בית פורומים בחדרי חרדים

כך אומרים : רֹאשַׁת העיר גְּבֶרֶת עליזה בלוך

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-1/11/2018 11:41 לינק ישיר 
כך אומרים : רֹאשַׁת העיר גְּבֶרֶת עליזה בלוך

חברי הלשונאי המוערך אבנר שרון השיב לי כך מבחינה לשונאית .
תתחילו להתרגל  :-)

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 13:09 לינק ישיר 

מחלוקת הפוסקים:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 13:27 לינק ישיר 

אבנר שרון הלשונאי : להבדיל , כמו במחלוקות בענייני הלכה. יש דיעות שונות. אני מחזיק כדעת האקדמיה ללשון והתאגיד. 

אגב, לשיטתו של אבשלום עליך לומר ספר פנים ולא פייסבוק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 14:58 לינק ישיר 

מה השכלת אבנר שרון?
האם אפשר לקרוא לכל אחד לשונאי?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 15:17 לינק ישיר 

בס''ד
פסתנחמד.
חזקה על ר' שידור, שאם הוא אומר על מישהו שהוא מומחה, אזי הוא מומחה!

נשלח מהאנדרואיד שלי

הידעת?! אין דבר כזה "עם פלסטיני" !

ארץ ישראל היא מדהימה, אבל א- פאקאקטע מדינה  

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 15:20 לינק ישיר 

היא ביקשה שיקראו לה ראש העיר ולא ראשת

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 16:55 לינק ישיר 

אני מבין שאישה החשה כאב בראשה
אומרת ''כואב לי הראשה''.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 17:36 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 18:03 לינק ישיר 

בושה לאינטלגנציה שלדבר הכי פשוט צריכים את אבשלום קור, ובאמת הטיעון שלו היא כל כך פשוט לכל ילד. 
מסכן שהוא נדרש לזוטות כאלו.

בקישור הזה תראו את המאמר ה'מלומד' ואיך נברא 'הראשה'.
http://hebrew-academy.org.il/wp-content/uploads/RonitGadish.pdf 
מאמר ארוך ומתפתל ברב ממל אך אין שם שום מקור שתצדיק את העיוות הזה פרט מזה שאבשלום קור מביא ומפריך את בצדק רב.

אעתיק רק הקטע האחרון מן המאמר כדי שתראו מה הביא להמצאת המאה של ה'ראשה'. (אגב, דוגמה לאמינות...)
הנה:

"לעתים נשים מרגישות שעצם נקיטת לשון נקבה בשם התפקיד שהן ממלאות יש בה נימה של זלזול. תופעה זו בולטת בתארים עוזרת ומזכירה. וכך עוזרת לבעל תפקיד בכיר תעדיף לעתים להיקרא 'עוזר' כדי שלא יחשבוה לעוזרת בית, ומזכירה בכירה תבחר להיות 'מזכיר' ובלבד שלא יחשבוה לפקידה נמוכת דרג. אבל כאמור אין זה טבעה של לשוננו. על רקע זה החליטה האקדמיה ש"אפשר ליצור צורות נקבה לכל תואר, תפקיד ודרגה שנושאת אישה". ויודגש: החלטה זו לא נועדה להיענות לדרישה אידאולוגית כלשהי. האקדמיה מחויבת לכוון את התפתחותה של הלשון לפי טבעה. וכפי שראינו צורות הנקבה הן טבעה של לשוננו".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 18:10 לינק ישיר 

כך כתבה רונית גדיש בפייסבוק:
כדי להוסיף עוד תבלין לוויכוח – זכרו מה קרה למילה "גוי" שהפכה ממילה המציינת "עם" למילה המציינת אדם: אוטומטית היא קיבלה צורת נקבה: "גויה", "גויות". אותו ההיגיון של "ראשה" או "כוכבת".
למתנגדים לצורה "ראשה" אני מציעה לחשוב על המשפט הזה: "שתי ראשי הערים טוענות ש..." – מבנה לא טבעי לדוברי העברית התקנית. כמה הרבה יותר פשוט לומר "שתי ראשות הערים טוענות ש..."
מכל מקום, אין כאן עניין פמיניסטי אלא בחירה בדרך העברית. אם מישהו יכול להביא דוגמה לתפקיד אחד שמילאה אישה שלא נוצרה לו צורת נקבה – שיקום. 
מה לעשות שקדמונינו לא שמו בראשם נשים – מזל שהיו כמה שבכל זאת התברגו לתפקידים בכירים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 18:21 לינק ישיר 

"גוי" כ"אינו יהודי" הוא מילת סלנג עתיקה, כך שאי אפשר ללמוד מזה.
אגב, "גוי" בלשון הקודש הוא "עם".

את כל הטיעונים (עם תבלינים אחרים) היא כתבה במאמר שציינתי בקישור, והם - הבל הבלים רעיונות נבובות ללא בסיס.
המניע הוא כן פמיניסטי - כפי שהיא עצמה הודתה וכתבה במאמר וציטטתי לשונה.

מה לעשות שקדמונינו לא כתבו הבלים כאלו, הם ידעו את השפה לא רק מתוך אילוץ פרקטי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 19:28 לינק ישיר 
פלנטה

שידור כתב:
אם מישהו יכול להביא דוגמה לתפקיד אחד שמילאה אישה שלא נוצרה לו צורת נקבה – שיקום. 
מה לעשות שקדמונינו לא שמו בראשם נשים – מזל שהיו כמה שבכל זאת התברגו לתפקידים בכירים.

"אדון" כשהיא אישה היא לא "אדונה" אלא "גברת". ( הוה "גביר" לאחיך, לא "גבירה" אלא "גברת"  )
"עבד" כשהיא אישה היא לא "עבדה" אלא "שפחה"
ל"בעל" אין "בעלה" אלא "אשה".  
"בן" ו"בת", מדוע לא "בנה"?  ("בנות" בלשון רבים,זה הסבר אחר)
כל אלו היו בתקופות קדמונינו

שם עצם אינו מקבל שינויים על מין האחר. ולכן יש לנו את "בעלת הבית", כי כאן "בעל" משמש כתואר, "אדון הבית".
"ראש" הוא שם עצם ואינו מקבל שינוי - עם כל הכבוד לרצון הרב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 19:49 לינק ישיר 

שידור כתב:
כדי להוסיף עוד תבלין לוויכוח – זכרו מה קרה למילה "גוי" שהפכה ממילה המציינת "עם" למילה המציינת אדם: אוטומטית היא קיבלה צורת נקבה: "גויה", "גויות". אותו ההיגיון של "ראשה" או "כוכבת".
למתנגדים לצורה "ראשה" אני מציעה לחשוב על המשפט הזה: "שתי ראשי הערים טוענות ש..." – מבנה לא טבעי לדוברי העברית התקנית. כמה הרבה יותר פשוט לומר "שתי ראשות הערים טוענות ש..."
מכל מקום, אין כאן עניין פמיניסטי אלא בחירה בדרך העברית. אם מישהו יכול להביא דוגמה לתפקיד אחד שמילאה אישה שלא נוצרה לו צורת נקבה – שיקום. 

יש כאן חוסר הבנה בהגדרת המונח 'ראש'.

'ראש' הוא ציון של יחס בין האדם המסויים או האיבר בגוף או גם ה'שפיץ' של ההר, אל הקבוצה/הגוף כולו/ההר. ולכן כאשר אנו אומרים 'ראשי ההרים' אין כאן שום אמירה אם השפיצים עשויים אבן (זכר) או אדמה (נקבה).. וכשאומרים 'ראש הממשלה' זה כאילו לומר 'המשמש בתפקיד הראשי בממשלה' או 'העומד בראש הממשלה', ולכן גם לנקבה נאמר 'העומדת בראש הממשלה' וכמובן לא 'העומדת בראשת הממשלה' או כל עיוות אחר.

באופן דומה ניתן לומר 'פלוני הוא הבטחה גדולה לפוליטיקה החרדית' ולא להוריד בכך מאומה מגבריותו..

וכל זה כמובן שונה ממילים כמו 'מנהלת' 'מועמדת', כי לנהל ולעמוד הם פעלים, ולשון הנקבה הוא על הפעולה, כמו הולכת ומדברת.

לסיכום, אין כאן אלא תסביך נפשי של אלו שמנסים למצוא ולהמציא פמיניזם בכל מה שהם נתקלים בו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 21:06 לינק ישיר 

איך אומרים ראש של אשה. ראשה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 21:12 לינק ישיר 
פלנטה

עוד הערה על המאמר המראה 'בקיאות' בלשון הקודש.

הנה ציטווט משם:

"נעיר כי במקרא המילה 'ראש' כשהיא לעצמה מציינת תפקיד: "וַיִּקְרָא יְהוֹשֻׁעַ לְכָל יִשְׂרָאֵל לִזְקֵנָיו וּלְרָאשָׁיו וּלְשֹׁפְטָיו וּלְשֹׁטְרָיו" )יהושע כג, ב(; "וַיָּשִׂימוּ הָעָם אוֹתוֹ עֲלֵיהֶם לְרֹאשׁ וּלְקָצִין" )שופטים יא, יא(. אין זה מן הנמנע שאילו היה מדובר באישה היה כתוב "וישימו העם אותה עליהם לראשה ולקצינה". ואין הדברים דורשים כוח המצאה מיוחד, שהרי יש במקרא 'ראשה' כשם תואר: "האבן הראשה" )זכריה ד, ז(. אבן עזרא, בתחילת ספרו "שפה ברורה", דן בשאלה אם יש לשון שהיא טבעית לאדם, והוא כותב: "והנה אברר תחלה איזו הלשון ראשה לכל הלשונות".

מסתמכת בקביעתה "ואין הדברים דורשים כוח המצאה מיוחד" על "האבן הראשה" מן המקרא, ועל "ראשה" מהאבן עזרא.

על "האבן הראשה" כבר השיב אבשלום קור  ששם הכוונה על 'ראשית' ולא 'ראש'

גם דברי האבן עזרא המצוטטים כאן, הכוונה ל'ראשית' והנה כל המשפט שם: "הנה אברר תחלה איזו הלשון ראשה לכל הלשונות, רבים אמרו כי לשון ארמית קדמונית"  

תוקן על ידי פלנטה ב- 01/11/2018 21:13:16

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/11/2018 21:25 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כך אומרים : רֹאשַׁת העיר גְּבֶרֶת עליזה בלוך
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.