בית פורומים עצור כאן חושבים

שמירת שבת בעבודות מודרניות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/1/2019 14:27 לינק ישיר 
שמירת שבת בעבודות מודרניות

לאחרונה נתקלתי בכל מיני בעיות של אנשים עם שמירת שבת בעבודה שלהם שגרמו לי לתהות מה צריך לעשות בהן והייתי שמח לשמוע את דעתכם. מבחינה הלכתית פשוטה המקרים נראו לי מאוד קשים ומצד שני נראה לי שאם נחמיר בהם אנשים לא יוכלו למצוא עבודות.
מקרה ראשון - סיפר לי חבר שעובד בחברת הייטק שבה הוא עובד ביום שישי ומוצא"ש כשיש פרויקטים חשובים ומצליח להתחמק מעבודה בשבת, אבל כל פעם ממש לפני שבת הוא נותן דיווח למישהו אחר בצוות מה הוא הספיק ומה צריך לעשות עכשיו ומה הוא ימשיך לעשות במוצא"ש בעקבות הפעילות של החבר כדי שתהיה המשכיות בעבודה. הוא ממש צריך לתדרך לעבודה לקראת שבת. משיחה של כמה חברים במקום מתברר שבהרבה מאוד עבודות טכנולוגיות זו המציאות.
מקרה שני - מישהו אחר הראה לי שהוא בונה אתר למציאת טיסות זולות לרומניה (האתר הזה). האתר הוא מוצא אוטומוטית כרטיסי טיסה שולים ומפנה אנשים לקניית כרטיסים במקומות אחרים. הבעיה היא שכמובן שחלק מהטיסות בשבת. אי אפשר לעשות אתר שיבטיח טיסות זולות בלי לבדור את הטיסות לשבת. מצד שני יש בעיה גדולה בהפניית אנשים לטיסות בשבת.מה שעתם על שני המקרים האלו ספציפית, ובכלל על היכולת להיות בחברה חילונית שלא שומרת שבת במציאות שבה העבודה נהיית יותר ויותר רחבה.

תוקן על ידי שומע_כעונה ב- 04/01/2019 12:27:58

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/1/2019 15:47 לינק ישיר 

שומע כעונה

ברוך הבא/השב!

העלית שאלה חשובה ביותר. והצבעת על אחד האתגרים של היהדות במאה העשרים ואחת. למצוא פתרונות הלכתיים למצבים שלא ידעו אבותינו, פשוטו כמשמעו.

הנושא הזה כבר נידון סבורני בפורום. והועלו דוגמאות נוספות לאלו שציינת.

איני בא לומר שהדברים הבאים שאכתוב הם הלכה למעשה. קשה מאד לקבוע עקרונות הלכתיים מבלי ללמוד ולעיין, ויש הרבה מאד היבטים לדון בהם. אבל כן אציין כמה קוים יסודיים. ואסדר את הדברים לפי הסדר: המצבים והשאלות, העקרונות ההלכתיים, כיווני פתרון, ומה נשאר עדיין לעשות.

המצבים והבעיות

הבאת שתי דוגמאות.

אדם שומר מצוות שעובד בחברה שבה העבודה מתנהלת 24/7.
אדם שפרנסתו מאתר שמספק הפניה לרכישת כרטיסים גם לטיסות שנערכות בשבת.

מה הבעיות ההלכתיות, מעבר לתחושה הרעה האינטואיטיבית שיש לכל יהודי שומר מצוות מתופעות כאלו?

א. האם מותר לעבוד עם חברה שמחללת שבת?
ב. האם מותר להעביר מידע למחלל שבת כדי שישתמש בו כדי לבצע חילול שבת?
ג. האם מותר לתחזק אתר אינטרנט שפתוח בשבת, כלומר שקוראים בו ומשתמשים בו בשבת - עבירות שחלקן מל"ט מלאכות כגון שימוש בחשמל (אם זה איסור דאורייתא), כתיבה (במחשב אבל זו עדיין כתיבה) ועוד, וכן עבירות דרבנן כגון מסחר בשבת. ויש איסור מדרבנן על פתיחת בית עסק בשבת..
ד. האם לספק מידע למחלל שבת כיצד לחלל שבת באופן יעיל, כגון שיקנה כרטיס טיסה מוזל?

אלו הן הבעיות שאני יכול לזהות במבט "מלמעלה".

קוים מנחים ועקרונות

למעשה, הבעיה היא אחת ביסודה: האדם הפרטי, השואל, אינו מחלל שבת. אבל הוא שותף לחילול שבת, או עוזר לחילול שבת, או מאפשר ומזמן חילול שבת, בדוגמא שנראית הבעייתית ביותר, מסירת מידע למחלל שבת שיחליף אותו בתפקיד.

פורמלית, יש כאן כמה איסורים: איסור לשים מכשול בפני עוור, שמתפרש באופן רחב כאיפשור או אחריות לכך שאדם אחר יעשה עבירה, ובמקרה שלנו חילול שבת. ויש עוד שמות של איסורים כגון מסייע ועוד.

וגם התחושה הפנימית של השואל חשובה. איך אני יכול לקבל את עצמי אם אני עוזר ומאפשר ומזמן חילול שבת?

ואולי הניסוח הזה של הבעיה מכוון אותנו לפתרון.

כיווני פתרון

האם יש עלי חיוב ואחריות לחילולי שבת (או עבירה אחרת) של מישהו אחר, יהודי אחר?
צריך לזכור שאיני מסוגל לתקן את חילולי השבת של האחר. הוא לא ישמע בקולי, זה נגד החוקים במדינה, וזה גם מעורר כעס ושנאה כאשר אדם שומר מצוות מתערב במה שעושה אחר. זה לא מקרב. זה מרחק.

והכלל הגדול הוא שבמקום שדיבור לא יעזור עדיף לשתוק. חובה לשתוק.

לפיכך, אם אין ברירה, מתעלמים.

מתעלמים מכך שהחברה מסביב מחללת שבת. הם באמת אנוסים ותינוקות שנשבו. גם אם יש אדם דתי או חרדי שיצא בשאלה והפסיק לשמור, מסתבר שיש לראות בו אנוס ותינוק שנשבה. מול השאלות הרציניות שמעוררת התורה בהתמודדותה מול הקושיות שמעלים המדע וההיסטוריה, לרבים אין תשובה והם איבדו את האמון בדרך שהתחנכו עליה. יש בהחלט תשובות והפורום שלנו נועד לברר את זה, אבל מי שלא הגיע לפורום או שהגיע ולא שוכנע, מה אפשר לעשות איתו. זה ענינו של בורא עולם ומנהיגו, לא שלנו.

לדוגמא, במקרה הכואב ביותר, של העובד שצריך למסור סיכום של עבודתו למחליף שלו. הוא צריך בצורה כלשהי, לא בהאשמה ולא בהתנשאות, אלא אפילו כמתנצל, לומר שזה כואב לו שאחרים אינם שומרים שבת, אבל הוא ממלא את חובתו למעסיק, והוא נאמן לחבריו גם אם יש לו השקפות שונות, כי הוא, העובד האורתודוכסי, יודע שאלוקים נתן לכל אחד לנהל את בחירותיו. אבל עדיין עליו להסביר את הצד הזה, גם כדי שלא יחוש רע עם עצמו וגם כדי שלא יאמרו עליו: אם הוא שותק, אז בעיניו זה בסדר. לא. הוא פשוט שומר את מחשבותיו לעצמו כי אינו יודע אם ירצו לשמוע אותן.

איך ליישם את העצה הזו? זה לא פשוט. תלוי מאד בנסיבות. הדרך לעשות זאת היא דרך צרה וקשה בין להביע את עצמך ולהסביר את השיקולים - זה מצד אחד. ומצד שני לא להיות נודניק, לא להיות מתנשא, לא לגרום חיכוך ושנאה. לא בינך לבין אחרים ולא בפני הציבור היהודי בכלל.

אבל בהתחשב בנסיבות האלו, שהן הנסיבות של כל חיינו במדינה הזו, ישראל, שאני אישית עדיין רואה בה מדינת היהודית ותקות הגאולה, זה מה שיש.

וזה המצב בכל העולם כולו.

אני רואה ששכחתי את סיפור האתר ובעייתו. ובכן, גם כאן צריך לפרסם לדעתי הודעה באתר כי בעליו דוגל בשמירת שבת ליהודים אבל הוא מספק שירות לכולם. אני רואה שהניסוח הזה שלי אינו טוב משום בחינה אבל, שוב, זה העקרון, וצריך למצוא פתרון שנע בזהירות בין שני קצוות סותרים: האחריות האישית וכבוד לזולת שחושב אחרת ממני, למרות שזה נגד ההלכה שאני מאמין בה. אם יהיה לי זמן, אשתדל לחשוב על ניסוח שעונה על הדרישות האלו.

מה שנשאר לברר

למרות שכתבתי הרבה, כתבתי קצת. השאלות רבות יותר ממה שנזכר כאן. לא רק מקרים מעשיים שצריך לפתור. אלא החלטות עקרוניות.

הנושא של יחיד שומר מצוות בחברה שלכל היותר מתייחסת אליו בסובלנות - זה ענין אחד, והוא שעלה כאן.

ומה עם שאלות רחבות יותר. מה ואיך היא שמירת שבת בחברה מודרנית. איך עלינו להתייחס לשותפות ועסקאות בין יהודים ללא יהודים. איך אפשר לחיות לפי ההלכה המקורית שלנו בעולם שבו שמירת שבת עומדת בסתירה לצרכים הכלכליים - וזה לא רק שבת אלא גם ריבית, למשל. ועוד ועוד.

איני בא להקטין לא בערך עצמי ולא בערך הפורום (עם כל זה שפעם היו יותר חברים... וזה תלוי גם בי). אבל הטוב ביותר שאנו מסוגלים לספק הוא העמדה של כל אחד מאיתנו לגבי שאלות אלו. איך נוצרת הלכה ציבורית מכל המאמצים הפרטיים של כל אחד מאיתנו - זו עוד שאלה מעניינת וחשובה.

אני תרמתי את חלקי לפי מיעוט הזמן שהיה לי. אפשר להציע את הפתרונות שכתבתי לפני השואלים כי אפשר לסמוך עליהם, לדעתי כמובן. אבל הם מהוים פתרון חלקי ודרוש עיון רחב בהרחבה, תוך הכרת התנאים הפרטיים של כל שואל ושאלה.

המשך צריך לבוא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/1/2019 17:11 לינק ישיר 
פתי_מתחכם

אורזולא כתב:
אל תבלבל במוח, מיימוני. כתיבה במחשב בשבת אין בה סרך איסור מן התורה ואף מדרבנן לא מצאתי שום איסור. למלאכת כותב עכ"פ אין שום שייכות כאן, ומהי תיתי לאסור? ואף לדבריך כתבת עצה של שטות. מה יועיל שיזהיר החילוני כשהוא מאכילו נבילות בידיים?! המסך סובל כל שטות.
המבורגר, זה שאתה לא מצליח לקרוא דף שלם בשולחן ערוך לא נורא. אם אתה מתקשה עם ה"טייטש" של המילים הקשים, שלח לי הודעה ואני אעזור לך. יש גם ספרים טובים כמו הערוך השולחן והחיי אדם, אבל לך אולי יותר מתאים "משנה ברורה המבואר" של עוז והדר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/1/2019 17:13 לינק ישיר 

אופס! אל תחלל שבת להגיב לי 6;

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2019 10:21 לינק ישיר 

מיימוני. תודה על התגובה המפורטת.
אבל דעתי עדיין לא נחה.
אני חושש שאמירת ההסתייגות הופכת מהר מאוד לצפצוך הזרזיר.
הרי אם יתברר למישהו שהחבר שלו לא עבד כמו שצריך בשבת הוא מאוד יתאכזב כי הוא צריך לעבוד הרבה יותר, ולכן הפגיעה הנפשית בשבת עם הזמן עשוייה להיות מאוד גדולה.
מצד שני, לא ברור שיש דרך אחרת להתנהל היום בשבת

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2019 14:29 לינק ישיר 

.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2019 18:40 לינק ישיר 

יתכנו היתרים בסגנון, ממילא הוא יחלל שבת מה נפק"מ כיצד יעשה זאת, או לתלות שמדובר בטיסה לשם פיקוח נפש, אבל יתכן גם שהדבר אסור, וגם בעולם הגלובלי ניתן למצא די עבודות וחברות השומרות שבת.  

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > שמירת שבת בעבודות מודרניות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר