בית פורומים בחדרי חרדים

ממ"ח בירושלים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-14/1/2019 22:37 לינק ישיר 
ממ"ח בירושלים

על אפם וחמתם של העסקנים
ככל הנראה יפתח ממ"חים
כיתה א' לבנים
וכיתה א לבנות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/1/2019 23:09 לינק ישיר 

אכן מהפכה של ממש, א שטארקע מהפיכה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/1/2019 08:24 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/1/2019 09:00 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-15/1/2019 09:43 לינק ישיר 

מרכז מריחת חומוס
וזה מאוד חשוב ללמד כבר מכיתה א', למרוח על אפם של העסקנים!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 08:16 לינק ישיר 

יש בירושלים כבר כמה מוסדות ממלכתיים-חרדים, אולם זה נכון שפתיחת ממ"ח חדש לבנים וממ"ח חדש לבנות הוא סימן לביקוש גובר והולך.
לפני חמש וחצי שנים נפתח ת"ת "בית רבן" בנוה יעקב, והשנה מסיימים בו לראשונה תלמידים בכיתה ח'. הביקוש לת"ת גדול מאוד, ואין אפשרות לקלוט את כל הפונים, לכן הוחלט על פתיחת ת"ת נוסף.
לפני ארבע וחצי שנים נפתח בי"ס לבנות "בנות ירושלים" ברחביה, הוא נפתח עם כ-10 בנות בכיתה א', וכיום יש ביקוש לארבע כיתות בשכבה, לכן הוחלט על פתיחת בי"ס נוסף לבנות.
בנוסף, יש כמה מוסדות ותיקים בעיר שהצטרפו לממ"ח, בעיקר מוסדות של חב"ד או של קירוב.
אינני חושב שההתנגדות לממ"חים היא רק של עסקנים, ויתכן בהחלט שיש לרבנים סיבות מוצדקות לחשוש מהצלחתם. נראה לי שהבעיה העיקרית של המנהיגות הרבנית והציבורית, שהציבור כבר לא יהיה נתון לשיקול האם מעשה פלוני או אלמוני יגרום לסנקציה באי-קבלת הילדים למוסדות. לשם כך, צריכים כמובן גם ישיבות וסמינרים שלא יהיו כפופים למנהיגות הרבנית והציבורית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 08:52 לינק ישיר 

כפי שכתבתי בעבר, ציבור השולח לממ"חים לא יצליח לאגד עצמו כאלטרנטיבה לציבור החרדי הרגיל כל עוד לא יקים ישיבות גדולות לעצמו. ברגע שבחור אחרי מערבא או נהורא ודומיהם הולך לישיבות חרדיות רגילות הוא נשרף שם בדרך כלל וממילא מתבטלת האלטרנטיבה. 

לאחרונה הפסקתי לכתוב כאן מפני קוצר הזמן, אבל הנושא הזה בוער בי, כי אני כבר שנים מנסה להבין מה החברה האלה רוצים ולאן הם חותרים ולא כ"כ מבין. מהי הדרך ומהי השיטה, חוץ מהרצון לחופש ולאי שליטה של אחרים עליך.

מיימוני פתח כאן אשכול לאחרונה, ולא היה לי הפנאי להשיב לו. אבל כל הצעותיו הם דברים שקיימים בציבורים אחרים כיום ועדיין אין זה מגרה אותנו למשוך וללכת לכיוונם.

ועם כל זה, אני שמח עם כל ממ"ח שקם ועם כל ישיבה תיכונית שקמה. אדם צריך ללכת לאן שהוא רוצה ללכת, ולא להיות במקום שרע לו. זה טוב לא וזה גם טוב לאחרים שהוא לא איתם...

הציבור המודרני גדל, והוא מבין שבכדי לחיות ברמת החיים שהוא רוצה לחיות א"א לכוון את הילדים לכוללים, ולכן צריך לדאוג להם למקצוע מפרנס, וזה מתחיל בגיל צעיר עם מתמטיקה ואנגלית. ותורה מה תהא עליה? בשביל זה יש החרדים הדוסים ששולחים לחיידרים רגילים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 10:56 לינק ישיר 
בןציוןכהנא

סקופער כתב:
הציבור המודרני גדל, והוא מבין שבכדי לחיות ברמת החיים שהוא רוצה לחיות א"א לכוון את הילדים לכוללים, ולכן צריך לדאוג להם למקצוע מפרנס, וזה מתחיל בגיל צעיר עם מתמטיקה ואנגלית. ותורה מה תהא עליה? בשביל זה יש החרדים הדוסים ששולחים לחיידרים רגילים...

למיטב ידיעתי, התלמידים ב"בית רבן" וב"מערבא", אינם נופלים ברמת תורתם מתלמידי "חיידרים רגילים" ו"ישיבות קטנות רגילות".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 12:22 לינק ישיר 

תורה לא נמדדת ב'רמה', אלא בעמל ובהתמדה ובעושה תורתו קבע וממית עצמו באהלה של תורה. עובדה רוב רובם של מי שלמדו בישיבה תיכונית ועברו לישיבה חרדית ושם למדו ברצינות, אינם שולחים את ילדיהם לישיבות תיכוניות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 13:22 לינק ישיר 

בצלאל,

מי כמוך יודע שבחינוך העיקר הוא הדגש. איפה שמים את הדגש. למשל, לו יצויר שאדם אחד בגיל 30 החליט להתחיל ללבוש חולצה כחולה. זה לא נורא ולא יקבל על זה שום גיהנם. אבל צריך לדון מה קרה לו פתאום שהחליט ללבוש את זה? הרי הוא לא קם בוקר אחד והחליט שמשעמם לו לבן והוא רוצה כחול. אלא זה בא לבטא משהו עמוק יותר, אולי השתייכות לסוג מסוים של אנשים.

אנשים ששולחים לממ"ח ולא לחיידרים באים לומר משהו. ואני שואל מה הם רוצים? מה רע להם  בחיידר? אלא הם רוצים לתת לילד שלהם השכלה רחבה יותר כמו אנגלית ומתמטיקה. ואני שואל למה? ברור שלא סתם, אלא הם רוצים להרוויח בזה משהו. מה הם רוצים להרוויח? 

ויתרה מכך. חבר שלי התלבט האם לשלוח לממ"ח או לחיידר רגיל. אמרתי לו לך לשם יום יומיים ותראה האם הסגנון הזה מתאים לך ותחליט. הלך וראה והחליט שלא מתאים. מה הוא ראה שם? זה ברור שיש שם הרבה משפחות טובות עם כוונות טובות, אך מצד שני יש שם גם הרבה משפחות שהילדים נחשפים בבית לתרבות שאינה חרדית ישיבתית על כל המשתמע מכך. וכאן כל אדם ואדם צריך לשאול את עצמו איפה הוא רוצה להיות? עם ציבור הג'יפים והפאות הארוכות או עם ציבור האברכים הפשוט אך המלא בתורה ויר"ש.

לצערי, הציבור הזה, של אכול ושתה כי מחר נמות, גדל ותופח, והוא רוצה פתרונות לילדים שלו, והממ"ח אכן נותן להם איזה פתרון או יותר נכון חלום שווא.

ואם אחזור לפתיחת דבריי בעניין הדגש. הרי שהדגש המיוחד של הממ"ח הוא בלימודי חול שלו, וילד שנשלח לשם ולא לחיידר יודע טוב מאד שאבא שלו לשח אותו לשם כי שם יש לימודי חול וזה מה שחשוב לאבא, וממילא זה גם מה שיהיה חשוב לבן, להשקיע בלימודי חול ולא בלימודי קודש. והתוצאות בהתאם.

אז אפשר להביא דוגמאות של אברכים מצוינים שיצאו ממערבא ונהורא, אבל זה כי כיוונו אותם שם לכך והם המשיכו לישיבות רגילות משם, ושם, בישיבות הגדולות, ע"פ רוב הם מקבלים את ההשקפה החרדית ישיבתית, ולבסוף הם עצמם לא שולחים את בניהם לממ"חים ולתיכוניות.

ונקודה אחרונה לסיום. הנסיון של החברה האלה לנכס לעצמם את שיטת "תורה עם דרך ארץ" נכשלת כשלון חרוץ ואין לה מקום במציאות העכשווית. כי המציאות מורה, שלבסוף יש אולי הרבה דרך ארץ אבל תורה לא ממש נשאר, למה? זה נושא נפרד, אבל זו המציאות כאן בא"י. בארה"ב שם זה עובד טוב יותר, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 21:56 לינק ישיר 

סקופער, יפה כתבת!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 22:17 לינק ישיר 

סקופער כתב:

בצלאל,

מי כמוך יודע שבחינוך העיקר הוא הדגש. איפה שמים את הדגש. למשל, לו יצויר שאדם אחד בגיל 30 החליט להתחיל ללבוש חולצה כחולה. זה לא נורא ולא יקבל על זה שום גיהנם. אבל צריך לדון מה קרה לו פתאום שהחליט ללבוש את זה? הרי הוא לא קם בוקר אחד והחליט שמשעמם לו לבן והוא רוצה כחול. אלא זה בא לבטא משהו עמוק יותר, אולי השתייכות לסוג מסוים של אנשים.

אנשים ששולחים לממ"ח ולא לחיידרים באים לומר משהו. ואני שואל מה הם רוצים? מה רע להם  בחיידר? אלא הם רוצים לתת לילד שלהם השכלה רחבה יותר כמו אנגלית ומתמטיקה. ואני שואל למה? ברור שלא סתם, אלא הם רוצים להרוויח בזה משהו. מה הם רוצים להרוויח? 

ויתרה מכך. חבר שלי התלבט האם לשלוח לממ"ח או לחיידר רגיל. אמרתי לו לך לשם יום יומיים ותראה האם הסגנון הזה מתאים לך ותחליט. הלך וראה והחליט שלא מתאים. מה הוא ראה שם? זה ברור שיש שם הרבה משפחות טובות עם כוונות טובות, אך מצד שני יש שם גם הרבה משפחות שהילדים נחשפים בבית לתרבות שאינה חרדית ישיבתית על כל המשתמע מכך. וכאן כל אדם ואדם צריך לשאול את עצמו איפה הוא רוצה להיות? עם ציבור הג'יפים והפאות הארוכות או עם ציבור האברכים הפשוט אך המלא בתורה ויר"ש.

לצערי, הציבור הזה, של אכול ושתה כי מחר נמות, גדל ותופח, והוא רוצה פתרונות לילדים שלו, והממ"ח אכן נותן להם איזה פתרון או יותר נכון חלום שווא.

ואם אחזור לפתיחת דבריי בעניין הדגש. הרי שהדגש המיוחד של הממ"ח הוא בלימודי חול שלו, וילד שנשלח לשם ולא לחיידר יודע טוב מאד שאבא שלו לשח אותו לשם כי שם יש לימודי חול וזה מה שחשוב לאבא, וממילא זה גם מה שיהיה חשוב לבן, להשקיע בלימודי חול ולא בלימודי קודש. והתוצאות בהתאם.

אז אפשר להביא דוגמאות של אברכים מצוינים שיצאו ממערבא ונהורא, אבל זה כי כיוונו אותם שם לכך והם המשיכו לישיבות רגילות משם, ושם, בישיבות הגדולות, ע"פ רוב הם מקבלים את ההשקפה החרדית ישיבתית, ולבסוף הם עצמם לא שולחים את בניהם לממ"חים ולתיכוניות.

ונקודה אחרונה לסיום. הנסיון של החברה האלה לנכס לעצמם את שיטת "תורה עם דרך ארץ" נכשלת כשלון חרוץ ואין לה מקום במציאות העכשווית. כי המציאות מורה, שלבסוף יש אולי הרבה דרך ארץ אבל תורה לא ממש נשאר, למה? זה נושא נפרד, אבל זו המציאות כאן בא"י. בארה"ב שם זה עובד טוב יותר, 

דיינו שיש פיקוח ממשרד החינוך על המחנכים ולא מקבלים כל זב ומצורע שלא למד איך ללמד ילדים או אחד שלא הצליח באברכות וכבר הולך להתעסק עם נשמות וללמד ילדים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 22:54 לינק ישיר 

נראה לי שעל כל הורה  חרדי "שמעז" לשלוח לממלכתי חרדי יש כמה שהיו רוצים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 22:56 לינק ישיר 

סקופער כתב:

חבר שלי התלבט האם לשלוח לממ"ח או לחיידר רגיל. אמרתי לו לך לשם יום יומיים ותראה האם הסגנון הזה מתאים לך ותחליט. הלך וראה והחליט שלא מתאים. מה הוא ראה שם? זה ברור שיש שם הרבה משפחות טובות עם כוונות טובות, אך מצד שני יש שם גם הרבה משפחות שהילדים נחשפים בבית לתרבות שאינה חרדית ישיבתית על כל המשתמע מכך. וכאן כל אדם ואדם צריך לשאול את עצמו איפה הוא רוצה להיות? עם ציבור הג'יפים והפאות הארוכות או עם ציבור האברכים הפשוט אך המלא בתורה ויר"ש.

הבעיה שאתה מתאר נובעת אך ורק מהסיבה שהציבור הזה עדיין אינו גדול דיו כדי לייצא לעצמו מוסדות איכותיים, כשהביקוש קטן אתה יכול פחות לברור וכך מתקבל ממוצע נמוך, אם המגמה אכן גדלה והולכת זה אמור להשתפר בהמשך.

זו בדיוק הסיבה שהציבור של נהורא וכו' לא מצליח לפתוח לעצמו ישיבות גדולות ו'נאלץ' להשתלב בישיבות המסורתיות, וממילא חלקם 'נשרף', אבל גם זה עשוי להשתנות בזכות הגידול ובאמצעות בןציוןכהנא ודומיו.

אתה מגדיר היטב מנקודת מבט חרדית מהם הבעיות במוסדות הללו אבל מתעלם מהפלוסים שיש בהם להורים הללו, לדעתי המניע שלהם ברור ואינו לעומתי, הם בסה"כ מעוניינים לחסוך מהילדים שלהם את מה שהם עברו מתוך דאגה לעתידם, רובם מודעים שהם מוותרים על משהו למען משהו, גם אם אני ואתה סבורים שאין פרופורציות בין הנזק לתועלת. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/1/2019 23:34 לינק ישיר 

אפיקטויזן,

אני סבור שאין רע באנגלית ובמתמטיקה. אני עצמי למדתי בלויכטר, שם אמר לי הרב לויכטר ז"ל שאף ילד שלמד אצלו לא התקלקל מהרמה הגבוהה של הלימודי חול שהיו שם...

ויתרה מזאת. אני כאחד שמגיע ממשפחה חוצניקית חשוב לי שילדיי יידעו אנגלית ואני מנחיל להם את זה באופן פרטי. אבל לשלוח לממ"ח בכדי שיקבלו את הלימודי חול שלהם ברמה גבוהה ויחד עם זה לקבל חשיפה לדברים שליליים, ייצא שכרנו בהפסדנו, לא?

וכמו שאמר הח"ח, איך יודעים מה חשוב לאבא? אם האבא מנחיל לבן את העיסוק שלו סימן שהוא גאה במה שהוא עוסק, אבל אם הוא משנה סימן שלא אוהב מה שהוא עוסק בו. אם אלה השולחים לממ"חים מתגאים בלימודי חול שיש שם זה רק מראה לנו מי הם ומה חשוב להם. וטוב שיש מוסדות כאלו שיהיה בירור בין אלה שכרעו לבעל ובין אלה שלא. וכמו שהסביר הסבא מנובהרדוק זצ"ל מדוע אליהו הנביא קודם צעק מדוע אתם פוסחים על שני הסעיפים ורק אח"כ הוריד אש מן השמים, וכי לא היה מספיק להוריד אש מן השמים לזעזע אותם? אלא שאדם אוחז בשקר שלו גם אם תביא לו אותות ומופתים מהשמים השקר והנגיעה שלו יטו את לבבו, ולכן קודם היה צריך לצעוק להם שא"א לפסוח על שני הסעיפים, זה או נביאי הבעל או ה' ותורתו, ורק אחר כך שהגיעו למסקנה שזה או זה או זה, הוריד להם אש מן השמים כדי להטות את לבבם לאמת.

וכן בעניינינו. אני שואל את שולחי הממ"חים למיניהם: מה אתם רוצים שייצא מילדכם? האם פעם חשבת שהתרבות החילונית המערבית חדרה אליך לבית כ"כ שזה חשוב לך שגם ילדך יקבל מזה? מה חשוב לך יותר, לימודי החול ברמה גבוהה או לימודי הגמרא הישנים והלא מפרנסים...? איפה את ואתה נמצאים, בגי'פים הנוצצים, בפאות הארוכות, בחצאית הקצרה, במסעדות, בסרטים, ובמה עוד? זה מה שהילד שלך רואה אצלך, זה מה שאתה רוצה שייצא ממנו? פעם חשבת על זה, על מה שהילד שלך רואה אצל אבא ואמא שלו? אשתי עובדת באחד הממ"חים, וילד בכתה א' סיפר לה שבלילה הוא שומע את אבא אומר לאמא שהילדים נרדמו ואפשר לראות עכשיו סרט טוב...

בקיץ האחרון נסענו לעשרה ימי נופש באירופה. היו איתנו בטיסה וגם באותו הכפר כמה משפחות מודרניות. כ"כ התביישתי לראות אותם, ממש עד כדי גועל. שום דבר חרדי יש בהם. לכל ילד קטן היה את האייפון שלו רק שלא יפריע וישגע את ההורים, הילדים רואים סרטים כל הזמן, תפילות מאן דכר שמיה, באים לצאת ידי חובה כמו האבא, אבל בלבוש הם לא זייפו ב"ה. משרוך ועד חוט נעל הכל היה מדוקדק ביותר. על כשרות לא ממש שמרו. הכל מותר. פשוט בלי שום צורה, ואיפה הם לומדים? נחשו אתם...

ולא שאין לי ביקורת על החיידרים, יש לי ועוד איך, אך עם כל המגרעות שלהם הם לא מגיעים לדרעק ולרוח הנושבת מהממ"חים (אשתי מספרת שיש אצלם כיתות שמעל שליש מהילדים בכתה הם ילדים להורים גרושים...). והחכם עיניו בראשו...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/1/2019 00:19 לינק ישיר 

לא חידשת כלום מעבר למה שכבר כתבת ולא ענית על מה שכתבתי, בשביל ההורים שאתה מכנה 'מודרניים' יש כאן רק תועלת בלי נזק ואותם לא תצליח לשכנע, לגבי ההורים האיכותיים, גם הם מודים שיש כאן שכר ויש הפסד, וכל הנידון הוא מה גובר על מה, לכן כל עוד התמקדת בנזק ולא בטוח שהצלחת להבין לעומקו את הצורך שלהם בתועלת (לא ראיתי בפוסט שלך התייחסות מספקת לשיקול הזה) לא תוכל לשכנע אותם מה יותר חשוב.
ושוב, אתה מיטיב לתאר את הנזק במצב הנוכחי, אבל ככל שהמגמה תתרחב הנזק יקטן, כי כשהרמה תעלה יהיה אפשר לסנן את האיכות והכוונות של ההורים וממילא יהיה אפשר לפתוח מוסדות שבהם ימוקד הדגש בלימודי הקודש וברוחניות כעיקר ולימודי החול כטפל.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ממ"ח בירושלים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.