בית פורומים בחדרי חרדים

האיש שהשיב לזירה את מימד הצדק

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-7/9/2018 00:56 לינק ישיר 
האיש שהשיב לזירה את מימד הצדק

בעקבות ראיון שעניק לגל'צ השופט בדימוס צבי סגל שהיה אחד משופטיו של אלאור אזריה, פרסם משה פייגלין מאמר מעמיק ומפורט שיורד לשורש התפיסות המוסרית שמובילה את השופט סגל ורבים מחבריו ומאידך מהי התפיסה האלטרנטיבית, המוסרית באמת, הצודקת.

שווה לקחת חמש דקות שקטות ולקרוא מאמר שונה מאוד מאלה שמפורסמים בדרך כלל על ידי פוליטקאי:

האיש שהשיב לזירה את מימד הצדק .

אזריה השיב לזירה את מימד הצדק ששללתם מחיינו - תשובה לשופט צבי סגל.

אחד משופטיו של אלאור אזריה – השופט צבי סגל (עכשיו בדימוס) שטח בראיון בגל"צ את השקפת עולמו. מדובר בהשקפה היחידה שאנו שומעים השכם והערב בכל אמצעי התקשורת - כלומר שבמעשהו ביטא אלאור התבהמות מוסרית שחובה לשרש, בתוספת משמעותית של פאתוס וגלגול עיניים על כך שאיש מחבריו לא ביקר את מעשהו, ביקורת שבאה מאת שומר הסף האולטימטיבי של המוסר - וכל זאת כמובן ללא כל ניסיון של המראיינים לנסות ולאתגר את היסודות המוסריים שבבסיס טענותיו.

אחידות רעיונית אורווליאנית במיטבה.

ובכל זאת הראיון חשוב משום שהפעם באים הדברים מפי הגבורה – מפי השופט עצמו. הקשבתי לראיון, והיות והמראיינים הנכבדים לא שאלו, רציתי לבוא לרגע במקומם ולשאול את כבודו:

נניח שמנהרת הזמן לוקחת אותך אחורנית - מר סגל - ואתה יושב עכשיו על כס המשפט במשפט אייכמן. ונניח שהאשמדאי הגרמני לא טוען שבסך הכל היה בורג קטן במערכת ושחייב היה לבצע את הפקודה שהוטלה עליו, אלא מחליט לשטוח באופן כנה את השקפת העולם הנאצית שאימץ ואומר כך:

'פעלתי משום שהגעתי למסקנה כי השמדת היהודים הכרחית להצלת האנושות, אני עדיין חושב כך, בכוונתי להוכיח לבית המשפט הנכבד כי לא עונש מגיע לי כי אם מדליה. בכוונתי להביא רשימה ארוכה של הוכחות היסטוריות, מדעיות, עדויות מפי מומחים ועוד – כי השמדת היהודים היתה ונותרה הכרחית להצלת האנושות...'

כיצד היית נוהג? - כבוד השופט בדימוס צבי סגל – האם היית נותן לאייכמן להעמיד את טענתו למבחן משפטי?

הרי איך אפשר שלא? ישראל היא מדינת חוק, בית המשפט לא יכול להחליט עבור הנאשם מה יהיה קו ההגנה שלו... אייכמן היה מביא ראיות והוכחות ועדים, מסביר כמה היהודים מסוכנים, גדעון האוזנר היה מפריך את טענותיו ומביא עדויות לתרומת היהודים. התוצאה הרי היתה אותה תוצאה – אז למה לא בעצם? טוב נו – שנינו מבינים שלעולם לא היית נותן למהלך שכזה להתפתח (אני מקווה...) שהרי זכות הקיום של עם ישראל אינה עניין לדיון משפטי. לכאורה היא מן המפורסמות שאינן צריכות לראיה, זכותנו לחיים היא התשתית הקודמת לעצם הקמת המדינה וערכאותיה. אם העלית לדיון את שאלת מוסריות השמדת היהודים והעמדת את עצם סימן השאלה במרחב לגיטימי, הוצאת עצמך באותו רגע מקהל ישרים ולגיטימיים והפכת את הערכאה עצמה לבלתי מוסרית בעליל.

איך היית פותר את הפלונטר המשפטי אינני יודע אבל אני בטוח שהיית יוצא מזה. לא היית נותן לזה לקרות -  זה ברור.

האומנם כל כך ברור?

 

הפילוסוף הנודע ישעיה ברלין כמו גם רשימה מפוארת מאוד של אנשי רוח מאסכולת ברית שלום, ובתוכם, מרטין בובר, הוגו ברגמן, גרשום שלום ועוד, חתמו על עצומה לנשיא דאז יצחק בן צבי ובקשו לחון את אייכמן.

זוהי הבנאליות של הרשע – טענה חנה ארנדט שסיקרה את המשפט, אין הבדל מהותי בין הקורבנות לבין התליין במשפט אייכמן הם פשוט התחלפו בתפקידים. חותמי העצומה אימצו למעשה את הטענה הזו.

כיום כבר אימצו כל האליטות הישראליות – מבתי המשפט ועד פורום מטכ"ל – את הגישה הארנדטית הזו וחיילי צה"ל נדרשים למסור את נפשם (ומאות כבר מסרו) למען אוכלוסיית האוייב. כי הרי אין יותר אויב ואוהב, צדיק ורשע, יש לובשי מדים ושאינם לובשי מדים משני הצדדים ואלה אמורים למות למען אלה (האלוף יאיר גולן מכינת עצמונה 2006). את התהליכים שזיהינו" כאן, אימצו במהירות האליטות  אינטלקטואליות המערביות וכיום אנו הנאצים החדשים וה"פלסטינים" - קורבנותיהם.

ואתה – כבוד השופט בדימוס סגל? - האם גם אתה היית חותם על העצומה הדורשת חנינה לאייכמן?

הבה נחזור עכשיו במנהרת הזמן לזמננו.

נחזור לאלאור אזריה.

אצלנו מדובר בחייל פשוט. לא בגדעון האוזנר ולא בצבי סגל. אבל דווקא משום שאזריה איננו פילוסוף גדול כמו ברלין או בובר, חוש הצדק שלו לא התנוון בנפתולי פילפולים פילוסופיים. וכך כתב לפני כ 100 שנה הרב אברהם יצחק הכהן קוק בספרו אורות הקודש (חלק ב החיות העולמית כח):

"האינטליגנציה חושבת שיכולה היא להיפרד מעל ההמון, שאז תהיה יותר בריאה ברוחה, יותר אצילה במחשבתה. זוהי טעות יסודית, טעות שאינה מכרת את הצד הבריא שיש בההכרות הטבעיות, ברגשות הטבעיות, ובחושים הטבעיים, שלא נתתקנו, אבל גם לא נתקלקלו על ידי שום השפעה קולטורית. הצד הבריא של היושר מצוי הוא באנשים גסים יותר ויותר ממה שהוא מצוי במלומדים ומוסריים בעלי מחשבה..."

טוב – מר סגל – אינני מכיר אותך, יכול להיות שציטוט מפי רב לא עושה לך את זה. אז תשכח מהרב קוק ותחשוב לרגע, מה הוא ההיגיון בשיטת המושבעים המערבית, מדוע החליטו הנאורות שבאומות, לצרף אל השופט האינטליגנטי, 12 "אנשים גסים"? מה יש בהם באנשים הגסים הללו שאין להוד מעלת אינטלגנטיותם?

אלאור כאמור – היה סתם חייל "גס" שכזה. אבל "ההכרה הטבעית" שלו, תפיסת הצדק האינטואיטיבית שלו הבינה את מה שאתה וחבריך כבר אינכם מסוגלים לראות, היא הבינה שהמחבל אולי מנוטרל, אבל האידיאולוגיה של השמדת כל יהודי אשר הוא - מנער ועד זקן טף ונשים – האידיאולוגיה שהוציאה את האשמדאי הזה לתור אחר קורבנו, האידיאולוגיה הזו חיה ובועטת ומונחת עכשיו לרגליו – ולא! אסור לה להגיע לבית המשפט, חייבים לחסל אותה כאן ועכשיו! היא לא זכאית למשפט וזה לא מוסרי להביא אותה לבירור משפטי ומי שמביא אותה לשם מעצים אותה ומזמין את המשכה!

וראה זה פלא – הכדור הבודד של אלאור, סימן הקריאה המוסרי שהחליף את סימן השאלה שצייר האשמדאי מעל זכות יהודי להתקיים, גדע באחת את גל טרור היחידים שבמשך חצי שנה טרף בנו ללא הפסק.

תבדוק מר סגל, סכינאות תמיד היתה וכנראה תימשך, אבל נחשול השמדת היהודים בוקר צהריים וערב, הנאציזם אינדיווידואלי הזה – נגמר באחת באותו רגע בפעולתו של אלאור אזריה. אינני חושב שהיה גיבור. אינני חושב שהבין מה עשה. טענותיו במשפטו היו מגוחכות - אבל בעידן היפוך הערכים שאתה מסמל, נוכח הקיפאון שגזרתם על מפקדיו, היה אזריה לובש המדים היחיד בזירה שפעל באופן מוסרי - הוא השיב לזירה את מימד הצדק ששללתם מחיינו והציל חיים רבים.

להאזנה לראיון עם השופט בדימוס סגל

http://www.nobexpartners.com/share.aspx?playurl=http://glzwizzvd.bynetcdn.com/PRV/xJ3H4HT3r7/App/xJ3H4HT3r7_21.mp3?awCollectionId=misc&awEpisodeId=tzvisegel3008&stationid=16036דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/9/2018 05:05 לינק ישיר 

אדם שאינו מתבייש לסלף ולשקר  אינו ראוי לשום תפקיד, ולא בגלל הציווי תורני של מדבר שקר תרחק והרי הוא מתיימר לקיים  את התורה, או  אי המוסריות שבשקר, ביחוד כשמשמיצים בני אדם מתים, שהוא לא מגיע לקצה קרסולם, אלא הטפשות. הרי כל אחד יכול באצבע קלה להקיש על המקלדת ולשאול את גוגל ולראות שהאיש משקר.

ומהו השקר, שהרשימה של האנשים שהוא מונה ביקשו לחון את אייכמן, זה שקר גס. ברלין ביקש לא לשפוט אותו ואף הציע במקום זה להתנקש בחייו, ממש מעשה אזריה. ושאר האנשים פשוט התנגדו לעונש מות לא חשבו על חנינה.
אבל פייגלין חושב שכולם טפשים. האמת שלא, לכן לא יעבור את אחוז חסימה.

תוקן על ידי בגט_סתרים ב- 07/09/2018 05:12:31
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/9/2018 07:28 לינק ישיר 

בגט סתרים זה בשבילך

https://mida.org.il/2016/01/28/%D7%9B%D7%A9%D7%91%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%A7%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%A9%D7%95-%D7%9C%D7%97%D7%95%D7%9F-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%A3-%D7%90%D7%99/


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-7/9/2018 08:57 לינק ישיר 

בלי כל קשר להזיות פייגלין.
אין מחלוקת על כך שאבוי לנו אם כל חייל יחליט על דעתו במי לירות ובמי לא, ויחליט מתי לבצע חיסול.
מאידך, יש לשים לב, שהשופטים התחשבו בנסיבות באופן חריג. וקצבו לו עונש מאוד מאוד קטן ביחס למעשה שעשה, רק בגלל תחושת הצדק במעשיו.
הם לא אמרו זאת בקול, כי אסור לשופט לומר את זה. אבל אין הסבר אחר לעונש הקל מאוד ביחס למעשה שעשה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-7/9/2018 09:47 לינק ישיר 

סגן כתב:

בלי כל קשר להזיות פייגלין.
אין מחלוקת על כך שאבוי לנו אם כל חייל יחליט על דעתו במי לירות ובמי לא, ויחליט מתי לבצע חיסול.
מאידך, יש לשים לב, שהשופטים התחשבו בנסיבות באופן חריג. וקצבו לו עונש מאוד מאוד קטן ביחס למעשה שעשה, רק בגלל תחושת הצדק במעשיו.
הם לא אמרו זאת בקול, כי אסור לשופט לומר את זה. אבל אין הסבר אחר לעונש הקל מאוד ביחס למעשה שעשה.


אז מסתבר שלא הקשבת לראיון עם השופט.
מדובר באנשים שיש להם מערכת ערכית עקומה לגמרי.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/9/2018 06:57 לינק ישיר 

הכתבה במידה שקרית גם היא. ציטוט מדברי ברלין:

"אם כך, אסור שהשופטים יהיו הקורבנות... אתם יכולים להתנקש, להעניש, לנקום - אבל לא לשפוט".

תקרא שוב, לא לחון במובן של רחמים או חוסר אשמה אלא ענין אחר לחלוטין., עוהדה שהוא אומר ש"אתה יכולים להתנקש, להעניש, לנקום"
חוסר הרצינות שלך בבדיקת שקריו של פייגלין לא מחמיא לך ומפחית את הענין בלדון עמך.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/9/2018 10:40 לינק ישיר 

בגט
יש לך בעיה עם הפסוק "ישמח צדיק כי חזה נקם, פעמיו ירחץ בדם הרשע"?


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/9/2018 10:54 לינק ישיר 

מה ההבדל בין להתנקש ללתלות ? ואולי תסביר מה באמת רצה ברלין ?  אבל זה לא העיקר,  הדקדוק בדברים של חותם זה או אחר על העצומה לאי הריגת אייכמן. העיקר  הוא בא לומר שתמיד היו בתוך העם כאלה אנשים "מוסרניים" , שיצאו נגד הריגת הרוצחים . דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/9/2018 13:43 לינק ישיר 

האיש שהשיב לזירה את מימד היהירות והטרחנותדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-11/9/2018 22:14 לינק ישיר 

בןציוןכהנא כתב:

האיש שהשיב לזירה את מימד היהירות והטרחנות


תמהני עליך, שכחת שמתנגדיך אומרים עליך את אותו הדבר.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/9/2018 06:22 לינק ישיר 

מסתבר* שגם את מימד השקרנות...


*אני לא בקי בכתבי האנשים ובפרשה הזו אבל לבי אומר לי וגם מהציטוט שהביא בגט סתרים שפייגלין שיקר כאן.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/9/2018 16:49 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:
בןציוןכהנא כתב:

האיש שהשיב לזירה את מימד היהירות והטרחנות


תמהני עליך, שכחת שמתנגדיך אומרים עליך את אותו הדבר.


נשלח מהאנדרואיד שלי

אין הצדקה לומר זאת על בצלאל.
אדם שמקים מוסד פעיל, ומנסה לפעול להגדיל רישום למוסד שלו. אי אפשר לומר עליו יהירות וטרחנות.
אפשר לומר עליו הרבה דברים, לא יהירות ולא טרחנות.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/9/2018 21:40 לינק ישיר 

אבל עדיין מוזר שאדם שמייצג סוג של שיח סובלני ומושכל, 'יוצא' ככה על פייגלין בלי להתייחס עניינית לתוכן.

אני מעריך את בצלאל ואת פועלו, אבל הפעם זה נראה -על משקל החתול של ר' יונתן אייבשיץ- ש'קפץ' לו הפונוביז'ער...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/9/2018 13:02 לינק ישיר 
מואדיב

שחור_כתום כתב:
בגט סתרים זה בשבילך

https://mida.org.il/2016/01/28/%D7%9B%D7%A9%D7%91%D7%A9%D7%9E%D7%90%D7%9C-%D7%94%D7%A7%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%A9%D7%95-%D7%9C%D7%97%D7%95%D7%9F-%D7%90%D7%AA-%D7%90%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%A3-%D7%90%D7%99/


נשלח מהאנדרואיד שליישעיהו ברלין לא נזכר כלל במאמר של צבי צמרת. למה להעליל על צבי צמרת שהשחיל אדם שלא קשור לסיפור?
לא יזיק להתנצל, כריכתו במכתב זה אינה נכונה.
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-13/9/2018 13:03 לינק ישיר 
מואדיב

בןציוןכהנא כתב:
האיש שהשיב לזירה את מימד היהירות והטרחנות


אה, זה דוקא לא נכון.

הוא לא השיב לזירה את היהירות והטרחנות. הוא רק מצטרף ומוסיף משלו.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > האיש שהשיב לזירה את מימד הצדק
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר