בית פורומים בחדרי חרדים

כתב העת "צריך עיון"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-5/4/2019 13:02 לינק ישיר 
כתב העת "צריך עיון"

רק לאחרונה התוודעתי לכתב העת המקוון המאוד מרשים הזה.

רציני, מכובד, מעמיק, ומרתק.

היחודיות שראיתי בו:
1) הנושאים שלא רגילים לדון בהם בציבוריות החרדית (אין ספק שבזה הוא מהפכני במידה מסוימת).
    כגון: בוגר ישיבה ובעל תואר אקדמי - משווה בין צורת הלימוד הישיבתי שחווה - לצורת הלימוד האקדמי שגם אותה חווה.
2) העומק. זה לא חומר לנשנוש, אלא למי שרוצה להתבונן ו"ללמוד" דברים.
3) במה מכובדת ומשכילה מאוד. הפרופיל האופייני של הכותבים הוא של אנשים משכילים, אישי ציבור, פעילים חברתיים,
    תלמידי חכמים, עיתונאים, לא קוטלי קנים.

שאלותי אליכם הן:
1) למה רק עכשיו נודע לי עליו? (אני מבין שהוא קיים כבר מ-תשע"ז)
2) האם זה נכון ה"רכילות" ששמעתי - ששבועון "משפחה" הוא זה שעומד מאחורי המיזם?
3) וכמובן - מה דעתכם עליו? מה שמעתם עליו? ועד כמה נראה לכם שהוא מצליח לשמור על הגדרתו כחרדי?

הנה הקישור: https://iyun.org.il/

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/4/2019 22:28 לינק ישיר 

כתב העת "צריך עיון" הוקם בדיוק לפני שנתיים ע"י הרב יהושע פפר, המנהל של תכניות "קרן תקווה" לחרדים. המודל שלהם הוא של כתיבה ברמה גבוהה, ובחירת נושא חודשי שעליו נכתב מאמר ארוך ועליו מתפרסמים כמה מאמרי תגובה.
הגישה שלהם היא בעיקר שמרנית, והם נזהרים מאוד לא לצאת מגבולות הקונצנזוס. אבל בהחלט הם מדברים על נושאים שלא כל כך מדוברים בתקשורת החרדית, וברמה הרבה יותר גבוהה מהמקובל.
יש להם שיתוף פעולה עם אתר "כיכר השבת", והרבה פעמים האתר מפנה למאמרים שמתפרסמים שם, יש שם גם פינה של דברי תורה של הרב פפר על פרשת השבוע.
בחודש האחרון האתר התפרסם מאוד בגלל כתבה של הרב משה יצחק פרקש שניסה להצדיק את אפליית הספרדים במוסדות חינוך, אני סבור שפרסום הדברים הללו שם לא היה ראוי, אבל העובדה היא שהוא גרם לאתר פרסום שלא היה לו מעולם.
למיטב ידיעתי, אין לאתר קשר עם עיתון "משפחה", "קרן תקווה" איננה זקוקה לדעתי לתמיכה ממקורות נוספים.
באופן אישי, אני חושב שהמאמרים שם ארוכים מדי, ואינם תואמים לרעיון ש"לעולם ישנה אדם לתלמידו דרך קצרה". אני גם חושב שהניסיון שלהם לשמור על גבולות הקונצנזוס גורם לכך שמצד אחד הם לא כותבים את הדברים כמות שהם, ומצד שני זה לא ימנע ממתנגדיהם לצאת כנגדם מעת לעת.

בבלוג שלי התייחסתי לפני שנתיים ל"אני מאמין" שלהם https://betochami.blogspot.com/2017/03/blog-post_30.html
ולאחרונה התייחסתי לפרסום המאמר של הרב פרקש https://betochami.blogspot.com/2019/03/blog-post_12.html

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 06/04/2019 20:28:49

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-6/4/2019 23:28 לינק ישיר 

בצכ
סיכמת יפה מאוד את הדעה מאוזנת על כתב העת הזה. לא קראתי הרבה (וגם אני התעניינתי בעיקר בעקבות אותו מאמר אנטישמי), אבל בהחלט מדובר באריכות מלאה ומיצוי של סוגיה בכלים לא נכונים (מאמר אחד עיקרי= רק אדם אחד חשב על הדברים ברצינות= אין ביקורת מספקת).

תקן נא אותי אם אני טועה, שמדובר באנשים שמחויבים לכתוב מאמר ארוך (1-2 בשנה) במסגרת תכנית לימוד של מידה, או שאלו דני דברים שונים?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 00:04 לינק ישיר 

חושבני שאריכות המאמרים והרמה הגבוהה יחסית של הכתיבה שם באה בעיקר לתת הרגשה שזה משהו שדומה לכתב עת מדעי. מצד אחד זה יפה, אך מצד שני בגישה הזו מפסידים את רוב האנשים, שמעדיפים משהו יותר קצר וקליל.

ואם כבר הוזכר כאן פפר ידידי, אכתוב מה שאמרתי לו ולחמיו. מפפר שמעתי ביקורת לא מעטה על הת"תים החרדיים, והשבתי לו שיתכן שהוא צודק ויתכן שלא, אבל אם הוא רוצה לעשות מעשה ולא רק לדבר, שיקים אלטרנטיבה משלו (כמו למשל מה שעשתה גב' רפפורט) והציבור יבחר עם מי הוא רוצה ללכת ואצל מי הוא רוצה ללמוד. ואותו הדבר אמרתי לחמיו המלא בביקורת על הישיבות של זמנינו. יתכבד כבודו ויקים ישיבה ונראה האם נוהרים הבחורים אליו אם לאו, וגם אם כן, ניווכח לראות מי אלה הנוהרים אליו ומה הוא מצליח לעשות מהם. דיבורים של ביקורת לא עושים הרבה. וכך גם האתר הזה הוא נחמד ומעניין אבל לא משנה מציאות. (אולי לא הייתי צריך לכתוב את זה כאן כי זה לא נושא האשכול, אבל שמעתי מיהושע שבוער בו לעשות שינוי והאתר הזה הוא אחד מהכלים לכך, כי לפני שמשנים משהו צריך קודם להציף את הבעיות ורק אחר כך להביא שינוי...) 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 01:56 לינק ישיר 

סקופער כתב:

חושבני שאריכות המאמרים והרמה הגבוהה יחסית של הכתיבה שם באה בעיקר לתת הרגשה שזה משהו שדומה לכתב עת מדעי. מצד אחד זה יפה, אך מצד שני בגישה הזו מפסידים את רוב האנשים, שמעדיפים משהו יותר קצר וקליל.

ואם כבר הוזכר כאן פפר ידידי, אכתוב מה שאמרתי לו ולחמיו. מפפר שמעתי ביקורת לא מעטה על הת"תים החרדיים, והשבתי לו שיתכן שהוא צודק ויתכן שלא, אבל אם הוא רוצה לעשות מעשה ולא רק לדבר, שיקים אלטרנטיבה משלו (כמו למשל מה שעשתה גב' רפפורט) והציבור יבחר עם מי הוא רוצה ללכת ואצל מי הוא רוצה ללמוד. ואותו הדבר אמרתי לחמיו המלא בביקורת על הישיבות של זמנינו. יתכבד כבודו ויקים ישיבה ונראה האם נוהרים הבחורים אליו אם לאו, וגם אם כן, ניווכח לראות מי אלה הנוהרים אליו ומה הוא מצליח לעשות מהם. דיבורים של ביקורת לא עושים הרבה. וכך גם האתר הזה הוא נחמד ומעניין אבל לא משנה מציאות. (אולי לא הייתי צריך לכתוב את זה כאן כי זה לא נושא האשכול, אבל שמעתי מיהושע שבוער בו לעשות שינוי והאתר הזה הוא אחד מהכלים לכך, כי לפני שמשנים משהו צריך קודם להציף את הבעיות ורק אחר כך להביא שינוי...) 

אינני מכיר את המדוברים!
אך קשה עד בלתי אפשרי להקים מוסדות כאלו.
בלא להסתכן בהפגנות!
ובליסטראות!

נשלח מהאנדרואיד שלי

כשאדם גדול טועה טעות קטנה. אצלו היא טעות קטנה!
אך אצל האחרים היא
טעות גדולה!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 02:01 לינק ישיר 

ניוטרל,

אם אתה לא בא לנגח, אזי זה אפשרי. למשל, יש ישיבות הסדר חרדיות שפועלות בשקט בשקט בלי שעושים להם בלגן. פשוט לא עושים להכעיס. כבר כיום בירושלים יש תלמוד תורה רפפורט וגם את בית רבן ומדברים על עוד ממ"ח שיקום, והוא יקום כי יש ביקוש. 

ואתה יודע מה, בצד השני, המיינסטרים החרדי, לא קנאי מאה שערים, די מרוצים מהמצב שנוצר, שהחברה האלה, שנקרא להם איך שנקרא, מקימים לעצמם מוסדות ולא מנסים להידחף למוסדות הרגילים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 02:28 לינק ישיר 

סקופער כתב:

ניוטרל,

אם אתה לא בא לנגח, אזי זה אפשרי. למשל, יש ישיבות הסדר חרדיות שפועלות בשקט בשקט בלי שעושים להם בלגן. פשוט לא עושים להכעיס. כבר כיום בירושלים יש תלמוד תורה רפפורט וגם את בית רבן ומדברים על עוד ממ"ח שיקום, והוא יקום כי יש ביקוש. 

ואתה יודע מה, בצד השני, המיינסטרים החרדי, לא קנאי מאה שערים, די מרוצים מהמצב שנוצר, שהחברה האלה, שנקרא להם איך שנקרא, מקימים לעצמם מוסדות ולא מנסים להידחף למוסדות הרגילים.

הכי הגיוני שכל אחד ילמד שמוסד לימודי שמתאים לו ולא ינסה להדחף ללמוד במקום שלא מתאים לרוח הבית
דבר שיכול להזיק ולא להועיל !!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 09:03 לינק ישיר 

סקופער כתב:
ניוטרל,

החרדים ממש לא עוזרים להם !! את הילדים לא מקבלים אבל כשהם רוצים לפתוח בית ספר \ישיבה דוחים אותם מחוץ לשכונה והעסקנים לא עוזרים להם בכלום!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 14:59 לינק ישיר 

עד כמה שידוע לי האנשים האלה מנודים בכל מה שאפשר מבחינה קהילתית וכל הזמן הם צריכים לראות פלאיירים נגדם בכל פינה בבית הכנסת.

טוב שיש בחירות, ככה נזכרים ללקק להם קצת.

ואחר כך עוד מזמלזלים במדינה...

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-7/4/2019 21:51 לינק ישיר 

מי זה פפר )מה הוא עשה קודם לכן )  ומי זה חמיו .
ואם תוכל להסביר מה הגשמת  משאת חייו בלהוציא עלון עם מאמרים ארוכים ארוכים , אבל לא לכתוב בהם דברים שחורגים מהמיינסטרים ?? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2019 12:40 לינק ישיר 

הדיבוק

לא נראה לי שיש קשר בין האתר "צריך עיון" לבין התכניות של מידה, התכנית שלהם לחרדים נקראת "חכמתכם ובינתכם" וגם המאמרים שנכתבים שם אינם קשורים כמדומני למאמרים באתר.

סקופער

יש אנשים שיודעים לדבר אבל אינם אנשי מעשה, וזה לא שולל את צדקת דבריהם.
אני עצמי מנסה לשלב דיבורם ומעשים, אבל נראה לי שזה מתאים למעטים.

שוקולד תות

הרב יהושע פפר היה בעבר דיין אצל הגר"א ווייס שליט"א, ואח"כ היה לו חלק בהקמת הישיבה התיכונית "חדוות התורה", הוא גם משיב כמדומני באתרים של "אש" ו"דין". הוא השתתף בתכנית "שלוחי ציבור" ולמד משפטים באוניברסיטה העברית.
חמיו זה הרב ראובן לויכטר, תלמידו של הגר"ש וולבה זצ"ל. הוא היה משגיח בכמה ישיבות, ומוסר הרבה ועדים ושיחות. הוא בעל חשיבה עצמאית ומקורית מאוד.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 09/04/2019 10:42:10

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2019 14:08 לינק ישיר 

בצלאל,

לא אמרתי שאינם צודקים ואפי' לא ניסיתי להתווכח, רק אמרתי שכל עוד הדיבורים נשארים בגדר דיבורים אזי אין לדעת אם אכן הדיבורים האלה נכונים. רק כשנעביר את הדיבורים האלה לפסים מעשיים נוכל להיווכח אם אכן צדקו דבריהם אם לאו.

הכי קל לשבת ביציע ולחלק הוראות, קצת יותר מורכב להיכנס למגרש ולהתחיל לשחק...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2019 14:57 לינק ישיר 

בןציוןכהנא כתב:
כ
בחודש האחרון האתר התפרסם מאוד בגלל כתבה של הרב משה יצחק פרקש שניסה להצדיק את אפליית הספרדים במוסדות חינוך, אני סבור שפרסום הדברים הללו שם לא היה ראוי, אבל העובדה היא שהוא גרם לאתר פרסום שלא היה לו מעולם.

ולאחרונה התייחסתי לפרסום המאמר של הרב פרקש https://betochami.blogspot.com/2019/03/blog-post_12.html

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 06/04/2019 20:28:49

האמת, הדהמת אותי.
נחשפתי למאמר הנ"ל, ולביקורת כלפיו בכמה מקומות ברשת, וכמי שרחוק מגזענות, ודאי כלפי אחינו בנ"י יוצאי עדות המזרח, וקראתי את המאמר והבנתי והזדהיתי איתו, [לא חייב להיות שבכל מילה או משפט ספציפיים, אבל בכלליות], פשוט ראיתי שכמעט כל המבקרים, לא קראו, או לא היו מסוגלים להבין, את הקונספט של המאמר, שבמקרה אני מכיר את כותבו אישית, [אמנם כבר הרבה זמן לא היה לי כל קשר אתו], ויודע כמה הוא רחוק מגזענות.
אבל עליך לא הייתי מאמין שתכשל באבחנה כזו.

תוקן על ידי מיאניומשמי ב- 09/04/2019 12:56:39

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/4/2019 15:12 לינק ישיר 

מיאניומשמי כתב:
האמת, הדהמת אותי.
נחשפתי למאמר הנ"ל, ולביקורת כלפיו בכמה מקומות ברשת, וכמי שרחוק מגזענות, ודאי כלפי אחינו בנ"י יוצאי עדות המזרח, וקראתי את המאמר והבנתי והזדהיתי איתו, [לא חייב להיות שבכל מילה או משפט ספציפיים, אבל בכלליות], פשוט ראיתי שכמעט כל המבקרים, לא קראו, או לא היו מסוגלים להבין, את הקונספט של המאמר, שבמקרה אני מכיר את כותבו אישית, [אמנם כבר הרבה זמן לא היה לי כל קשר אתו], ויודע כמה הוא רחוק מגזענות.
אבל עליך לא הייתי מאמין שתכשל באבחנה כזו.

קראתי את המאמר, ונדמה לי שהבנתי אותו.
אינני יודע מה בדיוק נכנס במונח "גזענות" ואינני מכיר כלל את הכותב ולא מעניין אותי אם הוא רחוק או קרוב לגזענות.
בסופו של דבר, המאמר מכחיש או מצדיק את אי קבלת ספרדים למוסדות חינוך חרדים, וכמי שמכיר את העניין מקרוב ומניסיוני האישי כמנהל מוסד חינוכי, אני סבור שמדובר בחטא גדול שמעיד עלינו דברים שליליים מאוד.
בכל אופן, ברור לכל בר דעת שאדם חרדי ספרדי שיקרא את המאמר בחלקו או בשלמותו עלול להיפגע מאוד מהרבה אמירות שיש בו, בין אם הן נכונות או שקריות, בין אם הן גזעניות או לא, ולכן כתיבת המאמר ובודאי פרסומו באתר מכובד, היא בעיניי פשע בל יכופר.
גם אם נאמר שמי שיקרא את הדברים בשלמותם וירד לשורשם יבין אחרת, לא צריך להיות חכם גדול להבין שהרוב הגדול לא יקרא את הכל ולא יגיע למסקנה זו.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 09/04/2019 13:13:09

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כתב העת "צריך עיון"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר