בית פורומים בחדרי חרדים

הנגיד שלמה רכניץ בנאום נוקב בישיבת מיר: "עדיף ללכת לצבא מלהתערב במחלוקת"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-28/9/2018 08:41 לינק ישיר 
הנגיד שלמה רכניץ בנאום נוקב בישיבת מיר: "עדיף ללכת לצבא מלהתערב במחלוקת"רכניץ בנאום יוצא דופן: "עדיף ללכת לצבא, מלהתערב במחלוקת"

בעל המאה הוא בעל הדעה. איל ההון שלמה יהודה רכניץ, הדהים הערב בנאום חוצב שנשא בישיבת מיר: "בדרך הטבע, אין דרך שהילדים האלה לא יגדלו עם שנאה מולדת לשכנים. מי הולך לתקן את הילדים שלנו?" | "כל ההבדל ביניכם לצה"ל, הוא שהמדים שלהם ירוקים ושלכם שחורים"

Printמשה ויסברג , י"ט תשרי תשע"ט 28/09/2018 00:32

תגיות: 

ישיבת מיר ,

 

שלמה יהודה רכניץ ,

 

נאום ,

 

הפילוג הליטאי


"אני מזהיר אתכם, אל תגנבו את הכסף שלי"הנגיד שלמה רכניץ נואם בישיבת מירצילום: באדיבות המצלם

באירוע שמחת בית השואבה שהתקיים הערב (חמישי) בישיבת מיר, נשא איל ההון החרדי שלמה יהודה רכניץ דברים, לכבוד המעמד.

מול אלפי בחורי הישיבה, אברכיה ובוגריה, הדהים רכניץ את הקהל, כאשר הבטיח תמיכה אסטרונומית לישיבה ולכולל, בנוסף, ידוע כי בעת מתן נאומים ברחבי העולם, רכניץ מדבר על נושאים רבים שלא פעם עוררו סערה, אחד הנאומים הללו התרחש בלייקווד, שם דיבר על ילדים שלא התקבלו לישיבות ולמוסדות חינוך שם.

הפעם, הקדיש מחזיק עולם התורה את נאומו, בנוגע לסכסוך הליטאי ול'בחדרי חרדים' נודע, כי בתחילה היו דיבורים כי לא יגיע להשתתף, עקב סירובה של הישיבה לקבל בחורים הקשורים ל'פלג הירושלמי'. הרבנית פינקל אף נסעה לביתו בלוס אנג'לס, לפייס את הנגיד, כשלבסוף החליט להגיע לישיבה ולמסור נאום נוקב. 

להלן נאומו המלא שנאמר בשפה האנגלית: "ברשות הרבנים, ראשי הישיבה, ראש הישיבה, וכל המצטופפים בצל הבית הגדול הזה. אני רוצה להקדים לדבריי, כמה גילויים מפורטים. קודם כל, זהו לא סוד שלצערנו הרב, ישנם מאבקים וחוסר הסכמה בעולם הישיבות של ימינו. אני לא יכול לומר לכם מה הסיבות לכך, אני לא יכול לומר לכם, מי נמצא באיזה צד בקונפליקט הזה, אני בטח לא יודע מה נכון או לא נכון, אם כי אני כלל לא בטוח שיש פה נכון ולא נכון. אבל מה שאני כן יכול לומר לכם, הוא שהפרסום והחילול השם שנגרם כתוצאה מכך על בסיס יומיומי, הוא לא ייאמן, ויוצר "השחתה" שיכולה להוביל להרס של כלל ישראל כפי שאנחנו יודעים".

"אמנם, אני לא נחשב למומחה להיסטוריה יהודית, אני לא יכול לומר בוודאות שזהו הפילוג הגדול ביותר שאתו התמודד כלל ישראל מעולם. זו תופעה טבעית, שכאנשים עוסקים במחלוקת לאורך זמן, הם מגיעים לנקודה שבה הם מאבדים את האובייקטיביות שלהם, הופכים ללא רציונליים, שוקעים בצורת חשיבה מעוותת ולא מוותרים על ההסתכלות שלהם במחלוקת. לפעמים מבט נוסף מבחוץ ונטול נגיעות, הוא דבר נצרך".

"יהיה נכון אם תשאלו מדוע דעתו של "בעלבת" [איש עסקים] פשוט ממדינה אחרת, אמורה להיחשב, או מאיפה יש לו את התעוזה להביע את דעתו בנושאים שמעל לרמתו. ואתם צודקים אם תשאלו, או למעשה, לרוב אתם תהיו צודקים. לי ולעוד הרבה תומכי תורה, יש את הזכות לדעת את היעד הסופי של התרומות שלנו. אני רוצה לומר לכם באופן חד וחלק, שלא את זה ביקשנו", כך רכניץ לעיניים המשתאות ולאוזניהם הכרויות של אלפי המשתתפים.

"תמיד היו חילוקי דעות, ותמיד ידענו ש"אלו ואלו דברים אלוקים חיים", אבל בשנים האחרונות התופעה הגיע לשיאים חדשים ולמקומות מסוכנים".

"ברור לחלוטין שלא תהיה בעיה, אם כל אחד ייצמד להוראות של הרב או ראש הישיבה שלו, לכלל ישראל תמיד היו כמה "מסורות". אבל כשמעלים את הנושאים ומעוררים את המחלוקת, זה עובר את הגבול בצורה מסוכנת. ופה זה מגיע לנגיעות האישיות שלי", הבהיר הנגיד.

"אני מנסה, וניסיתי במשך ה-20 שנה האחרונות, לתמוך בתורה וחסד, לקיים בדרכי הצנועה את המשמעות של "כי הם חיינו ואורך ימינו". כל מה שיכולתי לנדב, הגיע אך ורק מסייעתא דשמייא, אבל אני גם יכול להבטיח לכם שאני השקעתי בכך המון "השתדלות".

"אני רוצה שיהיה ברור שהמסר הזה לא נוגע לאף אחד שנמצא פה. אני לא אחשיב אף ישיבה או את תלמידיה כאחראית על ההתנהגות הקלוקלת של מיעוט קטן וקולני. אני רוצה להודיע רשמית שכל אחד שמחשיב את עצמו כחלק מהניסיון להפוך חילוקי דעות, למחלוקת פומבית והרסנית, לא יכול ליהנות מהכסף שאני תורם".

"בכל שנה, כמו לפני שבועיים, אמרנו "תפילה זכה". בתחילת התפילה אנחנו מצהירים שאנחנו מוחלים לכל אחד על עבירות שבין אדם לחברו, אני חושב שהניסוח הוא "חוץ מממון שאני אוכל להוציא על פי דין.. וחוץ ממי שחוטא כנגדי והוא אומר, אחטא לו והוא ימחול לי". אם להיות כנה אתכם, אני לא צריך למחול על כסף שאוכל להוציא על ידי בית דין, כיון שלצערי הרב התייאשתי מהכסף הזה. אבל השנה, זו השנה הראשונה שבאופן ספציפי התכוונתי שלא למחול למי שנהנה מהצדקה שאני נותן, והוא נחשב לגנב או גזלן, בהתחשב בנסיבות. אני מתנצל, אבל לא לזה התכוונתי מעולם", המשיך הנגיד את נאומו המפתיע.

"תהיו בטוחים ש-99.99 אחוז מהשמועות והדיבורים השליליים, ששמעתם נחשבים "עד מפי עד", שזו עדות שאינה מתקבלת על ידי בית דין. אלה שמועות שאין להם בסיס. השמועות האלה ברובן הן "מוציא שם רע", בלי שמץ של אמת. אם המסורת שלכם היא לצרוך אינפורמציה מבלוגים במחשב, וואטסאפ וכו' או חברים עם מקורות "אמינים", אתם בוודאות נכללים עם אלה ש"יורדים לגיהנום ואינם עולים".

"רק לפני מספר שבועות, יצאה הודעה בווטסאפ בנוגע לקשרים שלי עם ראש ישיבה מסוים. לא רק שהיה מדובר בשקר וכזב, אלא אני יכול להעיד באופן אישי, שאותו ראש ישיבה לא קיבל בחורים ואברכים משני הצדדים, אם היה צד כלשהו שהם מעורבים במחלוקת, איזו זכות יש לאותו ראש ישיבה, אחרי מסורת של 200 שנה של הימנעות ממחלוקת, לאפשר אפילו סיכון פוטנציאלי".

"מורי ורבותי, "אוי מה היה לנו", הילדים התמימים שלכם, שעכשיו בגילאי 11 או 12, לא יודעים כלום מלבד מחלוקת. הם מחשיבים מחלוקת כצורה מקובלת לחיות. הם הוצפו במושגים שיספיקו כדי לבזות את כל הגדולים של כלל ישראל. אין להם חשיבות ליהדות, העניין העיקרי שלהם הוא במפלגות פוליטיות והם איבדו את כל התמימות של "תינוקות של בית רבן". "אוי מה היה לנו". הילדים שלנו הם בעלי מום".

רכניץ המשיך ריתק וגילה: "לפני 30 שנה, כשהגעתי לארץ ישראל לראשונה ללמוד בישיבת מיר, באתי בשבוע שהחלה האינתיפאדה הראשונה. ישבתי במעצר 3 ימים רק בגלל שהייתי נוכח והתבוננתי על הפגנה. הפגנה שהתקיימה בגלל ערבים שזרקו אבנים על אוטובוס ודרדרו אותו לתהום על יד טלז סטון, אם אי פעם יהיה פה תהליך שלום שיצליח, הוא יהיה בעתיד. אבל כיום, למרות הכוונת הטובות והאינטלגנציה הגבוהה של ג'ראד קושנר, לא נזכה לראות אותו בימינו".

"יש מקומות שבהם הורסים על בסיס יומי את הדור הבא של כלל ישראל. בדרך הטבע, אין דרך שהילדים האלה לא יגדלו עם שנאה מולדת לשכנים. מי הולך לתקן את הילדים שלנו? מי מתכוון לקחת אחריות על דור חדש של "קורח ועדתו". אוי מה היה לנו. כולנו יודעים את המדרש המפורסם שהקב"ה לא נתן את התורה לעמו ללא ערבים".

"אם אתם רוצים להיות מעורבים כל כך בפוליטיקה, תעזרו לי להקים מפלגה חדשה שאני פותח שנקראת "מי לה' אלי", שבה תהיה עמדה בלתי מתפשרת, נגד אלה שלא יודעים איך להשתמש כראוי בפילטר שה' הציב, בין המחשבות לפה שלנו. אני מזהיר אתכם שוב, אל תגנבו את הכסף שלי. אני לא מעוניין בתורה שלכם, אני לא מעוניין בתפילות ואני לא מעוניין במעשים הטובים שלכם. אתם יכולים לשמור אותם לעצמכם".

איל ההון סיים את נאומו ואמר: "ממה שאני מבין, המחלוקת הזאת קשורה לשאלה האם ללכת לצבא. באחריותי: אם יש לכם ברירה, להיות מעורבים במחלוקת או ללכת לצבא, (ואני לחלוטין לא מדבר על גיוס בנות), אז תלכו לצבא. ולמעשה אתם כבר בצבא. אתם מתחילים שריפות, זורקים אבנים, מוציאים אנשים מבתי הכנסת שלהם. אתם מנסים להרוג את הצד השני. כל ההבדל ביניכם לצה"ל, הוא שהמדים שלהם ירוקים ושלכם שחוריםנשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי קלמנוביץ ב- 28/09/2018 08:46:11
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 08:57 לינק ישיר 

אין גאווה גדולה מזו!!
לדבר בפני ר"י על מה צריך לעשות ומה לא, כאילו הוא מינימום הרב שך זצ"ל..

לא מבין את הרב פינקל, איך הוא נותן לו להכנס ולדבר כך.. וזה בכלל לא חשוב אם צודק או לא.

בעצם, יש לי רעיון טוב.. אולי שימנו אותו למשגיח דישיבת מיר, ואז תהיה לו לגיטימציה לדבר כך ברשות הישיבה וראשיה, וגם יתרום פי 3…


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/9/2018 09:00 לינק ישיר 


תמים, טיפש, או רק עושה את עצמו?

מזל שתאוות הנתינה והכבוד שלו יותר חזקה מהכל, לכן הוא לא יתן לעובדות לבלבל אותו...


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 09:09 לינק ישיר 

דברי טעם
הוא מהבעלי בתים שעליהם התכוון החתם סופר שיבטיחו את קיום כלל ישראל.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 09:15 לינק ישיר 

ברור שדברי טעם.. הטעם שלכם.. "בואש..


נשלח מהאנדרואיד שליתוקן על ידי אךטובוחסד ב- 28/09/2018 09:15:58
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/9/2018 09:24 לינק ישיר 

אךטובוחסד כתב:


ברור שדברי טעם.. הטעם שלכם.. "בואש..תוקן על ידי אךטובוחסד ב- 28/09/2018 09:15:58
אתה צריך לעדכן את רכניץ את היסוד החשוב שיסדו עוד במחלוקת פוניבז' בתחילתה, "אין כזה דבר ניטרלי!"נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 09:27 לינק ישיר 

גינגישראלי כתב:

אךטובוחסד כתב:


ברור שדברי טעם.. הטעם שלכם.. "בואש..תוקן על ידי אךטובוחסד ב- 28/09/2018 09:15:58
אתה צריך לעדכן את רכניץ את היסוד החשוב שיסדו עוד במחלוקת פוניבז' בתחילתה, "אין כזה דבר ניטרלי!"נשלח מהאנדרואיד שליבפונביז אולי לא היו נטרלים אבל היו רבים שהתייחסו בכבוד לשני הצדדים למרות נטייתם לצד מסויים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 09:49 לינק ישיר 

נחתום כתב:

גינגישראלי כתב:

אךטובוחסד כתב:


ברור שדברי טעם.. הטעם שלכם.. "בואש..תוקן על ידי אךטובוחסד ב- 28/09/2018 09:15:58
אתה צריך לעדכן את רכניץ את היסוד החשוב שיסדו עוד במחלוקת פוניבז' בתחילתה, "אין כזה דבר ניטרלי!"
בפונביז אולי לא היו נטרלים אבל היו רבים שהתייחסו בכבוד לשני הצדדים למרות נטייתם לצד מסויים.


נשלח מהאנדרואיד שליטוב, לא הייתי בפוניבז' ולמעשה רגליי דרכו שם לראשונה לפני שנתיים כשהזמנתי לשם לצורך כלשהו. אך כך שמעתי מפוניבז'אי מדופלם שהיסוד החשוב הזה הקיים במחלוקת הנוכחית, התייסד עוד שם בזמנם.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 11:45 לינק ישיר 

נחתום כתב:

דברי טעם
הוא מהבעלי בתים שעליהם התכוון החתם סופר שיבטיחו את קיום כלל ישראל.


נשלח מהאנדרואיד שלי


דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 12:15 לינק ישיר 
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 12:25 לינק ישיר 

אשריו ואשרי חלקו.
סוף סוף מישהו אומר את הדברים בקול ברור.נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/9/2018 13:38 לינק ישיר 

אני לא בא להצדיק את מעשיו, אבל להבדיל מהרבה גבירים שחיים במגדל השן שלהם ובחברה המצומצמת ונושאי השיחה שלה, העולם שבו רכניץ חי הוא העולם הישיבתי ומכיון שמדובר באדם יחסית צעיר ובטיפוס מאד אכפתי הוא חי אותו בצורה מעורבת כמו בחור ישיבה ואברך כולל ונדמה לי שכולנו אם יכולנו להשפיע כמוהו יותר מלכתוב בפורום היינו מתפתים לנסות לבחוש בקלחת ולא פלא שהתסכול שלו גדול בכל פעם שהציפיות שלו מתנפצות על סלעי המציאות.
רק חבל שהאיש שנותן הרבה מאוד לצדקה לא מבין שהמעשרות שהוא נותן אינם כספו שלו, זה בודאי מוריד מאיכות מצות הצדקה שלו כשהוא מצפה לקבל משהו בתמורה. דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/9/2018 14:42 לינק ישיר 

קבלו את האמת ממי שאמרה.... דונו לגופם של דברים, לא לגופו של איש...


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 14:48 לינק ישיר 

אין בעיה שהוא חושב אחרת מכל אחד..
יש 2 בעיות אחרות..
1. הניצול של תרומתו לקבוע דברים שלא קשורים ישירות בכסף שלו
2. שהוא עושה זאת בחוצפה מול ראש הישיבה ולמול תלמידיו..

על כזה דבר לא שמענו מעולם!!נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/9/2018 15:20 לינק ישיר 

אךטובוחסד כתב:

אין בעיה שהוא חושב אחרת מכל אחד..
יש 2 בעיות אחרות..
1. הניצול של תרומתו לקבוע דברים שלא קשורים ישירות בכסף שלו
2. שהוא עושה זאת בחוצפה מול ראש הישיבה ולמול תלמידיו..

על כזה דבר לא שמענו מעולם!!נשלח מהאנדרואיד שליא. כסף שלו זכותו להחליט לנצל את כספו ולא לתרום למי שמנצל את ישיבתו לדברים שלא קשורים ישירות לתורה אלא לפולטיקה.
ב. הם הזמינו אותו לשאת דברים זאת לא הפעם הראשונה שהוא מנסה לתקן דברים ולהטיף מוסר בנאומים הם ידעו ולקחו את הריזיקה כי הכסף היה חשוב להם יותר.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/9/2018 17:11 לינק ישיר 

וכי רכניץ לא צודק??
וכי המחלוקת לא הורסת את הדור הצעיר ??
ומערערת את כל החינוך ???


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הנגיד שלמה רכניץ בנאום נוקב בישיבת מיר: "עדיף ללכת לצבא מלהתערב במחלוקת"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.