ועם הכובע על ראשי והאינטרנט החסום.
אומר לכם את האמת, בתחילה די התביישתי בעצמי. כשהנושא החרדי היה עולה הייתי נבוך. כי חשבתי שהם מזלזלים בי על-כך שאני פרימיטיבי. שאני נראה 'חניוק'. כשהפעילו סביבי מוזיקה לא ראויה, ובקשתי מהם להנמיך, חשבתי לעצמי שהם בזים לי. כשכל עובדי החברה נסעו לטיול או יצאו להופעה, ואני בחרתי להיות עם משפחתי, חשבתי שהם מרחמים עלי.
כשחבריי לעבודה שוחחו על נושאי הריאליטי, ואני הפגנתי בורות, חשבתי שהם ממש לא מבינים אותי. אבל האמת כואבת וזועקת: הם מקנאים בי! הם היו עושים הכול כדי להתחלף איתי! הם לא מרחמים עלי או מזלזלים בי. הם מעריכים אותי על העקרונות והיום הם כבר מסוגלים לבוא ולומר לי את זה בפנים: "הלוואי עלינו ככה לעמוד ולשמור על הערכים שלנו". "הלוואי והיינו מנצלים כמוך את הזמן להיות בחיק המשפחה". "הלוואי עלינו שלא היינו מכורים לטלוויזיה/אינטרנט/ריאליטי, כמוך". "הלוואי שהיה לנו את האומץ ואת היכולת לעמוד על שלנו, ולעשות את מה שנכון ולא את מה שהאופנה קובעת".

אז חבריי וידידיי, אל תתביישו בדרך שאתם הולכים בה. אנחנו גאים לשמוע וללכת אחר רבותינו מאורי וגדולי הדור שליט"א. אנחנו גאים לא להיות מחוברים לאינפוזיה של הרחוב. וכן, אנחנו גאים לעמוד על הערכים והעקרונות שלנו.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 13:41 לינק ישיר 

אין ספק סיפור מרשים.
אבל כמה יש כמוהו וכמה לא מצליחים להביא פרנסה לביתם כי לא למדו ליבה??
נראה לי לא הוגן להביא סיפור כזה בתור ראיה שאפשר להסתדר גם בלי ליבה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 13:42 לינק ישיר 

הוא כנראה מאוד מוכשר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 13:47 לינק ישיר 

אם הוא לא היה עושה אקזיט, והיה הולך לו קשה בעבודה, ג"כ היה כותב שלא צריך ליבה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 13:47 לינק ישיר 

מסיפור אחד אי אפשר להסיק שום מסקנה, לטוב ולמוטב.

למשל, על כל אחד שעזב את העבודה כדי להתפתח עצמאית והצליח יש כמה וכמה שעשו זאת ונכשלו ויצאו קרחים מכאן ומכאן.

על כל חרדי נטול השכלה מינימלית שהצליח להתקבל לעבוד בחברה גדולה יש כמה וכמה חרדים נטולי או בעלי השכלה שהיו חולמים לעשות זאת.

על כל חסיד שנכנס לרבי וקיבל ברכה והצלחה בעסק החדש יש מן הסתם כמה חסידים שקיבלו את אותה ברכה ונחלו כשלון חרוץ.

וכו' וכו' על זה הדרך.

• "רבי מאיר אומר, לעולם ילמד אדם את בנו אמנות נקיה (וקלה), ויתפלל למי שהעשר והנכסים שלו, שאין אמנות שאין בה עניות ועשירות, שלא עניות מן האמנות ולא עשירות מן האמנות, אלא הכל לפי זכותו." ~משנה קידושין ד' י"ד

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 13:58 לינק ישיר 

מזכיר מגיד שיעור שסיפר לתלמידיו על אחד שלמד רפואה עשר שנים והיה מעורב בתאונה ונשאר משותק ומצד שני על אברך שלא היה לו גרוש ופתאום הלך ברחוב ומצא מטמון וכו', זה גישה ריאלי לחיים?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 14:25 לינק ישיר 

אם היה לומד ליבה היה מכיר את המושג "התפלגות נורמלית" או בשמה השני "פעמון גאוס" וגם היה יודע למצב עצמו עליה. יתכן והיה מספר את אותו הסיפור אבל עם מסקנות שונות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 16:06 לינק ישיר 

שיפתח תעסוקה לחרדים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 16:06 לינק ישיר 

יפה מאד.
סיפור משכנע (גם לי יש סיפור כזה פרט ללשאול את הרב, ובמקצוע שונה).

לאור המסקנה שכל החרדים יחזרו על דרך ויפסיקו לבכות על עוני.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 23:01 לינק ישיר 

נכון שיש עוד כמוהו, כמו שנכון שיש שלא מצליחים.
אבל האם בחברה החילונית זה שונה? שם כולם מצליחים?
התשובה ברורה, לא!
המסר שהוא רצה להעביר, והוא מסר נכון, שההצלחה לא נמדדת ואינה נגררת של לימוד חומר מסויים בגיל מסויים, ההצלחה נמדדת אך ורק בס"ד ובמזל שאפילו ס"ת שבהיכל תלוי בו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 23:31 לינק ישיר 

מזכיר לי סיפור דומה על אחד שזכה בלוטו... ההוא ג"כ עם שמונה בגדים ולא למד ליבה...

תוקן על ידי קופלה ב- 23/05/2016 23:32:00

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2016 23:52 לינק ישיר 

אדם_גדול כתב:

נכון שיש עוד כמוהו, כמו שנכון שיש שלא מצליחים.
אבל האם בחברה החילונית זה שונה? שם כולם מצליחים?
התשובה ברורה, לא!
המסר שהוא רצה להעביר, והוא מסר נכון, שההצלחה לא נמדדת ואינה נגררת של לימוד חומר מסויים בגיל מסויים, ההצלחה נמדדת אך ורק בס"ד ובמזל שאפילו ס"ת שבהיכל תלוי בו.

חילוני שלא "מצליח" מכניס פי שתים או שלוש מחרדי לא מצליח. ורוב האנשים לא מצליחים. (אני מתייחס ל"הצלחה" במובן הילדותי שאתה מייחס להצלחה- התעשרות עצומה ופתאומית)

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2016 01:53 לינק ישיר 

יחיעמי כתב:

אין ספק סיפור מרשים.
אבל כמה יש כמוהו וכמה לא מצליחים להביא פרנסה לביתם כי לא למדו ליבה??
נראה לי לא הוגן להביא סיפור כזה בתור ראיה שאפשר להסתדר גם בלי ליבה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

צודק בכל מילה!!
והדמגוגיה והמנטרה החרדית במיטבה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2016 02:37 לינק ישיר 

בתור אדם שמסתובב בהרבה חברות ומקומות, הסיפור שהובא בכתבה לא זר לי.,
למעשה, כשקראתי את הכתבה הייתי בטוח שאני מכיר את האדם המדובר (או ליתר דיוק, המדבר) עד שגללתי לתחילת ההודעה וראיתי ששמו של הכותב שונה.
מקרים כאלו יש למכביר למרות שרוב האנשים שאני מכיר לא מרגישים כל כך הרבה רגשי נחיתות כמו הכותב הנכבד שכנראה הפריז לא מעט כדי להדגיש את העקרון.

למעשה, גם בציבור החרדי ישנם אנשים מצליחים מאוד וגם בציבור החילוני, וגם בציבור החרדי יש אנשים שנכשלים כמו גם בציבור החילוני.
למעשה, אין מתאם ישיר בין ההשכלה של האדם למידת ההצלחה שלו למעט במקומות עבודה מסויימים מאוד שמתחשבים אך ורק בתאריו של האדם ולא בידיעותיו בפועל.
אנשים חרדים רבים מתקבלים למקומות עבודה רבים, מבלי שחרדיותו של המועמד בכלל נידונה בינם לבין עצמם על ידי המראיינים לחברה.

אך, כמו בכל חברה, גם בחברה החרדית ישנם אנשים שנכשלים מסיבות כאלו ואחרות.
האדם מטבעו לא אוהב להיכשל ולכן אנשים שנכשלים נוטים לתלות את כשלונם באחרים, לא רק כלפי חוץ אלא בעיקר כלפי עצמם.
לאדם חרדי שנכשל בראיון עבודה יש תירוץ קל מן המוכן, "אני חרדי". אני מוכשר/מוצלח/מתאים לעבודה הזאת, רק בגלל שהמראיין ראה שאני חרדי הוא לא רצה לקבל אותי. לא הצלחתי ללמוד מחשבים/אדריכלות/רפואה/נגרות בגלל שלא למדתי ליבה.
התירוץ הוא קל ופשוט ומאפשר לאדם שטוען אותו חיים קלים ונטולי אשמה.
אני, אני מאוד מאוד רציתי ל... אבל בגלל שלא למדתי ליבה אני לא יכול.
קל. פשוט. נוח.

על דברים כגון אלו נאמר בגמרא להבדיל אלף אלפי הבדלות על לימוד התורה "נמצא הלל מחייב את העניים רבי אלעזר בן חרסום מחייב את העשירים יוסף מחייב את הרשעים" (יומא לה:)
וסיפורים שכאלו ועוד אחרים מוכיחים שבמרבית המקרים האשם לא מוטל על לימודי הליבה/המראה החרדי/הבידול החרדי אלא האשם הוא באחריותו הבלעדית של האדם.

נכון, ישנם סיפורים מעטים של אנשים גזענים שדחו חרדים מקבלה לעבודה רק בשל חרדיותם, אבל ישנם מקומות עבודה רבים ומקומות אלו בטלים בשישים ואף ביותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/5/2016 05:45 לינק ישיר 

חבוט_רמי כתב:

חילוני שלא "מצליח" מכניס פי שתים או שלוש מחרדי לא מצליח. ורוב האנשים לא מצליחים. (אני מתייחס ל"הצלחה" במובן הילדותי שאתה מייחס להצלחה- התעשרות עצומה ופתאומית)

אכן הכתיבה והמסקנה הם ברמה ילדותית ממש.
אולי מדובר במומחה למחשבים, אבל לא באדם חכם במיוחד.
נ.ב. לך תדע אם הספור אמיתי או סוג של תעמולה זולה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בלי ליב"ה, בדרך לאקזיט עם שמונה בגדים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר