בית פורומים בחדרי חרדים

ציטוט: "מוזיקה של באך מביאה לשיאים של נצח"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-20/1/2018 22:23 לינק ישיר 
ציטוט: "מוזיקה של באך מביאה לשיאים של נצח"

היום למדתי מאמר שפרסם המשגיח הרב שלמה וולבה זצ"ל על גבי כתב עת "המעין" בשנת תשכ"ו (http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=29639&st=&pgnum=13&hilite=), ובו הוא מסביר באריכות את האופן שבו שנות לימודיו של תלמיד בישיבה מכינות אותו לכהן כרב קהילה בבגרותו, זהו בעיניי מאמר מעניין מאוד.
כשהרב וולבה מסביר מה המשמעות לחיות על כל צעד ושעל עפ"י ההלכה הוא כותב כך "הדברים היפים ביותר שאנחנו שומעים, אפילו מוזיקה של באך, מצליחים להעלות אותנו לשיאים של נצח רק לזמן קצר, ברם ההרגשה הזאת של נצח אינה מלווה אותנו בחיי יום-יום האפורים."
האם אתם מכירים משגיח באחת הישיבות כיום שידגים הנאה רוחנית חולפת באמצעות מוזיקה של באך? חוששני שהתשובה שלילית. אני סבור שהיכולת של הרב וולבה להשתמש בדוגמאות מהעולם החיצוני ואפילו לשבח אותם, ויחד עם זאת להסביר שהתורה גדולה עוד יותר היא דבר נפלא.
חבל על דאבדין ולא משתכחין.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 20/01/2018 22:26:38

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2018 22:37 לינק ישיר 

לפני שנתיים נפטר פרופסור אהרן קירשנבוים שהיה מרצה במרכז הבינתחומי בהרצליה, בהספד שנשא בנו הרב אברהם משה קירשנבוים המכהן כר"מ בישיבת נחלת הלוויים בחיפה הוא אמר כך:
"הבל הבלים אמר קהלת הכל הבל " וחז"ל אומרים שאחר שיאמר את זה אין בכך ראייה כי אסף שתי פרוטות בימיו ..אבל שלמה המלך שידע מה זה עולם הזה יכול לומר שהכל הבל.
גדלנו בבית שהכל גדול.. היום החינוך שאם אתה רוצה לחנך לתורה אתה צריך לאפס את הכל.. ולחנך שהשאר אפס, המדע הוא אפס, אידאל אחר הוא אפס, האחר ממך הוא אפס.. נו.. אז מה נשאר? רק תורה, והתורה נשארה כשריד אחרון.. ואם הכל אפס אז כמה התורה שווה? שני ס"מ.
אבל שמדע.. זה גיוואלדיק וחכמה זה גיוואלדיק ויש אנשים חכמים בכל העולם.. אבל לתורה זה לא מגיע, לא מתחיל להגיע, וככה אתה מחנך לתורה גדולה, זה לא תורה שגדולה בשתי פרוטות, אלא זה תורה שגדולה מכל החכמות וכל חכמה היא נפלאה אבל התורה היא יותר נפלאה וגדולה זה חינוך לתורה שהכל גדול.

נזכרתי שפרופסור קירשנבוים הושפע מאוד מהרב וולבה ועפ"י עדות בנו היה הוגה הרבה בספרו של הרב וולבה "עלי שור".

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 20/01/2018 22:37:44

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2018 22:38 לינק ישיר 

אכן אמת
כך היו כל גדולי ישראל שבאו ממערב אירופה
כהרב מאיר להמן "השרידי אש" ועוד
ואם תקרא את שאר ספריו של המשגיח זצוק"ל תוכל לראות
איך הוא מצטט סוקרטס ואריסטו
להמחשת הרעיונות המוסריים שאותם מביא
בעלי שור .עולם הידידות ועוד
אני שמעתי פעם ממשהו שבא מבית "בני ברקי"
שלא מכניסים את ספריו לבית..
חבל דאבדין
אך תלמידו הרב ראובן לויכטר הולך ממש בדרכו
רק לשמוע ועדים שלו בנושא שידוכים .ולראות בבואה מרוח הדברים שעולה בדברי המשגיח..

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2018 22:57 לינק ישיר 

בן ציון

אני מסכים אתך ואתה 100% צודק שאין היום כמעט ראש ישיבה אחד שהיה אומר את זה.

אבל....

בדור שהנוער מתמודד עם כל מיני מרעין בישין שאין צורך לפרטם, התפקיד שבחרת להיות המוכיח בשער שאין אנחנו מעריכים נכונה את יצירותיו של באך...

אמממ...
מה אני אגיד

הוא טיפה נותן טעם לפגם

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/1/2018 23:01 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
בדור שהנוער מתמודד עם כל מיני מרעין בישין שאין צורך לפרטם, התפקיד שבחרת להיות המוכיח בשער שאין אנחנו מעריכים נכונה את יצירותיו של באך...

אני לא מצפה שראשי הישיבות והמשגיחים ידבר היום עם תלמידים על יצירותיו של באך, אבל אני בהחלט מצפה שכשהם מדברים עם התלמידים על ניסיונות ההווה הם ינקטו באותה גישה. במקום לומר שכל מה שיש בחוץ הוא נורא ואיום והבל הבלים, הם צריכים לומר לתלמידים שלהם שאמנם יש בחוץ דברים בעלי ערך אבל שום דבר לא ישווה למה שיש לישיבה ולתורה להציע.
אני משוכנע שגם על הבחורים היום, הדברים הללו ישפיעו הרבה יותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 00:13 לינק ישיר 

הפעם צודק

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 00:22 לינק ישיר 

יש שמשתמשים בדוגמאות מן העולם החיצון בכדי להמחיש את גדולת התורה, ויש שימצאו באותן דוגמאות עצמן, את האישור העצמי להערצתם הילדותית והנחיתית כלפי כל מה שמחוץ לעולמה של תורה. ויחי ההבדל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 00:38 לינק ישיר 

אשקול כתב:

יש שמשתמשים בדוגמאות מן העולם החיצון בכדי להמחיש את גדולת התורה, ויש שימצאו באותן דוגמאות עצמן, את האישור העצמי להערצתם הילדותית והנחיתית כלפי כל מה שמחוץ לעולמה של תורה. ויחי ההבדל.

כמה נכון

יש כאלה שמשתמשים בחכמות חיצוניות להגדיל את התורה

ויש כאלה שמשתמשים בתורה כדי להגדיל חכמות חיצוניות. אכן זו גם דרגה מסוימת

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי פושטער ב- 21/01/2018 00:39:04

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 02:57 לינק ישיר 

אשקול כתב:

כמה חד, ככה קולע.

ייש"כ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 04:59 לינק ישיר 

לפי עניות דעתי איש לא אומר שמדע וחכמה הם אפס מוחלט, שהרי מי לא שמע רבנים ודרשנים מצטטים את "חכמה בגוים תאמין" ומי לא משתמש במדעים לרפואה וכדומה וכיוצא בזה, אלא מה שאומרים שכל זה כאין וכאפס מול התורה הק' גם מצד קדושתה העצמית וגם מצד שכל החכמות כלולות בה באופן נסתר ונפלא.
ואכן מי שמחנך לכך שהכל הבל,  ולהיות ירקן במחנה יהודה ולהיות רופא מנתח בשערי צדק זה היינו הך עושה טעות כלפי האמת, וילדים מרגישים בשקר מאד מהר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 09:42 לינק ישיר 

הבעיה לא מתחילה בכך שאין שום משגיח שיכול לדבר כך, אלא שאין שום נער שמתמודד עם תשוקות ומאוויים לשמיעת מוזיקה של באך.

תשמיע לבחור ממוצע מוזיקה של באך, הוא יכבה אותה אחרי חצי דקה.

אל מול עולם התאוות, הגירויים וההנאות של העולם כיום, אין שום משגיח שיכול להתנסות בהם ואז לדבר עליהם מתוך נסיון. ואגלה לך סוד: גם אם היה זה, זה לא היה עוזר. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 11:22 לינק ישיר 

זה לא השיאים אליהם הביאה מוזיקה של ווגנר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 11:37 לינק ישיר 

העומק_שבך כתב:

הבעיה לא מתחילה בכך שאין שום משגיח שיכול לדבר כך, אלא שאין שום נער שמתמודד עם תשוקות ומאוויים לשמיעת מוזיקה של באך.

תשמיע לבחור ממוצע מוזיקה של באך, הוא יכבה אותה אחרי חצי דקה.

אל מול עולם התאוות, הגירויים וההנאות של העולם כיום, אין שום משגיח שיכול להתנסות בהם ואז לדבר עליהם מתוך נסיון. ואגלה לך סוד: גם אם היה זה, זה לא היה עוזר. 

אתה טועה
כיום באך נשמעת מילה כמעט מצווה
בדור הקודם זה היה "האייפון"
המשגיח לא בא להשים לבחורים מושגים שאולי מומלץ להם לנסות אותם
הוא דיבר עם הבחורים על מה ששייך לעולמם לחייהם
לא זרק סיסמאות של "תיירה" שלא מחנכות לתיירה אלא רק מוסיפים לבחור אוצר מילים.
כמה משגיחים אתה מכיר שידברו עם בחורים בשדוכים על סוגיית היופי של הבחורה .לא עם ארסנל של ציטטות הבל הבלים ..יצר הרע..אלא יבינו שזה טבעי שבחורים מתאתגרים עם זה ויהיו מספיק מכילים כדי לחנך ולדבר על הדברים עצמם?
מעט מאוד..הרב לויכטר תלמידו הוא מהמעטים הללו

זה ההבדל בין מחנך.לבין מי שהוא רק נושא משרה.
לצערינו היום חלק ניכר מאלה שמוגדרים אנשי חינוך אין כל קשר בינם לחינוך..ולפעמים גם לתורה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 11:58 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
בן ציון

אבל....

אמממ...
מה אני אגיד

הוא טיפה נותן טעם לפגם

נשלח מהאנדרואיד שלי

הפוך-גוטה הפוך,

יש משפט יפה ששמעתי,

שאם ננסה להרחיק את ילדינו מהדברים הגבוהים והיפים בתרבות הסובבת,

בע"כ יתחברו בסוף לרבדים הנמוכים יותר...

וזה מה שאנחנו רואים היום,

ובינינו-לא היה עדיף שחלק יתחברו גם לבאך-במקום רק לראות משחקי ספורט בפיצוציות?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 13:25 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:

תמניא_אפי כתב:
בן ציון

אבל....

אמממ...
מה אני אגיד

הוא טיפה נותן טעם לפגם

נשלח מהאנדרואיד שלי

הפוך-גוטה הפוך,

יש משפט יפה ששמעתי,

שאם ננסה להרחיק את ילדינו מהדברים הגבוהים והיפים בתרבות הסובבת,

בע"כ יתחברו בסוף לרבדים הנמוכים יותר...

וזה מה שאנחנו רואים היום,

ובינינו-לא היה עדיף שחלק יתחברו גם לבאך-במקום רק לראות משחקי ספורט בפיצוציות?

כמה רואים משחקי ספורט בפיצוציות ?
אחד מאלף ?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-21/1/2018 13:35 לינק ישיר 

לא יודע,אני אישית למדתי באחת הישיבות הטובות,

ומתוך 120 בוועד,

לפחות 10-20 נהגו לראות לפחות באופן מזדמן...

[לא שאני רואה בזה בעיה, אבל ודאי שלא היה מזיק,

אם על הדרך-היו מכירים גם את מוצרט...]

ולבד מכך, עניתי גם לטענתו של מי שאמר [אני לא מצליח עכשיו לראות מי- וסליחה עמו,]

שיש היום כ"כ הרבה מרעין בישין,

כך שזה לא מה שיעזור, ועל כך עניתי שלענ"ד זה דווקא כן מה שיעזור...

תוקן על ידי מצדרביעי ב- 21/01/2018 13:48:17

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ציטוט: "מוזיקה של באך מביאה לשיאים של נצח"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.