בית פורומים בחדרי חרדים

תורה ואקדמיה - הילכו שניהם יחדיו?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-20/12/2016 09:35 לינק ישיר 
תורה ואקדמיה - הילכו שניהם יחדיו?

מוקדש לרגל כינוס בנות ישראל נגד האקדמיה, בהנחיית גדולי ישראל.

גדולי ישראל טוענים כי הנסיון של למעלה מ100 שנה מוכיח, כי האקדמיה היא גשר לפריקת עול והתפקרות, לעומתם הרבה אנשים טוענים כי ישנה שיטה שהצליחה לשלב תורה עם דרך ארץ, שיטה שההולכים לאורה הצליחו להיות יהודים יראים ושלמים למרות שלמדו באקדמיה. קהילה שהצליחה לשמור על בניה בשילוב תורה עם דרך ארץ, הלא היא קהלת הרש"ר הירש בפרנקפורט.

אני רוצה לצטט את דברי ר"י רוזנהיים, בוגר בית הספר של הרש"ר הירש בפרנקפורט, (בחיי הרש"ר הירש), בו הוא מספר על 'הצלחת' בית הספר, ועל דעתו של מייסד בית הספר.

...בכל אופן למען האמת עלי לקבוע שמכל מחזורי בית הספר משנת תרי"ג עד תרמ"ח שנת פטירתו של הרש"ר הירש זצ"ל, בדרך כלל נשארו נאמנים לדגל היהדות החרדית, רק אותם תלמידים שמזלם גרם להם לבלות את התקופה שלאחר גמר לימודיהם בבית הספר משנת ה15 עד גיל 25 בסביבת הקהילה החרדית הפרנקפורטאית, ואלו מבין אלה אשר יצאו בגיל רך לעולם הגדול, רובם המכריע פנה עורף ליהדות המעשית, לצערנו למרות החינוך שקיבלו בבית הספר הריאלי...

...הדבר הזה מאשר גם את השקפת הרש"ר הירש בעצמו, על התפקיד הקשה ביותר שהועמד לפניו בשנות החמישים והשישים של המאה שעברה, אחד מחברי ועד בית הספר מאותה תקופה מר מאקס ביר, שהיה נוהג לטייל עם הרש"ר הירש שעה קלה בערבים אחרי גמר העבודה על גדות נהר המיין, מסר לי אימרה אופיינית מאד של האיש אשר העולם כולו סבור כי הוא שם מבטחו ללא כל היסוס ופקפוק בשיטת "תורה עם דרך ארץ", הרש"ר הירש אמר אז כי אם מתבוננים באוירה הרוחנית האופפת כעת את הנוער שלנו, ברוח החודרת לתוכו מכל מאמר בעיתון והמרעילה את נשמתו, או אז עלינו לראות ממש נס בכל נפש ונפש שעולה בידינו להצילה לתורה ויראה על ידי בית הספר שלנו.  (זכרונות רוזנהיים עמ' י"ז י"ח)

גדולי ישראל מבינים כי כל עוד האקדמיה אינה עוסקת בלימודי מקצוע גרידא, אלא עסוקה בעיצוב החשיבה של בוגריה, וזאת על יסודות כפרניים, כל עוד העולם סוגד לעגל הזהב הזה, ומסתנוור מברק יפיפיותו של יפת, אין ליהודי ירא שמים מה לעשות בין כתליה, ובוודאי שלא בגיל צעיר.
לו היו ראשי המדינה מסכימים ללמד לימודי מקצוע מבלי להשתלב באוירה הכללית של 'החשיבה האקדמאית', אזי לא היה מקום לביקורת על האקדמיה, אולם הרי עיקר המטרה היא לשנות את התפיסה ואת סולם הערכים הערכי, ועל זאת נטושה המלחמה.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 10:01 לינק ישיר 
נאם הדברים למי שאמרם

1. מעניין מי שלא יודע להבחין בין מדעי הרוח, לבין רפואה, מדעים מדויקים, מתמטיקה, מדעי המחשב וכד'.
2. כמה פורקי עול היו בליטא.
2. למה שגדולי ישראל לא יקימו "אוירה" מתאימה, במקום להלחם נגד. ב"ה יש ציבור חרדי גדול, ועם אולי קצת יותר עמל מלהפוך אותם לבורים ועניים, תהפכו אותם לבעלי בתים מכובדים.

תוקן על ידי מואי ב- 20/12/2016 10:27:14

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 10:20 לינק ישיר 

עיין כאן דעת ר"א וסרמן

http://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?topic_id=3072191&whichpage=1

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 11:13 לינק ישיר 

מואי כתב:
1. מעניין מי שלא יודע להבחין בין מדעי הרוח, לבין רפואה, מדעים מדויקים, מתמטיקה, מדעי המחשב וכד'.

אינני סבור שרפואה לכשעצמה (וכן חברותיה) כוללת בתוכה אפיקורסות, אך המפתחות אל המקומות המלמדים רפואה נמצאים בידי 'כת האקדמיה', שאצלם תנאי סף הוא אימוץ החשיבה האקדמאית.
סחה לי אשה חרדית הלומדת לימודי 'אחות מוסמכת', כי בכל הלימודים והשיעורים המקצועיים יש אפשרות להעדר מן השיעור (באחוזים מסויימים), ולהשלים את החומר מן הכתב ולהבחן עליו, יש קורס אחד שיש בו חובת השתתפות של 100%, והוא, 'הפסיכולוגיה של המטופל ובני משפחתו', קורס זה מלא בתפיסות כפרניות ובדיבורי אפיקורסות מתריסים.

2. כמה פורקי עול היו בליטא.
בליטא היתה התדרדרות של החברה כמו בגרמניה, אני לא מצביע על החברה הכללית, אלא על בוגרי החינוך התורני, צריך להשוות את בוגרי ביה"ס של הרש"ר הירש בגרמניה, אל בוגרי הישיבות בליטא, ושם ההפרש באחוזים הוא ענק, רוב מוחלט בוגרי הישיבות בליטא נותרו יראים ושלמים, ורוב בוגרי ביה"ס החרדי בפרנקפורט פרקו עול.

2. למה שגדולי ישראל לא יקימו "אוירה" מתאימה, במקום להלחם נגד. ב"ה יש ציבור חרדי גדול, ועם אולי קצת יותר עמל מלהפוך אותם לבורים ועניים, תהפכו אותם לבעלי בתים מכובדים.

גדולי ישראל אינם מתנגדים לבעלי בתים מכובדים, אין להם דבר נגד חשמלאי, אינסטלטור, ואפילו איש מחשבים, הם אינם נגד רכישת מקצוע, ורובם תומכים בצורה זו או אחרת במכוני הכשרה מקצועית, הם נלחמים ב'אקדמיה', כל עוד השלטון שם הוא בידי האליטה הכפרנית של 'כת האקדמיה', (והם אינם מתכוננים להרפות את שליטתם או להגמיש את עקרונותיהם, ויש אינספור דוגמאות לכך,) אין ליהודי ירא שמים מה לעשות שם.

תוקן על ידי מואי ב- 20/12/2016 10:27:14

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 11:20 לינק ישיר 

תם

אין תירוצים.

היו רוצים, היו יכולים להקים אקדמיה חרדית בדיוק כמו מכון לב ומכון טל ועוד.

מה לעשות שאולי חלקם "גדולים" בתורה, אבל כולם "קטנים" בהנהגה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:30 לינק ישיר 

אני מוכן להסכים שהאקדמיה יכולה לאנשים מסוימים להוריד מהדרגה הרוחנית שלהם אבל להפוך אותם לחוזרים בשאלה זו שטות מוחלטת.
השאלה אם ירידה כלשהי ברוחניות היא יהרג ואל יעבור .
אני לא בטוח כלל ולדעתי יתכן שהיא אף עדיפה כי דרגה רוחנית גבוהה מידי יכולה להביא להחמרות מיותרות וסוג של שגעון בענייני עולם הזה שאני בכלל לא בטוח שזה רצון השם כזו דרגה רוחנית גבוהה כביכול .יתכן שהשם כן רוצה שנחיה ברווחה כלכלית כלשהי ונדע ונתערב במידה כלשהי בענייני העולם ולא הריחוק והקיצוניות המוחלטת והבלתי מתפשרת היא רצון השם האמיתי.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:34 לינק ישיר 

ברכת_החמה כתב:
אני מוכן להסכים שהאקדמיה יכולה לאנשים מסוימים להוריד מהדרגה הרוחנית שלהם אבל להפוך אותם לחוזרים בשאלה זו שטות מוחלטת.
השאלה אם ירידה כלשהי ברוחניות היא יהרג ואל יעבור .
אני לא בטוח כלל ולדעתי יתכן שהיא אף עדיפה כי דרגה רוחנית גבוהה מידי יכולה להביא להחמרות מיותרות וסוג של שגעון בענייני עולם הזה שאני בכלל לא בטוח שזה רצון השם כזו דרגה רוחנית גבוהה כביכול .יתכן שהשם כן רוצה שנחיה ברווחה כלכלית כלשהי ונדע ונתערב במידה כלשהי בענייני העולם ולא הריחוק והקיצוניות המוחלטת והבלתי מתפשרת היא רצון השם האמיתי.

נשלח מהאנדרואיד שלי

כל הכבוד לך על ידיעתך מהו רצון ה' האמיתי, אכן גדולי ישראל לא יודעים ואתה יודע. אך המציאות שהאקדמיה הפכה אנשים לאפיקורסים מוחלטים, איננה תיאוריה אלא עובדה, וזאת אף בקהילות שלכאורה חיסנו את ילדיהם לשם כך, וכפי עדותו של רוזנהיים שהבאתי למעלה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:36 לינק ישיר 

הרב רוזנהיים נטה להציג את שיטת הרש"ר הירש כ"דיעבד" ולכל הפחות כלא מתאימה לכל מקום - אולי בשביל השלום הפנימי באגודת ישראל דאז, רבים אחרים (ביניהם ה"שרידי אש") חלקו על כך בכל תוקף.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:42 לינק ישיר 

הרב רוזנהיים מדבר על עובדות, יש כאן עדות של בוגר בית הספר, המעיד שרוב בוגרי ביה"ס של הרש"ר הירש הפכו לאפיקורסים, ואתה מדבר על פוליטיקה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:44 לינק ישיר 

אין שום דמיון בין החיים בגולה לפני מאה שנה והפיתוי העצום להתבולל שהיה אז לעומת החיים היום בארץ ישראל.
אני אינני רואה פיתוי למי שרכש כאן השכלה לעזוב את הדת.
לדעתי החילוניות כאן בארץ איננה כזו מושכת ומלהיבה לדתיים וחרדים שחיים כאן בצורה די טובה וברווחה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:50 לינק ישיר 

תם_יושב כתב:
הרב רוזנהיים מדבר על עובדות, יש כאן עדות של בוגר בית הספר, המעיד שרוב בוגרי ביה"ס של הרש"ר הירש הפכו לאפיקורסים, ואתה מדבר על פוליטיקה?

תם, אלא תהא כזה "תם".

כשחרדי מדבר על "עובדות" בענייני השקפה, זה בדרך כלל משאלות לב.

הרב דסלר, טוען דווקא הפוך. ששיטת תורה עם דרך ארץ תרמה לגידול יותר יהודים יראי שמיים מאשר שיטת הישיבות, וזה דווקא במכתב בו הוא כותב נגד אקדמיה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 13:53 לינק ישיר 

הכל נכון, אך אם הזעקה לא היתה נגד לימודי אקדמיה בלבד. אלא נגד האקדמיה עצמה, על כך שהם מסרבים לאפשר לימודים בכשרות. היה לזה השפעה גדולה בהרבה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 14:07 לינק ישיר 

הרב דסלר מסביר למה לשיטתו לא ללכת לאקדמיה כשרה.

האינטרס החרדי הוא שדווקא לא יהא בכשרות, בכדי שיוכלו להראות מה לא טוב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 14:15 לינק ישיר 

תם_יושב כתב:

רוב יהודי גרמניה התחלנו/התבוללו/נעשו רפורמים בלי קשר לרש"ר הירש, היו תקופות שבהן חלק גדול מבוגרי וולוז'ין הפכו לאפיקורסים, למעשה 90% מיהודי אירופה התחלנו במהלך 100 השנים לפני השואה, יש עובדות ויש פרשנות.
האמנציפציה, ירידת קרנה של הדת בתרבות האירופית ועליית אידאולוגיות חדשות היוו אתגר גדול ליהדות, ואם מבחן התוצאה הוא הקובע כל שיטה שנוסתה הצליחה לכל היותר במידה חלקית מאוד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 14:49 לינק ישיר 

מואי כתב:

תם, אלא תהא כזה "תם".

כשחרדי מדבר על "עובדות" בענייני השקפה, זה בדרך כלל משאלות לב.

הרב דסלר, טוען דווקא הפוך. ששיטת תורה עם דרך ארץ תרמה לגידול יותר יהודים יראי שמיים מאשר שיטת הישיבות, וזה דווקא במכתב בו הוא כותב נגד אקדמיה.
בקיצור, אתה אומר אל תבלבל אותי עם עובדות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/12/2016 14:53 לינק ישיר 

A_Smithee כתב:
רוב יהודי גרמניה התחלנו/התבוללו/נעשו רפורמים בלי קשר לרש"ר הירש, היו תקופות שבהן חלק גדול מבוגרי וולוז'ין הפכו לאפיקורסים, למעשה 90% מיהודי אירופה התחלנו במהלך 100 השנים לפני השואה, יש עובדות ויש פרשנות.
האמנציפציה, ירידת קרנה של הדת בתרבות האירופית ועליית אידאולוגיות חדשות היוו אתגר גדול ליהדות, ואם מבחן התוצאה הוא הקובע כל שיטה שנוסתה הצליחה לכל היותר במידה חלקית מאוד.
סלח לי, האם קראת את דבריו של רוזהיים? או שיש לך בעיה בהבנת הנקרא? מדובר כאן אחרי ההתחלנות, ואחרי שלכאורה נמצאה השיטה להצלת הדור ע"י 'תורה עם דרך ארץ' ומהי התוצאה? מי שהיה בסביבה תורנית נותר שומר תורה, ומי שהלך למקומות שבהם רוממו דברים אחרים נעשה אפיקורס, זוהי האמת ואין בלתה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תורה ואקדמיה - הילכו שניהם יחדיו?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.