בית פורומים בחדרי חרדים

בחורים שנתפסו עם עיתון בשבע, נגן וידאו, וספרי הרב ד"ר מיכי אברהם סולקו מהישיבה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-18/2/2020 16:31 לינק ישיר 
בחורים שנתפסו עם עיתון בשבע, נגן וידאו, וספרי הרב ד"ר מיכי אברהם סולקו מהישיבה

'תורה בתפארתה' סוערת: שלושה בחורים הושעו מהישיבה המפורסמת, בגלל שהחזיקו בישיבה ספרים וחפצים, שנאסר על בני הישיבה להחזיקם.

שניים מהתלמידים, שנתפסו 'על חם', הושעו למשך תקופה ארוכה, וספק אם יורשו כלל לחזור לישיבה. בחור נוסף ישוב ככל הנראה כבר בזמן הקרוב.

כידוע, הישיבה הנחשבת, הממוקמת בכניסה לעיר אלעד, מונה כיום כשבע מאות בחורים, ובאופן רשמי היא סניף של ישיבת אורחות תורה בבני ברק.

אך למרות ההתנתקות ההיא מהישיבה בחדרה, את הקו האידיאולוגי הנוקשה - בכל הקשור למאבק ב"מודרניזציה" שנכנסה לחלק מהישיבות - היא לא נטשה: זהו עדיין אחד מדגליה של ישיבת תורה בתפארתה.

בהקשר זה, ל'כיכר השבת' כאמור נודע, כי בימים האחרונים השעתה ההנהלה הרוחנית של הישיבה שלושה בחורים. אחד מהם נתפס 'על חם' בעודו משתמש בנגן עם ווידאו, חברו נתפס מחזיק בעיתון 'בשבע' של הציונות הדתית ועל השלישי נודע כי הוא קורא בקביעות בספריו של ד"ר מיכי אברהם. 

מלבד השעיית הבחורים, בישיבה נתלתה מודעה חריפה המזכירה, כי אסור להכניס לישיבה "ספרים חיצוניים" - מושג ידוע בעולם התורני, המגדיר ספרים החשודים ב"השכלה" חלילה.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/2/2020 17:04 לינק ישיר 

לה''ו. האם הצבא עודכן שהם לא בישיבה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/2/2020 17:36 לינק ישיר 

hot_tr כתב:

לה''ו. האם הצבא עודכן שהם לא בישיבה?

אל דאגה הם ימצאו ישיבה אחרת

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-18/2/2020 17:49 לינק ישיר 

אני בטוח שהסיפור הזה יהיה "מקדם מכירות" רציני לספריו של הרב מיכי אברהם...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 08:40 לינק ישיר 
בית חרושת לבחורים

פחות ישיבה...
יש לכם טע ה על בחור, תתמודדו איתו לזרוק זה הנהגה של חלשים ולא מקצועיים
איפה הרב שטיינמן שיצעק עליהם שאסור לזרוק?,,,

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 08:45 לינק ישיר 

לא מאמין שהגראי"ל היה מאשר להם להחזיק בחור שיש בידו את ספרי מיכי אברהם. האיש שהצהיר על עצמו שהוא אפיקורס או משהו דומה. 

תבורך הישיבה שהעיפה אותו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 18:24 לינק ישיר 
מצדרביעי

avishai323 כתב:
לא מאמין שהגראי"ל היה מאשר להם להחזיק בחור שיש בידו את ספרי מיכי אברהם. האיש שהצהיר על עצמו שהוא אפיקורס או משהו דומה. 

נו-באמת...

הרי מאז ומעולם בישיבות הליטאיות החזיקו ספרי "משכילים" מסוגים שונים, ומעולם לא העיפו מי שמחזיק אותם.
ולא, הרב מיכי לא הצהיר על עצמו שהוא אפיקורוס-אלא צחק על מי שאמר את זה עליו....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 21:29 לינק ישיר 
קלעפער

מצדרביעי כתב:

נו-באמת...

הרי מאז ומעולם בישיבות הליטאיות החזיקו ספרי "משכילים" מסוגים שונים, ומעולם לא העיפו מי שמחזיק אותם.
ולא, הרב מיכי לא הצהיר על עצמו שהוא אפיקורוס-אלא צחק על מי שאמר את זה עליו....

הפוך, הוא לא צחק אלא טען שזה בסדר מבחינתו. והוא די הסכים שהוא אפיקורוס לפי המסורת המקובלת לנו מדור דור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 21:41 לינק ישיר 

לא נכון, הוא אמר שאם ההיגיון הישר שלו מוביל אותו למסקנה שאצל אחרים היא נחשבת אפיקורסות-הרי שאינו רואה בכך בעייה....

הנה הטור המלא:
https://mikyab.net/posts/3719

לנוחיות הקוראים מעתיק את הסיום:

במקרים רבים התיוג מיועד למטרות מחנאיות (שזה גם לגיטימי). מגדירים מישהו כאפיקורוס כדי לייתר את הצורך להתייחס לדעותיו, ולהשאיר את גבול הלגיטימיות מוגדר היטב. זהו שיח של שמרנים כדי לשמור על טוהר ואחדות המחנה, ולהראות שכל מי שאינו אפיקורוס מסכים כמובן לדעות ה”נכונות”, ולכן הן נכונות. אבל ברגע שמגדירים את המחנה דרך הדעות ה”נכונות” זה הופך מטענה להגדרה, ולכן אין לזה משמעות רבה. זה ודאי לא נימוק שמראה שהדעות הללו נכונות, שהרי הגדרת המחנה עצמה היתה מבוססת על ההנחה הזאת (זוהי הנחת המבוקש).

השיח על אפיקורסות הוא שיח פנימי של המחנה השמרני לצרכיו שלו (כאמור, הוא מעוגן היטב במסורת שלנו. איני טוען שהם המציאו זאת). אני מקווה ומעריך שאלו פרפורי הגסיסה שלו. גם ההשכלה היתה פעם מוקצה מחמת מיאוס והפכה כיום לעמדה לגיטימית (בטח ביהדות המודרנית). כך הוא גם לגבי לימוד תורה לנשים, הצבעת נשים בבחירות, מינוי נשים לתפקידים שונים, ועוד רעיונות מודרניים. השינוי חודר יותר ויותר פנימה ליסודות, מה שמעורר חששות גדולים אבל מבחינתי זה רק מעודד. אני מקווה ומעריך שכך יהיה גם עם הרעיונות שאני מעלה. כשזה יקרה, אם אכן, אזי המחנה השמרני יהפוך לבועה קטנה ולא חשובה שתמשיך לשוחח עם עצמה דרך תיוגים במקום נימוקים (הם כמובן ימשיכו לראות את עצמם כשומרי הגחלת שעליהם מונח העולם, בדרכם המגלומנית)[7]. מה שחשוב הוא שהציבור הרחב לא יניח שזו אכן האמת התורנית וההלכתית. חשוב להבין שיש כאן דרך שהיא לא רק לגיטימית אלא נכונה יותר, ולא לתת ל”שומרי הגחלת” את הפריבילגיה לקבוע את האתוס עבור כולם. מי שחושב כך אינו לייט ולא חפפן, אלא פשוט מישהו שמוכן לחשוב בעצמו ובאופן ישר, ומסיק מסקנות מתבקשות. אל תתנו לשיח הזה להטמיע בכם רגש נחיתות ודימוי עצמי ירוד מבחינה רוחנית. מי שירוד כאן מבחינה רוחנית הוא “שומרי הגחלת” העוממת בעצמם. הגיע העת להפיח בגחלת הזאת רוח חיים במקום לעסוק כל הזמן בשמירה שלא תכבה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 22:13 לינק ישיר 
קלעפער

לא מתאים לך. ברור שבחרת קטע כמעט לא רלוונטי לדיון.

הנה הקטעים הרלוונטים והמפורשים: ואני מסמן באדום את המילים הרלוונטיות.

ראשית, בעניין העלבונות והחוצפה. אני חייב לומר שלא ראיתי שם זלזול, לא עלבון וגם לא חוצפה. זהו דיון לגיטימי לחלוטין, ולמיטב הבנתי מי שחושב שאני אפיקורוס ושחשוב ללבן זאת וליידע את הציבור בכך, בהחלט שומה עליו לעשות זאת. אני תומך בדיון בהיר וחד, ושכל אחד יאמר בדיוק את מה שהוא חושב, ולא יירתע משיקולי עלבונות, חוצפות וכדומה. יתר על כן, כשאנשים מעלים טיעון מנומק ומסיקים ממנו מסקנה אין בכך עלבון, לא חוצפה וגם לא זלזול. זו הבעת עמדה לגיטימית, וחשוב מאד שזה ייעשה. אם אני אפיקורוס אז מה החוצפה באמירה שזה אכן המצב?! זהו תיאור שלי. אפילו אם זה לא נכון (ואני לא בטוח בזה), זו דעתו של הכותב ולגיטימי וראוי שיביע אותה. בפרט אם הדבר נחוץ ליידע את הציבור למען יידע וייזהר ממני, אז ודאי שחשוב לומר זאת.

חשוב להבהיר, המגבלה על חופש המחשבה והביטוי אינה המצאה של החרד''ל או של קבוצה אחרת כלשהי. זו ליבת המסורת שקיבלנו כבר מחז''ל (לפחות בפרשנות המקובלת. אני לא מקבל אותה ולא חושב שלזה חז''ל התכוונו), ואני מבין היטב את משמעות היציאה נגדה. אם מישהו חושב שלחלוק על הפרשנות המקובלת לחז''ל, או אפילו על חז''ל עצמם, זו אפיקורסות, אז אולי הוא צודק שאני אפיקורוס. מבחינתי אין לזה כמובן שום נפ''מ (פרט לקידושי אישה כמובן), שהרי זה מה שאני חושב בין אם זו אפיקורסות ובין אם לאו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 22:24 לינק ישיר 

הבנתי, אולי ואני לא בטוח-נחשבים לאפיקורסות-טוב לדעת.

אולי גם אותו תנא שאמר לפני שהוא נפטר שהוא "לא יודע לאיזו דרך מוליכים אותו" הוא בעצם "הודה" שהוא רשע...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/2/2020 23:39 לינק ישיר 

ככה זה לעתים כשמתחילים לא טוב מתחפרים יותר...

כתבת שהוא צחק על מי שכינה אותו אפיקורוס והוא לא הצהיר על עצמו שהוא כזה. כתבתי לך בתגובה שזה לא נכון והוא לא צחק על האומר כך ואף די הסכים שלפי הפרשנות המסורה לנו מדור דור הוא די אפיקורוס.

ואז הבאת משהו שמחזק את טענתך. ואז הבאתי ציטוטים מפורשים שלו שא. אינו צוחק על מי שמכנהו כך כי זו האמת לדעת הטוען, וב. שזו טענה צודקת לפי המסורה לנו מדור דור, ולפי זה אולי צודק הטוען שמיכי אפיקורס.

דומני שאין כאן מקום להתחמקות צינית...

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בחורים שנתפסו עם עיתון בשבע, נגן וידאו, וספרי הרב ד"ר מיכי אברהם סולקו מהישיבה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר