בית פורומים עצור כאן חושבים

מתי התחילו לשנוא את הרפורמים?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-15/8/2017 10:41 לינק ישיר 
מתי התחילו לשנוא את הרפורמים?

שמעתי מרב של קהילה קטנה בצפון ארצות הברית שהוא מתפלא מאוד לשמוע שהדתיים בארץ שונאים את הרפורמים.

אצלם בעיר יש אחווה מוחלטת בין בתי הכנסת האורתודוקסי והרפורמי. אמנם לא מתפללים ביחד אבל ישנם אירועים משותפים ופעילות סדירה משותפת לילדים ולבני הנוער.
הוא הזכיר שכשרפורמים עושים חתונה או בר מצווה הם כותבים בהזמנות בנוסח "הקייטרינג תחת השגחת אורתודוקסית" והוא עצמו בתור רב אורתודוקסי יושב הרבה פעמים עם הרבנית של הרפורמים ומתכננים דברים.

אז תהיתי אם כך מתי החלה השנאה הזאת הקיצונית והאימה נגד הרפורמים וגם חיפשתי בעיתונות ההיסטורית של שנות השישים והשבעים והשמונים בעיתונים עם אוריינטציה דתית כמו מעריב והצופה.

אז האמת היא שאין כמעט אזכורים לרפורמים בעיתונות. העניין היחיד שנראה קשור לרפורמים זה נושא חוק "מיהו יהודי" וגם זה לא נראה לי כסיבה מספקת.

ואז ניזכרתי בסיפור משנות השמונים.
מסתבר שבחיפה היו אמורים למנות נציג רפורמי למועצה הדתית. העסקנים הדתיים פשוט השתוללו. המועצה הדתית מספקת משרות לעשרות מקורבים של פעילי המפלגות והם לא רצו אף אחד אחר שיאכל להם מהצלחת.

אז משם נראה לי צצה אותה שנאה, כי אני באמת לא רואה שום סיבה אחרת.

מה דעתכם?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/8/2017 12:49 לינק ישיר 

אני תוהה מדוע תמיד אתה מביא מקורות רחוקים - בודהיזם, ציטוט עלום בשם ר' נחמן, איזו קהילה נידחת בארה"ב. 
?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/8/2017 13:32 לינק ישיר 

אני לא מכיר מה שקורה בארה"ב, אני יודע שהרב סולבייציק לא התלהב משיתוף פעולה עם הריפורמים.

אולם אמר לי חרד"ל 'כבד' שעלה מארה"ב שאילו הדתיים/חרדים בארץ היו יודעים את הפעילות הריפורמית בארה"ב, הם היו מורידים את ההתלהמות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/8/2017 17:45 לינק ישיר 

אליקים7241 כתב:
אני תוהה מדוע תמיד אתה מביא מקורות רחוקים - בודהיזם, ציטוט עלום בשם ר' נחמן, איזו קהילה נידחת בארה"ב. 
?
ההודעה הקודמת שלי הייתה בנושא אבקת חלב נוכרי אם אין לך משמעותי להגיד, בוודאי תוכל למצוא דברים מועילים יותר לעשות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/8/2017 17:48 לינק ישיר 

בעלבעמיו כתב:
אני לא מכיר מה שקורה בארה"ב, אני יודע שהרב סולבייציק לא התלהב משיתוף פעולה עם הריפורמים.

אולם אמר לי חרד"ל 'כבד' שעלה מארה"ב שאילו הדתיים/חרדים בארץ היו יודעים את הפעילות הריפורמית בארה"ב, הם היו מורידים את ההתלהמות.
גם הרב פיינשטיין היה נגד שיתוף פעולה אבל מדובר כנראה בתקופה חדשה. הרושם שלי היה שהרפורמים מבצעים הרבה פעולות לבלימת ההתבוללות, כאשר ההגדרה להתבוללות אצלם שונה לחלוטין מאשר אצל החרדל ולכן נציגי פטורים מההתלהמות המסורתית בנושא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/8/2017 17:50 לינק ישיר 

גם בנושא אאבקת חלב נוכרי דיברת על איזה דעה שלא שומעים עליה. וואם לך אין תשובה משעותית לשאלה - אתה לא חייב להגיב

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2017 09:22 לינק ישיר 

כמדומני שבאירופה דאז היתה מחלוקת קשה מאוד (רא עניין הפרדות הקהילות בגרמניה ושיטת החת"ס) שהגיעה לממדים קיצוניים.  תמיד היהדות החרדית טובה בלהמשיך את מלחמות האתמול גם אם זה כיום לא "ה"נושא האקוטי.                         ולהערתך שהרפורמים מקיימים פעילות נגד התבוללות - יטענו החרדים כי להכשירת את ההתבוללות אינטו מאבק בה. המיחלוקת היא בשאלה האם ניתן, ועד כמה, להתפשר על ההלכה כנשנעותה האורתודוקסית

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/8/2017 18:32 לינק ישיר 

אני יודע שהייתה שנאה גדולה בהונגריה.
זה מתועד בספר "אהבתי כל כך" של יהודית רותם ומוזכר גם אצל אביגדור המאירי ב"שגעון הגדול".
את השנאה הגדולה הזו הפסיקו הנאצים שרצחו הן את הרפורמים והן את החרדים.

במקומות אחרים כמו גרמניה וצ'כיה בכלל לא היו תופעות דומות. כשיהודי ארצות הברית הבינו את מימדי החורבן ביהדות אירופה הם נטשו במידה רבה את הסכסוכים הישנים.

בארץ ישראל לא היו רפורמים עד סוף שנות החמישים. אז התחיל מניין ראשון בחגים בבית פרטי בתל אביב שלאחר שנתיים עבר לאחת מהספרות העירוניות.

לכן אני אומר שהחת"ס לא רלוונטי כאן. הוא משמש עלה תאנה למפיצי השנאה שפועלים כתמיד מסיבות פוליטיות וכלכליות בלי קשר לשיקולים הדתיים .

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/8/2017 07:42 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/8/2017 10:17 לינק ישיר 

קירטון כתב:
זה מתועד בספר "אהבתי כל כך" של יהודית רותם ומוזכר גם אצל אביגדור המאירי ב"שגעון הגדול".

הרגת אותי עם המקורות ההיסטוריים שלך. לא נראה לי שאתה צודק גם לגבי ארה"ב (אבל מי יודע אולי קראת איזה רומן שמתאר כך את הדברים...)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/8/2017 10:25 לינק ישיר 

אאל"ט הריפורמה בגרמניה הייתה מאוד אגרסיבית וניסה לכפות את האורתודוכסים, לא פלא שהתעוררה תגובת נגד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/8/2017 18:31 לינק ישיר 

בפורום שלנו היתה בזמנה- אני מקווה שהיא עדיין נמצאת. רבה רפורמית אף אחד לא שנאה אותה להפך אפילו החרדים ביותר התיחסו אליה בכבוד. כי היא נתנה כבוד לערכים שלא היו מקובולים עליה רעיונית. הבעיה עם הרפורמים כיום בארץ דוגמת הכהנת הגדולה רוחמה ןייס ואחרים. שלא די -בעייני שומרי האמונים- שהם סרים מהדרך אלא הם גם מורים. . וכידוע סורר ומורה בתורה לא עמדו כל התנאים המשפחתיים החברתיים והמשפטיים. נגזר לו דין מיוחד בלי צל של רחמים והגיון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2017 08:55 לינק ישיר 

[ירוחם,

א. בעבר הרחוק היו כאן שתיים.
ב. שתיהן מורות.
ג. רוחמה וייס אינה רבה, ואני לא בטוחה שהיא מגדירה את עצמה רפורמית (אלא חילונית).
ד. מרבית הרפורמיות והרפורמים שאני מכירה "סרים מן הדרך" החילונית, וממש לא מזו האורתודוקסית. לכן, אני לא חושבת שזו הנקודה. עם חלוף השנים אני נתקלת בפחות ופחות שנאה, למרות שרבות מן המחלוקות העקרוניות עדיין רלוונטיות. אני חושבת שת"ט צודק בכך שהחרדים נלחמים הרבה פעמים את "מלחמות האתמול גם אם זה כיום לא "ה"נושא האקוטי". דומני, שבעולם האורתודוקסי שמחוץ לעולם החרדי, עיקר הכעס/שנאה/אגרסיביות מופנה כלפי אורתודוקסים (ובעיקר אורתודוקסיות, כמובן) בעלי תפיסות עולם והנהגות בכיוון שיוויוני או פלורליסטי וכיו"ב. בעולם החילוני, כך נראה לי, הרפורמים והרפורמה הם כבר עניין לגיטימי לחלוטין, והנטייה היא לכיוון כבוד, הערכה ואפילו הזדהות (גם אם לא "הצטרפות" בפועל).]

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/8/2017 16:57 לינק ישיר 

אמשלום
לראות אותך שוב כאן    עונג שבת גדול נוסף לי.

בענין רוחמה וייס. קראתי פעם מאמר שלה והיא כתבה שהיא רבה רפורמית. יתירה מכך ידיד משותף  ביקש ממני פעם שאגיב על דבריה. הוא אמר לי  אז מה אם היא רבה רפורמית? השבתי לו- אין לי ולא כלום עם רבה רפורמית. היו לי פעם חילופי דברים ןרעיונות עם רבה כזו. וכולי מלא הערכה אליה.  אולי אפילו הרגשתי רעות מסוימת.אבל  לא רוחמה וייס. סוף ציטוט

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/8/2017 16:50 לינק ישיר 

טוב אז יש שלוש תיאוריות
אחת שלי, שאחראים לשנאה עסקני המועצות הדתיות
השניה שהשנה מקורה בפיצול בין קהילות שרק האנציקלופדיות זוכרות
שלישית שזה בגלל רוחמה וייס שיש אולי רבע פרומיל מהחרדים ששמעו עליה.
כל זה בלי להכנס לדיון המטומטם אם רוחמה רפורמית או חילונית . היא חברה שלי בפייסבוק אני יכול לשאול אותה.

אז בקיצור, התאוריה שלי הכי הגיונית.
תודה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/8/2017 21:53 לינק ישיר 

קירטון

במחילה
זה יכול להיות "אפקט דומינו" - זה מתחיל מכל מיני דברים היסטוריים, שמתגלגלים ככדור שלג מתוך האנציקלופדיות, אל תוך המציאות שלנו, ו-כן - יכולה להיות השפעה להתגלגלותו של כדור השלג - לא רק מצד האורתודוכסים אלא גם מצד הרפורמים. לא אמרתי שישנה השפעה מצד הרפורמים, אלא שיכולה להיות. (ובאמת יכולה להיות).

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > מתי התחילו לשנוא את הרפורמים?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.