בית פורומים בחדרי חרדים

כל השאלות על צבא מקצועי...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-29/5/2019 22:39 לינק ישיר 
כל השאלות על צבא מקצועי...

1. "ומה יקרה אם מחר כל צבאות ערב יעלו עלינו?"

אני מקבל שישראל כנראה לעד תצטרך כוח חמוש. מנגד, היום רוב החיילים של הצבא עוברים טירונות 02. היא בדיחה עצובה, שמזכירה יותר תנועת נוער מאשר צבא סדיר. זה נכון שמערך הג'וב חשוב לצבא לא פחות מהמערך הקרבי (ותומך הלחימה), אך במקרה של מלחמת שמד, לצבא הג'וב בחלקו הניכר אין ערך בהשתתפות במלחמה. אולי רק משימות אבטחה ונהיגה פשוטות.

יהיה יותר חכם, לתת לכל אזרח תלוש לעבור מטווחי נשק רציניים, עם קורס קצר כיצד הצבא עובד והיכן הוא צריך להתייצב בשעת חירום. אגב, אולי זה לא חייב להיות תחת הצבא, אלא תחת "משמר לאומי" כמו בארה"ב.

**

2. "מאיפה יהיה הכסף?"

ישראל המדינה השנייה בעולם לאחר סעודיה, ביחס תקציב ביטחון ותקציב כללי. לישראל יש מגזר ציבורי עצום, שכולל מאות אלפי עובדים המקבלים משכורת המדינה. לפי חישובים מסוימים, למעלה ממיליון.

חיילי החובה, פחות מ-150 אלף איש. (אני בכוונה לא כותב מספר מדויק, אלא מספר מקסימלי על פי הערכות). הם בקלות יכולים להשתלב במגזר הציבורי.

רעיון "הצבא המקצועי" לא בהכרח אומר "צבא זול יותר", אלא צבא הוגן יותר. במקום שהורים ישלמו "מס צבא" במימון ילדיהם, הם יקבלו משכורת.

**

3. "אבל זה צבא שכירים ורק העניים ישרתו".

אגלה לכם סוד. יש כבר "צבא מקצועי". קוראים לו "צבא אנשי הקבע בצה"ל", קוראים לו אנשי משרד הביטחון, קוראים לו כבאים, שוטרים ורופאים מקצועיים. אין שום סיבה שגם חיילים לא יהיו כמו אנשי מוסד ושב"כ, אנשי קבע, שוטרים והלאה.

לכן הטענה כי "רק עניים ישרתו" לא בדיוק נכונה. האם במוסד ובשב"כ יש רק עניים? האם שוטרים בכירים שם כי הם "עניים". האם אנשים שבוחרים להיות מורים בבתי הספר כי הם "עניים?"

הצבא, כמו שאר המגזר הציבורי, צריך להתחרות על כוח האדם. בהנחה שלהבדיל מ"מורים" לצבא יש ערך פטריוטיות ומגניבות עם נשק, זה לא אמור להיות קשה כל כך.

אגב, לפני נתוני הצבא האמריקני שבתגובה הראשונה, אמירת "רק העניים ישרתו" היא פשוט תמימה. אשמח שתביטו בה.

**

4. "אבל טופז, אין לך שביב של פחד שאתה טועה?"

קודם כל אני שמרן ולא פרוגרסיבי. אני לא בעד שמחר הרמטכ"ל יעמוד על במה ויגיד "מקצועי". זה אמור להיות תהליך הדרגתי, מתון עם כמה שנים.

אך מעבר לכך, אם "טופז רם טועה", אז למה משרד הביטחון והצבא בעצמם, במגמת הפרטה? היום משיגורי טילים, מטבחים צבאיים, טיפול בדלקים, לוגיסטיקה והלאה - הצבא מפריט דברים שקשה לנו לדמיין. אפילו שירותי סייבר ולוחמה בפועל הצבא מפריט.

אז נכון, "אי אפשר להפריט הכל", אני לא בעד להפריט הכל, אך חלק ניכר משירותים די יום יומיים כמו פקידות, ניהול ולוגיסטיקה, שזה חלק עיקרי מהפעילות השוטפת של צה"ל, שאלו שירותים שיש להם מקבילים אזרחיים לחלוטין ובטח לא "שירותי חירום" או "מבצעיים" ניתן להעביר למשק הפרטי.

**

5. "הצבא מעניק כישורים".

הייתה כבר אומה שדאגה "לחנך" ו-"להעניק כישורים" ובמיוחד "להנחיל ערכים". קראו לאומה הזו ברית המועצות שדאגה "לייצר" רופאים, מהנדסים, אמנים והשקיעה בכך סכומי עתק.

היא נכשלה. 
הצבא לא צריך להעניק כישורים. ולטעמי גם לא המדינה (אני לא מדבר על הכשרה לשוק העבודה). המדינה צריכה שוק חופשי. כשאומרים "הצבא מעניק כישורים" זה להגיד "הצבא אחראי על מדדי האבטלה שלנו".

כנ"ל לגבי "הצבא מחשל" או "הצבא מעניק". גם השוק הפרטי עושה זאת. דווקא הצבא המון פעמים מחנך אנשים לתרבות בטלנות, אבטלה סמויה וקומבינות.

**

6. "שלפחות יעשו שירות לאומי".

לא. המדינה לא צריכה להיות גמ"ח או ארגון מתנדבים. יש שירות לאומי שקוראים לו "תשלום מס" דרכו המדינה באופן מסודר מגשימה מטרות חברתיות. המדינה צריכה אזרחים יצרניים ולא אזרחים מתנדבים. לכן השאיפה מהחרדים למשל, לא צריכה להיות "תעשו צבא", אלא "תעשו כסף". (ולכן באותה מידה, אני בעד קיצוץ ניכר בשירותי רווחה)

**

7. "אתה רוצה להשתמט".

מעבר לכך שברמה האישית נתתי 3 שנים, אני מודה שהמון מעלים את הטיעון הזה והאמת? אם הייתי הורה לילדים כיום לא היה לי אכפת לו היו משתמטים. כי הייתי יודע שסביר להניח שאם לא יהיו קרביים כנראה יהיו בתפקיד מיותר.

מנגד, לו הצבא היה מקצועי, הייתי עושה הכל שיתגייסו. כי הייתי יודע שהצבא ייתן להם תפקיד מעשי, ובעיניי אין דבר פטריוטי יותר משירות המדינה שאנו אוהבים.

למעשה, בראייה שלי, שירות צבאי הוא *זכות פטריוטיות*. אני רוצה שאנשים יתאמצו להתגייס, אני רוצה שהחיילים יהיו אליטה חברתית עם שכר גבוה יחסית לבני 18, אני רוצה שהזכות להתגייס לא תהיה שמורה לכולם, אני רוצה שבראיונות עבודה לשירות צבאי יהיה ערך ולא "כולם עשו".

**

בכל מקרה, אלו השאלות הנפוצות ביותר שאני מקבל. 
אם תעלו שאלות נוספות, אשמח שתשלחו לי בפרטי ואענה בצורה מרוכזת בפעם הבאה.

מקווה, שישראל תצא מדרך צבא העם שאולי הייתה הכרחית בקום המדינה, אך לא ב-2019

toapz ram

תוקן על ידי מצדרביעי ב- 29/05/2019 20:39:47

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/5/2019 23:00 לינק ישיר 

אל תזרה מלח על הפצעים..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-29/5/2019 23:12 לינק ישיר 

האיש כתב הרבה שטויות. כמו למשל על העדר הצורך בחיילים קרביים בכמות מספיקה. ועוד.
ככלל, החלטה על צבא מקצועי יכולה להכניס את המדינה לסיכון מטורף.
אם כבר, אפשר להתחיל הפוך. להעניק משכורת מכובדת לכל חייל. במקביל להתיר לצבא לשחרר חיילים מחמת עילת 'חוסר צורך'. וכך לאט לאט להגיע לכיוון.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 05:04 לינק ישיר 

avishai323 כתב:

אם כבר, אפשר להתחיל הפוך. להעניק משכורת מכובדת לכל חייל. במקביל להתיר לצבא לשחרר חיילים מחמת עילת 'חוסר צורך'. וכך לאט לאט להגיע לכיוון.

אני נגד פייגלין כי יש לו הרבה הזיות בדבריו,
אחד הדברים השפויים זה הנושא של צבא מקצועי רק מה פייגלין לא מגלה את אמריקה,
הרבה אנשי מקצוע ומומחים מדברים עליו שנים פייגלין רק מעתיק,
מבחינה מקצועית כלכלית ועוד הרבה בחינות צבא העם הוא (הרבה) יותר נזק מתועלת,
אז צריך להפסיק את הפארסה הזו ויפה שעה אחת קודם.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 07:45 לינק ישיר 
מצדרביעי

יצחקהספרן כתב:
avishai323 כתב:

נשלח מהאנדרואיד שלי

נשמח אם תמצא לנו מקור שמראה פוליטיקאי שדבר על זה לפני פייגלין, שלדעתי דבר על זה כבר לפני כמעט 10 שנים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 09:57 לינק ישיר 

עופר שלח הוציא ספר על זה. הבעיה היא שאף אחד לא מסכים, כי זה סיכון מטורף.
יכול להיות שזה יצליח, ויכול להיות שזה יאבד את המדינה.

לכן כתבתי שאפשר להתחיל הפוך. להביא משכורות לחיילים, ולשחרר את מי שמיותר לצבא. במקביל להמשך גיוס חובה.
אחרי תקופה ממושכת, יהיה אפשר לבחון את ההשלכות, ולראות איך מתקדמים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 11:01 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

יצחקהספרן כתב:
avishai323 כתב:

נשלח מהאנדרואיד שלי

נשמח אם תמצא לנו מקור שמראה פוליטיקאי שדבר על זה לפני פייגלין, שלדעתי דבר על זה כבר לפני כמעט 10 שנים...

תגובה דמגוגית,
כי לא הכל זה פוליטקאי,
לדבר דיברו על זה (לפחות) לפני כשלושים שנה,
רק בחדרי חדריםתציץ בקישור כאן,
וזה היה קצת לפני שפייגלין חלם על הנושא הזה,
מומחיותו זה להעתיק רעיונות של אחרים ולקשקש שיח עליהם,
מבחינת עשיה הוא שווה קדחת,
אבל לא פסו מאמיני משיחי שקר.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 11:39 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:

toapz ram

בכל המלל הרב שכח מר טופז לטפל בבעיה מאוד רצינית שתיווצר אם וכאשר הצבא יהפוך להיות מקצועי
בעיית החרדים..
כן כן, זה אומר שלא יישאר כמעט על מה ללכלך על החרדים.
נראה לכם שיוותרו על התענוג רק בשביל צבא מקצועי טוב יותר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-30/5/2019 12:08 לינק ישיר 

איש_חשוב כתב:

מצדרביעי כתב:

Ⓒ/strong> toapz ram

בכל המלל הרב שכח מר טופז לטפל בבעיה מאוד רצינית שתיווצר אם וכאשר הצבא יהפוך להיות מקצועי
בעיית החרדים..
כן כן, זה אומר שלא יישאר כמעט על מה ללכלך על החרדים.
נראה לכם שיוותרו על התענוג רק בשביל צבא מקצועי טוב יותר?

זה אחד הסיבות (אולי מהעיקריות שבהם) שלא מוותרים על צבא ה"עם".

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2019 10:03 לינק ישיר 
מואדיב

.

פעם אחרי פעם אני נדהם מהיכולת של אנשים להתיימר ולהבין במשהו שאין להם בו שמץ של מושג.

כמה הערות, לתשומת לב הקוראים:

1.

המביא גט ממדינת הים - לא ישאנה, משום החשד.  מי שטוען שהוא וחבורתו לא צריכים להתגייס גם כאשר יש גיוס חובה, יש לו נגיעה. את הדיון על צבא מקצועי לעומת גיוס חובה, ראוי שלא ינהלו אנשים שלא שולחים את בניהם לצבא.

2.
התפיסה הבטחונית של מדינת ישראל, מאז ומעולם, מתבססת על צבא מילואים גדול מאד, וצבא סדיר קטן יחסית. תפקידו של הצבא הסדיר הוא "להחזיק מעמד" עד שיגיעו אוגדות המילואים. מלחמת יום הכיפורים היוותה דוגמא כואבת לכך, ואפשר לקרוא על זה במקומות רבים. 
גם בארועים קטנים יותר, התפיסה הזו קיימת. על פי העתונות, לפני כמעט 5 שנים, גויסו כ-80 אלף חיילי מילואים לצורך ניהול הלחימה בגזרת עזה. מדובר בכוח שהוא פי כמה וכמה מכל הכוחות הלוחמים הסדירים.

אי אפשר לקיים כוח מילואים מאומן בלי הכשרה ארוכה ומקצועית של החיילים במהלך שירות סדיר משמעותי. הכשרת לוחם "רגיל" אורכת בין שנה לשנתיים. הכשרת מכונאי למנועי טנקים אורכת תקופה דומה. 

למדינה עליה אין איום קיומי, יש את הפריבילגיה להחזיק צבא של מתנדבים. לארה"ב, לדוגמא, יש צבא ובו כ-2 מיליון חיילים. ועדיין, בתקופות מלחמה, הוחל גיוס חובה בארה"ב.

ולמי ששכח, דיונים כאלו כבר התנהלו כאן בעבר. למשל:

http://www.bhol.co.il/Forums/topic.asp?whichpage=2&topic_id=3144845&forum_id=771

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/5/2019 10:16 לינק ישיר 

שמעתי הבוקר את יוסי יהושע, הכתב הצבאי של ידיעות, אומר שעוד שנתיים יתגייסו לצבא 20,000 חיילים מיותרים שהצבא לא רוצה ולא צריך אותם, ובצבא שוברים את המח איך להתפטר מהם.

הוא אומר שהצבא בכלל לא רוצה עוד חרדים, ו-3000 חרדים בשנה זה מספיק להם.

לכן הדיון הזה אינו צריך להיות דיון חרדי, אלא דיון צבאי, ועל הצבא לשבור את הראש לפתור את הבעיות הללו. רוב הציבור לא באמת מאמין לליברמן שהלך לבחירות בגלל גיוס החרדים.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כל השאלות על צבא מקצועי...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר