בית פורומים בחדרי חרדים

למה השמאל שונא את הדת"לים יותר מאת החרדים?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/4/2019 08:51 לינק ישיר 
למה השמאל שונא את הדת"לים יותר מאת החרדים?

מאמר של עקיבא ביגמן ב"ישראל היום" (מי שיכול להעלות יבורך.)
https://www.israelhayom.co.il/opinion/651561?utm_source=ALL&utm_medium=share&utm_campaign=IHNewApp

מעניין לשמוע מה דעת החברים על התיאוריה שלו, ובין אם היא צודקת או לא, מה זה אומר על הציבור החרדי?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 09:50 לינק ישיר 

לא יכול לפתוח.

אך לכאורה פשוט - בגלל שיש להם צד משותף. הדתלי"ם הם ציוניים והם חלק מהמדינה גם במנטליות. ובעקבות כך ההבדלים ההשקפתיים צורמים להם יותר.

גם שורש השנאה לביבי נתניהו (בנימין נתניהו על פי ליצמן) הוא מאותה סיבה. כי לראשונה מדובר באיש ימין מובהק שהוא אינטלקטואל ואינטלגנט, נולד בשכונה הנכונה (רחביה) ולמד במקום הנכון (הגמנסיה העברית) - ובכל זאת הוא איש ימין. נראה שמאל וחושב ימין. זה הכי צורם. הם מסכימים לימני כמו אריק שרון האיכר מהחווה, או כמו דוד לוי המזרחי. אבל לא אחד עם כל הנתונים השמאלניים. בבחינת 'ויגזול את החנית מיד המצרי'. אוי כמה זה מרגיז.

כמו כן הדלי"ם יש להם בליבם על החרדים, וכן להיפך - בגלל ששניהם שומרי תורה לכאורה - וכך ההבדלים יותר מרגיזים. לעומת חילוני שהוא יצור אחר בכלל, הוא חושב אחרת וכדומה.

וזה כנראה גם שורש מימרת חכמינו ז"ל, שכמה כותבים בפורומנו הנכבד מעידים על נכונות דבריהם הטהורים - 'גדולה שנאה ששונאים עמי הארץ תלמידי חכמים יותר ממה ששונאים אומות העולם את עם ישראל'. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 12:51 לינק ישיר 

איחוד מפלצות הימין

קשים חייו של קמפיינר, בעיקר אם הוא משמש פרשן בכלי תקשורת מרכזי. הבחירות מסעירות אותו במשך החורף, ובבוא האביב ועימו ניצחון הימין, מגיעה עונת החיזור - הרכבת הממשלה. והנה, לאחר חודשים ארוכים של הכפשת הליכוד בנוסח נתניהו־רע־לישראל וצריך־להחליף־את־השלטון, מגיע שלב הכפשת השותפים לממשלה הבאה. מי יודע, אולי יתרצה נתניהו ויכניס את גנץ לאחדות? אולי ליברמן יעשה לו שריר? ובכל מקרה, אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל את קמפיין "הממשלה הקיצונית הזאת" כבר בשלב המו"מ הקואליציוני.

לכן אנחנו שומעים לאחרונה כמה רע סמוטריץ'; כמה קיצוני שונא הגייז החרד"לי הזה. הוא רוצה מדינת הלכה! הדוס הזה. הוא אופה מצות בעצמו! הוא אוהב ללמוד תורה. לא ייאמן. וגרוע מכל - הוא רוצה להיות שר המשפטים שלנו, או שר החינוך של הילדים שלנו. וזה, גבירותיי ורבותיי, כבר קץ הדמוקרטיה וסוף העולם הידוע. ימי הביניים התקשרו וביקשו את הפוליטיקה שלהם בחזרה.

ובן גביר. אוי. זה כבר געוואלד אמיתי; שונא ערבים האיש הזה, מטורלל לגמרי; טרנספריסט, מתבדל, ג'ואיש סופרמיסי. הגזען הזה לא רוצה שילדות יהודיות יתחתנו עם ערבים. האיש הזה כמעט היה בוועדה לבחירת שופטים. הצילו! המדינה הלכה פקאקט.

וכך, אנחנו שומעים, הקואליציה המסתמנת הולכת להיות דתית יותר וקיצונית יותר. איחוד מפלצות הימין ייתן את הטון, ולא יהיה להם אפילו את בנט המתון שיאזן אותם עם סרטונים של שרת המשפטים.

בכל מחול השדים הזה יש קבוצה אחת שמשום מה נדחקת לשוליים. איש לא מזכיר את שמה ולא דן בעמדותיה. אז נאמר בלחישה: החרדים. שמעתם עליהם פעם? אלו, אבל אל תגלו לאף אחד, אוחזים בדעות קיצוניות הרבה יותר מכל הימין גם יחד. תעשו הכלאה של סמוטריץ' עם בן גביר, תגבירו פי מאה, ולא תגיעו לעוצמת הדעות הקדומות על החברה החרדית. נסו להיות להט"בים בחברה החרדית, או לפחות להגיד עליהם מילה לא־שלילית. שאלו את יגאל גואטה, לשעבר ח"כ מש"ס. מדינת הלכה? ממשלות כמעט נפלו על שמירת השבת. גזענות ויחס ל"אחר"? לא צריך להתאמץ כדי למצוא; ראו סיפור הבנות הספרדיות בעמנואל, או המלחמות המדממות בין חצרות החסידים. ימי הביניים זה עידן הנאורות לידם.

אבל עליהם לא נקרא מאמרי מערכת. לא נשמע "בכירים" במערכות המתריעים מפני הענקת כוח שלטוני לידיהם. הסיבה פשוטה: החרדים צריכים להיות חלק מכל קואליציה דמיונית של השמאל־מרכז. אז מה, שנסכן את כל התקוות האלה בגלל זוטות כמו הדתה וכמה גייז בטוויטר? בחייכם, זו פוליטיקה. תתבגרו קצת.

סוף ציטוט

(הערה אישית של שחור כתום: יש לי ספק, האם ביגמן רק רוצה להסיט את האש מכיוון הדת"ל לכיוון החרדי, או שהוא רוצה להראות את הגיחוך בעמדה של הסמולנים, תחליטו בעצמכם) 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 13:43 לינק ישיר 

הרב ש"ך, יישר כוחך!!

יוחנן, קראתי רק ברפרוף את הודעתך והבחנתי בשלהי דבריך החמאת לציונות הדתית באופן שאפילו הם לא היו חושבים כך, בוודאי שלא ביחס לפער ביניהם לציבור החרדי.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 14:21 לינק ישיר 

אינני יודע מה דעותיו של ביגמן,
אבל (לצערי) חלק מהחרדים לא בדיוק ימניים ונכון שאידיאולוגית החרדים יותר אנטי סוטים למיניהם,
אבל החרדים במושגים של שלטון ומדינה פחות רוצים הגם לכבוש את המ(מ)לכה עימי בבית,
כי אותו שמאל שעשק את המדינה מהחרדים בלי למצמץ בטוח שהמדינה רשומה בטאבו על שמו,
ונכון להיום האוייב הישיר בעניין הזה הדתיים הם האוייב הגדול יותר מהחרדים,
ולכן המלחמה בהם לעת עתה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 17:22 לינק ישיר 

החרדים לא מבקשים את תיקי המשפטים והחינוך, לא עושים שירות לאומי בבתי ספר ולא מקימים התנחלויות.
שיתוף הפעולה עם מפלגת העבודה בחקיקה, ודאי לא קשור לתיאוריה של ביגמן.
רק לאחרונה, טיבי אמר שהוא מקווה שוועדת הכספים תשאר אצלם.

מי שחבר לחרדים משיקולי קואליציה וגזר גזירות בכל פעם שהיתה אפשרות לקואליציה אחרת, זה דווקא הליכוד.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 17:32 לינק ישיר 

לאור ההצעות, אכתוב את דעתי:

בלי קשר לטוב ורע, הציבור הדתי הוא זה שנלחם היום "על כל הקופה" מבחינה כמותית. הוא זה שדורש מדינת הלכה עד כמה שאפשר; מדינה עם צביון יהודי; מדינה שתקיים ערכים יהודיים ולא רק תאפשר אותם. לכן הצה"ד לא נלחמים בכל הכוח (כלומר מלחמה איכותית), אבל כן מציינים את דעתם בכל נושא וחלקם מוכנים להתעקש על כך.

לעומת זאת, הציבור החרדי אמנם נלחם חזק מבחינה איכותית, אך מוותר על המון דברים. אפשר לומר שהצעבור החרדי מתעקש על החלק שלו אבל לא מנסה לשנות את המדינה עצמה. עחת הדוגמות הצורמות, הוא ההבדל בין התנהלות הדתיים לאחר רצח רבין להתנהלות החרדים לאחר רצח שירה בנקי. הדתיים אמנן מגנים את הרצח אבל רובם מקפידים לגנות את הנרצח והשאר בעמדה בה היו לפני הרצח; החרדים לעימת זאת, כמעט שעחו מהמלחמות על מצעד הגאווה, רק בגלל סיפור ספציפי ולא מייצג של שליסל.

מסיבה זו, השמאל חש מעין הסכם לא כתוב עם החרדים: אתם מאפשרים לנו לעשות כרצונינו ואנחנו נותנים לכם את הגטו לחיות בו. כל השאר יהיה מס שפתיים: החרדים מדי פעם צועקים - תראו איזו מדינה חילונית כופרת - בעוד שהם בעצמם גרמו לה להיראות כך; ואילו השמאל צועקים על הדתה בציבור החרדי - ומהר מאוד נעלמים וחוזרים לאויב האמתי - הציונות הדתית (מי שזוכר איך התנהלה המערכה על "הדרת נשים": 2 סיפורים מבית שמש וישר התקפות על הציונות הדתית).

השאלה היא בסופו של דבר, מי באמת דואג/מונע ממדינת ישראל להתאים לחזון הנכסף של ראשית צמיחת גאולתנו נוסח סאטמר? האם החילונים שהקימו מדינה לא לרוח היהדות, או הבכיינים שבמקביל לא נקפו אצבע נגד החד מיניים, החמץ ועוד?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 21:19 לינק ישיר 

הדיבוק
יישר כוח על הדברים.
עזרת לי להבין למה תנועת זהות קיבלה כל כך הרבה התקפות הן מהצד החרדי והן מהצד של הסרוגים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/4/2019 23:38 לינק ישיר 

הדיבוק כתב:

לאור ההצעות, אכתוב את דעתי:

בלי קשר לטוב ורע, הציבור הדתי הוא זה שנלחם היום "על כל הקופה" מבחינה כמותית. הוא זה שדורש מדינת הלכה עד כמה שאפשר; מדינה עם צביון יהודי; מדינה שתקיים ערכים יהודיים ולא רק תאפשר אותם. לכן הצה"ד לא נלחמים בכל הכוח (כלומר מלחמה איכותית), אבל כן מציינים את דעתם בכל נושא וחלקם מוכנים להתעקש על כך.

לעומת זאת, הציבור החרדי אמנם נלחם חזק מבחינה איכותית, אך מוותר על המון דברים. אפשר לומר שהצעבור החרדי מתעקש על החלק שלו אבל לא מנסה לשנות את המדינה עצמה. עחת הדוגמות הצורמות, הוא ההבדל בין התנהלות הדתיים לאחר רצח רבין להתנהלות החרדים לאחר רצח שירה בנקי. הדתיים אמנן מגנים את הרצח אבל רובם מקפידים לגנות את הנרצח והשאר בעמדה בה היו לפני הרצח; החרדים לעימת זאת, כמעט שעחו מהמלחמות על מצעד הגאווה, רק בגלל סיפור ספציפי ולא מייצג של שליסל.

מסיבה זו, השמאל חש מעין הסכם לא כתוב עם החרדים: אתם מאפשרים לנו לעשות כרצונינו ואנחנו נותנים לכם את הגטו לחיות בו. כל השאר יהיה מס שפתיים: החרדים מדי פעם צועקים - תראו איזו מדינה חילונית כופרת - בעוד שהם בעצמם גרמו לה להיראות כך; ואילו השמאל צועקים על הדתה בציבור החרדי - ומהר מאוד נעלמים וחוזרים לאויב האמתי - הציונות הדתית (מי שזוכר איך התנהלה המערכה על "הדרת נשים": 2 סיפורים מבית שמש וישר התקפות על הציונות הדתית).

השאלה היא בסופו של דבר, מי באמת דואג/מונע ממדינת ישראל להתאים לחזון הנכסף של ראשית צמיחת גאולתנו נוסח סאטמר? האם החילונים שהקימו מדינה לא לרוח היהדות, או הבכיינים שבמקביל לא נקפו אצבע נגד החד מיניים, החמץ ועוד?

לחרדים יש סדרי עדיפויות בריאות יותר בתורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל,
לפי סדר כתיבתם ולכן דבר ראשון זה יבנה וחכמיה,
והמתחכמים שבלבלו את הסדר אבדו הם או דורות ההמשך שלהם מהעולם היהודי,
כך שיש מתכון אחד מוצלח שניתן לחכמי הדורות בעם ישראלו המתפלספים המחדשים למיניהם אולי עולים ככוכבי שביט אבל מתאדים ונמוגים,
כיום אחד הליצנים הבולטים מהם זה הפליגלע\הציור פייגלין,
אז מי ששכלו בראשו לא יתפתה להבזקים חולפים אלא יאחז בשורשים חכמי הדורות ויצלח בזה ובבא.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 04:28 לינק ישיר 

הדיבוק כתב:

מסיבה זו, השמאל חש מעין הסכם לא כתוב עם החרדים: אתם מאפשרים לנו לעשות כרצונינו ואנחנו נותנים לכם את הגטו לחיות בו. כל השאר יהיה מס שפתיים: החרדים מדי פעם צועקים - תראו איזו מדינה חילונית כופרת - בעוד שהם בעצמם גרמו לה להיראות כך; ואילו השמאל צועקים על הדתה בציבור החרדי - ומהר מאוד נעלמים וחוזרים לאויב האמתי - הציונות הדתית 

אתה קורא את הציבור החרדי בצורה כל כך ביזארית שאני נאלץ לשאול אותך, האם אתה חרדי או דתי?
כמה נקודות שיעזרו לך להבין את הציבור החרדי מבפנים

1. הציבור החרדי אינו יוצא בהפגנות נגד מצעדי גאווה (ולא אתייחס כאן לכמה בודדים כי אם לציבוריות) שהרי התייחסות פומבית למצעדי גאווה תצטרך לכלול בתוכה הסבר לנוער הצעיר במה מדובר, וככלל, ההתעסקות בפומביות בנושא אינה מתאימה לציבור החרדי

2. הציבור החרדי אינו "מתעורר מידי פעם לצעוק איזו מדינה כופרת", הכל הולך לפי אמות מידת ההלכה, ובהחלט הרבנים פוסקים על פי רוב על מה להתעקש ועל מה לא, מה היא חילול השם בפרהסיא שיש לעמוד עליו ומה לא
ושוב לא אתייחס כאן לעסקנים או בודדים שנהגו אחרת, אני מדבר בכללי על הציבור החרדי, ואני מנסה פה בפירוט זה להימנע מויכוחים מיותרים איתך על דקות הדברים

ועכשיו לתזה שלי, למה השמאל שונא את הדתלי"ם למיניהם יותר מחרדים
החרדים כל כך מרוחקים מהשמאל החילוני כך שיש לו פחות נקודות חיכוך איתם, סוג של זרות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 07:28 לינק ישיר 

מבחינה מדינית בטחונית, דעתם של גדולי תורה מאז ומעולם היתה שדם עדיף מאדמה. השמאל, בעיוורונו, דחף את החרדים לזרועות הימין, בשל רדיפת הדת. אם הם היו מניחים את הנושא של דת ומדינה, ומתמקדים יותר בנושא המדיני בטחוני, החרדים היו שותפים טבעיים של השמאל הרבה יותר מאשר של הימין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 11:33 לינק ישיר 

ר' יצחק
כל אחד חושב שלו יש את סדרי העדיפויות הבריאים יותר מלחברו. עד כמה שידוע לי ארץ ישראל היא חלק מתורת ישראל ותורת ישראל בלי עם ישראל אין לה אחיזה במציאות... כך שהם מחויבים אחד לשני. (לעצם הטענה שלך שיש היררכיה ביניהם, וכי אינך מכיר את הסיפור בתנא דבי אליהו על הזקן ששאל שיש שני דברים שהוא אוהב - עם ישראל או תורת ישראל - ואינו יודע מה לאהוב יותר?)

מה שאתה טוען זה שהחכמים מבינים שעל חלק מהנושאים כי אי אפשר להילחם על הכל, אז יש סדר עדיפויות. זו בדיוק התיאוריה שלי, שהחרדים מתפשרים על הרבה דברים חשובים כי הם לא מצפים מהמדינה להיות ראשית צמיחת גאולתנו אז הם רק מבקשים עצמות (חבל שהבנת מדבריי שאני לושב שקהילה אחת טובה יותר מהשניה, פתחתי את הודעתי במילים "בלי להיכנס לטוב או רע").

בשלהי דבריי, ציינתי את האירוניה שכשתשאל חרדי למה הוא לא אומר הלל ביום העצמאות (נניח), הוא יענה שהמדינה לא מתחשבת בצרכי הדת - בעוד הנציגים שלו ממצבים את עצמן במקום שלא תובע את זה ואפילו מנציח את ההיפך.

איש
1. אני לא מדבר על המצעד והקהילות שלא התייחסו אליו בככל, אלא להמון חרדי שבמשך תקופה לחם בעצימות קשה במצעד. אתה זוכר היטב שלפני סיפור שליסל החרדים (לפחות הליטאים) יצאו להפגנות אינסופיות נגד המצעד ורגע הרצח קיפל להם את הזנב במהירות... אני תמה למה הזנב שלהם כל כך גמיש בנושאים כאלה?

2. אני מדבר על האמות מידה של הרבנים. כבר 100 שנה עברו מאז הזעם הגדול על חוק החמץ, מישהו טרח לשנות אותו? כבר יכלו להילחם במצעד הגאווה בירושלים ובמקביל להסביר שרצח בנקי הוא מתועב, למה אף אחד לא עושה את זה? האם אין הרגשה שיש נושאים שחשובים פחות לטיפול אלא בעיקר לצעקות שבר?

שוב, אני לא מבקר או מזלזל ברבנים ובהחלטות, רק מנסה להבין את ההגיון שבדברים, עם מלוא האמפתיה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 21:12 לינק ישיר 
מצדרביעי

לדיבוק, מסכים לגמרי עם הניתוח שלך, בנוסף, רוצה להציע סיבה רוחנית [כמובן כספקולציה בלבד...]:

מאז ומעולם היה את דמות היהודי שאליו הופנו הסטריאוטיפים האנטישמיים הן מגויים על יהודים- והן מיהודים על יהודים...
עד לפני כ-10 -20 שנה "היהודי האולטימטיבי" אליו הופנו חיצי האנטישמיות היה החרדי,
אבל בשנים האחרונות [ממעקב שלי אחרי עיתון הארץ] התחיל לעבור ביתר שאת ל"חרדלי"ם", "נערי הגבעות" וכו'- מה שמעלה אצלי חשש שכיום אם יותר להכליל דווקא הם מסמלים את היהודי האמתי יותר מאשר ה"חרדים"...

תוקן על ידי מצדרביעי ב- 23/04/2019 19:12:15

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 21:34 לינק ישיר 

כל כך מצחיק לראות דת"ל אחד כותב דעות על חרדים ועל ההשקפה החרדית, ודת"ל אחר מסכים איתו לגמרי...

ולא פחות מצחיק הדמיונות האלו, כאילו מישהו כאן יכול לעצור את מצעדי התועבה למשל. אנשים חיים בסרט.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 21:46 לינק ישיר 
מצדרביעי

avishai323 כתב:
כל כך מצחיק לראות דת"ל אחד כותב דעות על חרדים ועל ההשקפה החרדית, ודת"ל אחר מסכים איתו לגמרי...

ולא פחות מצחיק הדמיונות האלו, כאילו מישהו כאן יכול לעצור את מצעדי התועבה למשל. אנשים חיים בסרט.

כל כך מצחיק לראות "חרדי" שבטוח שאם מישהו אומר שהחרדים אינם מושלמים-בהכרח שאינו חרדי...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/4/2019 21:50 לינק ישיר 

avishai323 כתב:

בינתיים אני נהנתי לקרוא את הדיון. יש לך דעה תכתוב אותה. אין לך? תשתוק ואל תתערב (או תלך להתעסק בש"ס ולדון אם מותר לחבוש פאה לפי הרב עובדיה או לא).

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > למה השמאל שונא את הדת"לים יותר מאת החרדים?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.