בית פורומים בחדרי חרדים

מודל חמשת שלבי האבל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-11/12/2018 11:32 לינק ישיר 
מודל חמשת שלבי האבל

מודל חמשת שלבי האבל

בסוף שנות השישים פרסמה הפסיכיאטרית האמריקאית אליזבת' קובלר-רוס ספר על גסיסה ומוות ובו בין השאר היא הציגה מודל של חמישה שלבים של התמודדותו של אדם עם נושא המוות והשכול. בהמשך, הוחל אותו מודל על חמשת שלביו על כל מיני סוגים אחרים של אובדן ולא רק אֵבֶל מול מקרה מוות. למשל אבל על פיטורים קשים מעבודה, על סיום של מערכת יחסים או פרידה מכל סוג שהוא וכדומה. חמשת השלבים כפי שהגדירה אותם קובלר רוס:

1. שלב ההכחשה – זהו השלב הראשוני בו אדם עוד לא ממש מעכל את שאירע, לא מקבל את המציאות עם מחשבות ואמירות כגון – "זה לא יכול להיות, לא ייתכן שזה קרה".
  2. שלב הכעס – כאשר מתחילים לעכל את עצם האובדן מגיעה תחושת זעם קשה של "למה זה קורה דווקא לי? החיים לא הוגנים!". בשלב זה, צובר האדם תחושות קשות ועצומות של תסכול וכעס, ואפילו שנאה. פעמים רבות כעס זה מופנה כלפי הסובבים אותו, בעיקר הקרובים ביותר והאופן בו יכילו את הזעם עשוי להיות בעל משקל לגבי אורכו וחומרתו של השלב הזה.
  3. שלב המיקוח – זהו שלב שמאפיין התמודדות עם גסיסה של אדם קרוב. תחושות קשות של פחד מהבאות המלוות במעין 'מיקוח' פנימי כגון – "אעשה הכל בשביל עוד כמה שנים טובות". זהו רצון פנימי וייאוש שבאים לידי ביטוי בניסיון לדחות את הקץ ואת הבלתי נמנע.
  4. שלב הדיכאון – אולי השלב הכי חשוב בדרך לקבלה של האובדן. פה אדם חש עצב עמוק ותחושות ייאוש קשות כאילו אין טעם לשום דבר. החיים סביב מאבדים ממשמעותם, מחשבות על העתיד עגומות במיוחד ומלוות לעיתים בתחושות אשם כבדות ואפילו כישלון. זהו העיבוד הרגשי הפנימי ביותר והחשוב כל כך בהתמודדות עם אבל ושכול.
  5. שלב הקבלה – תחושות של קבלה והשלמה עם המצב. זהו השלב האחרון שמגיע לאחר עיבוד רגשי של כל השלבים השונים והגעה להבנה פנימית של המציאות והשלמה עם העובדה שאין מה לעשות מלבד לנוע קדימה. אין זה אומר שהעצב נגמר, זה אומר שיש הבנה כי החיים יכולים להמשיך; בצורה מעט אחרת אמנם – אבל להמשיך.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 11:41 לינק ישיר 

החסידים עדיין בשלב 2 .....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 11:44 לינק ישיר 

נראה לי שבשלב 1 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 14:43 לינק ישיר 

פלדלפי כתב:

החסידים עדיין בשלב 2 .....

בשיא הרצינות, אני מסכים איתך

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 15:11 לינק ישיר 

פותח האשכול התכוון לפינדרוס, זלץ, ומונטג

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 16:38 לינק ישיר 

חיים אתם בבועה - ליטפאקעס 
החסידים פשוט חיים באטמוספירה אחרת, היו בחירות, והיה לכם יותר בשר בירושלים, החסידים עסוקים באורות החנוכה, באור השבת, באור החסידות
ואתם תשמחו בשלכם - ביתרת הבשר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/12/2018 17:02 לינק ישיר 
חח

איש_חשוב כתב:

חיים אתם בבועה - ליטפאקעס 
החסידים פשוט חיים באטמוספירה אחרת, היו בחירות, והיה לכם יותר בשר בירושלים, החסידים עסוקים באורות החנוכה, באור השבת, באור החסידות
ואתם תשמחו בשלכם - ביתרת הבשר

זה לא נראה ככה בפורום ...

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מודל חמשת שלבי האבל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר