בית פורומים בחדרי חרדים

לראשונה בציבור החרדי - כולל אברכים ארגן ארוע שחזור והמחשה של צליית קרבן הפסח

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/4/2019 22:42 לינק ישיר 
לראשונה בציבור החרדי - כולל אברכים ארגן ארוע שחזור והמחשה של צליית קרבן הפסח


בפעם הראשונה שארוע מסוג זה של עוררות לדרישת ציון והכנה מעשית לחידוש הקרבנות נעשה על ידי ארגון חרדי ובעיר חרדית. 
הארוע אורגן על ידי רשת הכוללים דורשי ציון והתקיים ברחובה של העיר ביתר עילית בהשתתפות פעילה של חלק מרבני העיר. מול מאות תושבים מרותקים ומולהבים.

מתוך הכתבה הנרחבת על הארוע שפורסמה בעיתון "שערים" המקומון הראשי של העיר:
"מאות תושבי העיר שהזדמנו ביום חמישי האחרון בשעות אחר הצהרים, לצומת הרחובות החוזה מלובלין דרכי איש, שפשפו עיניהם בתמהון. לנגד עיניהם, עברה תהלוכה מרגשת ומרוממת, של כבש שחוט המובל לצליה, כשבפיו תחוב שיפוד עץ רימון לכל ארכו. אברכי כולל דורשי ציון, ותושבים רבים שנלוו אליהם, ליוו את הולכת הכבש, לעבר הרחבה שמול כולל דורשי ציון ברחוב דרכי איש, למעמד צלייתו בתנור פסחים מיוחד ומהודר, שנבנה לצורך העניין. ...

"אלו היו שבועיים של הערכות רבה, הלכתית וטכנית, אשר קדמה למעמד חגיגי זה", אומר לנו הרב אלחנן שפיגל, אחד מאברכי הכולל, אשר היה מופקד על הפקת האירוע בצד ההלכתי והמעשי. "בפן ההלכתי- היה צורך לברר על מקום בו מגדלים יהודים כבשים כשרים ללא חשש טרפה, (כפי המצוי לרוב בכפרים הערביים) וכן ללא חשש בכורות. בנוסף, היה צורך למצוא מנקר, אשר בקי בהלכות ניקור גיד הנשה והחלב, אשר ילוה את תהליך הכנת הכבש לצליה. במהלך ההכנות, עלו ונדונו שאלות מרתקות בענינים המעשיים הנוגעים לשחיטה, הפשטה, ניקור, צליה והכנת שפוד הרימון. שאלות אלו נידונו על ידי אברכי הכולל, והוכרעו על ידי גדולי רבני העיר ומוצי"ם מלשכת הפוסקים. בפן הטכני- נאלצנו להתמודד בכוחות עצמנו עם הקשיים הארגוניים של מעמד נדיר מסוג זה, היה צריך למצוא מיקום מתאים לבניית תנור מיוחד, לבנותו ולהכשירו שיהא מתאים להדגמת צלית הפסח כהלכתו, וכן שפוד יבש של רימון, על מנת לצלות את הכבש עליו, לארגן סדרנים והפרדת הקהל הגדול שבא לחזות במעמד המיוחד והמרגש."

ביום חמישי האחרון, יצאו משלחת אברכים, למשק מובחר בישוב כוכב השחר, לקנות כבש בן שנתו, ולפקח על השחיטה ובדיקת הראות. המעמד בביתר, החל בשעות אחר הצהרים, בבית הכנסת תורת משה מציון, במעמד מאות מתושבי העיר, ובראשם, השתתפו רבני ומורי הוראה ובינהם הגאון הרב שלמה איצקוביץ שליט"א חבר הביד"ץ ורב קהילת ויז'ניץ, והרב הגאון הרב יעקב יצחק רבינוביץ' שליט"א מו"ץ ודיין דקהילת קרלין . ועוד מורי הוראה מלשכת הפוסקים. בתחילה הופשט הכבש, והסירו ממנו את החלבים וגיד הנשה, ולאורך כל התהליך הודגמו והומחשו העניינים ההלכתיים, הנוגעים לכשרות הבשר ולכשרות (אילו היה זה) קרבן פסח. כאשר הושלם תהליך הניקור כהלכתו, הובא שפוד של רימון, אשר הוכן מבעוד מועד לצורך ההדגמה, ונתחב מפיו של הכבש לכל ארכו, וכך הובל הכבש בהתרגשות, לעבר תנור האבן שהוכן מראש, ברחבת ביה"כ דחסידי ויז'ניץ. שם הודח והומלח כדין ואז הוכנס הכבש ראשו על כרעיו לתוך התנור ונצלה כשעתיים, עד אשר בשרו היה ראוי לאכילה.

בשעות הערב הגיע הכבש אל אולמי שמחת עולם, שבו נערך הסיום על מסכת פסחים, שנלמד ע"י אברכי הכולל, בעמל וביגיעה במשך כשנה וחצי. לצד שולחנות ערוכים בפאר, הוגש הכבש 'כאפיקומן' לסעודת המצוה שנערכה במקום. ונאכל לשובע לכל משתתפי הסעודה הרבים לאחר שהתקיים במקום מעמד נוסף של נתינת מתנות הכהונה הזרוע הלחיים והקיבה לכהנים שהשתתפו בסיום. הסיום עצמו נערך בהשתתפות רבני הכולל, וכן רבני לשכת הפוסקים, אשר נשאו דברים במעמד. כמו כן כיבד את המעמד ראש העיר הרב מאיר רובינשטיין שליט"א, אשר נשא דברים בשבח הכולל וערך הלימוד המיוחד שבכולל והעומד בראשו הרה"ג ר' אברהם צוויג שליט"א, ואף הוסיף שהוא שמח להיות שותף פעיל בכולל, ובכוונתו לסייע להקמת בנין לכולל בשטח שהוקצה עבורו במיוחד. את המעמד כיבד גם סגן רה"ע הרב יצחק רביץ שליט"א ובתחושת שותפות בשמחה של מצוה והעמדת ערך התורה בעירנו. 'כחצות הלילה' ננעל המעמד המרשים, לאחר ריקודים לכבודה של תורה, בחלוקה של קונטרס מיוחד שנכתב על ידי אברכי הכולל ובו עשרות מאמרים וחידושים רבים בענין קרבן הפסח. האברכים חזרו לביתם בהרגשה עילאית, על שזכו לסיים את מסכת פסחים, בצורה של 'ללמוד על מנת לעשות' ועם זאת החלו לחזור מחדש על כל מסכת בד בבד עם התחלת המסכת החדשה, ובתפילה ששנה הבאה יזכו לעשותו כסדרו והלכתו בירושלים הבנויה, במהרה בימנו אמן. " 

דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-13/4/2019 23:10 לינק ישיר 

זה משנה שעברהדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > לראשונה בציבור החרדי - כולל אברכים ארגן ארוע שחזור והמחשה של צליית קרבן הפסח
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר