בית פורומים בחדרי חרדים

שמעתם פעם את הביטוי ליטאי צעלם קאפ?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/2/2017 14:53 לינק ישיר 
שמעתם פעם את הביטוי ליטאי צעלם קאפ?

מי המציא את זה ומה זה מביע?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/2/2017 14:57 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/2/2017 15:11 לינק ישיר 

הסבר לכינוי "ציילם קאפ" שניתן ל"ליטוואקים" (יהודים מליטא). הפרוש המילולי הוא: בעל ראש – או מוח – של צלב. כינוי זה ניתן בעיקר על ידי יהודי פולין, ובראש ובראשונה מי שנהו אחרי תנועת החסידות, לבני הפלוגתא שלהם, ה"ליטוואקים", שהשתייכו למחנה "המתנגדים" משום שאלה נחשבו כעקשנים וקפדנים. שרה וייס כותבת בספרה "עיירה הייתה בליטא – דוסיאט בראי הזיכרונות" (1989, עמ' 123): הליטוואק דבק בדעתו וכה יגיד ליריבו תוך שהוא מתווה באצבעו אות של צלב: אתה יכול להשתטח לאורך או לרוחב אבל אני הצודק!!

מנגד, פרופ' יוסף קלוזנר התייחס לביטוי זה (בקובץ "יהדות ליטא", כרך א', 1959, עמ' 17) בהקשר לתדמיתו של היהודי הליטאי – בעיני יהודי פולין – כמי שמגלה יחס של קלות-ראש אל המצוות ואל המַנהגים הדתיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/2/2017 17:27 לינק ישיר 

כל הפוסל - במומו פוסל!!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/2/2017 17:55 לינק ישיר 

כל זה כל כך לא רלוונטי לימינו
אין שום קשר בין החסידים של פעם לאלה של היום
ולפני שאתם מתנפלים עלי ...אין גם שום קשר בין הליטאים של פעם לאלה של היום

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 01:31 לינק ישיר 

צעלם קאפ זה מי שעושה דיקדוקים האם רוצח נפשות   היה משגיח או מק"ק  ברור זה שלא מתייחס לכלל הציבור הליטאי אשר יש בו גם תלמידי חכמים יראי שמיים ועובדי השם . הביטוי החריף הזה נאמר כלפי אלו שכל מה שמעניין אותם זה הכפתורים בפראק . 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 13:32 לינק ישיר 

פייביש כתב:
צעלם קאפ זה מי שקורא לעצמו חסיד ולומד ספרי חסידות. אבל הראש שלו מלא בשנאה ליהודים קדושים וטהורים לומדי תורה ומקיימי מצוות שלא "זכו" להיות בכת שלו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 16:06 לינק ישיר 

זה כמו שאקרא למישהו חסיד חמור כי הוא חמור ויגידו שאני מבזה עדה קדושה . קראתי בכינוי המתאים ליהודי עם המון קרומקייט שיש לו חילוק בחשיבות השעטלע לגבי חומרת המעשים כאילו שזה משנה . 

אם מישהו נסער וחושב שזה כינוי שלי לתלמידי הגר"א וההולכים בדרכיו לא זאת היתה כוונתי . 

במאמר המוסגר זהו כינוי גנאי מכוער שהיה מושרש כבר כמאה חמישים שנה כנגד יהודים מפלך וילנה ללא הבדל האם מדובר בפרוש מקלויז , מתנגד לוהט , חסיד חב"ד נלהב או משכיל פורק כל עול . זה היה עלבון לעדה ולמוצא . כמו עלבונות אחרים שאמרו על בני גליציה , פולין , רומניה פרס ותימן . 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 17:49 לינק ישיר 

גולשים יקרים

הדברים לעיל הם שקר מוחלט
לא היה ולא נברא מעולם כינוי כזה לאנשי וילנא 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 17:54 לינק ישיר 

מה שכן היה ויהיה
הוא

שנאת עמי הארצות לתלמידי חכמים...!

ועליהם נאמר
כל הפוסל - במומו פוסל...!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 19:34 לינק ישיר 

שוע החמישי יש לך מושג בכלל מה זה פלך וילנא ? ועד כמה אין לו קשר לעיר וילנא עצמה .  אם אתה לא מבין לפחות תשתוק . 

היה כינוי כנאי מכוער כזה שאני לא המצאתי אותו שיוחס לעקשנות ועקמומיות של בני האזור כולם כעדה ולא כהשקפה  . ( אגב גם אדמור הזקן בעל התניא כונה  בחיבה בחבוורת תלמידי המגיד דער ליטוואק ) . 

בעידנא דריתחא אמרתי זאת כלפי ניק שהפגין את הסטיראוטיפ של עקשנות וקרומקייט תוך יחוס חשיבות מופרזת לתואר ולמשרה וזאת בנושא מבחיל של אדם שנכשל בחמורות שבחמורות . אמרתי את הביטוי הקשה מנשוא הזה כלפי יחיד ולא כלפי עדה ומה הקשר לשנאת תלמידי חכמים ? מי שמעניין אותו רום מעלתו של אנס בישיבה הוא תלמיד חכם ? אני יורד עליו כי הפגין דבקות בתורה או ידיעות ?  . 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 19:36 לינק ישיר 

שו"ע החמישי אני יותר ליטאי ממך . 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/2/2017 21:02 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/2/2017 15:11 לינק ישיר 

שוע_החמישי כתב:

כל הפוסל - במומו פוסל!!!

זה נאמר על כינוי גנאי?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/2/2017 12:37 לינק ישיר 

לא הוא אמר את זה על כך שאני ליטאי .  הוא ילד מישי"ק שחושב שהעולם נולד ביחד איתו ולא מבין שלפני מאה שנה גם חסיד חבד היה יכול לחטוף את גינוי הגנאי הזה בפרצוף זה היה כינוי לעדה לא להשקפה . והוא ממשיך להתחפר בטהרת כלים שלו מה היה היקף השעטלה של כ"ק המק"ק ...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-27/2/2017 13:30 לינק ישיר 

מה שכן היה ויהיה
הוא 

שנאת עמי הארצות לתלמידי חכמים...!

כל הפוסל - במומו פוסל...!

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > שמעתם פעם את הביטוי ליטאי צעלם קאפ?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.