בית פורומים בחדרי חרדים

מי ממנה "רב שכונה"?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/7/2019 09:48 לינק ישיר 
מי ממנה "רב שכונה"?

ידיעה באתר "בחדרי חרדים" (www.bhol.co.il/news/1013564) נפתחת בכותרת "התרגשות: בית דין חדש הוקם בירושלים", ובתוך הידיעה מספרים לנו "בראשו עומדים רבני השכונות, הרבנים הגאונים הגדולים: רבי ישראל גנס, רבי שמאי קהת גרוס, רבי ישראל ברגר, רבי חיים בונים שץ ורבי נפתלי קופשיץ."

עם כל הכבוד לרבנים הללו, מעניין אותי מי הגדיר אותם כ"רבני השכונות". הרב ישראל גנס שליט"א גר שנים רבות בשכונת מטרסדורף ורבים שואלים אותו שאלות בהלכה ועצות פרטיות, הוא גם מכהן כרב בית כנסת ספרדי ברוממה, אבל לא נראה לי שאי פעם התקיים תהליך למינויו כרב שכונה. הרב נפתלי קופשיץ שליט"א מכהן כרב בית הכנסת "חניכי הישיבות" ברוממה מאז פטירתו של אביו הרב משה קופשיץ זצ"ל, וכמדומני שהוא עדיין גר בבני ברק, ובכל אופן אינני סבור שהוא נבחר אי פעם לרב שכונה. לגבי הרבנים האחרים אין לי מידע, אבל אני מנחש שמדובר בתופעה דומה.

יש שיאמרו שזו שאלה קטנונית ושזהו תואר לא מחייב, אבל אני חושב שיש כאן משהו עמוק וחשוב. התואר "רב שכונה" נועד כאן לתת לבית הדין גושפנקה להכתיב תכתיבים מסוימים, אבל למעשה אין להם שום סמכות לעשות זאת. היומרה של קהילות מסוימות בשכונות להפוך את הרב שלהם ל"רב השכונה", ואז להכתיב לכל התושבים נורמות מסוימות היא דבר פסול בעיניי. אני עצמי נפגעתי מתופעה דומה בשכונת "בית וגן", כשהרב עזריאל אויערבאך שליט"א רב בית הכנסת "חניכי הישיבות" בשכונה הוגדר כרב השכונה, וניסה להכתיב לי היכן למקם את ישיבת "חכמי לב" שבראשותי.

חשוב לי להבהיר שגם אינני חושב שאלו המוגדרים "רבני שכונות" ע"י הרבנות המקומית ראויים לתואר הזה, ובהרבה מקרים מדובר במינויים פוליטיים שאין בינם לבין המציאות ולא כלום, אבל שם מדובר במניעים שונים לחלוטין.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 10:22 לינק ישיר 

השאלה שלך דומה לשאלה מי הוא גדול הדור, מי מינה אותו ועל סמך מה הוא נותן הוראות.

2 הדוגמאות שהבאת הן דוקא דוגמאות לרבנים שמעולם לא מינו אותם ולא בחרו אותם, אבל קבלו את המקום והמעמד שלהם מכוח היכולות שלהם.

הגיוני שאת מי ששואלים ומי שמחליט בנושאים הציבוריים של השכונה והאזור, אותו מקבלים כרב השכונה גם ללא שיש על הדלת שלו או על הבלנק שלו כיתוב 'רב שכונת וכו'. בדיוק כמו שגדול הדור אינו מתמנה אלא נהיה כך משום שהציבור מעריך אותו מכח גדלותו, גם אם לא קיבל אפילו סמיכה אחת לרבנות או מעולם אף אחד לא שמע ממנו שיעור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 10:28 לינק ישיר 

מנחה_חדשה כתב:

צודק!
ועל כגון זה אמרו חכמים "ערבך, ערבא צריך".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 10:31 לינק ישיר 

יש לי רעיון לע(ו)רב.
מישהו.
גם כהן, וגם שוטה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 10:35 לינק ישיר 
תם_המיתמם

בןציוןכהנא כתב:
צודק!
ועל כגון זה אמרו חכמים "ערבך, ערבא צריך".

נכון, אבל בסופו של דבר בדרך כזו או אחרת כולם די מסכימים על זהותם של גדולי הדור גם בלי תעודות וטקסי הכתרה. בסופו של יום מנהיגים שואבים את סמכותם מהציות של "נתיניהם". השאלה האם הרב גנס מקבל משכורת מהמועצה הדתית או האם הרב גראס עבר טקס הכתרה מסודר וכו היא אפילו לא שולית.
הראיה שאם היה קם פורום של אנשים אנונימיים רבני בתי כנסת ושטיבלאך לא מוכרים סביר להניח שלא הייתה כותרת בשום מקום (וגם בתשלום היא הייתה הופכת באופן מיידי לבדיחה) ממילא כוחו של בית דין כזה יגזר מכוחם של הרבנים שמנויים בו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 11:05 לינק ישיר 

ברור לי שרבנים וגדולי תורה מקבלים במקרים רבים את מעמדם באופן לא פורמלי, ע"י שאנשים באים לשאול בעצתם ולקבל את הוראותיהם. הטענה העיקרית שלי היא שכל עוד אנשים מקבלים עליהם מרצון מרות של רב וגדול בתורה הכל בסדר, אבל הבעיה מתחילה כשהם מנסים להכתיב את אותו רב גם על אנשים אחרים שלא קיבלו עליהם את אותו רב. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 11:49 לינק ישיר 

בןציוןכהנא כתב:
ידיעה באתר "בחדרי חרדים" (www.bhol.co.il/news/1013564) נפתחת בכותרת "התרגשות: בית דין חדש הוקם בירושלים", ובתוך הידיעה מספרים לנו "בראשו עומדים רבני השכונות, הרבנים הגאונים הגדולים: רבי ישראל גנס, רבי שמאי קהת גרוס, רבי ישראל ברגר, רבי חיים בונים שץ ורבי נפתלי קופשיץ."

עם כל הכבוד לרבנים הללו, מעניין אותי מי הגדיר אותם כ"רבני השכונות". הרב ישראל גנס שליט"א גר שנים רבות בשכונת מטרסדורף ורבים שואלים אותו שאלות בהלכה ועצות פרטיות, הוא גם מכהן כרב בית כנסת ספרדי ברוממה, אבל לא נראה לי שאי פעם התקיים תהליך למינויו כרב שכונה. הרב נפתלי קופשיץ שליט"א מכהן כרב בית הכנסת "חניכי הישיבות" ברוממה מאז פטירתו של אביו הרב משה קופשיץ זצ"ל, וכמדומני שהוא עדיין גר בבני ברק, ובכל אופן אינני סבור שהוא נבחר אי פעם לרב שכונה. לגבי הרבנים האחרים אין לי מידע, אבל אני מנחש שמדובר בתופעה דומה.

יש שיאמרו שזו שאלה קטנונית ושזהו תואר לא מחייב, אבל אני חושב שיש כאן משהו עמוק וחשוב. התואר "רב שכונה" נועד כאן לתת לבית הדין גושפנקה להכתיב תכתיבים מסוימים, אבל למעשה אין להם שום סמכות לעשות זאת. היומרה של קהילות מסוימות בשכונות להפוך את הרב שלהם ל"רב השכונה", ואז להכתיב לכל התושבים נורמות מסוימות היא דבר פסול בעיניי. אני עצמי נפגעתי מתופעה דומה בשכונת "בית וגן", כשהרב עזריאל אויערבאך שליט"א רב בית הכנסת "חניכי הישיבות" בשכונה הוגדר כרב השכונה, וניסה להכתיב לי היכן למקם את ישיבת "חכמי לב" שבראשותי.

חשוב לי להבהיר שגם אינני חושב שאלו המוגדרים "רבני שכונות" ע"י הרבנות המקומית ראויים לתואר הזה, ובהרבה מקרים מדובר במינויים פוליטיים שאין בינם לבין המציאות ולא כלום, אבל שם מדובר במניעים שונים לחלוטין.

הדוג' שלך ממש לא מתאימה - בבית וגן יש רב שכונה שמונה ע"י מישהו ומקבל משכורת אבל אף אחד לא באמת יודע מי הוא... ובפועל רבני השכונה זה אלו שהציבור המליך אותם כמו הרבנים נוייברט (זצ"ל)  \ אוייבעך \ ווג

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 12:10 לינק ישיר 

לך תסביר לדור שגדל כאן בשלושים השנים האחרונות שרב נבחר בבחירות ע"י הקהילה...

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 14:30 לינק ישיר 

מה הבעיה ?  יש לך מקלדת, אימייל, או וואטסאפ, ביכולתך לכתוב, להכתיר, לרומם לפאר ולהדר, ובו זמנית גם למגר ולהכניע זדים, 

הרב שטרן ממערב ב"ב יוצא לשמחה משפחתית בניו יורק, ובניו רוצים לחנך את האמריקאים על כך ש'רבא דעמיה ומדברנא דאומתיה מנהיג הדור והדרו יבא להצהיל (הטעות במקור) מהודו על יושבי ארה"ב' 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 15:25 לינק ישיר 

מה קורה בבחדרי חרדים ? כתבה כזו מלאת שמאלץ שלא היתה מביישת את העלונים של ועדות הצדקה ועלוני השכוניתיים .  התרגשות, התרגשות רבה . נו באמת, מה זה צריך להיות ? 

התרגשות: בית דין חדש הוקם בירושלים

בית דין צדק חדש נוסד במוצאי השבת האחרונה כדי לטפל בנושאים הבוערים בשכונות צפון ירושלים • בקרוב יפורסמו הוראות ברורות ומסודרות מטעם הביד"צ, על כלל הנושאים שיהיו תחת טיפולם

משה ויסברג, ה' תמוז תשע"ט 08/07/2019 07:19

תגיות: ירושלים , צפון , בית דין

אלו הם הרבנים החבריםיסוד בית דין צדק חדש לשכונות צפון ירושליםצילום: באדיבות המצלם

בהתרגשות רבה קבלו תושבי השכונות בצפון ירושלים בשכונות: מטרסדורף, אונסדורף, בעלזא, צאנז, גני גאולה, ירמיהו, מנחת יצחק, כדורי, את הבשורה הטובה והמרנינה, על הקמת "בית דין צדק" מיוחד שיפקח על כל הנושאים והעניינים העומדים על הפרק בנוגע לצביונם ואורחות-חייהם של השכונות, אשר בראשו עומדים רבני השכונות, הרבנים הגאונים הגדולים: רבי ישראל גנס, רבי שמאי קהת גרוס, רבי ישראל ברגר, רבי חיים בונים שץ ורבי נפתלי קופשיץ.

הצורך בהקמת בית הדין גבר בתקופה האחרונה, עם גידולם והתפתחותם של השכונות באיכלוס מאות משפחות חדשות כ"י, כך שנדרש היה להקים גוף רבני המורכב מכלל רבני השכונות, שיפקח על כלל העניינים העולים מעת לעת.

במוצ"ש פר' חקת לסדר "מה טובו אהליך... משכנותיך ישראל", התאספו הרבנים הגאונים חברי הביד"צ ל'כינוס יסוד הבד"צ' בבית הגר"י גנס, כשבמהלך הכינוס נשמעו בקשב רב, דבריהם של הרב גנס ושל הדומ"ץ הגאון רבי אהרן זיכרמן.

כן הוגשה סקירה רחבה לפני הרבנים על הפעולות השונות ועל התוכניות לעתיד בהגברת הפיקוח על רשות הרבים ועל החנויות באיזור, כדי לשמור על צביון השכונות בקדושתן ובטהרתן, ולהקפיד כדת וכראוי על גדרי הקדושה במחנה.

לקראת נעילת האסיפה שתו הרבנים 'לחיים' תוך ברכה וציפיה שהקב"ה יערה רוח טהרה ממרום, ושנזכה לקיום הפסוק: "צאננו מאליפות מרבבות בחוצותינו, אלופינו מסובלים, אין פרץ ואין יוצאת ואין צוחה ברחובותינו", אמן.

ממזכירות הבד"צ מוסרים, כי בימים הקרובים יווצר קשר מטעם הביד"צ עם כל בעלי העסקים באיזור, כדי לוודא את התאמתם ואת אופיים, שיהיו מותאמים לרוח השכונות, לצביונם ולאופיים. כן יפורסמו בתקופה הקרובה הוראות ברורות ומסודרות מטעם הביד"צ, על כלל הנושאים שיהיו תחת טיפולם בעז"ה.

והשורה התחתונה מגלה רומזת מה  המטרה,  לפקח על העסקים ,  זה מה שמסתתר אחרי ההגדרה  העניינים הבוערים על סדר היום ..  תשאלו את מכריכם בשכונות שם אם זה בדיוק מה שהיה חסר להם .. כנראה מדובר בדברים אחרים שהם לא מפורטים . 
בבחדרי חרדים שלפני כמה שנים היו מציגים לראווה את כל מפת האינטרסים העומדת מאחורי היוזמה הרעשנית. 

תוקן על ידי שוקולד_תות ב- 08/07/2019 13:30:35

תוקן על ידי שוקולד_תות ב- 08/07/2019 14:10:20

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 15:56 לינק ישיר 

מתוך מצע "זהות"

הרבנות הראשית לישראל ושינוי מבנה הרבנויות המקומיות:.

'זהות' מאמינה כי בדומה לנושא התרבות, גם הרבנות העירונית צריכה להיות ממומנת ממסי רשות מקומיים בלבד, כתלות בנכונות הציבור לממן מוסד זה ואת השירותים שמציע. כמו כן, הציבור המשלם את מס הרשות הוא זה שיבחר את רבני העיר ואת רבני השכונות. הסרת המונופול של הרבנות הראשית ובחירת הציבור ברבנים המקומיים הם יעדים חיוניים בדרך להשבת אמון הציבור ברבנות ולהעלאת קרנה בעיניו.

פירוש רש"י

כמו שאתה משלם ארנונה, אתה רשאי להחליט אם רצונך לשלם "מס רבנות מקומית".

אנשים שירצו לשלם את המס הזה, הם אלו שיוכלו לבחור לעצמם רב שכונה ומהתקציב הזה תהיה לו משכורת. הרעיון הוא שמי שאינו רוצה רבנות לא ישלם את המס וממילא גם לא יוכל להתערב בשום דבר.
בשדרוג של הרעיון, רבני השכונות יוכלו לבחור מקרבם רב עיר. שלא כמו היום שבו התפקיד הזה נתון לגחמותיהם של כל מיני פוליטיקאים.

ובשדרוג נוסף, רבני הערים הם אלו שיבחרו את הרב הראשי. ללא התערבויות של פוליטיקאים, ובא לציון גואל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 19:57 לינק ישיר 

שכחת לציין שזה גם המצע של לפיד. כיון שזה אומר שבכל הערים המעורבות, שיש בהם עשרות אחוזים של דתיים, לא יהיה בכלל רבנים.

בעוד כעת המצב הוא שראשי העיר ונבחרי הציבור הם אלו שאחראים על הבחירות בפועל. אתה רוצה לתת את זה לציבור עצמו. מה שאומר שאם יש רוב חילוני, המיעוט הדתי לא יזכו שיהיה להם רבנים בעיר.

לא מצליח להבין איך אדם שומר מצוות תומך בדבר המזעזע כזו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 19:58 לינק ישיר 

בןציוןכהנא כתב:
ברור לי שרבנים וגדולי תורה מקבלים במקרים רבים את מעמדם באופן לא פורמלי, ע"י שאנשים באים לשאול בעצתם ולקבל את הוראותיהם. הטענה העיקרית שלי היא שכל עוד אנשים מקבלים עליהם מרצון מרות של רב וגדול בתורה הכל בסדר, אבל הבעיה מתחילה כשהם מנסים להכתיב את אותו רב גם על אנשים אחרים שלא קיבלו עליהם את אותו רב. 
באיזה צורה הם מכתיבים את דעתם לאלו שלא קיבלו אותם?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 20:31 לינק ישיר 

אבישי 323
(לא בשבילך אני כותב, אלא עבור הקוראים)
נניח ש-20% מתושבי רמת גן רוצים רב עיר, או רבני שכונות.
הם ישלמו מס רשות, ויהיה להם רב כפי רצונם. ומי שלא משלם - לא תהיה לו זכות להתערב.
וסתם ככה, תן לי קישור למצע של לפיד, בוא נראה מה כתוב שם.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 20:34 לינק ישיר 

זאת אומרת שאתה בפועל בעד לבטל את שירותי הרבנות לתושבי כל הערים המעורבות.
כאשר המצב כיום הוא שנבחרי הציבור מוסמכים למנות רבנים לעיר, ולהעניק שירות חשוב זה לציבור.
אתה בעד למנוע מנבחרי הציבור את הסמכות הזו, ולמנוע מינוי רבנים לציבור הדתי.

תוכל אולי להסביר מה גורם לך לשאוף שלא יהיה מינוי רבנים בערים המעורבות?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/7/2019 21:18 לינק ישיר 

avishai323 כתב:

זאת אומרת שאתה בפועל בעד לבטל את שירותי הרבנות לתושבי כל הערים המעורבות.
כאשר המצב כיום הוא שנבחרי הציבור מוסמכים למנות רבנים לעיר, ולהעניק שירות חשוב זה לציבור.
אתה בעד למנוע מנבחרי הציבור את הסמכות הזו, ולמנוע מינוי רבנים לציבור הדתי.

תוכל אולי להסביר מה גורם לך לשאוף שלא יהיה מינוי רבנים בערים המעורבות?

ואתה בעד שהברנש הזה רון קובי, או כרמל שאמה, ימנו רבנים לערים שלהם.
ישפטו חכמי הפורום מה עדיף.

מחכה לקבל ממך קישור למצע של לפיד.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מי ממנה "רב שכונה"?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.