בית פורומים בחדרי חרדים

סאטמר וקדושת הגלות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-19/11/2019 22:52 לינק ישיר 
סאטמר וקדושת הגלות

נכון שאני לא אובייקטיבי אבל בוויכוח בין הצד הדתי-לאומי לצד החרדי, תמיד התרשמתי שאין הדדיות.
לפחות בכל הנוגע ליחס לציונות ולמדינה -
צד אחד (הדתי) בא עם אידאולוגיה מבוססת של מקורות תורניים מוצקים על מצוות יישוב הארץ והחובה להיות שותפים בלהביא את הגאולה בדרך הטבע, כשהמציאות של נס קיבוץ גלויות והנצחונות המדהימים כנגד כל אויבינו הם ראיה מוחצת שאלוקים איתנו במהלך הזה.
והצד השני (החרדי) בא בעיקר עם פחדים וחששות. ההשפעה השלילית של המדינה החילונית מאיימת עליו והוא מעדיף להתרפק בחיקה של הגלות המוכרת בציפיה דימיונית ליום שבו יקרה נס על-טבעי ובית המקדש יירד בנוי באש מן השמים.
היחיד (כמעט) בעולם החרדי שניסה בכל זאת להעמיד משנה תורנית סדורה של אנטי-ציונות היה האדמו"ר הראשון מסאטמר. בספרו "ויואל משה" הוא ניסה לטעון ש"שלושת השבועות" עדיין בתוקף ולכן 'אין להתגרות באומות העולם' ואסור להקים מדינה יהודית (ובפרט שראשיה 'רשעים').
צחוק הגורל (או ההשגחה העליונה, לדתיים שבינינו) הוא שתחת כנפי מטוסו של האדמו"ר מסאטמר שנחת היום בארץ הקודש הגיעה בשורה מלבבת ממסדרונות הבית הלבן בארה"ב. אחרי ההכרה הרשמית בירושלים כבירת ישראל ובגולן כחלק אינטגראלי מהמדינה, מגיעה ההצהרה שמעניקה למעשה להתיישבות ביהודה ושומרון את מעמדה החוקי.
אם עוד היה מישהו שטרם הִפְנִים שהפרק של הגלות תם ושאור חדש על ציון האיר, קיבלנו בתקופה האחרונה את האמירות הברורות ביותר מהגורם החזק ביותר בפוליטיקה העולמית: "יהודים, תחזרו הביתה לנחלת אבותיכם. אנחנו כאן מאחוריכם..".
האם המציאות המדהימה שמשתנה לנגד עינינו תזיז במשהו את עמדתו של האדמו"ר מסאטמר?
מסתבר שלא.
כי איך אמר פעם אדמו"ר אחר (רבי אברהם מרדכי מגור):
קל יותר להוציא את היהודים מהגלות. קשה הרבה יותר להוציא את הגלות מהיהודים...

הרב יוני לביא

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 00:51 לינק ישיר 

יא אהבל, 

כמה ערבושים יחפים מעזה שולחים טילים ורקטות ומשתקים חצי מדינה לפי גחמותיהם, אף יהודי בעולם מלבד בישראל לא חווה חרדות עם ילדיו מאזעקות באישון לילה, וזה עוד מדבר על  סיום תקופת הגלות, 
כאשר יש מצעדי תועבה של ישראלים היותר גרועים מאומות העולם, פה בארץ הקודש אין לך גלות יותר גדולה מזה, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 07:32 לינק ישיר 

.

אטו בשופטני עסקינן?

למי אכפת מה אומרים חבורת סאטמערערס היושבים על נהר כבר ומוכרים מצלמות בזכות הגוים השומרים עליהם?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 07:33 לינק ישיר 
מואדיב

בונדמן כתב:
יא אהבל, 

כמה ערבושים יחפים מעזה שולחים טילים ורקטות ומשתקים חצי מדינה לפי גחמותיהם, אף יהודי בעולם מלבד בישראל לא חווה חרדות עם ילדיו מאזעקות באישון לילה, וזה עוד מדבר על  סיום תקופת הגלות, 
כאשר יש מצעדי תועבה של ישראלים היותר גרועים מאומות העולם, פה בארץ הקודש אין לך גלות יותר גדולה מזה, 

הנה יהודי ששלעולם אי אפשר יהיה להוציא את הגלות ממנו.

גם אם יעמוד מול בית המקדש השלישי בתפארתו, יסביר לנו שזו גלות הגרועה מאומות העולם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 08:23 לינק ישיר 

האם יש הגדרה הלכתית מה זו "גלות" או "גלות" זה משהו רעיוני בלבד? 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 08:35 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:
סאטמר וקדושת הגלות

נכון שאני לא אובייקטיבי אבל בוויכוח בין הצד הדתי-לאומי לצד החרדי, תמיד התרשמתי שאין הדדיות.
צד אחד (הדתי) בא עם אידאולוגיה מבוססת של מקורות תורניים מוצקים על מצוות יישוב הארץ והחובה להיות שותפים בלהביא את הגאולה בדרך הטבע, כשהמציאות של נס קיבוץ גלויות והנצחונות המדהימים כנגד כל אויבינו הם ראיה מוחצת שאלוקים איתנו במהלך הזה.
והצד השני (החרדי) בא בעיקר עם פחדים וחששות. ההשפעה השלילית של המדינה החילונית מאיימת עליו והוא מעדיף להתרפק בחיקה של הגלות המוכרת בציפיה דימיונית ליום שבו יקרה נס על-טבעי ובית המקדש יירד בנוי באש מן השמים.
היחיד (כמעט) בעולם החרדי שניסה בכל זאת להעמיד משנה תורנית סדורה של אנטי-ציונות היה האדמו"ר הראשון מסאטמר. בספרו "ויואל משה" הוא ניסה לטעון ש"שלושת השבועות" עדיין בתוקף ולכן 'אין להתגרות באומות העולם' ואסור להקים מדינה יהודית (ובפרט שראשיה 'רשעים').
צחוק הגורל (או ההשגחה העליונה, לדתיים שבינינו) הוא שתחת כנפי מטוסו של האדמו"ר מסאטמר שנחת היום בארץ הקודש הגיעה בשורה מלבבת ממסדרונות הבית הלבן בארה"ב. אחרי ההכרה הרשמית בירושלים כבירת ישראל ובגולן כחלק אינטגראלי מהמדינה, מגיעה ההצהרה שמעניקה למעשה להתיישבות ביהודה ושומרון את מעמדה החוקי.
אם עוד היה מישהו שטרם הִפְנִים שהפרק של הגלות תם ושאור חדש על ציון האיר, קיבלנו בתקופה האחרונה את האמירות הברורות ביותר מהגורם החזק ביותר בפוליטיקה העולמית: "יהודים, תחזרו הביתה לנחלת אבותיכם. אנחנו כאן מאחוריכם..".
מסתבר שלא.

הרב יוני לביא

אדם הקורא לעצמו רב, מכנה את דברי הרבה מהראשונים על בית מקדש שירד בנוי מהשמיים כדמיונות...

במקום להסתכל על המציאות ולראות את דרכם של המזרחי, שעל פי מחקר שפורסם בימים האחרונים קרוב ל 50% מהם מפסיקים לשמור תומ"צ, הוא עוד בטוח שהמציאות מוכחת ששיטתם צדקה.

בהתחשב בראשית דבריו, לא אתפלא אם הוא גם סובר שהחילונים הם הצודקים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 08:43 לינק ישיר 

פום_פאקערט כתב:

יש הגדרה ברמבם, הלכות מלכים.
"כדי שיוכלו לעסוק בתורה ומצוותיה, ולא יהיה להם נוגש ומבטל".

יש היום נוגש ומבטל?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 08:55 לינק ישיר 
פום_פאקערט

שחור_כתום כתב:
פום_פאקערט כתב:

יש הגדרה ברמבם, הלכות מלכים.
"כדי שיוכלו לעסוק בתורה ומצוותיה, ולא יהיה להם נוגש ומבטל".

יש היום נוגש ומבטל?

נשלח מהאנדרואיד שלי

זה ימות המשיח. אפשר שתתבטל הגלות לפני ימות המשיח?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 09:44 לינק ישיר 
קנאות מסואבת ומזויפת

yeshivish כתב:

שחור_כתום כתב:
סאטמר וקדושת הגלות

מסתבר שלא.

הרב יוני לביא

אדם הקורא לעצמו רב, מכנה את דברי הרבה מהראשונים על בית מקדש שירד בנוי מהשמיים כדמיונות...

במקום להסתכל על המציאות ולראות את דרכם של המזרחי, שעל פי מחקר שפורסם בימים האחרונים קרוב ל 50% מהם מפסיקים לשמור תומ"צ, הוא עוד בטוח שהמציאות מוכחת ששיטתם צדקה.

בהתחשב בראשית דבריו, לא אתפלא אם הוא גם סובר שהחילונים הם הצודקים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

יש טעות פטאלית !!
הדתלשים בציבור הדתי לאומי הם כ10%!! מקסימום!!
בציבור של הקנאים ובחסידות סאטמר של שני הפלגים
יש נשירה גדולה חלקם עדין לבוש עם 8 בגדים
וחלקם כבר חילוני ללא 8 בגדים !!
כמעט כל שבוע מתפרסם סרטון של בחורים או בחורות מבתים של חסידי סטאמר !!
שהיום חילונים הם מצולמים שהם אומרים קריאת שמע עם הכלב ביידיש או אחד מהם שהפך לאישה ועוד ...השם ירחם !!
מקרה יוצא דופן הוא של נכד של אדמורי סטאמר שהפך לחרדי דתי מודרני עשה עלייה והתגייס לצבא !!
אלו הם פרי הביאושים של החינוך הקנאות של הסאטמר !!
העברות הכי גדולות הן להצביע בבחירות או ללכת לכותל !!
זאת התוצאה הסופית!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 09:48 לינק ישיר 

פום פאקערט.
יש לי תשובה פשוטה: לו יצוייר ותפגוש כעת יהודי מהונגריה של לפני מאה שנה, היית מתחלף איתו או הוא היה שש ושמח להתחלף איתך?
לדעתי, האופציה השנייה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 10:11 לינק ישיר 
פום_פאקערט

שחור_כתום כתב:
פום פאקערט.
יש לי תשובה פשוטה: לו יצוייר ותפגוש כעת יהודי מהונגריה של לפני מאה שנה, היית מתחלף איתו או הוא היה שש ושמח להתחלף איתך?
לדעתי, האופציה השנייה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

בעצם תשובתך היא שגלות זו תחושה ולא הגדרה הילכתית?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 11:34 לינק ישיר 
מצדרביעי

פום_פאקערט כתב:
פום פאקערט.
לדעתי, האופציה השנייה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

החרדים הם אלו ש"קדשו": את התחושה, והפכו את הגלות והגאולה לנושאים רוחניים בלבד למרות כל המקורות המדברים על גלות וגאולה פיזיים...

ועל הדרך, פוסט יפה של משה רט שמאזן את יוני לביא:

העוינות בציבור הדתי כלפי סאטמר היא ראיה חזקה לצדקתם.

מה שאני אוהב אצל האדמו"ר מסאטמר זו הנכונות שלו לעמוד מול מה שנראה כמו המציאות, ולהכריז נחרצות: זו אשליה.
אמנם השקפתי אינה זו של סאטמר, אבל כמוהם גם אני נלחם מול הטעיות ואשליות שמתחזות למציאות האמיתית, כשלמעשה הן מסתירות או מעוותות אותה. לשנינו יש נטייה מסוימת לגנוסיס, לראיית העולם הזה כניסיון ותעתוע שיש להתגבר עליו, לא לקבל אותו כפי שהוא. כמו סיפורי האימה הקצרצרים, גם העולם הזה בנוי מהטעיה ומטוויסט; כולם חושבים שהם מבינים מה קורה, אבל כאשר ה' יחשוף בסופו של דבר את תוכניתו, את ה"שלום, זֶפּ", יתברר עד כמה הדברים היו שונים מכפי שנראו.
סאטמר מדברים על המדינה, ובמובן מסוים על העולם הזה כולו, כעל מעשה שטן. יצירה של הדמיורג. אבל השטן ביהדות אינו התגלמות הרוע - אלא הבוחֵן והמנסה. "מעשה שטן" אינו אלא מבחן, ניסיון, אשליה שמחכה שיחשפו אותה. מי שמקבל את המציאות כפי שהיא ונמשך אחריה, נכשל בניסיון, אינו מזהה אותו אפילו ככזה. מי שרוצה לעמוד במבחן, נזהר שלא לתת לעולם הזה להטעות אותו.

והניסיון של המדינה הוא אכן קשה מאד. לראשונה מזה אלפי שנים, הוקמה מסגרת המהווה תחליף לזהות היהודית המבוססת על תורה ומצוות. למדינת ישראל יש זכויות רבות, ולצערנו גם לא מעט חובות; אבל מעבר לכך, היא מניפה דגל שמאחד סביבו יהודים רבים, באופן שהופך עבורם את המחויבות לתורה למשנית במקרה הטוב, ולמיותרת במקרה הרע. צאו וראו גם בקרב הציבור הדתי לא מעט כאלה שמבחינתם המדינה קודמת לתורה, והערצת קצינים ושרים מאפילה על ההערכה לתלמידי חכמים וצדיקים. ובשם אותה "ממלכתיות" עשויים להכשיר כל שרץ. מה זה אם לא ניסיון? למעשה, עצם העובדה שהאדמו"ר מסאטמר מעורר אנטגוניזם כזה בציבור הדתי, בעוד כופרים גמורים העוברים על כל התורה זוכים שם לכבוד והערכה - היא הראיה החזקה ביותר לצדקתו!

אנשים חושבים שהעובדה שמדינת ישראל משגשגת כבר למעלה משבעים שנה, מוכיחה את הטעות של סאטמר. סאטמר אכן טועים, אני מאמין, אבל זו ממש אינה הוכחה לכך. ממלכת ישראל, שהוקמה על יסוד פולחן העגלים של ירבעם בן נבט, התקיימה במשך מאות שנים, שלא לדבר על ממלכות האליל והדתות השונות שחלקן מאריכות ימים עד ימינו. אין בהצלחתם שום ראיה לצדקתן, או לטעותם של אלה שהתנגדו להן. כפי שכתבה פעם נחמה ליבוביץ', "הצלחה" אינה אחד משמותיו של הקב"ה.

אז לא, אני לא חסיד סאטמר, אני חוגג ביום העצמאות ואומר הלל, כי להודות לקב"ה צריך בכל מקרה, ויש בהחלט על מה. אבל אני מעריך יהודי שדבק במחויבות לתורה כקודמת לכל, שלא מוכן לכרוע ברך לפני רוח הזמן, ושמסוגל להסתכל על הבניינים האדירים של עולם החומר ולהכריז על ריקנותם, מבלי להתפעל מחיצוניותם. זהו קול שחשוב שימשיך להישמע

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 11:41 לינק ישיר 

יום אחד הממשלה תפנה בכוח עוד כמה ישובים בשומרון כמו בהתנתקות, ואז הדת"לים יצעקו 'גלות בין יהודים' עד היום הם קוראים לפינוי גוש קטיף "גירוש" , מושג הלקוח ממלחמת העולם השנייה וממאורעות לאורך הגלות, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 11:44 לינק ישיר 

פום_פאקערט כתב:
פום_פאקערט

שחור_כתום כתב:
פום פאקערט.
לדעתי, האופציה השנייה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

מכובדי
אינני משלה את עצמי, המצב כיום רחוק מלהיות אידאלי.
וגם אם פייגלין יהיה ראש ממשלה ארבע קדנציות רצופות, זה עדיין לא בית מקדש, לא סנהדרין, לא כהן גדול, ולא אורים ותומים.
אבל אי אפשר להתעלם מהנס העצום והנורא: הקמת המדינה הזאת אחרי השואה הצילה מליוני יהודים מהתבוללות. במיוחד בחלק האשכנזי של כלל ישראל.
להתעלם מזה? חטא המרגלים קטן עלינו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 13:54 לינק ישיר 

המדינה הביאה לפה מיליוני גויים, חילקו להם תעודת "יהודי" לאחר גירות מזוייפת שלא שווה את הנייר, הם מתחתנים היום באופן חופשי עם יהודים, והמדינה הצילה את האשכנזים מהתבוללות............ 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-20/11/2019 14:43 לינק ישיר 
לבחירתכם

שחור_כתום כתב:

יש היום נוגש ומבטל?

נשלח מהאנדרואיד שלי

בכלל לא  .במיוחד לעיוור צבעים שרואה הכל שחור כתום
יש  רק גזרת הגיוס

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > סאטמר וקדושת הגלות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר