בית פורומים בחדרי חרדים

הטור שלא רצו לפרסם באתרים חרדים: תנועת פא"י עומדת בפני הכרעת חייה: האם תפורק או תשוב לימי הזוהר

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/1/2018 10:08 לינק ישיר 
הטור שלא רצו לפרסם באתרים חרדים: תנועת פא"י עומדת בפני הכרעת חייה: האם תפורק או תשוב לימי הזוהר

=== תנועת פא"י עומדת בפני הכרעת חייה: האם תפורק או תשוב לימי הזוהר ===

עברו למעלה מ14 שנה מאז הבחירות והמינויים האחרונים בתנועת פא"י, ובעוד כחודש זה יקרה שוב. 
ועידת חברי פא"י תתכנס כדי לבחור את המועצה ולמנות מזכירות ומנכ"ל. הרקע להתעוררות התנועה הוא כנראה בקשת הפירוק הקורמת עור וגידים, ונרקמת מתככים ומזימות שונות.

כיון שהתנועה נכנסה לתרדמה ארוכה בעשרים השנים האחרונות, רבים מאיתנו כבר לא זוכרים במה מדובר, ומדברים רק על הכסף והנכסים של התנועה. אבל אם ניזכר מעט בימי הזוהר שלה נגלה שתנועת פא"י היתה תנועה פעילה במיוחד מרגע הקמתה ולמשך כמה עשורים.

נקודת המוצא שלה היתה התארגנות עובדים שרצו להגן ולהעצים את היהדות של היהודים יראי שמים שנקטו בדרך חיים של "תורה עם דרך ארץ", כפי שחז"ל משבחים ומדריכים לכל יהודי לחיות.

באותם ימים, לפני קרוב למאה שנה, האתגרים שעמדו לפני יהודי "תורה עם דרך ארץ" היו שונים מהאתגרים של ימינו. באותם ימים, בהעדר חוקי עבודה מסודרים, הפועלים היו זקוקים להגנה קבוצתית מול המעסיקים, ורוב הפועלים היו מאוגדים תחת ארגוני עובדים שונים. ובשונה מפועל רגיל, פועל ירא שמים היה צריך כוח קבוצתי מול מעסיקים שרצו שיעבדו בשבת, או בהמשך בארץ ישראל - הצורך בשמירה מלאה של מצוות התלויות בארץ, שמירת שבת ברפתות, וכו'.

ולכן המטרות המרכזיות שעמדו לפניהם היו:
- לארגן את הפועלים על בסיס התורה, ולדאוג להגנתם המקצועית
- ליצור נקודות התיישבות דתיות (על מנת לאפשר מראש מקומות עבודה שומרי מצוות)
- להמציא עבודה ליהודים שומרי תורה
- לייסד מוסדות קואופרטיביים ומוסדות סוציאליים שיפעלו על פי התורה
- ליישב סכסוכים בין עובדים ומעבידיהם לפי חוקי התורה
- לשאוף להשלטת התורה בחיי המדינה והכלכלה ובכל תחומי החיים

ואכן, במשך השנים התפארה התנועה בפעילות עוצמתית, פא"י הקימה הרבה יישובים חקלאיים ששמירת התורה מובנית בהם מהיסוד, כגון יסודות, בית חלקיה, חפץ חיים, שעלבים, ועוד.
וכן שיכוני עובדים רבים בירושלים, בני ברק, תל אביב, חיפה ועוד. כשכמובן בכל מקום הוקם בית כנסת מרכזי, כשבכל עיר אנו זוכרים את בית כנסת פא"י המקומי, בו התפללו היהודים הפשוטים והטובים, שחיים חיי תורה מלאים, לצד דרך ארץ - גם מבחינת "דרך ארץ קדמה לתורה" וגם מבחינת "תורה עם דרך ארץ". וכך גם עיתון פא"י "שערים" שיצא במשך שנים כעיתון יומי ולאחר מכן שבועי.

ולמעשה, פא"י היתה המגשימה המרכזית של חזונה של… "אגודת ישראל", שבעת הקמתה הוכרזה כמי שנועדה: "לפתור ברוח התורה והמצווה את כל השאלות שתעלינה יום יום על הפרק בחיי עם ישראל"... "להחיות את המושג ההיסטורי כלל ישראל, הנישא על ידי התורה שהיא נשמת חייו, ולהגשימו על ידי אגודת ישראל בעולם התרבותי של ימינו, ובעזרת כל המכשירים הטכניים שיעמדו לרשותנו".

אגודת ישראל, אולי הכריזה כי זה רצונה, אבל פא"י היא זו שקיימה, היא זו שפתרה את שאלות היום יום, מחוץ לבית המדרש, היא זו שהקימה את "בית המדרש הגבוה להלכה בהתיישבות החקלאית" שיזם את "קרן המעשרות" שעליו מנויים עשרות אלפי משפחות, מחקר ופיתוח גידולי חממות, סייעה לקיום מצוות השמיטה, ועוד ועוד. פא"י היא זו שפעלה על מנת להגשים את התורה "בעזרת כל המכשירים הטכניים העומדים לרשותנו".

אבל עם התפוגגות מעמד הפועלים בכלל, ומעמד החקלאות בפרט, התפוגגה גם השפעתה ופעילותה של התנועה. משום שלא התאימה יותר לאתגרים החדשים של יהודי תורה ודרך ארץ.

ואף כי המשיכה גם לממן ולהשתתף בפעילות היישובים החקלאיים, וכן בהקמת מוסדות חינוך המחנכים לתורה ודרך ארץ, מעמדה הציבורי נמוג ונעלם. עד שכעת הגיע הדבר לכדי נסיונות פירוק מצד גורמים עויינים שמחפשים דרך להשתלט על הכסף והנכסים שצברה התנועה במשך קרוב למאת שנות חייה.

הדברים הגיעו לכדי חתימת שרת המשפטים, איילת שקד, שאישרה את האפשרות לבקש את פירוק התנועה שמבחינה משפטית היא "אגודה עותומנית".

ובכך למעשה דחקה שרת המשפטים את תנועת פא"י לפני החלטה גורלית, האם היא תשוב לימי הזוהר, ותספק מענה והגנה על אתגרי השעה העומדית בפני היהודים הפשוטים והטובים שרוצים לחיות חיי תורה מלאים משולבים בדרך ארץ. ובכך תצדיק את המשך קיום התנועה. או שבהעדר מטרה מהותית, האגודה תפורק לטובת כל לוטשי העיניים שרוצים לחלוק בשלל.

בשונה מימי העבר, אתגרי העובדים שומרי התורה והמצוות, אינם מעסיקים שדורשים מהעובדים לעבוד בשבת ולשבות ביום ראשון. וגם העוסקים בתחומי החקלאות הינם אחוזים בודדים מהציבור.

האתגר המרכזי כיום הינו הנהגה רבנית ברוח פא"י - המעודדת, מגבה, ומסייעת לעובדים - לשלב לימוד תורה רציני בימי העבודה העמוסים, הנהגה רבנית התומכת בקבלת הילדים למוסדות החינוך, ומקימה או מסייעת למוסדות חינוך לגדל דור צעיר של יהודים גאים המשלבים תורה עם דרך ארץ.

תנועת פא"י צריכה לשוב ולהעמיד "חבר רבנים" כפי שהיה בזמנו, רבנים הנטועים בחיי העולם הבא וחיי העולם הזה, על מנת להוביל בגאון את דרך פא"י.

אחרת, האגודה תפורק, ושללה ייבזז.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/1/2018 10:55 לינק ישיר 

התיאור שלך יפה מאוד, וברור שגם אם המשימות השתנו האתגר המרכזי של "תורה עם דרך ארץ" נותר במקומו.
ההחלטה שלך לתת לנו תיאור היסטורי רציונלי עם התעלמות מוחלטת מהפוליטיקה הפנימית של פא"י לאורך השנים, יש בה היגיון רב אבל היא גם נראית נאיבית יותר מדי.
על מנת שפא"י תצליח לקחת על עצמה מחדש את מילוי יעדיה, לא מספיק להגדיר מחדש את המשימות אלא נדרש גם שינוי מערכתי, וספק גדול עם ההנהלה ששולטת בעמותה כבר עשרות שנים מסוגלת לעשות זאת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/1/2018 11:01 לינק ישיר 

להגיד שפא"י\פאג"י היא אגודה המקורית זאת בדיחה,
פא"י היתה צורך חשוב בזמנו,
למשל סרטיפיקאטים לא יכל לקבל מי שלא היה במפלגת פועלים,
ופא"י היתה נתיב ההצלה להרבה חרדים,
אבל הסתבר שכאן בארץ היא התדרדרה ושינתה כיוון מהמקור,
ולא לחינם רוב מושבותיה סרוגים (במקרה הטוב) הם,
ולכן היא נעלמה, כי למפדל אין צורך במפדל ב' ולאגודה אין צורך בסרוגים ופחות מכך במחוזותיה,
אם היא מתכוונת להיות כפופה לרבני אגודה מה טוב,
ואם היא תנסה לחנך את החרדים כמו אופנות שונות היא תגוע ותאסף אל עמיה,
לי נראה שכל הבחירות זה כדי לבתר את הגופה באופן חוקי,
אז גם אם זה כואב שרבים רבים אכלו פת לחם בכדי שכמה מתי מעט יהנו מהגופה זו המציאות נכון להיום.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 10:34 לינק ישיר 

כותרת שקרית ומטעה,[ולכן אולי לא רצו לפרסם אותה באתרים החרדים]תנועת פא"י לא עומדת בפי הכרעת חייה, פשוט היא לא קיימת כבר שנים,אם הייתה קיימת היינו שומעים על הפעילות שלה,,,,
היה לך זמן מספיק זמן להחזיר אותה לימי הזוהר שלה כדבריך,,, 

הדיון היחיד שעולה בהקשר שלה הוא על הממון, האם הוא שייך לציבור או לאיש אחד,,, אין ספק שאין אדם אחד   שפוי שחושב שאדם אחד יכול להשתלט על כספי ציבור,,,
אם לא היית חמדן חזירי והיית משתף אחרים יתכן וגם אתה היית נהנה מכספי העמותה[בצדק או שלא]עכשיו שלא עשית את זה כנראה תצטרך להיפרד מהקופה הרושמת....סלח לי שלא קראתי את שאר הפוסט  שלך, פשוט לא הרגשתי צורך אחרי השקר בכותרת....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 11:57 לינק ישיר 

דברוני כתב:

כותרת שקרית ומטעה,[ולכן אולי לא רצו לפרסם אותה באתרים החרדים]תנועת פא"י לא עומדת בפי הכרעת חייה, פשוט היא לא קיימת כבר שנים,אם הייתה קיימת היינו שומעים על הפעילות שלה,,,,

הדיון היחיד שעולה בהקשר שלה הוא על הממון, האם הוא שייך לציבור או לאיש אחד,,, אין ספק שאין אדם אחד   שפוי שחושב שאדם אחד יכול להשתלט על כספי ציבור,,,
אם לא היית חמדן חזירי והיית משתף אחרים יתכן וגם אתה היית נהנה מכספי העמותה[בצדק או שלא]עכשיו שלא עשית את זה כנראה תצטרך להיפרד מהקופה הרושמת....סלח לי שלא קראתי את שאר הפוסט  שלך, פשוט לא הרגשתי צורך אחרי השקר בכותרת....

מי מדבר על חמדנות וחזירות. לא אופתע אם נכסי פא"י יפלו טרף בידי איזה גערער.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 12:39 לינק ישיר 

שהמודעה פורסמה דברתי עם אחד מבכירי העיתונאים !!
שאמר לי שאני אחשוב שמי שפרסם את המודעה פועל ממניעים טהורים ורוצה להיות אזרח נאמן !!
אלא שיש כאן אינטרסים אפלים !!!
שנודע לי שביאליסטוצקי וחסידי גור עומדים מאחורי המודעה הכול היה מובן !!
ולכאורה הכול בגלל אינטרסים כלכליים של השתלטות על נכסי פאי השוכרים לא די שלא שלמו שכר דירה הם מנסים לקבוע עובדות בשטח !!!
כל מי שהיה לו קשר לפאי ושמע מי עומד מאחורי המודעה !!
ירד מהנושא !!
אני מקווה שנוכלים לא יצליחו במזימתם !!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 13:08 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:

דברוני כתב:

מי מדבר על חמדנות וחזירות. לא אופתע אם נכסי פא"י יפלו טרף בידי איזה גערער.

לידיעתך גם בפא"י היו גערערס,
ולא רק היו אלא גם מראשי פא"י כך שלא בהכרח זכותם פחותה בכי הוא זה ממשפחת ורדיגר.
נ.ב. אין לי וככל הנראה לא יהיה לי אגורה שחוקה מפא"י,
כך שאין לי שום אינטרס בעניין.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 13:39 לינק ישיר 

בזעקת הקוזק הנגזל בדמעות תנין
באים ביאליסטוקי הברנש המהולל וחסידי גור !!
לטעון טענות !!!
לא שכחנו את בית כנסת הגדול בחיפה בית כנסת קוצק בית הגדול בערד
והחינוך העצמאי !!!
כל עלילות גור !!!! ידועים וכתובים !!!ואף אחד לא שכח אותם !!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 14:16 לינק ישיר 

שוב כתום הליברטני מתערב לאחרים בחיים ודוחף את האף שלו, רק על השבת הוא לא מוכן להאבק,,,
או שזה במסגרת ההכפשות והטלת הרפש הקבועה שלו על הציבור החרדי רבניו ועסקניו,
 הציבור ישפוט כפי שבקשת מי ענייני ומי מגיב עם רפלקס אנטישמי...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 16:02 לינק ישיר 

דברוני כתב:

שוב כתום הליברטני מתערב לאחרים בחיים ודוחף את האף שלו, רק על השבת הוא לא מוכן להאבק,,,

נאום נציג החצר הכי לא כוחנית.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 16:27 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:

דברוני כתב:

נאום נציג החצר הכי לא כוחנית.

נאום אלוף התגובות הדמגוגיות ולא עניייניות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 16:48 לינק ישיר 

מתי היה מפקד? פנקס בוחרים? אם מדובר באגודה עותמנית או בעמותה הפועלת לפי חוק העמותות יש נהלים לבחירות. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2018 17:11 לינק ישיר 

דברוני כתב:

כתום מגיב לעניין

נאום נציג החצר הכי לא כוחנית. אחרי זה הוא יתלונן על התייחסות לגופו של אדם בסגנון של   טיפש רפה שכל,
  מותר לו לנהוג במוסר כפול...

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הטור שלא רצו לפרסם באתרים חרדים: תנועת פא"י עומדת בפני הכרעת חייה: האם תפורק או תשוב לימי הזוהר
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר