בית פורומים בחדרי חרדים

הישיבות במשבר?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/7/2018 22:07 לינק ישיר 
הישיבות במשבר?

בפורום "אוצר החכמה" (http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=48&t=41160) העלה בשבוע שעבר אחד המשתתפים תיאור נוגה על המצב הרוחני בחלק ניכר מעולם הישיבות, כשהוא מציע דרכים שונות להתמודד עם המציאות הקשה שהוא מתאר.
בחרתי להעלות כאן את התיאור שלו, ללא ההצעות המעשיות.
האם לדעתכם התיאור הזה מוקצן, או שהוא משקף נאמנה את המציאות?

כאחד שנמצא בישיבה כל שהיא, חשוף ועירני למצב הרוחני של בחורי הישיבות, יש לי תחושה שתמו שנות השובע והפאר של עולם הישיבות, ואנו בעיצומה של תקופת שפל חמורה (לדעתי המוגזמת, אולי כתקופת ההשכלה). 
אלפי בחורי ישיבות מנותקים מעבודת הבורא, וניתן לומר בזהירות שאין להם כמעט קשר עם בורא העולם, לא בתפילה ולא בקיום מצוות, לא בחובות הלבבות ובקושי בחובות האיברים. אפילו לימוד התורה שעליו תפארתינו, ספג פגיעה חמורה, הן בכמות והן באיכות. ואם נעשה סיכום לבחור כמה שעות הוא לומד נטו, התוצאה תהיה עגומה. שלא לדבר עם מה בחור יוצא בסוף זמן/שנה, כמה דפים הוא יודע. אפילו הלומדע'ס כבר לא משהו. ואל מול זה נכנסו תופעות של פריצות וקלות ראש/זילזול ביסודות הדת/הפקרות ועזות פנים/שוטטות ברחובות/בטלה בלתי נתפסת/גסות במידות ובתרבות/וכמובן סרטים ואינטרנט שלא יאומן כי יסופר מה שקורה וכו'. 
כמובן אל מול זה ניתן להציג אלפי בחורי ישיבות, שעובדים את ה', בתורה ובתפילה, באמת ובאמונה. אשריהם בעולם הזה ובעולם הבא. אבל עדיין אינני מדבר על בחור אחד או שניים ולא על נוער נושר, מדובר על אלפי בחורי ישיבות, ובישיבות הבינוניות מדובר לפעמים על חצי שיעור. חשבתי שאולי המקום בו אני נמצא גרוע מכל, דרשתי אצל חברים וידידים, ומכולם אני שומע שהמצב דומה, פחות או יותר. 
המצב חמור עד כדי שהיום התופעה גלויה לעין כל, בחורים הישיבות מסתובבים חסרי מעש בלילות במקרה הטוב ובמקרה הרע עסוקים בגלישה בסתר. גם אחינו התוהים רואים ושואלים האלו בחורי הישיבות שעליהם אתם נלחמים לפוטרם מגיוס. התופעה הולכת ומחמירה, ואין איש שם על לב.
בישיבה בה אני נמצא אני מדבר איתם על זה תקופה ארוכה. לאחרונה העלתי את הנושא בצורה מסודרת בכמה ועדים שעסקו בשאלתו של הישיש הקדוש במה אתם יהודים. כולם למרבה הצער הסכימו עם הבעיה, כל אחד ידע להוסיף מדיליה כמה הדברים נכונים עם חבריו ומכריו. 
המסקנה הברורה היא, שצריכים חישוב מסלול מחדש, השאלה מהו. 

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 22/07/2018 22:12:02

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 22:19 לינק ישיר 

להעתיק את ההצלחה של המזרחיסטים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 22:21 לינק ישיר 

נכון  או  לא.  לכולם  ברור.
בצ"כ  מאוד מאוד רוצה   שזה  יהיה  כך.

וכידוע  משלו  הנודע  של  הגר"ח  על ההבדל  בין  בעל  הבית  והחתולים................

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 22:39 לינק ישיר 
לבחירתכם

כברהיה כתב:
להעתיק את ה'הצלחה' של המזרחיסטים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

שכחת להדגיש

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 22:48 לינק ישיר 

אין ספק שיש בזה יותר ממשהו אמת.

השאלה הנצחית זה האם יש לך פתרון לבעיה זו?
אם היית חי בדור של השכלה גם היה לך פתרון?
וציוניזם? וקומוניזם?

היצר הרע פושט צורה ולובש צורה ואין פתרונות קסם. זה מלחמה תמידית של טוב ורע.
לפעמים הוא מנצח ולפעמים מנצחים אותו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 23:04 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:

היצר הרע פושט צורה ולובש צורה ואין פתרונות קסם. זה מלחמה תמידית של טוב ורע.
לפעמים הוא מנצח ולפעמים מנצחים אותו.

אבל השאלה מאוד פשוטה, האם צריך לשנות משהו ממה שקיים כיום (ברמת המקרו) או להשאיר את המצב כמות שהוא?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 23:07 לינק ישיר 

לרובם של הבחורים אין יכולת לשבת וללמוד 9 שעות ביום, לא מבחינת ריכוז ולא מבחינת סיפוק.

שני דברים שלדעתי ישנו את המצב, לימודי מקצוע שחשובים בלאו הכי, בתוך המסגרת התורנית ישיבתית. ובנוסף, בילוי שעות הפנאי בהיתר כולל ספורט התעמלות ובילויים מותרים נוספים.

ברור שזה נוגד את כל המהות של המסגרות הישיבתיות, אבל אין שום ברירה אחרת. מלבד ב-40 השנים האחרונות, לא היה בהיסטוריה של עמנו מצב כזה שכל הנערים לומדים תורה, זה בהחלט יפה וראוי, אבל מתברר שזה בלתי אפשרי.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 23:14 לינק ישיר 

בס"ד

לכו לחנויות כמו "גואה", ותראו בעצמכם, איך השקלא וטריא האם טעם אביטח או תפוח , וזה רק "העישון הקל"...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 23:34 לינק ישיר 

הבעיה מתחילה כבר בסיום הת"תים שכולם ללא יוצא מן הכלל הולכים לישיבות בגלל שככה נהוג..

בעוד שלפחות מחצית מהבחורים אינם מתאימים למסגרת לימודים של 10-12 שעות...

אם היה סוג של סינון שהיו שולחים את רק מי שבאמת מונח בלימוד לישיבה רגילה..

ושאר הבחורים היו מוצאים להם מסגרות יותר קלות בשילוב לימוד מקצוע לחיים...

המצב היה נראה אחרת!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/7/2018 23:59 לינק ישיר 

יתכן שזה מבט סוביקטיבי של אדם בוגר שלפעמים צל הרים כהרים. אבל גם יתכן ששיטת ה'שטנץ' שכולם עושים אותו דבר, מגיעה למימדים גדולים והכל נהיה חיקוי ושטחי יותר. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 02:20 לינק ישיר 

תראו את הדמגוגיה: בהתחלה כותבים שבישיבות בינוניות 'אולי' חצי שיעור בעייתי, בישיבות טובות ברור שזה הרבה פחות (לדעתי זה אחוז אפסי בהם, תחשבו פוניבז', אורחות תורה, תפרח, וולפסון וכו', כמה כאלה יש שם, וכבר מדובר באלפי בחורים), כלומר בס"ה אולי מדובר בעשרים אחוז של עולם הישיבות. אבל אחר כך כבר מדברים על 'רוב עולם הישיבות'.
כך גם בתחילה מדובר על תשע שעות לימוד שיש כאלה שזה קשה להם, אח"כ כבד דורשים כאן 10-12 שעות, שמכיוון שזה קשה צריך לשנות את הכל...
מכיוון שאנחנו כופרים ב'תורת' לפיד (בעצם היתה זו שולמית אלוני שר"י שיצרה את ה'מושג' הזה) של 'עילוים' שילמדו וכל השאר ילכו לצבא ולעבוד, שהרי אנו יודעים שלרוב הפחות מוכשרים הם המתמידים באמת ואלה הצומחים לבסוף לגדולי תורה (לא שהצמיחה זה הפרמטר, כי כל רגע לימוד חשוב בזכות עצמו בלי תוצאות, אבל זו הוכחה שה'עילויים' זה סתם בורות וחוסר הבנה) ואם כך איך יוחלט מי הולך לאן?
הרי ברגע שתקום וועדה שתחליט מי לה' ומי לבעל, יקירי הפורום יקימו קול זעקה של 'מי שמכם', ומה תעשה שרית 560 אם הוועדה תחליט הבן יקיר שלה חלילה מתאים ללמוד תורה?
אין גם כל דרך למנוע גיוס מאלה שלא ילמדו כל היום, אז תגידו אדרבא, שיתגייסו, מה רע? יעשו הסדר, במקום לשתות תה בישיבה. מה השלב הבא? אם כבר לומדים שיעשו משהו רציני, תואר או תואר שני (אלה שאין להם זיץ-פלייש ולא מסוגלים ללמוד 9 שעות, אהה...).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 03:00 לינק ישיר 

חובה לחשב מסלול מחדש !!
הבעייה היא שבשביל כמה עילויים מקריבים את כל הדור !!
שיטת החינוך החרדית הינו חיידר וישיבה קטנה וישיבה גבוהה מתאימה לעילויים ולבחורים מתמידים שאוהבים ללמוד !!
כל היתר לא מתאימים לשבת ללמוד גמרא במשך 12 שעות ביממה !!
יש נערים שזקוקים למסגרת שונה ומכילה יותר !!
מסגרת שיש בה הרבה חופש איוורור ספורט חוגים !!
לימודי חול ועוד ..
ולא כל בחור מתאים לישיבות " התיכוניות " החרדיות
שהן בעצם ישיבה קטנה עם בגרות !!
אני כתבתי על הנושא שנים רבות !! פתחתי הרבה אשכולות בנושא !!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 05:11 לינק ישיר 

אופה, שולמית אלוני קמה לתחיה. "בשביל כמה עילויים"...
אפילו הישיבות התיכוניות החרדיות זה יותר מידי תורה, חס ושלום...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 05:23 לינק ישיר 

כתבת פעם תחזית אופטימית?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 05:26 לינק ישיר 

מוישה_וחצי כתב:
נכון  או  לא.  לכולם  ברור.
בצ"כ  מאוד מאוד רוצה   שזה  יהיה  כך.

וכידוע  משלו  הנודע  של  הגר"ח  על ההבדל  בין  בעל  הבית  והחתולים................

לגמרי הוצאת לי את המילים מהפה (מהמקלדת)
מה שאדם מפרסם, זה מה שהוא רוצה שיקרה, מזכיר את מפרסמי הסקרים שמקווים שהפרסום ייצור את המציאות..
ואני לא היחיד כאן שחושב שאין מקום לתת במה להגיגיו הפסולים של כהנא

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/7/2018 05:48 לינק ישיר 

כנראה גם לא היחיד שמתנגד לשים מראה כדי לראות את המציאות. לשבור את הנורה המתריעה מתקלה לא יפתור את התקלה. 

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הישיבות במשבר?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 5 לדף הבא סך הכל 5 דפים.