בית פורומים עצור כאן חושבים

בית מדרש הגרא של הרבנים ענבל

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/1/2020 08:46 לינק ישיר 
בית מדרש הגרא של הרבנים ענבל

משהו טוב קורה לציבור שלנו. החרדי.

פתיחות לעולם המדע. בזהירות.

שיטת לימוד מתחדשת.

חיפוש המשמעות של המצוות כדי להתחבר אליהן ואל הקב"ה.

הכל לפי השמועה. לצערי איני מכיר מקרוב את התכנים ואת השיטות, אבל צאו וראו מי מעיד עליהם.

בית מדרש הגר"א, שהחל כנראה כבית מדרש וירטואלי, הפך לבית מדרש מעשי. אפשר ללמוד שם לפי המתפרסם בקביעות ואפשר להשתתף בכנסים הנערכים פעם בכמה זמן.

כל מה שאני כותב לצערי זה רק מתוך המתפרסם ולא מתוך היכרות אישית, אבל סבורני שהדברים ראויים להופיע כאן אצלנו.

פדהאל כתב בפורום השכן שמותר להזכיר את שמו.

על המקום

זה הלינק לשם.

ההגדרה באתר אומרת:

לבירור יסודות המצוות המעשיות ומצוות הלב בתורה שבכתב ובתורה שבעל פה

המנהל הוא הרב אוריה ענבל, אחיו של הרב יהושע שלפי השמועה השתתף גם בפורומנו.

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 08:48 לינק ישיר 

כמה חברים בבח"ח כתבו עליהם שבחים.

כמדומני כתב

בית מדרש הגר"א
אני מכיר את בית מדרש הגר"א כבר כמה שנים.

מדובר בפעילות ענפה של שיעורים ופעילויות שונות, שחותרים להעמיק ולהרחיב במרחבי התורה, בעומק התורה, ביראת ואהבת השם, בידיעת השם, בבקיאות ועיון בכל חלקי התורה. ממש משובב נפש.

יש להם סדרות שיעורים במקומות שונים. יש גם ישיבות המשך זמן נדמה לי פעמיים בשנה שבהם הולכים עשרות או מאות בחורים לכמה ימים למקום מיוחד ובו יש הרבה שיעורים ודיונים על מה חובתנו בעולם ועל הקשר עם הקב"ה. הם עושים גם עוד פרויקטים שונים של לימוד בבקיאות ובעיון. המטרה היא לחבר את החיים שלנו לתורה בצורה פנימית ועמוקה.

בקיצור, אני לא יודע כאן בבח"ח זה המקום המתאים לכתוב על זה, אבל אם מישהו מחפש מקום כשר ונקי ונעלה לתרום לו כסף ולהרוויח בכפלי כפליים בעוה"ב, לדעתי זה המקום.

avishai323 כתב

אכן, בני היה שם תקופה בבחרותו, והזכויות שלהם עצומות עד מאוד.
וזכות גדולה היא לתמוך בהם. אין שם אף הוצאה מיותרת. הכל מאוד מחושב לתורה וחיזוק בלבד.

כמדומני הוסיף

בית מדרש וירטואלי. יוזמות של שיעורים ופעילויות. ממש לא רק שיטה של לימוד מסוים, אלא מגמה של לימוד של העמקה וחיות וחיבור התורה והיראה לחיים שלנו בפועל. יש גם פרויקטים לימודיים ממגוון סוגים, כמו למשל פרויקט של קבוצות שלומדים 7 דפי גמרא ליום כדי לגמור בשנה את כל הש"ס.
לבחורים ולאברכים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 08:49 לינק ישיר 

אולי זו המלצה ואולי לא, אבל הרב דוד כהן מישיבת חברון יצא נגדם.

חברנו בןציוןכהנא

שמעתי אמש מחבר, שבמסיבת חנוכה שהתקיימה בשבוע שעבר בישיבת "חברון", ראש הישיבה הגר"ד כהן שליט"א דיבר בחריפות נגד בית מדרש הגר"א. הוא אמר שהם המתייונים החדשים, ושהם נושאים את שם אדונינו הגר"א לשווא, והוא ציין שבאחד השיעורים של הרב אליהו מאיר פיבלזון שליט"א באתר, ניתן להבין כביכול בעבר נהג בישראל דין של "עין תחת עין" כפשוטו.

כבר שמעתי כמה פעמים בעבר שהגר"ד כהן מתנגד בחריפות לשיטתו ולשיעוריו של הגרא"מ פייבלזון, אבל עד היום לא ידוע לי שהוא נתן פומבי לדבריו. הבנתי שהוא ניסה בעבר לרתום לעניין גם את הגרמ"ה הירש שליט"א ראש ישיבת "סלבודקה" ולא עלתה בידו. לגבי אנשי בית מדרש הגר"א (הרב אוריה עינבל שליט"א ואֶחָיו), כמדומני שהם זוכים לקרבת הגרמ"ה הירש והגר"י אייכנשטיין ראש ישיבת "יד אהרון".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 08:51 לינק ישיר 

יש להם גם בית מדרש וירטואלי שאפשר להרשם אליו, אך רק עם השם המלא ולא בניק כמו בפורומנו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 08:53 לינק ישיר 

הרב פייבלזון הוא תלמיד חכם וראש ישיבה עם גישה יותר פתוחה כלפי המחקר. השיעור שעורר את המחלוקת היה כנראה בנושא "עין תחת עין". האם יתכן שאי פעם הבינו את הפסוק הזה כפשוטו?

כפי שציין שם ספרן שלנו, היה על כך אשכול מכובד גם אצלנו.

עין תחת עין, כפשוטו?

eli_s

רגע! לפני שתתקיפוני, יש אשכול נוסף בשם כמעט זהה. אני יודע. אלא שהאשכול ההוא הינו אשכול דיוני על הסיבה בגללה עין תחת עין הינה ממון, לפי דעת הכותב הנכבד, ואין זה מעניין אשכל זה.

נושא הדיון באשכול זה, האם עין תחת עין, נכתב כפשוטו (וחז"ל שינו והתאימו ההלכה לזמנם?!) או כוונת התורה מלכתחילה, ממון.

סליחה על העיצוב אבל זה בעקבות העתקה לא הכי מוצלחת של התחלת האשכול ההוא

שומר פיו ולשונו - שומר מצרות נפשו < type="text/">document.write("");

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 09:24 לינק ישיר 

כתוב עין תחת עין- כפשוטו הכתוב לא הגיוני- כי העונש קודם למעשה. יוציאו לך עין תחת העין שהוצאת. זה נשמע הגיוני. להקדים את העונש למעשה? 
 היה צריך לכתוב תחת עין -עין

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/1/2020 09:40 לינק ישיר 

אם תוקפים אותך, סימן שאתה קיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-3/1/2020 00:51 לינק ישיר 

הבעיה היא שהגר"ד כהן שהוא ת"ח רציני מאד לא באמת מהווה תגובת נגד למה שיש לגרא"מ פייבלזון להציע. הגראמ"פ ענק בכל הקשור למחשבת היהדות הוא עמקן ייחודי מאד ודבריו נאמרים מתוך כנות וישרות ולכן רבים רבים מתחברים לדבריו ומוצאים מקומו אצלו...
בכל מקרה, הבנתי שהגראמ"פ עצמו מוסר שיחות לציבור הרחב בימי שלישי בבית מדרשו ושם מסר שיחת תגובה על דבריו של הגר"ד כהן. כאשר שמעתי מיודע דבר מה היה תוכן דבריו בשיחה, וזה קצת הצחיק אותי שכן לא היה כאן שיח - הגראמ"פ לקח ברצינות את הדברים וטען טענות שאינני יודע אם הגר"ד יודע להשיב עליהם בעוד שהגר"ד בסך הכל זרק הצהרות תיוגים וסיסמאות.
אין כוונתי חלילה לזלזל והן הגר"ד מוערך אצלי כת"ח גדול, אמנם בנושא זה העובדות הן כאלו. עכ"פ בצורה שאני רואה את הדברים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/1/2020 11:21 לינק ישיר 

בדיון שהתפתח בנידון באתר בשם "פורום לתורה", נכתבה תגובה מעניינת ומפורטת של ניק בשם "משכנות יעקב" (https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=68&t=4882&start=180), ובה פירוט של בתי מדרש ורבנים מקוריים בזמנינו, ואני מעתיק את הדברים כלשונם.

"את קשתי נתתי בענן, כמראה הקשת אשר יהיה בענן ביום הגשם כן מראה כבוד ה' ואראה ואפול על פני"

צריך לזכור שבחסדי ה' אנחנו היום מליונים של לומדי תורה בארץ ובעולם.
וממילא יש ב"ה רוחב יריעה עצום, בכל חלקי התורה והמצוות, ואלפי לומדים מגוונים שונים.
אזכיר פה מעט מהחידושים של הדור האחרון, מלמדנות ועד פרקטיקה, כפי שיעלה המזלג מכאן ומכאן:
הרב שרייבר וספריו, שנפוצים בעולם הישיבות.
תלמידו הרב שמעון שרייבר (אין קרבת משפחה) ראשי ישיבת יסודות, מחדש נפלא ובהיר בכל חלקי התורה בתושב"כ ובע"פ בהלכה בלומדות ובאגדה.
הרב חבה, מישיבת ראש העיין.
כולל בינה להשכיל בני ברק, וספרי בינה להשכיל.
ר' אברהם לויסון מישיבת חברון
הילדסיימר מישיבת אור ישראל וספריו מהדו"ק
ר' יוסל שיין (תלמיד הר' שרייבר), מוסר חבורות לבחורי פונוביז'.
ר' נחמיה דוד ישיבת לנדו היכל יצחק, ר' ישראל לנדו רה"י שם.
ישיבת וולדר של חתן של הרב איכנשטיין, המלמד בשיטתו, ושם גם תלמידו של הגרמ"ש הר' סוסבסקי.
הרב נחום רונזנבלט אשדוד, וישיבת גרודנא שם.
הת"ח של ישיבת מעלות, כמו הר' כי טוב, הר' לייזר מאיר, הר' וינר, ועוד.
ר' גרשון כהאן (תלמיד של ר' מנדל עתיק) שיש לו שיטה מיוחדת בלימוד, מוסר בקפלן ובמיר הן בנשים נזיקין והן במסכתות ההלכתיות של הכוללים.
ר' שמואל ברנד בעהמ"ח ביאורי עדות ומרובה ויום הזכרון ועוד ספרים, ותלמידיו:
ר' חיים מן ההר, ובניו, ר' שמעון מן ההר שמוסר חבורות בגבעת מרדכי.
ר' דוד מילר פונוביז.
הרב ארנברג חדרה.
ר' משה מינצברג, ישיבת קהל עדת ירושלים.
ועוד ועוד.
הרב קדוש, ג"כ מוסר חבורות בגבעת מרדכי.
ביהמ"ד של תלמידי הג"ר משה שמואל שפירא זצ"ל וספריו, בהם גם דיוקים בלשונות הגאונים, ועוד דברים יחודיים לשיטתו.
ועוד ועוד.
יש אברכים ת"ח המומחים לשאלות בחלקי התורה
כמו זרעים - אצל הרב אפרתי בירושלים.
מורגנשטרן בן ר' דוד, בחשמל וכיו"ב. כתב כמה ספרים.
משמרת השבת, הרב בייפוס ועוד.
הרב דרזי וספריו הרבים.
המומחים לאהלות ולטומאת כהנים כמו הרב פישהוף בעמח"ס טעם ודעת על אהלות ופרה, שאין דומה לו.
המומחים לעירובין ולתחומין שבזמן האחרון הוציאו ספרים וארגונים שלא היו מעולם.
ביהמ"ד של ר' שלמה פישר, ספריו ושיעוריו הנודעים בהלכה ובאגדה, ותלמידיו כמו ר' אריאב עוזר, הר' שימל, ועוד ועוד,
יש את בית המדרש של ר' ליב מינצברג, הלומדים בשיטתו, ולומדים גם דרשות וכיו"ב.
יש כמובן את זילברמן שעוסקים מתושב"כ ועד קבלה.
יש העוסקים גם בביאורי משניות ע"פ התוספתא כמו הר' יואל שוורץ מח"ס מצוות עליה לרגל (חתנו של ר' סיני הלברשטאם זמיגרד).
ר' נתן רוטמן ר"מ ברכפלד וולפסון ושיעוריו בירושלים, תושב"כ נביא ועד קבלה.
ר' יונתן דיויד חתנו של הפחד יצחק ר"י פחד יצחק, ותלמידיו הר' לויכטר הר' קפלן מחברון ופחד יצחק.
תלמידי הרב וולבא, הר' לויכטר, קייזר, ועוד.
ביהמ"ד של ר"מ שפירא, ותלמידיו הרבים, הר' שלנגר, בורשטיין, ועוד ועוד.
הרב בלבבי משכן אבנה וספריו הרבים.
הרב שוחטוביץ ותלמידיו.
משפיעים חסידיים שגם ליטאים לומדים מהם: הרב קלוגר, רצ"מ זילברברג, ר' מילך בידרמן, ארגון מעייני ישראל, המשפיע הר' ראטה מארה"ב, ועוד ועוד
הרב חשין ממיר ובנו יו"ט שיש דברים שיפה כח הבן מכח האב ב"ה.
בפשוטו של מקרא יש את הר' קופרמן מבית וגן ובניו וספריהם
בקבצים כגון ישורון וחיצי גיבורים ועוד יש רבים המומחים לכת"י, לקורות הדורות, לבתי המדרש הרבים שהיו ואינם. למחקרים השופכים אור בהלכה ובאגדה. לתורת הגאונים, ולתולדות קדמונינו. ועוד. כתב עת מסילות לבירור דרכי רבותינו.
בתי מדרש מיוחדים לתורת הרמח"ל, ובידי הרבנים ספינר ודון יש עוד כת"י שלא נדפסו הן מהרמח"ל והן מהרמ"ד ואלי.
בתי מדרש עצומים וספרים חדשים בקבלה, הן בנסתרות, והן בהסברת הקבלה ללומדים, כמו הרב פריצקי, ומחקריו החשובים של הרב אביבי.
מומחים לארץ ישראל, הן לגבולות כמו הרב לנדי וספריו, והן לבירור פרשיות בתנ"ך ובמשנה, כמו ישראל גולדווסר מק"ס, ומפעליו של אליהו סולוביציק מירושלים, ועוד רבים שמדריכים בפועל סיורים לימודיים בחלקי ארץ ישראל.
רשת כוללים דורשי ציון של הרב אברהם צוויג, לימודי מקרא משנה ותלמוד בבלי וירושלמי והלכה, עם שימוש מעשי במגוון תחומים חדשים בשטח.
הרב דוד לייבל, בני ברק, שיעורים בתחומים רבים בדרכו המיוחדת. וספריו. בכוללים שלו מלמדים תלמידיו הרב מקלב, הרב מענקין, ועוד.
בפורומים כמו אוצה"ח יש דיונים במגוון עצום של של נושאים עם ת"ח כמו הרב דביר ועוד, ובקיאים בכל מקום שמשתתפים שם בדיונים כמו הרבנים המפורסמים שם דבליצקי ונובוגרוצקי, ועוד ועוד.
ביהמ"ד של ר' אשר וייס, ותלמידיו, יש ספרים, קבצים, בית הוראה ובי"ד, ותלמידים רבים מהכולל שלו המכהנים כרבנים ודיינים, חלק התמנו גם ברבנות כמו הר' וידאל, או עוסקים בעוד תחומים כמו הרב עובדיה יוסף טולדנו (נכד של מרן היבע"א).
מומחים לקידוש החודש, לוח השנה, (קו התאריך) ועוד, המקיימים כנסים מידי שנה, כמו הר וידאל (אביו של הנזכר לעיל), הר' יואל שילה (פורום אוצה"ח), ציקוני, בנש, הסגל, {לפני 26 שנה הגר"ח שליט"א כתב את ספרו על קידה"ח והתקשה בפרט מסוים, ובא בכבודו ובעצמו אל הר' הסגל אל הכולל, כדי לשאול אותו פשט}.
ביהמ"ד של ר' שריה דבליצקי ותלמידיו, שהתמחו בדקדוק ובמנהגים ובנוסחים וכוונות ועוד ועוד.
הכולל של הגאון האמיתי ר' יצחק סולוביציק בעל רווחא שמעתתא, שיש לו דרך מיוחדת בעיקר במציאת דברים חדשים ונפלאים בתורת הגאונים, בנו הוציא כמה מסכתות רבינו חננאל, ותלמידיו בירושלים ממשיכים בדרכו בביאורי הרמב"ם ועוד.
כוללים באבהע"ז למעשה, כולל של הרב מרדכי אשר לוי (בוגר חברון, ממשפחת חברוני), הוציאו קובץ אורח משפט. כולל של הרב רפאל קרויזר (בוגר חברון חתן של זולטי), בשניהם יש שיעורים של רבנים רבים על הפרקטיקה והסוגיות באבהע"ז.
בביאורי הנ"ך יש את הרב שמאי אסטרייכר מק"ס, וספריו.
בדרשות חז"ל יש כולל מיוחד העוסק בזה בראשות הרב כהן מתולדות ישורון תלמידו של הגאון הצדיק ר' יצחק זילבר זצ"ל, ויחד עם הר' צוויג מוציאים בנושא זה את חידושיהם, כמו"כ יש הרב מיכה ארליך מבית וגן ירושלים שמחדש בזה - http://www.yalfutot.com/ ועוד רבים.
מפעלי הביאורים והכינוסים הנפלאים של שוטנשטין ומתיבתא.
כמו"כ בתי מדרש רבים ברחבי העולם, יש את ישיבת אפיני של הרב היימן שליט"א (תלמיד של הגרי"ד סולביציק זצ"ל) ושיטתו.
בשטרסבורג - ישיבת ה'יש' של הרב אליהו אבוטבול תלמידו של הרב וולבא, שהעמיד ת"ח רבים בשיטתו המיוחדת, ותלמידו שאח"כ נהיה תלמיד של ר' משה שפירא זצ"ל הרב בני לוי ז"ל.
בארה"ב א"א בכלל למנות מרוב בתי המדרש המיוחדים החדשים הרבים שיש גם בליקוואד גם בוויליאמסבורג, ומחוף אל חוף.
במכסיקו יש ג"כ קבוצות רבות המחדשים בהלכה ובאגדה בדרכים הללו, ובעוד.

הבאתי כאן מעט מן המעט אפס קצהו ממה שיעלה המזלג, מהגוונים החדשים שיש ברוחב ובעומק בהלכה ובאגדה בלומדעס ובפרקטיקה במחקר ובדרוש, בעוד ועוד תחומים, ואם היה זמן וכח היה אפשר לפרט עוד בלי סוף. ורק לתת סקירה על הת"ח המיוחדים שיש בכולל אהל קדושים ובכולל חזו"א היה כבר לוקח עמוד שלם. וכנ"ל על ביהמ"ד אהל יהושע בירושלים

וממילא: מי שחושב שכל הריבי רבבות ב"ה של הלומדים, (תעשו חשבון כמה בחורי ישיבה יש במחזור אחד בשיעור א' יש"ג רק פה בארץ), ילמדו רק בדרך של הרייד הרגיל של נשים נזיקין, מה שהתגבש בישיבות הליטאיות בארץ לפני כ50 שנה, הרי הוא צריך בדיקה על השפיות שלו.
וכמו שכתבתי בהודעה לעיל, מי שקצת מכיר את המסורת של עם ישראל המשתרעת משיטת תוניס וגרבא, דרך חכמי לוב ומצריים, ותלמידי הבן איש חי, ומשם לחכמי אר"ץ המפורסמים, ורבני הונגריה שהצמיחה את רע"י שלזינגר ואת הגה"צ ר' שרגא פייבל מנדלוביץ, ועוד עשרות עשרות גוונים שונים זמ"ז בדרכי היהדות והלימוד לאין חקר ופליאה, ובגרמניה ורבניה מחסידי אשכנז כמו משפחת הדיינים פוזן ועד החוקר הגה"צ המלמד להועיל, ובפולין המסולאה בפז רק לקרוא בספריו של סורסקי מרביצי תורה מעולם החסידות, או באשכול בפורום אוה"ח על ישיבות פולין מלפני השואה, או רק לקחת דמות של ר' שמעולי זליכובר מישיבת יח"ל, איזו דמות יחודית הוא היה בכל חלקי התורה, ואיך השפיע על תלמידיו שם אפילו יותר מכל ראשי הישיבה. וברוסיה א"צ לומר שהיה עולמות מר' דוד קארלינער ועד ר' מאיר שמחה, כמה סוגים שונים בהלכה ובאגדה בדרוש ובמחקר הרש"ש והמת"ש, הרד"ל ור' מנשה מאיליה, ר יוסף זכריה שטרן, והנצי"ב, מי שיסתכל בעיתון הפלס דאז (בהיברו בוקס) יראה כמה גוונים של הגות לקחו רבני יהדות רוסיה. ועוד לא הזכרנו את כל בתי המדרש של החסידות אלף אלפי גוונים, ממש ממש לא כמו שמכירים פה בארץ.
ושם גם לא היה חתוך ושחור לבן כמו כאן, אבי שיחי' עוד היה בפולין בזמן האמרי אמת, ואע"פ שלא היו חסידים כלל, נסעו לגור וראו עוד את ר' מנחם זמבא מצטופף בין כל החסידים, וכן למד שם בחיידר אצל המשפיע החסידי הידוע ר' גדל, וגם נסעו לצדיקים אחרים, הכל כפי העניין והזמן. וכך גם שאר סבותי ז"ל.
היום הכל צריך להיות מפלגתי. האם אתה כזה או כזה, שיטה כזו או כזו, שייך לזה או לזה.
אמר לי יהודי ת"ח גדול, לפני כמה זמן, שהוא למד בישיבות גם בחו"ל, חצי חסידי וחצי ליטאי, ובנו למד בישיבת חיי משה כאן בארה"ק, ואמר לי לפני כחודש בזה"ל: אני רואה היום שיש פה בארץ יהדות חדשה, יהדות שאסור לשאול שאלות, זה לא היהדות שאני למדתי והכרתי בדור שלי, הם קוראים לזה קבלת עול, ואני קורא לזה פריקת עול...

היום שיש כל כך הרבה לומדים, צריך שיהיו גם כאלו שידעו מי זה ר' שמעולי זליכובער ומי זה ר' יוסף זכריה שטרן ור' ירוחם פערלא וכיו"ב, שלא יעלמו חלקים מהתורה וישארו רק בספרים ובאוה"ח. ובחלקים רבים כ"כ אלו אפשר להחיות עם רב.

מצד שני, צריך לזכור שר' דוד כהן שליט"א לא גר על הירח... והוא זה שצריך לקחת אחריות על הכתפיים שלו לאלפי בחורים ואברכים שמגיעים אליו עם השאלות, אין לו את היכולת לשבת ולהקיש על המקלדת לכאן ולכאן כמו שיש כאן בפורום, הוא צריך לקחת אחריות למעשה, מי יכול לשים על הכתפיים שלו פחד כזה. ומי יכול לקנאות בו על האחריות שיש לו בפועל.
וממילא עם כל הרצון הטוב להרחיב גבולות הקדושה, צריך זהירות עצומה שהבחורים בישיבה לא יחשבו שהדרך המרכזית שעליה עומדת התורה, היינו הישיבות והכוללים ודרכם, היא לא מספיק טובה בשבילם, ויחפשו להם דרכים עוקפות ח"ו.

ה' יעזור לשארית עמו בית ישראל, שימצאו את הדרכים הנכונות להוסיף עוד כהנה וכהנה אלף פעמים, מבלי לגרוע חלילה מהדרך המלך ומהשימוש ת"ח והזקנים, ומהלימוד העיקרי של הסוגיות והמסכתות והשו"ע, וילכו רק עם הת"ח ולא לבד.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-12/1/2020 12:10 לינק ישיר 

'משכנות יעקב' מנה רק חרדים ....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-12/1/2020 15:15 לינק ישיר 
בןציוןכהנא

בעלבעמיו כתב:
'משכנות יעקב' מנה רק חרדים ....

אכן כן, וכמעט רק ליטאים.

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-13/1/2020 06:32 לינק ישיר 

הייתי מוסיף לרשימה המכובדת עוד ת"ח אחד, ר' יעקב צבי בוצקובסקי מקרית ספר.
אמנם אין לו בית מדרש משלו, אבל הוא כתב כמה ספרים חשובים שיכולים לתת תקווה לעולם הליטאי ולציבור החרדי העובד:"בעצתך תנחני","תורתו ואומנותו".

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

סמל אישי
נשלח ב-15/1/2020 22:34 לינק ישיר 
מצדרביעי

Kaddish כתב:
הבעיה היא שהגר"ד כהן שהוא ת"ח רציני מאד לא באמת מהווה תגובת נגד למה שיש לגרא"מ פייבלזון להציע. הגראמ"פ ענק בכל הקשור למחשבת היהדות הוא עמקן ייחודי מאד ודבריו נאמרים מתוך כנות וישרות ולכן רבים רבים מתחברים לדבריו ומוצאים מקומו אצלו...
בכל מקרה, הבנתי שהגראמ"פ עצמו מוסר שיחות לציבור הרחב בימי שלישי בבית מדרשו ושם מסר שיחת תגובה על דבריו של הגר"ד כהן. כאשר שמעתי מיודע דבר מה היה תוכן דבריו בשיחה, וזה קצת הצחיק אותי שכן לא היה כאן שיח - הגראמ"פ לקח ברצינות את הדברים וטען טענות שאינני יודע אם הגר"ד יודע להשיב עליהם בעוד שהגר"ד בסך הכל זרק הצהרות תיוגים וסיסמאות.
אין כוונתי חלילה לזלזל והן הגר"ד מוערך אצלי כת"ח גדול, אמנם בנושא זה העובדות הן כאלו. עכ"פ בצורה שאני רואה את הדברים...

תוכל לשתף אותנו-מה הייתה תגובת הרב פייבלזון לטענות של ר' דוד כהן?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/1/2020 08:58 לינק ישיר 

Kaddish כתב:

תפרט בבקשה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/1/2020 10:18 לינק ישיר 

שלום וברכה,
התבקשתי לפרט: ובכן הרא"מ פייבלזון דיבר על כך שכל דור יש התמודדיות מחודשות ולא ניתן להתמודד עם תשובות שנתנו גדולי ישראל להתמודדויות שהיו במקומם להתמודדיות בדורנו. הוא ציין דוגמא לכך שאי אפשר לענות תשובה לשאלה כגון מדוע העוה"ב לא מוזכר בתורה ע"י תשובה של הרמב"ן שאומר שכיוון שהדבר פשוט התורה לא מזכירה זאת (מקווה שלא טעיתי בניסוח). הוא הרחיב לדבר על כך וציין דוגמאות שהיו דורות שהיו בהם התמודדיות שונות לא נאבק רש"י במה שנאבק רמב"ן ולא אלו במה שנאבק רמב"ם, וריה"ל ורשר"ש הירש לאחר דורות רבים נאבק על דברים אחרים לחלוטין, וכו'. בנוסף, הוא דיבר על התורה כהולכת ומתפתחת בהתאם לדורות והלומדים בכל דור ודור דנים ומפלפלים ומתייחסים לבעיות של ימיהם ומנסים לדלות תשובות מהתורה וכו'. כך מה שזכור לי - זה ממש בערך. שומעי לקחו של הרב פייבלזון טענו שהוא לא חידש דבר וזו הייתה שיחה שגרתית למדי והדברים היו פשוטים... באופן כללי אני שמעתי את הגרא"מ פייבלזון מספר פעמים, מדובר בת"ח ענק עם יכולת מחשבה יוצאת מן הכלל ועמקות מדהימה. יש קשר בינו לבין הרב אוריה ענבל וגם קצת הרב יהושע הידוע מקריית ספר. בקיצור - אחד מהאנשים היותר מעניינים. 

אגב, בלי קשר, מישהו יודע כיצד להירשם לפורום של אוצר החכמה? נרשמתי מספר פעמים ולא פנו אליי ולא קיבלתי שום מייל חזרה ונראה לי שפשוט לא מאשרים אותי משום-מה. יש פיתרון לכך? 

תוקן על ידי Kaddish ב- 16/01/2020 10:22:26

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/1/2020 17:32 לינק ישיר 

חברים רק אציין שידיד שלי שלומד בכולל בירושלים ליד בית מדרשו של הגרא"מ פייבלזון אמר לי כי הוא מסר שיעור מיוחד בנוגע למחלוקת של הגר"ד כהן כנגדו וכנגד בית מדרש הגר"א (שהוא אינו שייך אליו אך חבירו, הרב אוריה שייך לשם). ככל הנראה הייתה הקלטה של השיעור המעניין וחבר שלי התחייב להשיג לי את ההקלטה...  זהו שיעור נוסף שהפעם הגרא"מ התייחס במפורש לגר"ד ולדבריו כנגדו, ככל הנראה עקב הכתבה הממומנת בכיכר השבת שהעלו אותה משום מה אתמול. 
לא נאמרו דברים חריגים אך בהחלט נאמרו דברים מעניינים. אם אצליח להשיג את ההקלטה אדווח ואולי אף אעלה אותה במידה ויהיה לי היתר לכך. 

תוקן על ידי Kaddish ב- 16/01/2020 17:33:25

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > דת ואמונה > עצור כאן חושבים > בית מדרש הגרא של הרבנים ענבל
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.