בית פורומים בחדרי חרדים

חסידים וליטאים תש"פ

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-8/1/2020 10:50 לינק ישיר 
חסידים וליטאים תש"פ

לרגל סיום מחזור י"ג של "הדף היומי", יצא קליפ מושקע ויפה בשם "ינקל'ה הכונס" בליוויו המוזיקלי של מוטי שטיינמץ. (www.youtube.com/watch?v=2Kkz3wbPomg)

ידידי אברהם שפירא, ציין את העובדה שבסרטון נראים עובדים חסידים מ"אושר עד" לבושים בבגדי עבודה, שמגיעים באמצע עבודתם לשיעור "דף היומי" בבית הכנסת. את השיעור מוסר אברך ליטאי עם מגבעת חליפה ועניבה.

הדמויות של חלק מהעובדים מוכרות לי מקניותיי ב"אושר עד", אבל לגבי ה"מגיד שיעור" אין לי מושג אם מדובר בדמות אמתית או בליהוק בשביל הסרטון, אבל בכל אופן זו נראית לי חלוקת עבודה מעניינת, שבה החסידים הם עובדי "צווארון כחול" הקובעים עתים לתורה, והליטאים הם אברכי כוללים שמתפנים למסור להם שיעורים.

הדברים מתחברים למידע ששמעתי לאחרונה, שחלק ניכר מאלפי משתתפי "אחוות תורה" הם חסידים, אבל במופעים הפומביים של "אחוות תורה" אני זוכר בעיקר רבנים ליטאים.

האם יש לדעתכם דברים בגו?

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/1/2020 17:02 לינק ישיר 

רדדדדודדדדדד.

ממך התרגלנו ליותר טוב.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-8/1/2020 20:38 לינק ישיר 

סתם לשסות וללכלך?
ניכרים שם גם ליטאים וגם ספרדים בקהל השומעים, החסידים פשוט יותר בולטים בגלל הפאות.

די, בצ"כ. מספיק.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2020 11:56 לינק ישיר 

מהתגובות נראה לי שטעיתי ולא הבהרתי את דבריי כראוי.
ידוע לי היטב שיש רבים וטובים בציבור הליטאי שאינם יושבים באוהלה של תורה והם עמלים לפרנסתם, וגם בקרב יושבי בית המדרש יש לצערנו רבים שאינם מצליחים כל כך בלימודם ואכמ"ל.
כמו כן, ידוע לי שבציבור החסידי ישנם תלמידי חכמים רבים שמילאו כריסם בש"ס ובפוסקים.
הדיון שלי עסק אך ורק ב"דימויים", כפי שהם נתפסים בציבור. 
העובדה שבסרטון שיצא ע"י הציבור החסידי, רואים עובדים חסידים (לא רק) בעבודות פשוטות יחסית ובבגדי עבודה, מגיעים לשיעור שמוסר אותו אברך ליטאי בלבוש ישיבתי מלא, משרתת לכאורה איזשהו מערך דימויים, גם אם אין לו אחיזה במציאות.
את ההערה הזו העיר חברי אברהם שפירא שבמקורו הוא חסיד סלונים, זה הזכיר לו ציורים של יוני גרינשטיין שלטענתו מחזקים את אותם דימויים.
לא באתי לחוות דעה על העובדות, אלא על דימויים, ועל כך שאלתי את דעתכם.
אני חושב שאלו דימויים בעייתיים, ואני סבור שהעובדה שחסידים אינם בולים בעבודות פשוטות היא לשבחם ולא לגנותם, ושהעובדה שהליטאים מנסים לשמר רק את הדימוי של "תלמידי חכמים" פוגעת בהם עצמם ברוחניות ובגשמיות.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 09/01/2020 11:57:21

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/1/2020 13:50 לינק ישיר 

האם הדרכים שונות? ברור שכן !!
האם זה בעיה? אם דרך אחת יותר טובה ? ברור שלא !! 

12 שבטים הינו מאז נהפכנו לעם ותמיד היה יששכר וזבולון וגם שבט לוי..

יש מספר דרכים איך לעבוד את ה' ולכולם יש את אותה המטרה ההבדל הוא רק בדרך
לכל שיטה יש מעלות וחסרונות החוכמה היא להידבק במעלות וללמוד מהשני איפה שיש אצלך חסרונות 

נדיר למצוא חסיד ת"ח בדיוק כמו שקשה למצוא בעל בית ליטאי שקובע עיתים לתורה ....

עולם החסידות נוצר בשביל היהודי העובד שלא מצא את עצמו בבית המדרש של הלמדנים החסידות נותנת מעטפת רוחנית למי שעובד לעומת הליטאים שמתמקדים במי שלומד

נכון שב"ה יש הרבה ליטאים שעובדים וגם קובעים עיתים לתורה אבל כולם יכולים לספר על המשבר הראשוני (גם אני בניהם) של ניסיון לעשות שטייגען אחרי 9 שעות עבודה (לפעמים יש גם שעתיים נסיעה) ואז שנה שלא פותחים גמ'.. ההרגשה הריקנית בפעם הראשונה שלומדים גמ' רק עם רש"י 

אצל החסידים יש מסגרת תומכת למי שעובד ויש שיעורים ושיחות והרגשה קהילתית אבל מצד שני מהתחלה אין רף גבוהה... השאיפה לוויטרינה מלאה כלי כסף יותר גבוהה מלדעת שב שמעתתא

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 03:32 לינק ישיר 
נדיר למצא חסיד ת"ח

כתבת נדיר למצא חסיד ת"ח, נו, אם זה ההבחנה שלך, זה כבר אומר מה רמת המשכל שלך, האם מערכת הכוללים של בלזא, ויזניץ, גור, וכו' וכו', הם עמי הארץ, כנראה, שלפי דעתך כן, האם כל הנבחנים של דרשו, כן, בכוללים של שס אידען, הם ליטאים, בבקשה תבדוק, האם כל הנבחנים במפעל הש"ס הם ליטאים. האם רוב הדיינים בארץ הם ליטאים, האם רוב הרבנים ומורי הוראה הם ליטאים, מה אתה סתם מדבר, על דברים שאין לך מושג בהם.
אני מציע לך, להכנס לכל בתי הכנסת של קרלין, ירושלים ביתר טבריה גבעת זאב מודיעין עילית, וכו' וכו', וכן אצל שאר חסידים,, כנראה שבעיניך כולם, עמי הארץ, אולי בגלל זה באמת נשרת מהלימוד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 05:41 לינק ישיר 

בצכ, עליך נאמר אדם רואה מהרהורי לבו
מספירה פשוטה בתמונה שצרפת, ניתן לראות ארבעה חסידים מתוך 16 דמויות, יש גם ליטאים בין העובדים
כפי שניתן לראות, אבל אתה ראית רק ארבעת החסידים, רק הם תפסו לך את העין, כי אתה עסוק בבישול רעיון ואתה מוסיף אליו מכל הבא ליד (לעין)
לא חסרים מגידי שיעורים חסידיים המסבירים היטב לאלפי בני ישראל מידי יום את הדף היומי, תנוח דעתך.

עם ישראל הזיל דמעה כשראה את המצגת, רק אתה ראית אותו במשקפים של בלעם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 09:00 לינק ישיר 

איש_חשוב כתב:
בצכ, עליך נאמר אדם רואה מהרהורי לבו
אינני יודע מה נאמר עליך, אבל נראה שיש לך בעיה קשה בהבנת הנקרא.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 10/01/2020 09:00:36

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 09:27 לינק ישיר 

כל אחד פה עסוק בהגנת הקבוצה שלו.
אפשר לנתח כמשקיף. לא חייבים להיות מעורבים רגשית.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 10:57 לינק ישיר 

שקלתי לפתוח אשכול על עניין אחר באותו עניין, אבל פה המקום..
צרם לי שעשו כנס ספרדי, וכנס חסידי וכנס ליטאי.
המשיח יבוא רק כשבאמת יבינו שאותו תלמוד בבלי שייך לכולם…

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 11:00 לינק ישיר 
מצדרביעי

אךטובוחסד כתב:
שקלתי לפתוח אשכול על עניין אחר באותו עניין, אבל פה המקום..
צרם לי שעשו כנס ספרדי, וכנס חסידי וכנס ליטאי.
המשיח יבוא רק כשבאמת יבינו שאותו תלמוד בבלי שייך לכולם…

נשלח מהאנדרואיד שלי

נכון מאוד, דיברו על הרעיון לעשות כינוס אחד-אבל חלק מהקושי הוא למצוא מקום אחד שיכיל כ"כ הרבה אנשים.

ואגב, אולי מותר להוסיף גם הדתלי"ם (רחמנא ליצלן:) שלמרות כל המחלוקות-עדיין לומדים את אותו תלמוד בבלי...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/1/2020 11:43 לינק ישיר 

אני כמעט לא מכיר ת"ח ליטאי אמיתי, אולי ר' בונים שרייבר ששולט בכל הש"ס, ר"מים שיודעים לפלפל בכמה פרקים מיבמות ובבא קמא עדיין אינם בגדר ת"ח, 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-11/1/2020 20:50 לינק ישיר 

לקחת מקרה בודד ולבסס עליו תיאוריה לא שוה תגובה

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חסידים וליטאים תש"פ
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר