בית פורומים בחדרי חרדים

כשרוצים אין תירוצים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/12/2019 06:58 לינק ישיר 
כשרוצים אין תירוצים

בגיל 20, חגית, נטע ואיילת מקבלות יותר מ-14 אלף שקל בחודש - איך זה קרה?

מספר תוכניות שונות מנסות כיום לחולל את אותו הנס: לעקוף את האיסור על הבנות החרדיות ללמוד באקדמיה, ולאפשר להן להפוך בפועל למהנדסות תוכנה, מבלי ללמוד הנדסה

חגית, נטע ואיילת (שמות בדויים) לא מסתירות את העובדה שהן שידוך מצוין. "לכל בת חרדית יש חלום לפרנס בית של תורה — להביא מספיק כסף הביתה כדי לאפשר לבעלה להיות תלמיד חכם. תפקידנו להיות עזר כנגדו, והמשפחה והחברים מהשכונה — כולם מאוד גאים בנו", הן מספרות בגאווה גלויה.

חגית, נטע ואיילת הן נשים צעירות ונאות בנות 20, אחת מהן כבר נשואה. שלושתן עובדות כמפתחות תוכנה וכותבות אלגוריתמים בחברות ההיי־טק המבוקשות ביותר בישראל: חגית עובדת בווסטרן דיגיטל, נטע באפל ואיילת באמזון.

שכרן ההתחלתי הוא יותר מ–14 אלף שקל בחודש — הרבה יותר מממוצע השכר של הנשים החרדיות, שמסתכם במחצית מזה, וגם הרחק מעל השכר הממוצע של מרבית הנשים החרדיות שעוסקות בבדיקת תוכנה, כ–9,000 שקל בלבד. השכר הזה הוא הקלף המנצח שלהן בשוק השידוכים החרדי: הן, ללא ספק, יוכלו לפרנס בית של תורה, ולאפשר לבעלים שלהן להתפנות ללימודי תורה בלבד ללא כל דאגות.

על אף זאת, שלושתן סירבו להיחשף בשמן האמיתי, וגם סירבו להצטלם. שלושתן גם הצטמררו כשהעזנו לשאול אם הן חרדיות מודרניות. "חס וחלילה", מיהרה נטע להכחיש, והבהירה כי היא בת למשפחת רבנים מיוחסת. גם ההסכמה שלהן לדבר אתנו, באנונימיות מוחלטת, ניתנה לאחר לבטים רבים ותחת תנאים נוקשים — שאותם נאלצנו לקבל. הן היו היחידות שהסכימו לדבר אתנו. כל הבקשות שלנו לערוך ביקורים בסמינרים החרדיים לבנות נדחו בידי הסמינרים.

שרי רוט, יזמית היי־טק חרדית ומנהלת תוכנית אולטרה קוד להשמת נשים חרדיות להיי־טק, מסבירה שזה עניין של צניעות. "נשים חרדיות לא נחשפות כי הן צנועות", היא מסבירה. "אין לנו מטרה שהבנות יהפכו לסופרסטאריות. המהות היא רק לקבל הזדמנות שווה ושכר הולם, ולמצות את היכולות שלהן".

אפשר להטיל ספק בהסבר המנומק של רוט. הרגישות העצומה סביב השיחה של שלוש הבנות אתנו, והדחיות החוזרות ונשנות של כל הבקשות שלנו לבקר בסמינרים לבנות חרדיות, מעידים עד כמה השילוב של נשים חרדיות מבריקות בחברות ההיי־טק המובילות בישראל הוא פורץ דרך ונעשה בברכת הרבנים, אבל הוא עדיין רגיש מאוד מבחינת החברה החרדית.

"בסמינר חינכו אותנו נגד לימודים אקדמיים"

תוכנית אולטרה קוד היא אחת התוכניות של מיזם קמא־טק, מאיץ לסטארט־אפים חרדיים. מוישה פרידמן הוא היזם והרוח החיה מאחורי קמא־טק, והוא גאה בכך שהוא מחולל מהפכה בתעסוקה של נשים חרדיות. בשנה הקרובה 1,400 בנות חרדיות ילמדו במסגרת אולטרה קוד בניסיון להגיע אל הגביע הקדוש: להשתלב כמפתחות תוכנה בחברות היי־טק מובילות.

עד כה 450 בנות חרדיות למדו את התוכנית של אולטרה קוד, כ–200 מהן סיימו אותה, 100 סיימו אותה בהצלחה. "בהצלחה" הכוונה היא שמדובר בבנות שקיבלו ציונים גבוהים מאוד והצליחו להשתלב בתפקידי פיתוח — ולא בתפקידים של בודקות תוכנה בלבד (QA) — בחברות היי־טק מובילות. חגית, נטע ואיילת הן שלוש מתוכן, אף שכף רגלן לא דרכה בלימודי מחשבים במכללות או באוניברסיטאות.

להפך, שלושתן לא חוששות להתנשא על הלימודים האקדמיים. "בסמינר חינכו אותנו נגד לימודים אקדמיים", אומרת נטע בכנות. "דיברו על להישאר בתוך המסגרת של החברה החרדית. יש לי חברות שהלכו לעשות תואר באוניברסיטה בכל זאת, והיום הן מסתכלות עלי בקנאה — הן עדיין באמצע הלימודים, ואני כבר עובדת ומרוויחה יותר מהן".

"תמיד התייחסו אל החרדיות בוגרות הסמינרים בזלזול, כאל בוגרות רמה נמוכה", אומר פרידמן. "זה לא אקדמי, זה לא 8200. המהפך המדהים שחוללנו היה שהצלחנו להכניס אל תוך הסמינרים הכשרה, ברמה הכי גבוהה, בהתאמה לדרישות של תעשיית ההיי־טק. בנות הסמינרים מתחרות כיום עם בוגרי הטכניון על תפקידים, והן אפילו מנצחות".

חרדיות שהשתלבו בהיי־טק: "בהתחלה חששנו, אך הופתענו לטובה. ראש הצוות שלח לעובדים מצגת על החברה החרדית, וכללי 'עשה ואל תעשה' מולנו.

לנצל את ההון האנושי בסמינרים

אולטרה קוד היא רק תוכנית אחת מתוך כמה, שמנסות כיום לחולל את אותו הנס: לעקוף את האיסור על הבנות החרדיות ללמוד באקדמיה, ולאפשר להן להפוך בפועל למהנדסות תוכנה, מבלי ללמוד הנדסה. הפתרון שנמצא הוא באמצעות הבאת תכנים אקדמיים או סמי־אקדמיים אל תוך הסמינרים, שבהם לימדו עד היום רק הנדסאות ברמה בסיסית (קורסים של משרד העבודה, שנמשכים שנתיים).

התוכנית היוקרתית מכולן הוא תוכנית אדוה, של מיזם סטארט־אפ ניישן סנטרל, בניהולו של פרופ' יוג'ין קנדל, לשעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה. תוכנית אדוה כוללת קורסים השקולים לרמה אקדמאית, שנכתבים ומפוקחים על ידי אנשי אקדמיה וניתנים בתוך הסמינרים. בסך הכל, מי שלומדות בתוכנית אדוה ישלימו 70 שעות לימוד סמסטריאליות, כשני שלישים מתואר מלא בהנדסת מחשבים.

אולטרה קוד עובדים במודל אחר: את תוכנית ההכשרה שלהם הם פיתחו בעזרת תעשיית ההיי־טק הישראלית. התוכנית מבוססת על קורסים אונליין של האוניברסיטאות הטובות בעולם, שנלמדים באנגלית, ומאפשרים לבנות הסמינר להשלים את הידע המעשי והתיאורטי החסר כדי ליהפך למתכנתות. זאת תוכנית שאפתנית פחות מתוכנית אדוה, ולכן היא גם אינה מסננת — היא מוצעת לכל הבנות שלומדות בקורסים של משרד העבודה בסמינרים. כמו אדוה, גם אולטרה קוד היא תוכנית פילנתרופית, שמייסד מובילאיי, אמנון שעשוע, מממן אותה.

כל התוכניות מנסות לנצל את ההון האנושי שנמצא בסמינרים. הבנות החרדיות, לאחר סיום לימודי התיכון, ממשיכות ברובן המוחלט לסמינרים, ושם הן רוכשות במשך שנתיים את ההשכלה המקצועית שלהן. מאחר שאסור להן ללמוד באקדמיה, ואין להן אפשרות לפנות ללימודי רפואה, משפטים או מדעים, הרי שהנערות המבריקות של החברה החרדית התבזבזו עד כה בהכשרות מקצועיות שהיו מתחת לכישורים שלהן. התוכניות החדשות מציעות, לראשונה, אופק לאליטה הנשית החרדית.

התוכניות הן חדשות, והחסמים הם רבים. ראשית, מדובר במסלול עוקף אקדמיה, שלא בטוח שיהיה איכותי מספיק כדי לענות על צורכי תעשיית ההיי־טק. שנית, מדובר במסלול שפותח את הבנות החרדיות לעבודה בחברות היי־טק מעורבות — נושא רגיש מאוד, שמצריך גמישות רבה משני הצדדים וכמובן אישור של הרבנים. "הרבנים עשו לי AUDIT (בדיקת נאותות)", צוחק שחר בראור, מנכ"ל ווסטרן דיגיטל ישראל, שקלט לשורות החברה 25 מפתחות חרדיות בוגרות תוכנית אולטרה קוד.

ה–AUDIT כלל שורה של דרישות, שרוט ופרידמן דאגו למסד אותן מול חברות ההיי־טק: דרישה כי הבנות יגיעו לעבודה בחברות רק בקבוצות; דרישה לחדר נפרד; דרישה לסינון תכני אינטרנט; וכן דרישה כי הבנות לא יצטרכו להתערות חברתית. ימי גיבוש ורכילות ליד מכונת הקפה, בקיצור, הם אאוט.

"לא היתה לנו בעיה לעמוד בדרישות האלה, גם ככה אנחנו רגילים לשרת את העובדים שלנו", מספר בראור. "היה לי קו אדום משלי — הבהרתי שאני לא מוכן שתוצב מגבלה על זהות מנהל הצוות, שיכול להיות גם גבר. הן קיבלו זאת. החששות המוקדמים, שהן יהיו מופנמות ולא ישתלבו בעבודה, הופרכו. ברמה המקצועית הן מצוינות, יש אינטראקציה מקצועית, והן עובדות עם מהנדסים גברים ללא כל חשש. זה ברור שהן לא שותות איתם קפה, ובכלל זה ברור שהן באות לעבוד ולא להתערות חברתית. אבל זה מחיר פעוט עבור רכישת טאלנט".

בראור מבהיר כי הבנות החרדיות שולבו בכל תפקידי הליבה בחברה, כלומר הן מפתחות קוד לכל דבר ועניין, וכי ההערכות של ראשי הצוותים לגביהן הן מצוינות. "הן טובות כמו בוגרי אוניברסיטאות, אולי אפילו טובות יותר", הוא אומר.

בחסרונות הוא מציין כי עוד מוקדם להעריך את מידת היזמות והנכונות להתקדם גם לתפקידי ניהול. גם חוסר הנגישות — הן מתניידות רק בתחבורה ציבורית, וחלקן מגיעות מיישובים חרדיים מרוחקים ואף מירושלים. "יש גם את הפער התרבותי, כבר אי אפשר לעשות ישיבת צוות על כוס בירה בפאב — אבל לומדים להסתדר", הוא אומר.

חגית, נטע ואיילת מדגישות את החשיבות העצומה של תנאי המעטפת של עבודתן. התנאים הללו הן ייהרג ובל יעבור מבחינתן. בלי ההבטחה לעבודה בחדר נפרד או לפטור מימי גיבוש, היה קשה להן לחצות את הכביש ולעבור לעבוד בחברות ההיי־טק המובילות.

"חששנו מאוד בהתחלה", הן מספרות, "אבל היינו מופתעות לטובה — ראש הצוות שלח מצגת לכל העובדים על החברה החרדית, וכללי 'עשה ואל תעשה' מולנו. בעיקר, להימנע מאינטראקציה חברתית, אבל כמובן שכל אינטראקציה מקצועית היא מותרת. פה ושם שוכחים ומזמינים אותנו למסיבת חברה, והיו גם הצעות שלא נקופח — ויעשו עבורנו ימי גיבוש נפרדים".

בנוגע לאפשרות להתקדם לתפקידי ניהול הן מהססות, ומודות שיצטרכו להתייעץ עם הרבנים קודם לכן.

תוכנית אולטרה קוד מוצעת החל מהשנה ב–21 סמינרים, עם 1,400 בנות שמשתתפות בה. אם שיעור ההצלחה יישאר 25%, הרי שיש כאן פוטנציאל של מאות מהנדסות חדשות בשנה.

ישראל תיק, סמנכ"ל בסמינר בית יעקב שמקדם את תוכנית אדוה, מדווח על התקדמות חשובה עוד יותר: מאחר שהדרישות של התוכניות החדשות הן גבוהות, והן מחייבות מתמטיקה ברמת 5 יחידות, החלו חלק מהתיכונים של הבנות החרדיות לשדרג את רמת לימודי המתמטיקה משלוש לחמש יחידות. תוכניות ההיי־טק היוקרתיות בסמינרים, כלומר, משנות את תוכנית הלימודים בתיכונים החרדיים לבנות.

כיום יש 14 אלף בנות חרדיות שנכנסו לכיתה ט'", אומר קנדל, "10% מהן, 1,400 בנות, הן פוטנציאל לתוכניות ההיי־טק החדשות. מספר הבנות שלומדות 5 יחידות לימוד במתמטיקה בכל הארץ כיום הוא 8,000, זה אומר שהגדלנו את הפוטנציאל של המתמטיקה ושל ההיי־טק בישראל כמעט ב–20%. זאת מהפכה, גם לחרדים וגם לישראל".

https://www.themarker.com/technation/.premium-1.8291027?v=AC586E751F99338C354EB44B2C103FA8

תוקן על ידי overseer ב- 22/12/2019 08:29:40

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/12/2019 08:43 לינק ישיר 

וכמה מתוך אלה שרצו "לפרנס בית של תורה", באמת בנו בית של תורה? על זה יש סטטיסטיקה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/12/2019 09:14 לינק ישיר 

כמו שכתבו בתגובות הבודדות שם שלא היו אנטישמיות:

זה כנראה מתאים לבודדים גאונים, לרוב הציבור-בד"כ אין קיצורי דרך...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/12/2019 10:35 לינק ישיר 

לה''ו. חדש, אסור מהתורה.
צריך לחזור ללמד בסמינרים, את מה שהסבתות היו עוסקות...
1. ברמניות- מוזגות בבית המרזח.
2. דורמניות- בית הארחה
3. טוות בפלך- סטייליסטיות של הגויים/ות.
ולשומע והמבצע ברכת ה' עליו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/12/2019 16:15 לינק ישיר 

hot_trend כתב:
לה''ו. חדש, אסור מהתורה.
2. דורמניות- בית הארחה

נשלח מהאנדרואיד שלי

מוכרח להודות שזה הצחיק אותי כהוגן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2019 09:40 לינק ישיר 

שטויות ... לקחו את הזכות המאוד גדולה של הקמת בית של תורה ולהיות עזר כנגדו ועוותו אותה לגמרי !!! אשת קריירה מעולם לא התחבר ולא יתחבר עם בת ישראל שכל כבודה בת מלך פנימה . אני לא אומרת שהעולם נשאר כשהיה , אבל מפה ולתרץ תירוצים למה נכון וצריך להתנהל ככה הדרך רחוקה .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2019 10:06 לינק ישיר 

ואולי יותר הגיוני שהבעל יבצע בפועל מה שהתחייב לאשתו בכתובה: (מתורגם לעברית)
ואני במאמר ובעזרת השם אעבוד ואכבד ואזון ואפרנס ואכלכל ואלביש אותך כמשפט בני ישראל העובדים ומכבדים וזנים ומפרנסים ומכלכלים ומלבישים ומקשטים את נשותיהם באמת ובאמונה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2019 12:42 לינק ישיר 

"אדם לעמל יולד". עי' חידושי אגדות מהרש"א על סנהדרין צ"ט:

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2019 13:30 לינק ישיר 

ליאתליאת כתבה:

שטויות ...לקחו את הזכות המאוד גדולה של הקמת בית של תורה ולהיות עזר כנגדו ועוותו אותה לגמרי !!!אשת קריירה מעולם לא התחבר ולא יתחבר עם בת ישראל שכל כבודה בת מלך פנימה .אני לא אומרת שהעולם נשאר כשהיה , אבל מפה ולתרץ תירוצים למה נכון וצריך להתנהל ככה הדרך רחוקה .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/12/2019 14:25 לינק ישיר 

לה''וחריף_ומקשהנשלח ב-22/12/2019 16:15

hot_trend כתב:

לה''ו. חדש, אסור מהתורה.
2. דורמניות- בית הארחה

נשלח מהאנדרואיד שלי

מוכרח להודות שזה הצחיק אותי כהוגן.
תגובה: מוכרח להודות שזה העציב אותי כהוגן לכתוב את זה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כשרוצים אין תירוצים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר