בית פורומים בחדרי חרדים

#me too - השתיקה הרועמת בציבור החרדי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-6/2/2018 08:17 לינק ישיר 
#me too - השתיקה הרועמת בציבור החרדי

www.haaretz.co.il/opinions/1.4622637 "ההוא שפגע בי מינית כמה פעמים בגיל 11 היה איש חרדי נשוי. הייתי לבושה בצניעות רבה ביותר. אחרי בת המצווה שלי ביקרתי אצלם בשבת, הוא ביקש מאשתו שתלך לישון ותשאיר אותי אתו. היא צעקה, 'היא בת מצוה! אתה כבר לא יכול לגעת בה!'. ולמה אי אפשר לספר ולהתלונן? בנות בכיתה ט' בבית יעקב יכולות לענות על כך. המחנכת סיפרה להן על תלמידה שהותקפה ברחוב ונשארה בבית במשך כמה ימים כדי להתאושש. היא נסעה לבקר אותה ואמרה לה 'זו אשמתך!'. התלמידה התגוננה, היא הרי שומרת על כללי התקנון ולובשת גרביונים עבים במיוחד. ענתה לה המורה: 'כן, אבל יש בך משהו'". כך כותבת לי רחלי באס, חרדית נשואה, אם לשלושה, מטפלת רגשית ומסייעת לנפגעות תקיפה מינית. לא כולם אמיצים כמו רחלי, שהסכימה לחשוף את סיפורה הקשה. נשים שפניתי אליהן וידעתי שנפגעו אמרו, שעדיף לשתוק, שהן אינן מוכנות נפשית לחשיפה. אבל הנה כמה סיפורים וציטוטים אמיתיים — בחלקם שונו הפרטים המזהים, לבקשת הקורבנות ולשמירה על פרטיותם וביטחונם — כתשובה למאמר של ישראל כהן ("הארץ" 13.11), המכחיש את העוולות, התקיפות וההטרדות המיניות בחברה החרדית ומאדיר את מדיניות ההפרדה כמונעת תופעות כאלה. "אני זוכר את המלמד שלי בכיתה ה' מקדם אותי כל בוקר בברכה ומכניס את ידיו הקפואות לתוך הסוודר שלי וממשש אותי, מצמיד אותי אליו" (י', בוגר תלמוד תורה וישיבות). "ישבתי עם לקוח חסידי מבוגר, שהזמין אותי לייעץ לו על עיצוב פנים לחנות חדשה. הוא בחן אותי עמוקות והחל לשאול שאלות, הוא פירש לא נכון את הנחמדות שלי: את חושבת שאני יפה? נכון היית רוצה להיות אתי? חייכתי כמו סתומה והסמקתי. מיותר לציין שלא קיבלתי את העבודה ולא טרחתי לבקש הסברים. כשבעלי ניסה להבין למה, הסברתי לו שהמחיר שהצעתי היה לו יקר" (ר', אדריכלית). "התחלתי לעבוד במפעל חסד חרדי. הבוס שלי שם עלי עין מההתחלה, הוא החל לבקש ממני עזרה בכל מיני תחומים, יוצר סיטואציות מלאכותיות כדי לשהות אתי. כששמעתי אותו מתנשף בטלפון בשיחת עבודה שניהלנו, קפאתי, לא נעניתי לו, ושילמתי בכמה שנים של אי קידום ומשכורת מינימום" (ג"ר). "אתמול היתה לי שיחה עם אחותי הקטנה. היא סיפרה לי על אונס שעברה חברה שלה. גבר חרדי גרר אותה מאחורי משאית ואנס אותה, והיא לא העזה לצעוק כי לא ידעה מה בדיוק קורה לה, מה הוא עושה, ובעיקר פחדה שאם תצעק יבואו עוד אנשים ו'יראו לה'... היא לא ידעה מה לצעוק. איך בת סמינר תמימה יכולה להתמודד עם משהו שאין לו שם? אחותי סיפרה לי על עוד מקרים של הטרדות, גברים שחשפו את עצמם מול בנות, שלא ידעו מה הוא עושה ולמה, ומה לעשות עם זה" (נטלי רוזנבלום). "חוויתי פגיעה מינית במשפחה, שנמשכה שנים עקב הרגל השתיקה והתעלמות המשפחה מסימנים ברורים. כששמעתי באחרונה על פגיעות נוספות מאותו אדם, פניתי למשטרה. רבנים פסקו למתלוננות להעיד, אבל אחר כך חזרו בהם, כדי שלא יישב בכלא זמן רב מדי. מתלוננות הוטרדו. הושוויתי לנאצית ולדאעש, וחלק מהמשפחה לא מדברים אתי עד היום. בתחילת דרכי בשוק העבודה הוטרדתי מינית פעמים רבות במקומות עבודה חרדיים. ברחתי ברגע האחרון מתקיפה של מייסד ארגוני חסד גדולים בירושלים, שלאחר מעשה אמר שזאת אשמתי כי סידרתי את שיערי לפני צאתי מהעבודה" (שפרה מבני ברק, בוגרת סמינר). בקבוצת הפייסבוק שאני מנהלת, "פמיניזם חרדי", המאמר של כהן עורר סערה. "יש הרבה סיבות לכך שנשים חרדיות לא השתתפו בקמפיין MeToo. לא בגלל מה שכהן כותב ולא מפני שהחברה בהפרדה עוזרת למניעת הטרדות ותקיפות מיניות. המאמר מקומם ומכעיס בעיקר מפני שהתקשורת החרדית בכלל לא מדווחת על הקמפיין ולא מאפשרת את הבמה שהתקשורת החילונית נתנה למתלוננות. אם משהו יביא את המבול של MeToo החרדי, וזה יהיה מבול של מי שופכין, זה יהיה מאמרים כמו של כהן" (א"ר). "האיש שבתמונה הוא ת"ג (צורפה תמונה וצונזר השם, א"ש), תושב מנצ'סטר עיר מגורי. הוא בכלא על פגיעות מיניות חמורות בקטינות. כשנה לפני שנעצר הייתי במשרדו לראיון עבודה. הוא טרח להדגיש, שהביא את הבת שלו למשרד כדי למנוע חשש של ייחוד" (רחלי באס). "עיזבו את ההדרה שכהן מייפה כל כך במאמר. איפה מרכיב הנפגעים, בעיקר בקרב בחורי הישיבות, למרות ואולי אפילו בגלל ההפרדה?" (חוי בלושטיין, מדריכת כלות ומדריכה לחיי אישות). כל אלה הם חלק מזערי מקולות אותנטיים מן השטח. כל הציטוטים הללו לא הובאו כדי להוכיח עד כמה הציבור החרדי חולה, שכן קמפיין MeToo העולמי חושף תחלואה אנושית חוצת תרבויות, השקפות ומעמדות. הסיפורים והציטוטים הללו מובאים כדי ששרהל'ה ויהודה וחיימק'ה ומנוחה ואיתמר וישראל מאיר ושירה וברכה ירגישו שהם לא לבד ואינם אשמים. בשנים האחרונות החלו לפעול ארגונים בתוך הקהילה החרדית, המביאים את קולם של הנפגעים והנפגעות לתודעה הציבורית, והם עושים עבודה מבורכת. בתקשורת החרדית (הדיגיטלית בלבד) החלו לעסוק בנושא, אך השתיקה הרועמת, הפחד, המבוכה והאשמה מהדהדים ונוכחים. אותם צריך לעצור, ואת מכחישי הכאב והסבל של הקורבנות. הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית שותפה בתנועת "נבחרות", נשים חרדיות לייצוג שוויון וקול

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 09:31 לינק ישיר 

צריך להעלות את המודעות בציבור שלנו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 10:08 לינק ישיר 

הציבור החרדי לא צריך להתנהל לפי עיתון הארץ או לפי הנורמות המקולקלות של תרבות השיימינג
יש למצוא פיתרון שעונה על דרישות ההלכה ולא על דרישות הפמניזם 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 10:55 לינק ישיר 

הבעיה היא, שתמיד יש ארגונים ותנועות שלוקחות חסות על כל עדות כזו על מנת ליצור האדרה עצמי , ורובם חיצוניים.
כשיגיע מישהו לא אינטרסנטי, שימחה על מעשה מסויים נגד אדםמסויים, ויש דברים כאלה בשוליים, זה יכול למנף את הענין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 13:03 לינק ישיר 

ובדרך כלל בסוף תמצא שמי שממן אותן זה הקרן החדשה וגרורותיה 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 13:53 לינק ישיר 

עוד כתבה מבית היוצר של נציגת 'לא נבחרות - לא בוחרות', של הלוחמת המהוללת בילודה החרדית.

בהחלט יש סירחון לקשר עם הקרן החדשה

(יש נשים)

תוקן על ידי חיים_התמים ב- 06/02/2018 13:56:56

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 16:10 לינק ישיר 

אבל כשיש הקפדה על כללי צניעות כדי שחלילה לא יקרה דבר - הארץ שוב נגד...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 16:55 לינק ישיר 

ללא ספק יש להעלות את המודעות, מצוה לכל אחד לדבר עם בנותיו בהגיען לגיל 12, ולהזהירן.
במיוחד בדור הנפול והשפל שלנו

רק צורם לי פה קצת שעיתון הארץ בצביעות יבוא להעיר לקהילה החרדית 
הלו, בציבור שלכם הכל כפול ומכופל, לפני ספירת מקרי סמי אונס ועוד כהנה שאכמ"ל
וגם שם השתיקה רועמת, כשהמשטרה שלוחת נתונים של אונס לסטטיסטיקה, היא בהחלט מציינת שלמעלה מחצי מנהפגעות אינן מדווחות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 21:15 לינק ישיר 

היות ורוב המתלוננות טוענות שהן יודעות את זהות מי שלכאורה תקף אותן, הרי מבחינתי הכל דמיונות ושקר, כי כל זמן שלא מפרסמים את השמות הן שותפות לדבר עבירה כי התוקף ממשיך במעשיו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/2/2018 22:23 לינק ישיר 

בס"ד

סיפור אמתי שקרה אתמול בלילה. בשעה 23:05 אחרי פגישה [פרטית] עם בכיר בעיריית י-ם, בנוגע להטמעת השיטה שלי, מצלצל הטלפון, ועל הקו אברך שכבר סב לנכדים מספר, ובקול רועד שאל אם אני במקרה [אין מקרה, יש השגחה פרטית] בי-ם, עניתי שאני בדרך לחזור לביתי שמחוץ לעיר, וביקש שאבוא עוד הערב [להזכירכם כבר 23:05] כי יש לאשתו סיפור מחריד שעברה לפני עשורים, ועד היום "סחבה" את זה בבטן, ולאחרונה זה כבר עבר את הגבול בהפרעה לזוגיות בכל המובנים. נו, איך אפשר להגיד שאני כבר ער מ5 בבוקר, ו"מת" להניח את ראשי על הכר? נתנו לי את כתובת ביתם, באתי  שמעתי, דמעתי,נתתי כמובן קודם כל אמפטיה.  ייעצתי מה שייעצתי, ובשעה 2:20 לפנות בוקר, נפרדתי מהם לאחר תיאום  לעתיד כשתוכל להתכונן לסימולציה [לא איתי כמובן]  כיצד להתעמת עם העניין. לקח לי שעתיים להירגע ברכב, לפני שהצלחתי לנהוג הביתה. אבל איך אמר לי פעם מנהל אגף בעירייה חרדית? "אצלנו אין דברים כאלו". אם זה לא היה עצוב, זה היה בדיחת זרש !

תוקן על ידי מקביסט ב- 06/02/2018 22:39:06

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 01:39 לינק ישיר 

היום המודעות בציבור הרבה יותר גבוהה, והחניוך הוא לספר ולהתלונן, כן, גם בבית יעקב (מתנצל אם אני הורס למישהו את התיאוריות...).

מנסיון קרוב, תלונה למשטרה ממש לא משיגה את מטרתה (סגירת תיק אחרי שבועיים מחוסר ראיות, לאחר שיש תיעוד מצולם והחשוד נעצר!) ואילו פניה לרבנים מתאימים עשויה בהחלט להיות תועלתית הרבה יותר.

אז כן, גם בציבור החרדי יש סוטים, עדיין מדובר על רמות נמוכות בהרבה מהציבור הכללי (אדם נשך כלב...), אבל יחד עם זאת אין תרבות הסתרה והשתקה, אבל המדינה כמדינה לא יודעת לטפל ולהכיל את הסוגיות הללו.

אגב, מי שחושב שכלא הוא פתרון, לא מכיר את האנשים הללו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 04:22 לינק ישיר 

אקדים ואומר - מעולם לא חקרתי בצורה מקצועית את הענין (קשה לדעת אם אפשרי בכלל).

אבל השכל הישר אומר - שאצל חרדים שחונכו מינקות להתרחק כל כך מנשים -
תופעות בסגנון שהקמפיין הזה מדבר עליו - נדירות מאוד.
כמובן שאני מעיד כאן גם מעצם חווית חיי האישית - של אחד שגדל כחרדי.

משתי סיבות:
1) החרדי פשוט מאוד מתבייש מנשים, בשונה מהחילוני שמורגל בחברתן, הוא מתבייש מעצמו לעשות כאלה דברים,
    ולא רק מפחד מ"מה יגידו", ו"מי יראה".
2) בלי להכליל חילונים הגונים - אך אי אפשר להמלט מזה:
    בוטות, גסות, ניבול פה, חוצפה - הם דברים שנפוצים הרבה יותר אצל חילונים, באופן מובהק.

חילונים רבים - מעצם אמונתם שדרך החיים החרדית אינה לגיטימית -
מרשים לעצמם להילחם בכל הכלים, כמו במלחמת מצווה, כמו שאתה נלחם בעבריין ובמושחת.
מותר לשקר, מותר לרמות, מותר להכליל.

לכן הם תמיד יבליטו ידיעות מגונות על חרדים - כדי ליצור תמונה שקרית - כביכול אלה הם פני הציבור בכללותו.

אז אסכם בשני דברים:
1) כמו שאמרתי - התופעות הרבה יותר נדירות.
2) גם בבעיות שקיימות - מותר לציבור להאמין בדרך טיפול אחרת.
    הרבה מהקמפיינים מהסוג הזה - אינם דרישה אובייקטיבית של טובתן של נשים,
    הם אכן דרישת טובתן - אך מתוך השקפה מסויימת - של מהי אישה, ומהו עוול, ומה הם זכויות.
    השקפות הנתונות במחלוקת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 08:21 לינק ישיר 

ברוקלינאי כתב:

החרדי פשוט מאוד מתבייש מנשים, בשונה מהחילוני שמורגל בחברתן,
הוא מתבייש מעצמו לעשות כאלה דברים,

דומני שהנ'ל לא רלוונטי כשמדובר בהפרעה נפשית

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 08:29 לינק ישיר 

ירון777 כתב:
תרבות השיימינג 

אכן ראויה לבחינה!

לפעמים דת השיימינג דורכת על הדת היהודית
ולעתים אדרבה, היא פלטפורמה ליישומה..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 09:18 לינק ישיר 

ר3ה_ברשת כתב:

החרדי פשוט מאוד מתבייש מנשים, בשונה מהחילוני שמורגל בחברתן,
הוא מתבייש מעצמו לעשות כאלה דברים,

דומני שהנ'ל לא רלוונטי כשמדובר בהפרעה נפשית

בס"ד

להשליך את הסוטים על כך שזה "נפשי", זה שקר ועול הכי גדול.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/2/2018 10:46 לינק ישיר 

קמפיין המי-טוו מהווה את אחת המהפכות הגדולות בהיסטוריה של מאה השנים האחרונות אם לא מאות שנים.
נגמרו הימים שגברים יתנהגו כמו גברים ויחשבו שהם יקחו איתם את הסוד לקבר.

לא כל מה שמשנה את קוד ההתנהגות החרדית בהכרח הוא מגיע מהצד השמאלי של עוכרי ישראל והקרן החדשה וההתבוללות.
אסתי שושן למשל בכלל היא ימנית, אין הגיון שהקרן החדשה תממן אותה או שהיא תקח מהם כסף.
וגם אם כן, אדרבה. שיקום תורם חרדי וידאג למימון פעילות נגד סוטים ואנסים עם גיבוי ועידוד של רבנים.
אפילו וועדה כמו פורום תקנה עדין לא הקימו, לפני שפוסלים הכל תציגו אלטרנטיבה מעשית.

דרך אגב, הסרטים שלה נהדרים ומומלצים.

תוקן על ידי ליידוסית ב- 07/02/2018 10:52:55

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > #me too - השתיקה הרועמת בציבור החרדי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.