בית פורומים בחדרי חרדים

הידעתם שכל הקנאים היו נגד מפעל "הדף היומי" כמו סאטמר

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-2/1/2020 17:37 לינק ישיר 
הידעתם שכל הקנאים היו נגד מפעל "הדף היומי" כמו סאטמרכאשר הוצע הרעיון של הדף היומי, בכנסיה הגדולה הראשונה,

כמה שנים לפני מלחמת העולם השניה בתרפ"ג 1923 למניינם,

היו הרבה גדולים נגד הרעיון,

בעיקר חוגי הקנאים, כמו סטטאמר ומונקטש,

ומה שקבע את הרעיון, היה החפץ חיים זצ"ל שנתן חסות לרבי מאיר שפירא זצ"ל,

וכך זה נתקבל בכנסיה הגדולה.

קצת יותר פרטים, רק בצורה כללית, (חסרים המון המון פרטים)

בכתבה בעיתון "מקור ראשון"

https://www.makorrishon.co.il/opinion/193737/

תוקן על ידי רעיונוביץ ב- 02/01/2020 17:39:25
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-2/1/2020 21:14 לינק ישיר 

כל שיטת 'הקנאים' היא טעות אחת גדולה!דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-2/1/2020 23:51 לינק ישיר 

המעמד בארה"ב ובירושלים היה כל כך עלוב אך ורק בגלל היעדרותם של חוגי סאטמר.

ומי שאמר לעולמו די יאמר לצרותינו די. ולה' הישועה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/1/2020 01:51 לינק ישיר 

החפץ חיים ? הגורים טוענים שהאמרי אמת קידם את התפוצה, 

והחזון איש והסטייפלער והבריסקער רוב והחזון איש כמובן אמרו שיעורים כלליים בדף היומי, ממתי הליטאים מחותנים עם הדף היומי ? באותה מידה שחכם שלום כהן ופעילי ש"ס מחותנים עם הדף היומי, כל פלפטורמה לקידום מפלגתי, יתקבל בברכה, דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/1/2020 02:47 לינק ישיר 

momeir כתב:

כל שיטת 'הקנאים' היא טעות אחת גדולה!


עוד פוקר שמגיע דעה מעוותת.


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/1/2020 11:11 לינק ישיר 

אם תהיתם פעם על סוד הצלחתו והתפשטותו של הדף היומי, תופתעו אולי לשמוע שלר' יואל מסאטמר, המתנגד הגדול והנחרץ של הציונות, יש משנה סדורה בעניין. לפי ר' יואליש, שגשוגו של הדף היומי, פרי יוזמתה של אגודת ישראל שנואת נפשו, הוא לא פחות מ"מעשה שטן". כן כן, לא רק ניצחונותיו של צה"ל במלחמת ששת הימים היו כידוע על פי ר' יואליש חזיון תעתועים של כוחות הרוע הדמוניים שנרתמו לטובת הציונות, אלא גם התפשטותו הרחבה וחוצת המחנות של הדף היומי, מבית מדרשה של אגודת ישראל.

הנה כך הוא מצוטט בחוברת צנועה שפרסמו חוגים קנאיים בירושלים לפני שבע וחצי שנים, עם סיום סבב הלימוד הקודם, ובה מבחר עדויות ואמירות נגד הדף היומי, מתוך כוונה להניא את הקוראים מלהצטרף למחזור החדש:

"כמה פעמים אמר שרואין בחוש שכל שיעור של דף היומי יש לו הצלחה מרובה, וכל העולם מסכימים ובאים. ולעומת זה כל שיעור של תורה על דרך הישן יש לו התגברות עצומה נגדו וכמה מניעות שונות, ורואין בחוש שזה מעשה בעל דבר".

אכן, זה עשוי אולי להישמע מוזר בעידן שבו הדף היומי קונה שביתה רחבה בקרב הציבור הציוני־דתי ואף בחוגים לא אורתודוקסיים, אבל בעשורים הראשונים לקיומו נתפס הדף היומי, שנוסד ב־1923 והוכרז ב"כנסייה הגדולה" (כלומר, הוועידה) הראשונה והמכוננת של אגודת ישראל, כמיזם פוליטי ומפלגתי של עסקני ונאמני התנועה החדשה. יוזם הרעיון היה כידוע ר' מאיר שפירא, ששימש אז רב העיירה סאנוק אך גם נשיא אגודת ישראל בפולין ונציגה בפרלמנט הפולני (ה"סיים"). מי שהעניקו את חסותם החיונית לדף היומי וקידמו אותו בברכתם היו מנהיגיה הרוחניים של אגודת ישראל: הרבי מגור ה'אמרי אמת', ור' ישראל מאיר מראדין (ה'חפץ חיים'). משכך, גדולי האדמו"רים הקנאים של אותם ימים, שנאבקו בחריפות באגודת ישראל וראו בה מפעל מודרני ופשרני, התנגדו גם לדף היומי וראו בו מזימה אגודאית לגייס את דף הגמרא עתיק היומין לטובת שאיפות פוליטיות.

דברים חריפים ברוח זו מצוטטים למכביר בחוברת שהזכרתי (ושמרבית הציטוטים כאן ממנה). מנהיגיו של הזרם הקנאי והשמרני ביהדות מזרח אירופה ראו בדף היומי רעיון ש"כל כוונתו היא להגדיל כוח הפארטיי (המפלגה)", וטרחו להסביר במשלים שונים מדוע לימוד יומי של דף גמרא, מעשה רצוי בימים כתיקונם, הופך לפתע לעניין פסול בשל הזיקה לאגודת ישראל.

הנה כך מסופר על הרבי מקולשיץ, ר' חנה (אלחנן) הלברשטם, אדמו"ר מבית צאנז: "פעם שאל אחד את רבינו, תינח שכבודו צועק על הציונים ועל המזרחיים ועל האגודאים, אבל דף היומי שהוא גמרא, וכי חל איסור ללמוד אותה? השיב לו רבינו בנועם לשונו: פרוסת לחם טובה היא, ועם חמאה היא יותר טובה, ואם נותנים בתוכה איזה לפתן טובה היא עוד יותר, אבל אם מניחין אותה במצודת העכברים אסור לנגוע בה".

משל אחר היה בפיו של האדמו"ר ר' בנציון הלברשטם מבובוב: "פעם אחת פרח ציפור אחד בבית, ובעל הבית רצה לזרוק צרור על הציפור שתצא מן הבית, אז נעמד הציפור על 'קריסטאלענעם לאמפ' [מנורה מקריסטל], ואמרה: כל מה שתזרוק עליי יגיע גם אל המנורה. כמו כן הדבר הזה בדף היומי. האגודה נתייראה שיאשימו אותם בשביל העוולות שלהם, לכן העמידו עצמם על התורה ואמרו: עכשיו אין יכולים עוד לדבר נגדנו, כי כל המדבר נגדנו מדבר נגד התורה, כי יש לנו התורה אצלנו".

חדש אסור מן התורה

אבל מלבד ההתנגדות הפוליטית, שאכן שימשה כנימוק העיקרי והמרכזי של ההתנגדות לדף היומי, מוזכרות בין השיטין גם טענות מהותיות יותר כלפי הקולקטיביזציה והסטנדרטיזציה של לימוד הגמרא, הגלומות בייסודו של לימוד קבוע וכללי דבר יום ביומו. הנה כך למשל בסיפור הבא, על הרבי הקנאי מציעשנוב, ר' שמחה ישכר דב הלברשטם:

"אברך אחד השפיע על הלומדים בבית מדרשו של הרב הקדוש מציעשנוב שילמדו שיעור אחד בגמרא ממסכת ברכות (נראה שהכוונה לדף היומי; א"ש). וקיבלו הצעתו והתחילו כולם ללמוד מסכת ברכות. וכמה ימים אחר כך נכנס הרב מציעשנוב לבית מדרשו וראה איזה השתנות. ושאל ללמדן אחד, מה למדת עד עכשיו, ואמר שלמד בבא בתרא ועכשיו לומד ברכות. ואחר כך שאל להשני, מה למדת עד עכשיו, והשיב שלמד שולחן ערוך ועכשיו ברכות. ושאל להשלישי, ואמר כי עד עכשיו למד של"ה הקדוש ועכשיו לומד ברכות. התרגז הרב הקדוש ואמר: עד עכשיו היה לי כל התורה הקדושה בבית מדרשי, ובא האברך הזה והפך היוצרות. וציווה לכל אחד שילמדו חזרה מה שלמדו עד אז".

גם על אופיו הקצוב של הלימוד ועל עצם החלוקה של דף גמרא ליום נמתחה ביקורת באותם חוגים. הרבי ממונקטש למשל ראה ביוזמת הדף היומי הזמנה לשטחיות ולגישה כמותית אל התלמוד, המנוגדת לעיון וההעמקה המסורתיים:

"אותן שלומדים בסדר 'דף היומי' מקלקלים ונוטלים טעמי התורה הקדושה, כי לימוד גמרא צריכה להיות עם פירוש רש"י ותוספות בעיון, שכן ייסדוהו רבותינו ואבותינו. מה שאין כן החדשים מקרוב באו עם דף יומי, מיחזי כחוכא וטלולא [נראה כלעג וקלס]".

זאת ועוד: בניגוד למשל לפרשת השבוע ואף לפרקי המשנה, דף הגמרא איננו יחידת לימוד מהותית המופיעה כבר במקורות, שהלא חלוקת התלמוד לדפים נוצרה באופן מקרי עם הדפסת התלמוד בעת החדשה. בלשונו של הרבי ממונקטש, זהו "דף הנוכרים (כלומר מדפיסי התלמוד הראשונים שלא היו יהודים) בלי טעם וריח". נקודת הסיום של דף הגמרא היומי איננה מקבילה לסיומה של סוגיה תלמודית, והתביעה לעצור דווקא שם נוגדת את מהותו ואופיו של הטקסט התלמודי. לפיכך, תוקף הרבי ממונקטש, "מי שמרגיש טעם חכמת התורה ועיון לימוד הגמרא, יבין וידע איך הוא טיפשות וצחוק מכאיב וביטול התורה, כי איך יוכל ללמוד בכל יום דף המסיים כמעט כולם באמצע איזה עניין". כתוצאה מלימוד כזה, המשיך וכתב, "תפוג טעמה של תורה".

בכלל, בחוגים שקידשו את ההליכה בדרכי האבות ללא שינוי, ושהצו המכונן שלהם היה "חדש אסור מן התורה", יוזמת הדף היומי, עניין חדש שלא שערוהו אבותינו, נידונה להידחות בשתי ידיים. הנה כך נאמר על ר' יואל מסאטמר: "כמה פעמים כשנתגלגל השיחה אצל מרן ז"ל אודות דף היומי, אמר שהוא עניין מאדערני לכלול כל הכלל ישראל בדף אחד, ולא נשמע כזה מגדולי ישראל מעולם".

המהפך של בעלז

אם תרצו, תולדות המאבק הקנאי הנשכח למדי בדף היומי, הן גם תולדותיה של ההתנגדות הפנימית לאגודת ישראל מצד חוגים אולטרה־אורתודוקסיים, התנגדות שהלכה ורפתה עם השנים, אם כי לא נעלמה כליל. בהקשר זה מעניין לשים לב לאנקדוטה הבאה על חסידות בעלז, שבעבר הניפה ברמה את דגל הקנאות וההתנגדות הלוהטת למודרנה, לציונות וגם לאגודת ישראל – המפלגה החרדית שנחשדה בנטייה לכל אלה:

"סיפר אחד ממשפחת המהרי"ד מבעלזא, שפעם הגיע כאורח באיזה עיר בגאליציע שהיו נמצאים שמה חסידי בעלזא, ולא מצא בבתי מדרשים המסכת שלמדו בהדף היומי, כי נעלמו על ידי חסידי בעלזא".

עם הזמן ומכוח הנסיבות ההיסטוריות, נטשה חסידות בעלז את אופייה הקנאי העיקש. האדמו"ר הנוכחי וחסידיו, שהוצגו בהרחבה בסדרה 'מלכויות של מטה' מבית תאגיד השידור 'כאן', אף נחשבים בתחומים מסוימים לפורצי דרכים חדשות בהוויה החרדית. לא זו בלבד שחסידי בעלז של ימינו אינם מעלימים כמובן מארון הספרים את המסכתות הנלמדות בדף היומי, אלא שבבתי הכנסת שלהם מתקיימים שיעורים רבים בו, כאשר התנגדותם הנחושה של הדורות הקודמים הופכת לזיכרון היסטורי עמום ליודעי חן.

@אברהם שפירא


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/1/2020 12:06 לינק ישיר 

תשכחו מזה שאפשר להבין על בוריו דף שלם בערכין בזבחים או ביבמות בשיעור שנמסר במשך ארבעים דקות לאחר שחרית או לפני מעריב, והגדיל לעשות הרח"ד קובלסקי בחכמתו לפתח מיזם של לימוד הדף בחמש דקות, זו היא ליצנות אמיתית מחז"ל הקדושים, 

שמעתי מאחד מגדולי הדור זצ"ל שכוונת המהר"ם שפירא היתה שיהגו בדף היומי כמו שצריך ויקדישו לכך את כל הזמן הדרוש לכך, ואכן בפולין ישבו סוחרים ובעה"ב בשטיבלאך ולמדו כשעתיים שלוש את הדף, והגר"ש ואזנר היה אומר שהעיקר הוא לחזור מפעם לפעם על הדפים אחרת אין בזה כל תועלת, 
ישנם כיום מבוגרים המספרים שהם סיימו ארבעה או חמשה מחזורים בדף היומי מתוך שיעור שהם האזינו לו, ואין לך מה לדבר אתם בלימוד, הם לא מתחילים לדעת רבע ש"ס, הישועות משה אמר פעם אם היו לומדים חמשה דפים לשבוע ובשישי שבת חוזרים עליהם, היה בכך יותר תועלת, דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-3/1/2020 13:17 לינק ישיר 

בונדמן כתב:
החפץ חיים ? הגורים טוענים שהאמרי אמת קידם את התפוצה, 

והחזון איש והסטייפלער והבריסקער רוב והחזון איש כמובן אמרו שיעורים כלליים בדף היומי, ממתי הליטאים מחותנים עם הדף היומי ? באותה מידה שחכם שלום כהן ופעילי ש"ס מחותנים עם הדף היומי, כל פלפטורמה לקידום מפלגתי, יתקבל בברכה, 


בסה"כ מדובר בהזדמנות של הרבה עסקנים לחגוג ולעשות קופה באירועי סיום הש"ס שהממשלה תקצבה ב-12 מליון ש"ח.  לאנשי ש"ס אין שום קשר לדף היומי. הרב עובדיה דיבר הרבה פעמים  שעדיף שבעלי בתים ילמדו רק שיעור בהלכה למעשה ולא דף היומי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-3/1/2020 13:31 לינק ישיר 

וכך דיבר גם בנו בסיום הש"ס של הספרדים
שעדיף ללמוד לימוד עם הלכה


וכן ענה אחד מגדולי ראשי הישיבות השבוע [פורסם בגליונות השבת]
לאחד ששאלו האם ללמוד דף היומי
ענה לו שזה מתאים או לבעלי בתים או לגדולי ישראל,
ואתה לא אחד מהםדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-4/1/2020 18:19 לינק ישיר 

כל דור ומה שמתאים לו. בכל מקרה אין ספק שהדור הזה זכה בזכות דף היומי שעשרות אלפי בעלי בתים לומדים ומקפידים על קביעת עיתים לתורה.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-4/1/2020 18:23 לינק ישיר 

הזכאי כתב:

בונדמן כתב:
החפץ חיים ? הגורים טוענים שהאמרי אמת קידם את התפוצה, 

והחזון איש והסטייפלער והבריסקער רוב והחזון איש כמובן אמרו שיעורים כלליים בדף היומי, ממתי הליטאים מחותנים עם הדף היומי ? באותה מידה שחכם שלום כהן ופעילי ש"ס מחותנים עם הדף היומי, כל פלפטורמה לקידום מפלגתי, יתקבל בברכה, 


בסה"כ מדובר בהזדמנות של הרבה עסקנים לחגוג ולעשות קופה באירועי סיום הש"ס שהממשלה תקצבה ב-12 מליון ש"ח.  לאנשי ש"ס אין שום קשר לדף היומי. הרב עובדיה דיבר הרבה פעמים  שעדיף שבעלי בתים ילמדו רק שיעור בהלכה למעשה ולא דף היומי.


תגובות הזויות כאלו רק מגחיכות את כותבן,
ומראות כמה הן תלושות ממציאות החיים החרדיים.


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/1/2020 18:33 לינק ישיר 
momeir

יצחקהספרן כתב:
momeir כתב:

כל שיטת 'הקנאים' היא טעות אחת גדולה!


עוד פוקר שמגיע דעה מעוותת.
_________________


פוקר? מי?
ה'אמרי אמת' שבא לבקר בארץ 5 פעמים עוד לפני השואה? ששלח לארץ חסידים בניגוד לדעתם הנחרצת של הקנאים?
ה'אמרי אמת' שביקר אצל הרב קוק זצ"ל? שכתב על הרב קוק זצ"ל תארי שבח שלא כתב על אף רב או אדמו"ר אחר? 
''האמרי אמת שלקח מסכת ברכות בליל ראש השנה כדי להורות לכולם על דעתו בעניין הדף יומי ? בניגוד לדעת הקנאים!
מי פוקר?
ה'פני מנחם' ? שבשיחה אישית איתי כיו"ר אגודת ישראל (בתשמ"ח) סיפר  לי אישית שהוא זוכר שבמלחמת סיני מאות חסידי גור עמדו לבקש ברכה מהבית ישראל כשקיבלו צו 8 ?

פוקר? מי אומר? מי המקלל?
חסיד גור נדל"ן המתכחש לעברה ההיסטורי של גור!
 כבר אמר הרב'ה מקוצק " לרבש"ע יש מספיק מלאכים בשמיים. הוא צריך 'בני אדם'  "
תמשיך לקלל ולהשמיץ כיאה וכנאה לחסיד הנדל"ן.
'בן אדם'  יש ברחוב אלקנה...בגור תורה. ועל אפך וחמתך הם ימשיכו לגדול ולהתפתח...דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/1/2020 01:04 לינק ישיר 

להזכיר כיום  את השבחים שכתב הא"א על הרב קוק בשעתו, מביאים בזיון לא"א וצער לנשמתו בעולם העליון, דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/1/2020 01:30 לינק ישיר 

בונדמן כתב:
להזכיר כיום  את השבחים שכתב הא"א על הרב קוק בשעתו, מביאים בזיון לא"א וצער לנשמתו בעולם העליון, 
אמר מר בונדמן שכנראה שופט בבית-דין של מעלה ויודע איזה אדמו"ר נענש על מה ואיך ... אני מאמינה שלאמרי אמת זצ"ל הייתה ראייה לרחוק ואם הוא שיבח את הרב קוק זצ"ל הוא ידע מה שהוא עושה , או יותר נכון אומר והרי ידוע שעוד גדולי עולם שיבחו את הרב קוק זצ"ל , אלא מה ? - שאתה מוחק אנשים גדולים על שמקרבים עוד רובד בעם שלא מקובל עליך .דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/1/2020 01:54 לינק ישיר 
מצדרביעי

בונדמן כתב:
להזכיר כיום  את השבחים שכתב הא"א על הרב קוק בשעתו, מביאים בזיון לא"א וצער לנשמתו בעולם העליון, 


דווקא ההגיון הישר אומר להיפך, שלהזכיר את ההתנגדויות לרב קוק זה מביא צער למתנגדים בעולם העליון (ובפרט ליחידים שממש ביזוהו), היות ו:

נראה שלגבי הגותו הולך לאט לאט לקרות מה שקורה על פי האתוס החרדי להרבה תחזיות של גדולים, שלפעמים לטווח הקצר-נראה שהם טועים, אבל לטווח הארוך כולם רואים את צדקתם.
כך גם לגבי ה"ציונות", נראה לאט לאט שציונות אמתית הולכת היום רק עם דתיות...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/1/2020 15:11 לינק ישיר 

momeir כתב:

כל שיטת 'הקנאים' היא טעות אחת גדולה!


_________________

הממסכן עצמו. מרחמים עליו אך לא מעריכים אותו!!! 
אך מי שלא ממסכן עצמו. לא מרחמים עליו! 
אלא מעריכים אותו!!!
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הידעתם שכל הקנאים היו נגד מפעל "הדף היומי" כמו סאטמר
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.