בית פורומים בחדרי חרדים

דה מרקר-למה החרדים בחו"ל כן לומדים לימודי ליב"ה?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/1/2020 22:12 לינק ישיר 
דה מרקר-למה החרדים בחו"ל כן לומדים לימודי ליב"ה?


https://www.themarker.com/allnews/.premium-1.8446676?v=A4E67B901411AC511580557BD116114A

תוקן על ידי מצדרביעי ב- 27/01/2020 22:13:08
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/1/2020 22:18 לינק ישיר 
מצדרביעי

ילדים חרדים בארה"ב, בריטניה ובלגיה לומדים ליבה - אז למה לא בישראל?

תנועות של צעירים חרדים בעולם תובעות מהשלטונות לאכוף את חובת לימודי הליבה ■ בישראל, בתי המשפט מגלגלים את האחריות למחוקק, שמיישר קו עם הזרם הקיצוני ביותר ■ הגיע הזמן שהחרדים יקבלו את חופש החינוך שמגיע להם, כדי שיוכלו ללמוד ולהתפרנס

שתפו בפייסבוק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

 

מעבר לטוקבקים62כתוב תגובה

 

קריאת זן

הדפיסו כתבה

 

עברו לתצוגת גלריה

בית ספר חרדי בירושלים. המצולמים אינם קשורים לכתבה

בית ספר חרדי בירושלים. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: איל ורשבסקי

https://images.haarets.co.il/image//w_1500,h_1500,c_crop/q_auto,h_100,w_100,g_face,c_fill,f_auto/fl_lossy.any_format.preserve_transparency.progressive:none/https:/www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2612074!/image/2276139312.png

מירב ארלוזורוב

קבל התראות בתיבת הדואר האלקטרוני שלך עבור כתבות מהתראות במייל

פורסם ב-06:34

"חוק רע לתפארת מדינת ישראל", כתב ב-2014 שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, על החוק שפטר את התיכונים החרדיים לבנים (הישיבות הקטנות) מחובת לימודי ליבה. זה לא מנע ממנו, במסגרת הרכב מורחב של תשעה שופטים, לדחות את העתירה נגד החוק. טענת העותרים, בראשות פרופ' אמנון רובינשטיין, כי היעדר לימודי ליבה שולל מהבנים החרדים את היכולת להשתלב בשוק העבודה, ובכך המדינה פוגעת בחופש העיסוק שלהם, נדחתה בידי בית המשפט העליון. "המחוקק עשה את בחירתו, ולא על בית המשפט המלאכה להוציא לחברה הישראלית את הערמונים מהאש", כתב עמית בפסק הדין.

שלוש שנים מאוחר יותר, ב-2017, דחה בית המשפט המחוזי בירושלים תביעה שהוגשה בידי 52 יוצאים בשאלה, כי על המדינה לפצות אותם בגין הנזק שנגרם להם מכך שהם לא למדו ליבה. התביעה, שהוגשה בידי עמותת "יוצאים לשינוי" התומכת ביוצאים בשאלה, נדחתה בעילה מטופשת של התיישנות: מרבית התובעים עברו את גיל 25, ולדעת בית המשפט חלף זמן רב מדי מאז סיום לימודיהם בתיכון מכדי שתהיה להם זכות לפיצוי מהמדינה. בית המשפט אמנם הותיר מקום להגשת תביעה חדשה, הפעם בידי יוצאים בשאלה צעירים יותר, אבל התחושה היתה שאין לו כוונה לדון בתביעת הפיצויים הזאת ברצינות.

בכך, בניגוד גמור לטענות מימין על כך ש"בית המשפט חותר תחת סמכות הממשלה והכנסת", בתי המשפט בישראל דווקא מצטיירים כשמרניים וזהירים, שלא לומר כנועים לרוח המפקד. ובעוד אלה נזהרים מלהזיז את הגבינה החרדית ולפעול נגד הדיל הפוליטי המסריח שבו המפלגות החרדיות מקבלות את הזכות להרוס את העתיד של חמישית מילדי ישראל, בתמורה לתמיכתן בקואליציה - במקומות אחרים בעולם, נושבת מבתי המשפט רוח שונה לחלוטין. שם, הזכות לאוטונומיה ולהגדרה עצמית של מיעוטים אינה מקודשת באופן שגובר על החובה של המדינה להעניק חינוך שווה לכל הילדים בה, ללא קשר לאמונתם הדתית.

ד"ר לטם פרי-חזן מהחוג לחינוך באוניברסיטת חיפה חקרה את שאלת לימודי הליבה בבתי ספר חרדיים בארה"ב, בריטניה ובלגיה - שלוש מדינות שבהן יש קהילות חרדיות אדוקות וחזקות. על אף השוני בין שלוש המדינות, ועל אף שבכולן מכירים בזכות לחינוך נבדל ואוטונומי של מיעוטים דתיים, בשלושתן תמונת לימודי הליבה היא זהה: חובת ליבה, ולו מינימלית, וזאת גם כאשר מדובר בבתי ספר פרטיים אשר אינם מקבלים מימון מהמדינה.

עברו לתצוגת גלריה

300 אלף תלמידים חרדים

בארה"ב, שבה יש הפרדת דת ומדינה, כל בתי הספר החרדיים הם פרטיים לחלוטין (אסור למדינה לממן אותם). בהיותם פרטיים, יש להם זכות למערכת חינוך נבדלת ומופרדת, ובתי המשפט בארה"ב מקדשים את חופש החינוך. אלא שהזכות הזאת אינה בלתי-מוגבלת: בתי המשפט בארה"ב, החל בבית המשפט העליון בעצמו, הגנו גם על זכותה של המדינה לקבוע סטנדרטים מינימליים בחינוך - וזאת לשם קידום מטרות של "קיום עצמאי והשתתפות דמוקרטית".

במדינת ניו יורק מוטלת החובה על בתי ספר פרטיים לקיים תוכנית לימודים דומה מהותית לתוכנית הלימודים הציבורית. בפועל, בגלל כוחם הפוליטי של החרדים, התחמקה מדינת ניו יורק כל השנים מפיקוח ואכיפה בנושא זה בבתי ספר חרדיים - עד שתנועת Yaffed - תנועה של צעירים חסידים הפועלים למען הזכות לחינוך שווה - הגישה תביעה לאכיפת חוק החינוך בבתי ספר חרדיים לבנים. בעקבות התביעה, משרד החינוך בניו יורק נאלץ לפתוח בחקירה נגד בתי ספר חרדיים בגין אי-קיום תוכנית הלימודים המוסכמת.

בבריטניה יש מגוון של בתי ספר חרדיים, כאלה שמקבלים מימון מהמדינה ומלמדים ליבה מלאה, לצד בתי ספר עצמאיים-פרטיים, שאינם מקבלים מימון. עם זאת, גם שם בתי הספר מחויבים בלימודי ליבה, ובית המשפט העליון בבריטניה אפילו פסק בעבר נגד תלמוד תורה מקומי, שאסור לו למנוע מבוגריו את היכולת להשתלב בחיים מחוץ לקהילה החרדית.

למרות זאת, גם בבריטניה הממשלה לא אכפה את חובת הליבה באופן הדוק, עד שב-2016 נסגר תלמוד תורה מאחר שלא לימדו בו את מקצועות הליבה. העיתונות הבריטית פירשה זאת כשינוי מדיניות לחומרה, שנובע מהרצון של הבריטים להילחם בהתבדלות של בתי הספר המוסלמיים - ועל דרך השוויון, גם בתי הספר החרדיים נדרשו ליישר קו עם דרישות החוק. כמו תנועת Yaffed בניו יורק, בבריטניה פועלת תנועת Pikuach - ראש החץ במאבק הפנים-חרדי להגברת לימודי הליבה ולהשתלבות בחיים המודרניים.

עברו לתצוגת גלריה

ישיבה בבני ברק. בבלגיה נקבע כי הזכות לאוטונומיה לא גוברת על הזכות לחינוך מיטבי

ישיבה בבני ברקצילום: עופר וקנין

גם בחו"ל הפוליטיקאים לא ששים להתעמת עם החברה החרדית - אך שם בתי המשפט אוכפים את החוק ואת החובה להעניק לילדים זכות להשתלב בחברה

בבלגיה, חלק מבתי הספר החרדיים מקבלים מימון ציבורי ומלמדים את כל מקצועות הליבה, וחלק הם פרטיים - אך גם הם מחויבים בהקניית השכלה מינימלית. בית המשפט בבלגיה קבע כי הזכות לאוטונומיה אינה גוברת על הזכות של הילדים לחינוך מיטבי. מאז 2013 נאכפת בבלגיה חובת הליבה בקפדנות בידי משרד החינוך, בתמיכת הקהילה החרדית המקומית.

השינוי מגיע מתוך הקהילה החרדית

בארה"ב, בבריטניה ובבלגיה - למרות האדיקות הרבה של הקהילות החרדיות בהן - בתי הספר החרדיים הם מגוונים מבחינת היקף לימודי הליבה בהם, ובכל שלוש המדינות דווקא הקהילה החרדית היא שתובעת את הגיוון ואת הגדלת רכיב לימודי הליבה.

פרי-חזן מציינת את יוקר המחיה בניו יורק, את העלות העצומה של בתי הספר החרדיים הפרטיים בבריטניה ואת דעיכת תעשיית היהלומים בבלגיה, כלחצים כלכליים שמאלצים את החרדים להיפתח להשכלה מודרנית. ערך הלימודים התורניים הוא בעל חשיבות סמלית עצומה, אך בפועל - ערך הפרנסה גובר עליו.

עברו לתצוגת גלריה

החינוך החרדי לא מכין להשכלה גבוהה

אף שבשלוש המדינות האלה הפוליטיקאים אינם ששים להתעמת עם החברה החרדית, ובחלק מהמקרים גם מנסים לחמוק מאכיפת לימודי ליבה, בתי המשפט אוכפים את מרות החוק - ואת החובה להעניק לילדים זכות שווה להשתלבות בחברה, אך בישראל, בתי המשפט מתבררים כשמרניים יותר מהחרדים.

כיום, הורים נאלצים להילחם ברשויות המקומיות החרדיות כדי שאלה יאפשרו פתיחה של בתי ספר מהזרם הממלכתי-חרדי (זרם רשמי של משרד החינוך, שבו לומדים ליבה מלאה); וסטודנטים חרדים תובעים מהמדינה מלגות קיום, משום שכדי להגיע לרף הקבלה האקדמי עליהם לעבור שתי מכינות (קדם-מכינה ומכינה רגילה), וזאת במקביל להיותם בעלי משפחות.

הקושי ללמוד ולפרנס הוא אחד ההסברים לשיעורי הנשירה העצומים (76%) של הגברים החרדים בדרך לתואר ראשון. מלגת קיום עשויה להקל ולצמצם את שיעורי הנשירה, ולטענת סטודנטים חרדים - זה המעט שהמדינה חייבת להם, אחרי שמנעה מהם ללמוד ליבה.

אבל בניגוד לנעשה בקהילות האדוקות בחו"ל - בישראל אין לרוחות האלה השפעה ממשית. בכניעתם המוחלטת לעסקונה הפוליטית החרדית, הממשלה ובתי המשפט משליטים זרם יחיד בתוך החברה החרדית - הזרם השמרני והקיצוני ביותר - תוך שהם דורסים זרמים אחרים. לא מדובר בהכרה באוטונומיה תרבותית, אלא בהשלטת קול יחיד מתוך אותה אוטונומיה, במימון המדינה, ותוך הפקרת זכות היסוד של כל ילדי ישראל לשוויון הזדמנויות.

הלחצים הכלכליים מניעים את כוחות השינוי בתוך החברה החרדית. אם ישראל תפסיק לממן את בתי הספר החרדיים שאינם מלמדים ליבה, תתן תקצוב מלא לבתי הספר שמלמדים ליבה ולא תאפשר לרשויות מקומיות חרדיות למנוע הקמת מוסדות עם לימודי ליבה בתחומן - הציבור החרדי יקבל את חופש החינוך שמגיע לו, וישראל כולה תצא נשכרת.

 תוקן על ידי מצדרביעי ב- 27/01/2020 22:26:57
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/1/2020 22:48 לינק ישיר 

לה''ו. כבר כתבתי בעבר כאן, איזה עבודה בעיניים עושים בברוקלין בנוגע לליב''ה.
וכן כתבתי איך אפשר ללמד ( לפחות במקצוע האנגלית) ליב''ה כשרה למהדרין חלק גלאט.
אבל, לכולם נוח עם המצב, כמו שהוזכר בכתבה.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 00:12 לינק ישיר 

מי שרואה את השם מירב ארלוזורוב וממשיך לקרוא, הוא נגוע בשנאה עצמית מהסוג הקשה ביותר.
בדר שטירמר היא היתה כתבת מבוקשת.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/1/2020 01:17 לינק ישיר 

הכתבת הנל בהחלט שונאת חרדים .ובלי קשר כולם צריכים ללמוד ליבה ולצאת לעבוד .כוללים לאברכים צריך להיות באחוזים בודדים .השאר שיצאו לעבוד יקבעו עיתים ויחזיקו כספית את מעט האברכים שילמדו כל היום.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 03:37 לינק ישיר 

בקיצור, אחרי אלפיים שנות גלות הגברת שואלת למה אנחנו לא חוזרים להיות גלותיים ולקבל הכתבות מהגויים. בדיוק בשביל זה עלינו לארץ, להקים מדינה יהודית - בה רק אנחנו נקבע את הכללים.
(זו לא התשובה הנכונה, אבל שתסביר גם למה בחו"ל אין בתי דין רבניים המוכרים על ידי המדינה, יש נישואים אזרחיים, מרשים לאדם להתאזרח גם אם אינו יהודי על פי חוק השבות, החגים הם לפי לוח השנה הנוצרי, יהודים מסתירים את כיפותיהם, שרים המנון שונה מאשר התקווה וכו' וכו'...)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 06:41 לינק ישיר 

תם_יושב כתב:

מי שרואה את השם מירב ארלוזורוב וממשיך לקרוא, הוא נגוע בשנאה עצמית מהסוג הקשה ביותר.
בדר שטירמר היא היתה כתבת מבוקשת.


מירב ארלוזורוב אנטישמית או לא? אינני יודע.
אבל ליצור מצב שחברי קהילתך יישארו בדווקא עניים, ולא יוכלו להיות עצמאיים כלכלית - זה בטח לא אהבת ישראל מי יודע מה.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/1/2020 07:30 לינק ישיר 

כי כאן יש עסקנים שמפעילים לחץ על מנת לשמור על האינטרסים של מנהלי החיידרים !!


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 08:26 לינק ישיר 

מי חייב את ההורים לא לשלוח את ילדהם לבתי ספר חרדים עם לימודי ליבה?
ויש כאלה בתי ספר,
ואם אין, אז במקום להתבכיין, קומו לפתוח


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/1/2020 09:10 לינק ישיר 

אפשר לכתוב שעות רבות על ההבדלים בין ישראל ובין ארצות חו"ל, ואני במיוחד יכול להאריך על כך כי אחיי ואחיותיי גרים שם. מכל מקום, פעם אחר פעם חופרים לנו עם הלימודי ליב"ה האלו, כביכול זה מה שיציל אותנו. 

אם כבר רוצים לתת לחרדים להיכנס לשוק הכלכלה אזי שיפתרו אותם מהצבא, מה שלא יקרה, ואז במקום לעבוד בשחור יעבדו בלבן. לימודי ליב"ה יביאו את הבחור החרדי אחרי שנות הישיבה ואחרי החתונה עם בגרויות בלבד, וזה לא מה שיעשה את ההבדל הגדול.

בכל אופן, יש כיום בתי ספר חרדיים שמלמדים אנגלית וחשבון, יש כיום ישיבות תיכוניות חרדיות שעושים שם בגרויות, ואני לא רואה שהביקוש לשם גדול מדי. על כל ישיבה תיכונית חדשה (אפשר לספור על הידיים כמה ישיבות כאלו יש היום...) קמים עוד עשרות ישיבות רגילות. מה שאומר, שהציבור מצביע ברגליים. הציבור לא מאמין לזה. אולי באמת צריך להחליף את הציבור.

כנראה האבא החרדי הישיבתי שאול את עצמו איפה הבן שלי יכול לגדול יותר בתורה וביראת שמים? והוא הולך ובודק בבתי הספר החרדיים בית רבן או רפפורט או אלה במרכז, והוא רואה שזה לא הסחורה שהוא רוצה שהבן שלו יגדל איתה. איני רוצה להאריך, אבל תלכו אתם בשעות הבוקר או בצהריים ותראו איך זה נראה והאם זה מתאים לכם. וכן הדבר לגבי הישיבות תיכוניות. הן פשוט לא מתאימות לאב החרדי הישיבתי הקלאסי. זה שרוצה שבנו יגדל ויהיה ת"ח יר"ש.

בחו"ל, הציבור היה יותר חלש, ולכן מראש לא תבעו מהם רק תורה אלא הכניסו דרך ארץ. אבל לאחרונה גם שם יש מגמה של רק תורה, ובליקווד ודומיה התרבו ישיבות שלא לומדים לימודי חול. כי הם הבינו שקשה לגדל ת"ח עם ערבוב של קודש וחול. ומה גם שאם יש לילד כלים ללכת לכיוון החול, הוא יעשה זאת כי הוא הגשמיות מושכת וזה לא קל ללכת להמית עצמך באהלה של תורה. בכל אופן, אין מה להשוות בין עולמות התורה שכאן בא"י לבין אלה שבחו"ל.

בעולם הספורט האמריקאי יש מדד לבדוק מיהו השחקן הכי טוב. וזה ע"י השאלה הבאה: אם היה לך משחק אחד על האליפות והיית צריך לבחור אחד משני השחקנים הכי טובים, את מי היית לוקח? מי שאתה בוחר כנראה הוא הכי טוב אע"פ שהשני יכול להיות טוב לא פחות. וכן לגבי עולמות התורה בא"י ובחו"ל, אם ח"ו הייתה גזירת שמד, והיינו צריכים לבחור מי זה שימשיך את משה קיבל תורה מסיני וכו' וימשיך הלאה, בלי לחשוב פעמיים הייתי בוחר בעולם התורה כאן בא"י. ואני מכיר היטב היטב את עולם התורה שם. רוב ככל משפחתי שם. כך שבמבחן התוצאה הדרך כאן היא היא הדרך אשר נלך בה, וכך הורו גדולי ישראל כאן, שם הורו אחרת וזכותם של רבני כל מקום ומקום להורות כפי שהם חושבים שנכון לאותו מקום, אבל התוצאות ניכרות לעין. שם הם מחנכים להיות בעלבת תורני, וכאן מחנכים להיות אברך ת"ח. וכבר האריך בזה המכתב מאליהו ח"ג בסופו. וכמובן שיש יתרונות וחסרונות לכל שיטה. וכפי שעינינו רואות בחסרונות כאן.

בכל אופן, הפתרון בעיקרו צריך להיות פתרון פרטי. דהיינו, שהמערכות לא ממש הולכות להשתנות, אבל כן כל אב ואם צריכים לראות מה מתאים לבנם, ויתכן באמת שבנם יותר מתאים לישיבה תיכונית או להיפך. כל אחד לפי מה שהוא.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 09:59 לינק ישיר 

הנה התגובה שלי מהכתבה(כולם לחזק שם בלייק:)מצדרביעי

22:10
class="gp du avu avv el" data-test="likeButton" disabled="" style="background-repeat: no-repeat; box-sizing: inherit; margin: 0px; padding: 1rem 0px; font-size: inherit; line-height: inherit; font-family: inherit; overflow: visible; -webkit-appearance: none; border-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; touch-action: manipulation; align-items: center; -webkit-box-align: center; display: inline-flex;">אהבתי1class="gp du avu avx avv el avy avz" data-test="dislikeButton" disabled="" style="background-repeat: no-repeat; box-sizing: inherit; margin: 0px 3rem 0px 0px; padding: 1rem 0px; font-size: inherit; line-height: inherit; font-family: inherit; overflow: visible; -webkit-appearance: none; border-width: 0px; border-style: initial; border-color: initial; touch-action: manipulation; align-items: center; -webkit-box-align: center; display: inline-flex; margin-inline-start: 3rem;">לא אהבתי0
לכל המגיבים האנטישמיים:
המציאות היא דווקא בישראל החינוך היסודי לבנים חרדים מתוקצב ב-35%(!) מהחינוך הכללי.
ההבדל האמתי בין הארץ לחו"ל, הוא-
שבארץ החרדים מרגישים באופן כללי מאויימים ושרוצים לשנות אותם בכוח- מה שלא קורה בחו"ל...
הפתרון-גם בארץ, להפסיק עם ההסתה נגד החרדים, ולהפסיק לנסות לשנות אותם בכוח.
אני משוכנע שאם נושא המחלוקת היחיד יהיה למודי ליב"ה- החרדים יבלעו חיוב בלימודי ליב"ה בסיסיים כשירגישו שלא נובע מנסיון לשנות אותם...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-28/1/2020 10:03 לינק ישיר 

סקופר
אתה מציג מצג שווא כאילו ההנהגה לא לחמה מלחמת חורמה בישיבות שמלמדות בגרות. ורק הציבור הצביע ברגליים.
ברור שמי שהיום הולך לישיבות כאלו הוא מישהו שלא הגיע מהארד קור של הציבור החרדי ולכן הרמה הרוחנית בהתאם.
אם מלכתחילה בכל החיידרים היה אנגלית וחשבון ברמה טובה ובכל הישיבות קטנות היו מוציאים בגרויות. אז הרמה הרוחנית הייתה דומה לרמה של הישיבות הרגילות דהיום.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 10:36 לינק ישיר 

פסתםנחמד כתב:

מי חייב את ההורים לא לשלוח את ילדהם לבתי ספר חרדים עם לימודי ליבה?
ויש כאלה בתי ספר,
ואם אין, אז במקום להתבכיין, קומו לפתוח


נשלח מהאנדרואיד שלינכון מאוד
יש הרבה בתי ספר יסודיים עם לימודי ליבה
וכל הורה שחושב שזה החינוך המתאים לבן שלו שישלח לשם !!!
למרות שהציעו לי לשלוח לשלוח לחיידר מודרני עם רמה נמוכה לא רצינו !!

עד לפני 30 לא היה חיידרים כולם למדו בחינוך העצמאי !!מאז שנפתחו החיידרים שאין בהם רמה לימודית גבוהה!!החיידרים הרסו הרבה ויצרו דורות של בורים ,!!שלא למדו אנגלית וחשבון!!.


נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי שרית560 ב- 28/01/2020 10:41:45
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 10:49 לינק ישיר 

ברכת_החמה כתב:

הכתבת הנל בהחלט שונאת חרדים .ובלי קשר כולם צריכים ללמוד ליבה ולצאת לעבוד .כוללים לאברכים צריך להיות באחוזים בודדים .השאר שיצאו לעבוד יקבעו עיתים ויחזיקו כספית את מעט האברכים שילמדו כל היום.כשהייתי שומע אותך מדבר בנמרצות כזו על לימודי ליבה יהודית לכלל הציבור הייתי אולי חושב שבטובת החרדים אתה חפץ.


נשלח מהאנדרואיד שלי

_________________
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-28/1/2020 10:50 לינק ישיר 

חריף_ומקשה כתב:

סקופר
אתה מציג מצג שווא כאילו ההנהגה לא לחמה מלחמת חורמה בישיבות שמלמדות בגרות. ורק הציבור הצביע ברגליים.
ברור שמי שהיום הולך לישיבות כאלו הוא מישהו שלא הגיע מהארד קור של הציבור החרדי ולכן הרמה הרוחנית בהתאם.
אם מלכתחילה בכל החיידרים היה אנגלית וחשבון ברמה טובה ובכל הישיבות קטנות היו מוציאים בגרויות. אז הרמה הרוחנית הייתה דומה לרמה של הישיבות הרגילות דהיום.


נכון
מי שכח את המלחמה נגד מערבא בתחילת הדרך ??
נגד חכמי לב ?? והכול בגלל שהרב בצלאל כהן רצה הקצאה של עיריית ירושלים ועסקנים מושחתים נלחמו בו !!
על מנת להגיע לישיבות האלו צריך הרבה מאוד כסף !!
אלו ישיבות פרטיות ושכר הלימוד הוא גבוהה מאוד
שכר הלימוד הוא בן 1800 - 4500 שח !!
ולא כל הורה יכול לעמוד בשכר לימוד היקר הזה במיוחד שיש עוד ילדים בבית !!!
וגם לא נער יכול להתקבל לישיבות האלו בגלל הרמה הגבוהה שיש בישיבות האלו !
עומס הלימודים שישיבות האלו לא מתאים לכל נער !!
בציבור הדתי לאומי השכילו לפתוח אין ספור ישיבות תיכוניות שכל נער יכול למצוא את המקומו !!


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > דה מרקר-למה החרדים בחו"ל כן לומדים לימודי ליב"ה?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר