בית פורומים בחדרי חרדים

החרדים לא מתגייסים, אבל לא צריך אותם (מירב ארלוזורוב, דמרקר)

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-27/2/2020 16:12 לינק ישיר 
החרדים לא מתגייסים, אבל לא צריך אותם (מירב ארלוזורוב, דמרקר)

החרדים לא מתגייסים, אבל לא צריך אותם
דו"ח הבדיקה של נתוני החרדים המתגייסים חשף עלייה עצומה ביציאה בשאלה בקרב הנוער החרדי ■ 27% מהשנתון של הגברים החרדים ב-2018 היו יוצאים בשאלה — והם אלה שמביאים לגידול במספר המדווח של חרדים המתגייסים לצבא ■ בפועל, הנוער החרדי לא מתגייס
מירב ארלוזורוב פורסם ב-06:18

אלוף (מיל') רוני נומה זכה השבוע לתקשורת עוינת. נומה הואשם כי הוא שבוי של המערכת, לאחר שצוות הבדיקה בנושא נתוני גיוס החרדים, שהוא הוביל, לא מצא עדויות לזיופים בנתונים, וגם לא מצא לנכון להמליץ על מסקנות אישיות משמעותיות נגד הקצינים שהיו מעורבים בספירת החרדים בצה"ל. הצוות בראשותו קבע שאין עדויות לזיופים מכוונים; שלא ניתנו הוראות או פקודות להטות את הנתונים; ושאין עדות להטיית נתוני הגיוס של החרדים מתוך שיקולים כספיים או לחצים פוליטיים. עם זאת, פרט להיעדר חשדות פליליים לזיופים מכוונים, נומה מצא כמעט כל דבר שלילי שניתן להעלות על הדעת.

"בפני צוות הבדיקה הופיעו קצינים ונגדים שהשתתפו בספירה", נכתב בדו"ח. "חלקם אמרו לנו כי היטו את הנתונים במודע מתוך רצון לשרת את מה שהם חשו כ'רוח המפקד' לעמוד ביעדי הגיוס. היה קצין שאמר כי בדיעבד הוא מבין ששיקר". בהמשך מדווח נומה כי ב–2016–2017 ספר צה"ל כחרדים כמה מאות חיילים (ובהם חיילות) שאינם חרדים, וזאת בשל חוסר המקצועיות של הספירה שנעשתה באכ"א. נומה מכנה זאת "רשלנות מקצועית חמורה", וקובע כי הוא חלק מ"תרבות ארגונית מקצועית לקויה" הנובע מ"כשל אישי חמור".

בלית ברירה, הצבא עיגל פינות ונתן להם את ההכרה כחרדים. האם זה בניגוד לחוק? כן. האם זה זיוף ברמה המהותית? כנראה שלא

זה לא הכל. בהמשך מדווח נומה כי צוות הבדיקה "נחשף למערכת קשרי גומלין לא תקינה, לא מוסדרת ולא מפוקחת בין צה"ל לעמותות וגופים אזרחיים". קשרים אלה כבר עמדו במרכז חקירת מצ"ח ב–2014, שנסגרה. ואולם, גם קיומה של חקירה פלילית לא גרמה לאגף כוח אדם בצה"ל להסדיר את הקשרים בין צה"ל לעמותות האזרחיות שמטפלות בגיוס החרדים, או לפחות להדק את הפיקוח עליהן. לפי הדו"ח, "צוות הבדיקה מצא שעל אף שחלפו שנים רבות מאז החלו הספירות והדיווחים של צה"ל, לא עוצבה כל דרך ספירה ולא נוסחה כנוהל פנימי כתוב באכ"א. תהליך הספירה מתבצע במעין תורה שבעל פה, שמגובשת בפועל בידי מי שעליו הוטלה משימת הספירה". יותר חפיף מזה לא יכול להיות.

רק שאם כל זה אינו מספיק, נומה מצא גם "מעורבות בלתי קבילה של גורמים פוליטיים בצה"ל בנושא רשימות הפטור משירות צבאי לתלמידי ישיבות, ביטולי מעמד לדחויי שירות, וביטול מעצר לתלמידי ישיבות". כן, כך כתוב: גורמים פוליטיים הפעילו קשרים בתוך צה"ל כדי שתלמידי ישיבות ספציפיים יקבלו דחיית שירות, ואף ישוחררו ממעצר. נגע הפרוטקציה החרדי השחית את צה"ל; ממש כך.

המערכת הפוליטית אשמה בכישלון הגיוס

ואולם פרשת הזיוף, החפיפניקיות וחוסר המקצועיות הנוראית של צה"ל אינה הממצא החשוב ביותר של דו"ח נומה. הממצא שצריך להניע את אמות הסיפים הוא כישלון גיוס החרדים לצה"ל — באשמתה המלאה של המערכת הפוליטית.

ב–2016 דיווח צה"ל על גיוס של 2,850 חיילים חרדים. הדיווח האחרון, ל–2017, נקב במספר 3,070 חרדים שגויסו. זה היה שקר. בפועל, צה"ל צריך היה לדווח ב–2016 על גיוס לפי החוק של 1,906 חיילים חרדים — שליש פחות ממה שדווח, או גיוס לפי פרשנותו של 2,459; וב–2017 על גיוס לפי החוק של 1,374 חיילים חרדים — 55% פחות ממה שדווח, או גיוס לפי פרשנותו של 2,744. אם כן, מספר החרדים שגויסו היה כחצי מזה שדווח עליו.

חלק מהפער הוא השגיאה הלא־מוסברת בספירה: בשתי השנים מצא הצוות של נומה כ–400 חיילים שצה"ל ספר כחרדים אף שאינם חרדים. אבל עיקר הפער הוא בין 1,374 חיילים חרדים שגויסו לפי החוק ב–2017; 2,744 חיילים חרדים שגויסו לפי פרשנותו של צה"ל — ובפועל, מספר קטן בהרבה שאף אחד אינו יודע מהו. 1,374 חיילים חרדים ב–2017 הוא המספר שהצבא צריך היה לדווח עליו לפי הגדרת החוק.

הסיבה שמספרי הגיוס נותרו ללא שינוי היא שעל הדעיכה בהתגייסות של הנוער חר־ די מפצה גיוס עצום של יוצאים בשאלה שנספרים כחרדים

החוק קובע כי חייל חרדי הוא מי שלמד במוסדות חינוך תורניים מוכרים על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון לפחות שנתיים מתוך ארבע השנים בגילים 14–18. זהו חוק אידיוטי. ראשית, החוק מוגבל רק למוסדות חינוך שמוכרים על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון. משרד הביטחון, למשל, קבע את רשימת המוסדות המוכרים על ידו ב–2014, ושכח לעדכן מאז. עשרות ישיבות שנפתחו מאז, ושמי שלומד בהן צריך להיחשב חרדי, לא מוכרות על ידי המשרד, ולכן נופלות טכנית מחוץ לחוק.

כך מצאו עצמם האחראים על גיוס החרדים בצבא מוצפים בפניות של חרדים, שמבקשים להתגייס עם ההקלות הניתנות לחרדים, אבל לפי החוק לא מגיע להם לקבל את ההקלות. בלית ברירה, הצבא עיגל פינות ונתן להם את ההכרה כחרדים. האם זה בניגוד לחוק? כן. האם זה זיוף ברמה המהותית? כנראה שלא.

שנית, רק מי שלמד לפחות שנתיים בגילים 14–18 זכאי להכרה כחרדי. המגבלה הזו חוטאת פעמיים למציאות בשטח. ראשית, היא מחמיצה חוזרים בתשובה, שלא למדו בתיכון במוסד חרדי אבל לאחר סיום התיכון התקרבו לדת ומקיימים אורח חיים חרדי. גם במקרה שלהם הצבא עיגל פינות, והכיר בהם כחרדים. האם זה בניגוד לחוק? כן. האם זה זיוף? כנראה שלא. שנית, המגבלה הזו סופרת את מי שלמדו במוסדות חרדיים כנערים, אבל בינתיים יצאו בשאלה, כחרדים. גם אותם ספרו בצבא בתוך מכסת המגויסים החרדים, על אף שהם כבר בעליל לא חרדים. האם זה לפי החוק? כן. האם זה הגיוני? לגמרי לא.

האלוף נומה: עיגולי פינות לא בלתי־סבירים

לדברי נומה, עיגולי הפינות הללו של צה"ל לא היו בלתי־סבירים. זה היה שיקול דעת שהופעל נוכח חוסר ההתאמה של הגדרת החוק למציאות בשטח. הבעיה היתה חוסר השקיפות. הצבא ידע שהוא סופר חרדים באורח שונה מההגדרה החוקית, והתעקש להסתיר זאת מהכנסת.

לו הצבא היה מדווח בשקיפות מלאה — מספר המגויסים החרדים ב–2017 לפי הגדרת החוק הוא 1,374, אבל הופעל שיקול דעת והמספר הורחב ל–2,744 בהתאם לקריטריונים כאלה ואחרים — כנראה שכל פרשת הזיוף לא היתה נולדת. שקיפות כזו היתה מאפשרת כנראה לצבא לגלות בעצמו שהוא טעה בספירת 400 חיילים חרדים שאינם קיימים, והיא היתה חושפת את חדלונם של הפוליטיקאים שהתעקשו לחוקק ב–2014 חוק אידיוטי הסותר את המציאות בשטח. ובעיקר, השקיפות הזו היתה חושפת את כישלון מתווה גיוס החרדים.

חוק השוויון בנטל נחקק ב–2014. מספר החרדים שהתגייסו לצבא (לפי הגדרת החוק, הנתון הבדוק של צוות נומה) באותה שנה היה 2,076. ב–2018 מספרם היה 1,988. כלומר, בחלוף חמש שנים המספר הרשמי של חיילים חרדים על פי הגדרת החוק לא השתנה ואפילו ירד. זאת, למרות היעדים השאפתניים שהוצבו לצה"ל, והמסלולים הייעודיים שפותחו עבור החרדים בצבא. גם אם נוסיף את כל ההרחבות שצירף הצבא, כמובן בניגוד לחוק, הרי שהמספר צמח מ–2,200 ל–2,444 חיילים. לכאורה, זהו קיפאון מספרי.

רק שנתוני הקיפאון מקפלים בתוכם מציאות מדהימה: מספר החיילים החרדים הולך ויורד במהירות. הסיבה שמספרי הגיוס נותרו ללא שינוי היא שעל הדעיכה בהתגייסות של הנוער חרדי מפצה גיוס עצום של יוצאים בשאלה שנספרים כחרדים. מתוך 1,988 חיילים חרדים, על פי ההגדרה הדווקנית של החוק, שהתגייסו ב–2018 — יותר מ–1,000 הם יוצאים בשאלה. בנוסף, לפי ועדת נומה מספר היוצאים בשאלה מזנק בקצב מהיר. בדיקה שערכה הוועדה גילתה שמתוך שנתון של 7,000 חרדים בני 18 ב–2016, 1,900 היו יוצאים בשאלה.

כן, שיעור היוצאים בשאלה מהווה כיום יותר מ–25% מהשנתון החרדי לבנים. ההערכה של הוועדה היא שבתוך כמה שנים מספר היוצאים בשאלה מדי שנה יגיע ל–2,500. זה די והותר לצרכי הצבא, ומייתר את המאמצים הנואלים לגייס חרדים ממש.

בעיית הגיוס תיפתר מעצמה

הערבוב המופרך שעשה חוק השוויון בנטל בין מי שהם חרדים אבל אינם נספרים ככאלה למי שאינם חרדים אבל ממשיכים להיספר ככאלה, עיוור את עיני הפוליטיקאים לראות נכוחה את המגמות המתהוות בחברה החרדית. האחת, המוטיווציה להתגייס בתוך החברה החרדית היא נמוכה, וככל הנראה חוק השוויון בנטל יצר אנטגוניזים והוריד אותה עוד יותר. השנייה, החברה החרדית משנה את פניה במהירות, ושיעור הצעירים הנוטש אותה הולך וגדל. הצעירים הללו רוצים להתגייס בכל מקרה, והצבא רק צריך לעזור להם.

הדו"ח של נומה חושף את המציאות לאמיתה: החרדים לא רוצים להתגייס, צה"ל לא מסוגל להכריח אותם, והחלטת הפוליטיקאים להמשיך להציב לצה"ל יעדי גיוס שאפתניים היא זריית חול בעיניים. הדו"ח חושף גם פתרון אפשרי: כלל לא בטוח שצה"ל צריך לשבור את הראש על גיוס של חרדים שאינם מגיעים, מכיוון שהשינוי הפנימי בתוך החברה החרדית פותר את הבעיה מעצמה.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/2/2020 16:13 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/2/2020 16:21 לינק ישיר 


מתוך 1,988 חיילים חרדים, על פי ההגדרה הדווקנית של החוק, שהתגייסו ב–2018 — יותר מ–1,000 הם יוצאים בשאלה. בנוסף, לפי ועדת נומה מספר היוצאים בשאלה מזנק בקצב מהיר. בדיקה שערכה הוועדה גילתה שמתוך שנתון של 7,000 חרדים בני 18 ב–2016, 1,900 היו יוצאים בשאלה.

כן, שיעור היוצאים בשאלה מהווה כיום יותר מ–25% מהשנתון החרדי לבנים. ההערכה של הוועדה היא שבתוך כמה שנים מספר היוצאים בשאלה מדי שנה יגיע ל–2,500. זה די והותר לצרכי הצבא, ומייתר את המאמצים הנואלים לגייס חרדים ממש.

אם זה נכון זה נתונים מבהילים. 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-27/2/2020 16:46 לינק ישיר 

מאיפה הועדה בלי כלי מחקר קבעה את הנתון הזה?


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/2/2020 17:39 לינק ישיר 

מוזר  כי עמותת יוצאים לשינוי  שהאינטרס שלהם הוא לנפח את מספר הפורשים מכל שנתון  טענו במחקר שעשו שמדובר ב10 אחוז פורשים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-27/2/2020 19:24 לינק ישיר אם זה המצב,

בשביל מה בג"ץ התערב?

למה בג"ץ לא שאל קודם לכן את השאלות ששאלה הוועדה

הרי אי אפשר לגייס אותם,

הרי לא כדאי כלכלית לגייס אותם,

בשביל מה בג"ץ הכניס את המערכת הפוליטית לתזזית של כמה מערכות בחירות על הנושא הזה?דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > החרדים לא מתגייסים, אבל לא צריך אותם (מירב ארלוזורוב, דמרקר)
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר