בית פורומים בחדרי חרדים

בד"ה האדמור מויזניץ מונסי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/3/2018 15:04 לינק ישיר 
בד"ה האדמור מויזניץ מונסי

נפטר בדקות אלו

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:16 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:18 לינק ישיר 

יתומים היינו ואין אב, אוי לנו כי חטאנו, אוי לו לדור שאבד מנהיגו, אוי לנו כי חטאנו. אוי ואבוי.
מיט גרויס צער און טרויער, נעמט כלל ישראל בכלל, און חסידי ומעריצי וויזניץ בפרט, אויף די שרעקעדיגע בשורה ארויס פון מט סיני שפיטאל אז ליידער ליידער, צוליב אונזערע חטאים און עוונות, נצחו אראלים את המצוקים, און נשבה ארון הקודש מיט די פטירה פון כ"ק מרן אדמו"ר זכר צדיק וקדוש לברכה. ס'לאזט זיך נישט גלייבן,  אז אויף אבינו עטרת ראשינו שרייבט זיך אזאנא ווערטער ווי ער איז שוין נישט דא, אבער די ביטערע מציאות פאטשט אין פנים, אז גלה כבוד מישראל, און חשך עולם בעדי, און נשמתו הטהורה והבהירה עלה לסערות השמימה. אוי באשעפער, יתומים היינו ואין אב, רבינו וועט אוודאי זיך צוקוקן דארט אויבן אויף אונז, רבינו משמים השקיף עלינו לראות. 
נישטא יעצט די זמן צו באשרייבן אבינו מלכינו עטרת ראשינו,

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:21 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:32 לינק ישיר 

אבל כבד ירד על עולם התורה והחסידות. מבית החולים 'מאוט סיני' במנהטן מגיע הבשורה הקשה והמרה על הסתלקותו בערב שבת קודש פרשת ויקרא - החודש של זקן האדמו"רים בדורנו כבוד קדושת האדמו"ר מויז'ניץ ממונסי הגאון הצדיק רבי מרדכי הגר זצוק"ל והוא בן 96 בפטירתו. 

בחודשים האחרונים פונה האדמו"ר מספר פעמים לבית החולים שם הדרדר מצבו והוא השיב את נשמתו ליוצרה שסביב מיטתו נמצאים בני המשפחה והמקורבים וזעקו פסוקי היחוד 'שמע ישראל' ו'נשמת'. 

עם היוודע הבשורה הקשה ניטלה עטרת תפארת הנהגת הרבי הישיש, מהשרידים האחרונים שזכו לחסות בצלו של הסבא קדישא האדמו"ר בעל ה'אהבת ישראל' מויז'ניץ זיע"א. 

מסע הלוויה מבית המדרש הגדול 'לבוש מרדכי' ויז'ניץ במונסי בעשה 12:30 בצהריים שעון ניו יורק לבית החיים בויז'ניץ שם ייטמן.

כולו אומר קדוש, הרבי מויזניץ ממונסי זצל

האדמו"ר זצ"ל נולד בח"י בתמוז תרפ"ב, בעייירת גרוסוורדיין ברומניה לאביו האדמו"ר בעל ה'אמרי חיים' מויז'ניץ זיע"א ולאמו הרבנית מרת מרגליא ע"ה בתו של האדמו"ר מרחמסטריווקא זצ"ל. 

מילדותו היה דבוק בסבו, הסבא קדישא בעל ה'אהבת ישראל' מויז'ניץ זיע"א. וכבר בגיל צעיר עזב את בית אביו והלך ללמוד בסעקלהיד שם למד תקופה קצרה אצל האדמו"ר בעל ה'ויואל משה' מסאטמר זצ"ל אותו החשיב כרבו וכן בפאפא אצל האדמו"ר בעל ה'ויחי יוסף' מפאפא זצ"ל. אולם רוב שנות בחרותו עברו עליו בלימוד עם אביו הגדול. 

בהיותו בגיל 18 פרצה מלחמת העולם השניה, האדמו"רים לבית ויז'ניץ, ה'אמרי חיים' ובניו ה'ישועות משה' זצ"ל והאדמו"ר מויז'ניץ ממונסי ניצלו, ממלתעות הנאצים, הרבי ממונסי ניצל בי"ט באייר יום אחרי ל"ג בעומר ובכל שנה ערך טיש מיוחד. 

הרבי תמיד סיפר את שאירע "בעיר גרוסורדיין לא ידעו ולא האמינו על גודל הזוועה המתחוללת, רק לאחר שבאו פליטים ממדינת פולין ושחו לתושבי גרוסורדיין על מה שראו עיניהם, ומה שהנאצים עושה למגינת לב, החלה הבריחה מן העיר מיד לאחר חג הפסח של שנת תש"ד. תחילה הגיעו לבוקרסט שם שהו יהודים רבים ביניהם גדולי עולם, ומשם המשיכו במסעם". 

אחותו של הרבי הרבנית שבע ברכה ארנסטר ע"ה, אשר פעולותיה אז היו גדולות ונצורות, כאשר שוחחה עם מבריחים, עסקנים ואנשי מעשה רבים, כדי להשלים את כל פעולות ההצלה. שכרה רב מאד, ועל ידה זכו רבים מבני המשפחה להינצל מן המלחמה. 

בתום המלחמה לגרוסוורדיין, והרביץ תורה לבחורים פליטים, עד שבחודש סיון תש"ה בהיותו בבוקרסט נישא לרעייתו הרבנית פייגא מלכה ע"ה בתו של האדמו"ר רבי יעקב יוסף מסקווירא זצ"ל. ולאחר שנפטרה זמן קצר לאחר שנישאו בחודש אלול תש"ו, נישא לאחותה הרבנית סימא מירל ע"ה ומאז הקים מחדש את ביתו, בדארנא שברומניה. 

לאחר השואה בשנת תש"ח הגיע לארצות הברית יחד עם חמיו הרבי מסקווירא זצ"ל, והחל לשמש כרבם של חסידי ויז'ניץ בארצות הברית, תחילה בשכונת בורו פארק ולאחר מכן בויליאמסבורג. ולאחר פרק זמן קצר עבר למונסי. 

בשנת תשכ"ד, נפל דבר בקהילת חסידי ויז'ניץ בוויליאמסבורג, כשהרבי החליט לעזוב את העיר ולהתיישב במונסי. האדמו"ר הביע דעתו שישיבת כרכים קשה, ועל כן יש לעזוב את המגורים בעיר, כי אין המקום מועיל לשמירת תורה ומצוות כראוי. באותם ימים הגה ופעל להקמת מושבה חדשה של חסידי ויז'ניץ במונסי, הרחק משאון העיר. במונסי קיבץ סביבו קבוצת חסידים ואנשי מעשה נבחרים, ובברכת אביו ה'אמרי חיים' זי"ע עברו בתמוז תשכ"ד עם כמה משפחות והתיישבו במונסי. 

בחיי אביו ה'אמרי חיים' זי"ע, היה הרבי עולה לארה"ק מדי שנה בשנה, להסתופף בצל אביו הגדול לו רחש לו חיבה רבה. הרבי היה מתפלל לפני התיבה ושימש כבעל-תוקע בראש השנה בבית מדרשו של אביו. 

לאחר פטירת אביו הרבי בעל ה'אמרי חיים', בט' ניסן תשל"ב הוכתר לאדמו"ר לצד אחיו האדמו"ר בעל ה'ישועות משה' זיע"א שכיהן כאדמו"ר מויז'ניץ בישראל והסתלק לבית עולמו לפני שש שנים. 

שעות ספורות לפני ההסתלקותו של אביו ה'אמרי חיים' הספיק עוד הספיק הרבי להגיע אל מיטת אביו, וזכה להיפרד לפני עלות נשמתו בסערה השמימה. 

במשך כל שנות הנהגתו ביסס והקים את מוסדות החסידות בארץ ובעולם. היה ידוע כקנאי גדול, את דברות קדשו בסעודה שלישית היה מקדיש למחות כנגד פרצות שונות ביהדות החרדית. כל השנים קידש מערכות נגד פגעי הזמן בשנים עברו נגד הטלויזיות ובהמשך נגד הסמארטפונים והאינטרנט. 

לצד היותו קנאי שמר אמונים ל'אגודת ישראל', והעריך מאוד את מפעלותיה הכבירים, תוך הבעת כבוד והערצה לראשי ומנהיגי אגודת ישראל בארה"ב. 

כל חייו התנזר מפרסום תמונותיו ועמד על כך בתוקף, גבאיו אף פנו אינספור פעמים למערכות העיתונים החרדיים שלא יפרסמו את תמונותיו של הרבי. 

בשנת תשס"ב הגיע לביקור בישראל, ביקור שהיה אחרון בחייו בארץ אז נערכה קבלת פנים היסטורית בבית המדרש הגדול של ויז'ניץ בקריה בבני ברק ולאחר עשרות שנות נתק בין האחים נסללה הדרך לשלום - שלום שהפך לשיחת היום בעולם החסידות. אחיו הרבי בעל ה'ישועות משה' זצ"ל הגיע אז לביקור בבית המדרש של ויז'ניץ מונסי ברחוב הרב מלצר בבני ברק. 

בשנים האחרונות כהו עיניו והרבי חדל מלראות אך עם כל זאת המשיך בעבודת הקודש ובקבלת אלפי חסידים שנהרו לחדרו במונסי, עבודת הקודש שלו בימים נוראים הייתה לשם דבר מכל העולם היו מגיעים לירח האיתנים לחזות בעבודת הקודש. 

לפני מספר שנים למרות גילו המופלג נסע להשתתף בכינוס כלל ישראל שנערך באצטדיון סיטי פלד בניו יורק נגד פגעי הטכנולוגיה למרות שאמרו לו שייתכן שיצלמו אותו אמר הרבי שכעת זה מצב של אין ברירה זה מאבק שחייבים להילחם בו נסע והשתתף.

הותיר אחריו מאות צאצאים

בנו הגדול שנפטר, רבי פנחס שלום הגר זצל

בחיי חיותו שיכל את בנו הגדול הרה"צ רבי פנחס שלום הגר זצ"ל ששימש כרב החסידות בשכונת בורו פארק בברוקלין ונפטר בחודש סיון תשע"ה בגיל 67. 

בשבת פרשת חיי שרה שבת בצלו אחיינו האדמו"ר מויז'ניץ, הרבי השתתף בתפילות ואף הופיע בהדרת קדשו ב'שבע ברכות'. כמו כן האציל מברכות קדשו לכל האורחים שהגיעו מארץ ישראל, וקיבל את הקהל במאור פנים. אולם בליל שישי פרש תולדות אושפז הרבי לראשונה במצב רפואי קשה, ומאז הרבו שלומי אמוני ישראל בתפילות לרפואתו השלימה במהרה, מאז אושפז הרבי מספר פעמים בבית החולים אך נגזרה הגזירה והוא השיב את נשמתו הטהורה ליוצרה. 

האדמו"ר זצ"ל הותיר אחריו דור ישרים מבורך מאות צאצאים נכדים, נינים ובני נינים, כל בניו יוכתרו כאדמו"רים מויז'ניץ: הרה"צ רבי ישראל הגר, רב קהל תורת חיים ויז'ניץ במונסי. הרה"צ רבי מנחם מנדל, רב קהל תורת חיים ויז'ניץ בקייאמישא לייק, הרה"צ רבי יצחק יוחנן הגר רב קהל תורת חיים ויז'ניץ בויליאמסבורג, הרה"צ רבי אליעזר זאב הגר, רב קהל תורת חיים ויז'ניץ בירושלים. הרה"צ רבי דוד הגר רב קהל אמרי חיים ויז'ניץ בלונדון, הרה"צ רבי אהרן הגר רב קהל אהבת ישראל ויז'ניץ במונטריאול, הרה"צ רבי ברוך שמשון הגר רב חסידי ויז'ניץ מונסי בבית שמש ובבני ברק. 

חתניו: הרה"צ רבי אברהם דב טברסקי רב קהילת רחמסטריווקא במונסי, הרה"צ רבי ישראל אליעזר פיש האדמו"ר מביקסאד וויליאמסבורג, הרה"צ רבי יוסף בנציון רוטנברג רב קהילת קוסון בבורו פארק, הרה"צ רבי אהרן מנחם מנדל טברסקי בן האדמו"ר מסקווירא, הרה"צ רבי יצחק יחיאל מיכל מוסקוביץ רב קהילת שאץ במונסי, והרה"צ רבי נחמן יוסף טברסקי. 

וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:40 לינק ישיר 

משיירי כנסת הגדולה.בד"ה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:49 לינק ישיר 

המשטרה חוסמת את הכבישים ליד מונסי כדי לאפשר לשיירה לעבור במהירות

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2018 15:50 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2018 20:00 לינק ישיר 

באימה של ממש, דפקתי על דלתו של ראש הישיבה.

אני הייתי בחור צעיר בן 15, והוא ישיש בן 98, תלמידו המובהק של רבי שמעון שקאפ. זה היה בשוייץ, בחודש אלול, ואני רציתי לנסוע לראש השנה לאדמו"ר מוויזניץ-מאנסי בארה"ב. לא היה לי סיכוי של ממש, שכן חוקי הישיבה היו שבראש השנה ויום כיפור כולם נשארים בישיבה, ללא יוצא מן הכלל. הפחד שהיה לנו מראש-הישיבה, בלתי ניתן לתיאור. די היה במבט אחד שלו כדי להתחרט על היום שנולדת. אבל הייתי קצת חצוף ונחוש מאוד. דפקתי על הדלת, וחיכיתי. כעבור דקה, שמעתי קול עמוק ומבעית: יאאאא.

נכנסתי פנימה. ראש הישיבה אפילו לא הרים את מבטו, והמשיך לעיין בגמרא שלפניו. התקרבתי ואמרתי בקול רועד, אני רוצה לבקש רשות מהראש-ישיבה לנסוע לראש השנה לרבי מוויזניץ מאנסי. ראש הישיבה הרים את ראשו, נעץ בי מבט ואמר: "דא איז א בית אסורים, (כאן זה כמו כלא), כולם נשארים אחרי יום כיפור". הבטתי בו חזרה, ואמרתי לו: אני יודע שראש הישיבה לא מאפשר לנסוע לראש השנה, אבל המקרה שלי הוא יוצא דופן. הוא המשיך לנעוץ בי מבט, כאילו הייתי תרנגול אחרי כפרות. המשכתי, 'ראש הישיבה אמר בשיחה לפני כמה שבועות, שאנחנו בדור יתום, שאין כבר כמעט צדיקי אמת. הרבי מוויזניץ הוא משרידי הדור הישן, הראש-ישיבה הרי מכיר אותו, הוא נפל במקווה לפני שנתיים וכבר לא בקו הבריאות, אז אני רוצה לנסוע ולהספיק להסתופף בצילו'.

אני חושב שהוא די נהנה מהטיעון שלי, וארשת פניו המפחידה התחלפה בחיוך קל. אבל הוא לא ויתר כל כך מהר. 'אתה אומר משהו, אבל עשרת הימים של ראש השנה ויום כיפור הם הימים הכי החשובים בשנה, נו אז תטוס לרבי ותסתובב בטל כל הימים האלה, זה בלתי אפשרי. תישאר פה, ותיסע לרבי שלך לסוכות'. כאן שלפתי את הטיעון המנצח. 'הרבי מוויזניץ-מאנסי שונה משאר האדמורי"ם. כל בחור שמגיע אליו, צריך להביא 'שעות-צעטיל' (יומן שעות לימוד יומי), והרבי אף בוחן את הבחורים על לימודם. אני לא הולך להתבטל שם, אני אתכונן להיבחן אצלו שלוש מסכתות: סנהדרין, עבודה-זרה ונדרים'. בשלב הזה, ראש הישיבה התרכך, ואמר לי: 'אם כך, סע לחיים ולשלום, ותמסור ד"ש לרבי'.

-

כשנכנסתי אל חדרו של הרבי, הוא ישב עם קאפוטה פרחונית מוזהבת, שהייתה פתוחה ושעון הכיס בצבץ מהווסט שלו. תואר פניו היה מהמרשימים שראיתי בחיי. מצח גבוה, עיניים חכמות במשקפיים סטייל וודי אלן, וזקן לבן מהודר. הנחתי על שולחנו את ה'קוויטל', והוא שאל אותי איפה אני לומד. אמרתי לו שאני תלמידו של הרב קופלמן משוייץ. 'או הא, הוא כבר הזדקן ומאפשר לנסוע בראש השנה?' שאל הרבי. אפילו נכדו שלו שלמד בישיבה בשנים עברו, נשאר שם בחגים. עניתי לו שלא, וסיפרתי לו דברים כהוויתם. 'אם כך, תבוא בחול המועד ואבחן אותך על לימודך'.

בחול המועד נכנסתי שוב אל הרבי, והוא שואל אותי: על מה אתה רוצה להיבחן? מסכת סנהדרין, עבודה זרה ונדרים, עניתי. הרבי אפילו לא פתח גמרא, והתחיל לבחון אותי בעל פה. פרק אחר פרק, שאלה אחרי שאלה, שעה שלימה הרבי שואל ואני עונה. לחיי סמוקות, ראשי מסוחרר, אבל אני נחוש. התכוננתי לזה חודשים ארוכים. שאלה אחרונה, קשה במיוחד. אני מתקשה לענות, ושותק. אבל הרבי לא מוותר. הוא קורץ לי, במבט אוהב וערמומי, שאף פעם לא ראיתי כמותו. אני עוצם עיניים, מתאמץ, ואז נזכר. שניה אחרי שעניתי, אני מקבל סטירה של חיבה מהרבי. 'קענסטעך יא' (אז אתה כן יודע).

ואז הרבי לוחץ על כפתור הפעמון שעל שולחנו, והגבאי הזקן ר' ייעקל נכנס. הרבי אומר לו שיביא לו כיפה חדשה. הוא נדהם, אך יוצא מהחדר וחוזר עם כיפה. הרבי פושט את השטריימל שעל ראשו, מחליף כיפה, וזורק לי את כיפתו. 'קח לך, מגיע לך'. כמעט התעלפתי. זה היה אות חיבה הכי נחשק בחסידות, שעליו לא יכולתי לחלום. ואז הרבי ביקש מייעקל, הגבאי המיתולוגי, שיכתוב מכתב לראש ישיבה, שנבחנתי אצלו ועברתי בהצלחה. באותה שנה, הרבי כבר היה משותק בחצי מגופו, ולא כתב בידיו. הייתה לו חותמת. אבל הוא התעקש שברצונו לחתום בעצמו. הק' מרדכי בן חיים מאיר זצוקללה"ה.

- - -

ביום שישי הלך לעולמו הרבי מוויזניץ-מאנסי, רבי מרדכי האגער, והוא בן 96.

בחיי כיום, שמרכזם נטוע בעולם הקולנוע והאמנות, אני מהרהר לפעמים בהתנגדותו העיקשת והעקרונית נגד המצלמה. הוא אסר בתוקף לצלם אותו, ואף הטיף נגד תצלום באירועים, חתונות, ובחיים בכלל. כמה פער יש בין עידן הסלפי שלנו, המתאפיין בתיעוד בלתי פוסק, בהתעסקות אובססיבית בדימוי הצילומי שלנו, ובחדירת הטכנולוגיה לתוך כל חרך ופינה בחיינו; לעולמו של הרבי, המבקש לחיות את חייו עצמם, בטהרתם, ללא צורך בתיעוד, ייצוג ודימוי.

דמותו תישאר חקוקה בי, כאות ומופת לפארצייטישער רבי, יהודי בעל שאר רוח ואצילות חסידית עתיקה, ואיש אמת שלא חת מלהביע את דעתו.

התמונה של ‏אבישלום פון שילוח‏.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2018 21:40 לינק ישיר 

בד"ה

יש"כ ספרן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2018 18:26 לינק ישיר 

מי זה אבישלום פון שילוח? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2018 18:50 לינק ישיר 

שם ספרותי ,
חסיד ויז'ניץ לשעבר

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/3/2018 20:09 לינק ישיר 

ה' ישמור, מה שיכול לקרות לאנשים, ועם הכל לכתוב עם כל הגישמאק.
יש בעיה אחת בסיפור שאני לא מאמין שהאדמור היה מורה לכתוב לו מכתב בחול המועד, או בגלל שזה דבר האבד שלא נראה לי שהאדמור זצ"ל היה מקל בשביל כך, או אולי קרא לו לאחר המועד לכתוב לו 

תוקן על ידי צייתלתמרור ב- 18/03/2018 20:11:51

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בד"ה האדמור מויזניץ מונסי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר