בית פורומים בחדרי חרדים

אל תחפשו אותנו בקלפי. חרדים שאין להם בית.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-1/3/2020 18:19 לינק ישיר 
אל תחפשו אותנו בקלפי. חרדים שאין להם בית.

מאמר חזק שחובה לקרוא לפני ההליכה אל הקלפי.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5686996,00.html

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 18:35 לינק ישיר 

לה''ו. בלה בלה בלה. תקיאו בבית לפני ההצבעה (לא בחירה ח''ו) ותשלשלו את הפתק הקדוש סוג ג' או *ש*ומר *ס*וסים, ותשתקו יפה עד ההצבעה הבאה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 18:46 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 19:02 לינק ישיר 

שִׂים לֵב: בְּאֲתָר זֶה מֻפְעֶלֶת מַעֲרֶכֶת "נָגִישׁ בִּקְלִיק" הַמְּסַיַּעַת לִנְגִישׁוּת הָאֲתָר.

הַתְאָמַת הָאֲתָר לְעִוְורִיםהַמִּשְׁתַּמְּשִׁים בְּתוֹכְנַת קוֹרֵא־מָסָךְ.

פְּתִיחַת תַּפְרִיט נְגִישׁוּת.

צילום: אלי קובין

"אל תחפשו אותנו בקלפי": החרדים שאין להם בית

אנחנו נשים, מזרחים ואקדמאים. אנחנו ה"אחר", מחוץ למחנה, ואנחנו לא לבד שם. לידנו על הספסל המטפורי יושבים חוזרים בתשובה, גרושים וגרושות, חרדים במדים, הורים חרדים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, וקהלים נוספים שמסומנים בכוכבית. רק כשיש קלפי באופק מתחיל החיזור

אליעזר היון וטלי פרקש | פורסם 15:13

עוד קודם שהטוקבק הראשון נכתב, הרטוריקה הזועמת שלו כבר באוויר: הטלת ספק ב"חרדיותנו": "אתם לא חרדים, לא חדשים, לא מודרנים, לא חרדים בכלל". וגם, "באיזו זכות אנו מציגים את עצמנו ככאלה". ומכל מקום, עם 40 שנות עיתונאות משותפת לשנינו, העובדה כי אנו בוגרי "בית יעקב" וישיבות, ומתגוררים בריכוזים חרדיים (קריית ספר ואלעד, בהתאמה), מאפשרים לנו להעז ולקבוע: אנחנו חרדים - אבל המפלגות החרדיות שחפצות בקולות שלנו, לא מייצגות אותנו. לא באמת.

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

אנחנו נשים, מזרחים ואקדמאים - וככאלה אין לנו בית פוליטי. אנחנו ה"אחר", מי שחי מחוץ למחנה, ואנחנו לא לבד שם. לידנו על הספסל המטפורי יושבים חוזרים בתשובה, גרושים וגרושות, חרדים במדים, חרדים מקהילות בחו"ל שעלו ארצה, הורים חרדים לילדים בעלי צרכים מיוחדים, וקהלים נוספים שמסומנים בכוכבית. יש אצלכם מקום לכולם? לא ממש. מתי כן? כשיש קלפי באופק. או אז מתחיל החיזור.

קראו עוד בערוץ היהדות : 

בית חב"ד בסין: "אנחנו במשבר"

ישראלים בניו-יורק: "מרגישים לא רצויים כאן יותר"

מעשה בגופה ודחפור: כך שכחנו להיות "אור לגויים" / פרופ' רוחמה וייס

אי הקבלה אל "החרדיות" איננו רק מטאפורי, הוא מעשי מאוד. מוסדות החינוך של המפלגות החרדיות השונות לא חפצים בנו, חרדי-הכוכבית. זה בא לידי ביטוי במילות גנאי שגורות ("פרענקים"), לצד שיטות פרימיטיביות של מכסות ואחוזים. שלא נטמא חלילה את המרחב החרדי בשונות שלנו.

"הם לא חרדים"

משפטים כמו "את כל אלה מהשטחים אני לא בוחן", רשומים על שמו של ראש ישיבה בכיר ביחס לתלמידי המתיבתות (ישיבות לנערים בגילאי תיכון) המזרחיות. עמדה גזענית זו איננה מונעת ממנו לקבל את כספנו, כספי משלמי המיסים לאחזקת ישיבתו - והוא לא לבד, כמובן. אחד מעמיתיו הכריז: "הוא לא יקבע לי בישיבה, אצלי אני בעל הבית", לאחר שמנהיג הציבור החרדי, הרב יוסף שלום אלישיב ז"ל, נזף בו בזמנו על מנהגו לקבל אך תלמיד או שניים ממוצא מזרחי לישיבתו.

כל זה לא מנע מחבר הכנסת, משה גפני, להכריז בעזות מצח מעוררת השתאות מעל בימת הכנסת, כי גזענות על בסיס אתני לא קיימת במוסדות החינוך החרדיים. במקביל, עמיתיו לסיעה, חברי הכנסת פרוש וליצמן, נאבקו מרות בפעילים חברתיים חרדים שניסו למגר את התופעה.

גם החרדים הרבים המבקשים לרכוש השכלה במוסדות אוניברסיטאיים נתקלים בכתף קרה, שלא לומר עוקצנית. גפני, שוב הוא, לא חושש מלהכריז גלויות כי הוא מתנגד ללימודים אקדמיים, וטען כי מי שהולכים ללימודים אלה אינם חרדים. הוא מתנגד גם להקמתן של מסגרות ממ"ח (חינוך ממלכתי-חרדי הכולל ליבה), על אף שיש ביקוש רב למוסדות כאלה מצד הורים חרדים, שלא מעוניינים עוד בנדבות החסד של הפוליטיקאים - ומבקשים להקנות לילדיהם השכלה בסיסית הולמת.

חברו לסיעה, יעקב ליצמן, פתר את דילמת האקדמאים החרדים בדרך פשוטה יותר: בראיון עיתונאי שדרש ממנו תשובות על מעמדם, השיב בפשטות כי "בחסידות גור אין צעירים מן הסוג הזה" (על אף שרק לאחרונה "כיכב" אחד מהם, רופא במקצועו, בפריים טיים). במילים אחרות אומר שר הבריאות של מדינת ישראל, כי אם בחלקת האלוהים הקטנה שלו אין אקדמאים (לפחות לא כאלה שהוא מכיר בהם, כמובן), אין לסוגיה זו כל רלוונטיות.

מסרבים לייצג אותנו

חוויות של דורות:

ילדה מזרחית באולפנה אשכנזית

טלי פרקש

הפער בין הבית למוסד, הילדה מעיירת הפיתוח מול בנות הרבנים, המנהגים השונים והדתיות האחרת - ועד לתפילות והשירים שלא מזכירים את הבית במאום. ספי שיבק כתבה את הסיפור של הדור שהגיע מעיירות הפיתוח למוסדות האליטיסטיים של הציונות הדתית, עם הרבה הכרת הטוב מהולה בכאב

חוויות של דורות: ילדה מזרחית באולפנה אשכנזית

אז איך למען ה' אתם מצפים שאנחנו, מזרחים ואשכנזים רציונלים והגונים, נצביע עבור מפלגות חרדיות? אתם חפצים בקולות שלנו? אולי מותר לנו לשאול אתכם מדוע אתם מסרבים לייצג אותנו בשאלות הקולקטיביות החשובות ביותר בשולחן הממשלה?

ומה עם נשים? בבחירות 2015 פתחו נשים חרדיות בקמפיין תחת הסלוגן "לא נבחרות, לא בוחרות" - ופנו בדרישה למפלגות החרדיות המחזרות אחר קולן של המצביעות, לאפשר להן מקום סביב שולחן מקבלי ההחלטות, זאת כדי שלצד זכויות אברכים ושמירת שבת ממלכתית, יטופלו גם נושאים "פעוטים" כמו הפרה שיטתית של תנאי העסקה של עובדות חרדיות, מקוואות מזוהמים ותמותה בשיעור גבוה מסרטן שד.

נשים חרדיות נמצאות היום במגוון רחב מאוד של מוקדי תעסוקה והשפעה במשק הישראלי. הן עורכות דין, טייסות, רופאות, מהנדסות בהיי-טק, שופטות מנכ"ליות ויזמיות בשלל תחומים. ועם זאת, הן ממשיכות להיות מודרות ממוקדי קבלת החלטות בתוך קהילותיהן. אין חברות מועצה, אין חברות עירייה, אין כמובן ראש עיר אישה. למעשה, המנגנון הציבורי-מגזרי מנוהל כולו בידי גברים בלבד, על אף שהוא כאמור ציבורי וממומן מכספי המיסים של נשים וגברים כאחד.

לא מדובשם

המצב לא טוב יותר במפלגה הספרדית. התנועה שקמה על בסיס תחושת הנחיתות, האפליה והפטרונות האשכנזית לא עשתה כמעט דבר בשטח זה. מוסדות החינוך החרדיים ממשיכים לקבל תקציבי עתק, ללא כל רגולציה על פשעי הסלקציה המתחוללים בהם. כיצד שר הפנים, אריה דרעי מאפשר זאת? איך נותנים הח"כים האחרים לשנת הלימודים להיפתח?

האם השתנה משהו, ולו מינימלי? המפלגה המבקשת להחזיר את ה"שקופים" ו"המודרים" אל מוקדי הכוח, נוהגת בעצמה להדיר 51% אחוז ממצביעותיה כשהיא לא מאפשרת להן ייצוג בכנסת, ובכך היא תורמת באופן אקטיבי להמשך דחיקתן אל השוליים - של מזרחיים ושל נשים גם יחד.

מאיפה זה בא, אתם שואלים? - היחס לאחר, ככלל, מאופיין במקרים רבים בראייה סטריאוטיפית, כוללנית וחסרת עומק. ה"אחר" נתפס על פי תכונותיו הבולטות, ואלו מושלכות על כלל אישיותו. החברה החרדית, מתברר, רואה בצבעים קודרים את "המזרחיות" שלנו, נרתעת מהנשיות שלנו - ונמלאת חרדה של ממש מהישגינו האקדמיים או משירותנו הצבאי. בסך הכול, זכותה. אחרי לא מעט שנים הצלחנו להבין: אנחנו לא "חרדים רגילים", וזה בסדר. מצד שני, אל תהפכו אותנו לכאלה לטובת הקלפי.

מאיר וקרן מדברים מהבידוד: "מחכים כבר לחזור לילדים"מאיר כהן, בעליה של חנות ''הפיראט האדום'' באור־יהודה, מצא את עצמו בלב הסערה כשהתברר שהוא הישראלי…חדשות

Sponsored 

אופיר זילביגר (33) חושף: "ככה עוצרים את כדור השלג של הלוואות, ומתרוממים מהמינו…www.todaynews.co.il|

ממומן

1+1 על מארז 3 קופסאות SOLTAM לאחסון מזון מזכוכית לתנור, מיקרו וכו' ב- 99 ₪

הישראלים שגילו את הרשת החברתית להשקעות נדל"ן שיוצרת מהפכה של ממשTheMarker|

ממומן

22.

כשאתה משקר וממציא אלוהים,אין בעיה לשקר בהכל (לת)

ללא שם18:4901/03/2020

21.

חח הליכוד מפלגה חילונית ימנית..בטח (לת)

ללא שם18:4101/03/2020

20.

למעמד הביניים החילוני אין בית בגלל מיסוי עתק לגרורות הדת. (לת)

מדינה במצב סופני18:3201/03/2020

19.

כל אחד יכול להגיד שאין מפלגה בשבילו

ללא שם18:1501/03/2020

לכל התגובות

ישראלים בניו-יורק: "מרגישים לא רצויים כאן יותר"התקריות האנטישמיות האחרונות בניו יורק, דווקא במקום שנחשב הכי בטוח ליהודים, מעירות מהתרדמה גם את…חדשות

אמא לילד בן 12 מתוודה: "ככה הצלתי אותו מריטלין"www.emstech.club|

ממומן

בית חב"ד בסין: "אנחנו במשבר"Ynet

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 19:05 לינק ישיר 

אני הבנתי מיום הראשון שהצבעתי לכנסת שהמפלגות האלו לא מייצגות אותי
ולא ייצגו אותי ואין לי צורך לבחור בהן

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 19:33 לינק ישיר 

לכל הגדרה רחבה יש יוצאים מן הכלל, כל שיטה שבעולם מיועדת ומתוכננת להצליח אצל הרוב על חשבון המיעוט שנופל בין הכסאות, בנוסף כל שיטה כזו מצוכננת להפיק את המירב עבור מי שבוחר לשכון בלב הקונצנזוס ופחות עבור מי שבוחר לחיות בשוליים, נכון שיש מקרים שהשהייה בשוליים היא לא מבחירה אלא מחוסר ברירה, אבל בהרבה מהמקרים עצם הבחירה להשתייך לציבור או לשיטה הספציפית - וזאת למרות שמכך נגזר על אותו מיעוט לשהות בשוליים - היא גופא נעשית מבחירה ומתוך ברירה.
זה לא אומר שאותו מיעוט שנופל בין הכסאות אמור לשמוח עם מה שקורה לו, טבעי שהוא יהיה מתוסכל מאוד שכולם נהנים מהשיטה והוא כל כך סובל ממנה, לכן זכותו כמובן לנטוש את השיטה או להישאר בה בחזקת אנוס ואף אחד לא יכול לדון אותו, הבעיה מתחילה כשהוא מתעקש לשנות את השיטה ולמתוח אותה על מנת שהוא יוכל להיות בלב הקונצנזוס, למרות שהוא יודע שמתיחת השמיכה לכיוונו יוצרת קרע במרכזה וגורמת לה להיות חסרת תועלת.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 20:47 לינק ישיר 

שרית560 כתב:

גם אנחנו הבנו מהיום הראשון שאת לא חרדית.
אם הליכוד "מיצג" אותך (כפי שמסתבר מההלל שלך לווידר) - אז את כנראה גם לא דתיה. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 22:29 לינק ישיר 

החברה כאן צעירים ולא זוכרים את ימי מפאי ואת ימי אמריקה של אותם ימים שהחרדים מבחינת עבודה היה גרוע ובפרט בארצות הברית שמי שלא עבד בשבת פוטר,
דבר שלפי חזון ליברמן את לפיד זה שאיפת חייהם,
כך שכל החרדים יושבי על הגדר עלולים לגלות שהם ירו לחרדים ברגל אבל בסוף לעצמם בראש.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 23:24 לינק ישיר 
אומנם אתה לא שווה תגובה!!

hhaavv כתב:

שרית560 כתב:

אני לא דתייה??
חבל שלא היית בכנס הליכוד בבני ברק בראשות יעקב וידר
ובכנס הליכוד ברמת גן שביבי נתניהו נאם
וראית כמה חרדים וחסידים ליטאים היו שם!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 23:32 לינק ישיר 

סיפורי תותים,

הוכחתי באשכול סמוך שהחרדים מצביעים מעט מאוד למפלגות חילוניות,

https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp?cat_id=4&topic_id=3159162&whichpage=2#R_7

מעט מאוד חרדים שרובם מצביעים ליכוד ומעט מהם ימינה.

הרעש שאותם מעט חרדים עושים, הוא פי עשרה מאחוז ההצבעה שלהם בפועל.

אין צורך להתייחס אליהם בכלל.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/3/2020 23:57 לינק ישיר 

שרית560 כתב:
hhaavv כתב:

שרית560 כתב:

אני לא דתייה??
חבל שלא היית בכנס הליכוד בבני ברק בראשות יעקב וידר
ובכנס הליכוד ברמת גן שביבי נתניהו נאם
וראית כמה חרדים וחסידים ליטאים היו שם!!

א. מה את יודעת היכן הייתי?
ב. מעולם לא שמעתי על חסידים ליטאים. את בטוחה שהיו שם כאלה? איך הם נראים?
ג. זה שהם היו, זה אומר אולי שהם תומכים בו, אבל לא שהוא "מייצג" אותם (בניגוד אלייך). או שזה אומר שגם הם לא דתיים ורק בתחפושת. יש כאלה.
הליכוד תומך או מתעלם מנישואי תועבה, מהתבוללות, שלא לדבר על חילולי שבת וטריפות ונבלות וכו' וכו'. ועדיין, לדברייך הוא מייצג אותך יותר מאשר המפלגות החרדיות. זה רק אומר דבר אחד: את לא באמת דתיה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2020 06:29 לינק ישיר 

1. אין סיכוי שעיתונאי בכלי התקשורת החרדיים יוכל לתת לגיטימציה להצבעה למפלגה שאינה ג/שס, כי פרנסתם תלויה עליהם.
2. ידידי האהוב משה מורגנשטרן פירסם בכל המדיה החברתית (לפני עידן ועידנים... 6 חודשים) בקשה מהציבור החרדי ישראלי לומר מה הצרכים שלהם כדי שהוא יוכל לדאוג להכניס את זה להסכמים הקואליציוניים. הפיד התמלא בברשות של הורים לפתוח ממ"חים בכל מקום. זה תפס 90% מנפח הבקשות.
כמובן שמאז הוא נעלם ונאלם.
3. הבדיחה של הבטחות גפני ערב בחירות, כבר שחוקה מרוב שימוש. תנסו פעם לעשות משהו יזום, באמצע קדנציה. זה ישפר פלאות את היחס. אך כשגפני מונע ממלכיאלי לעזור לסטודנטים החרדים, ואומר שמקומו של חרדי אינו באקדמיה, אז ככה זה נראה.
4. בבחירות האחרונות היו בביתר לבדה 1600 קולות למפלגות לא חרדיות, שהיוו בערך 8% מסך הקולות.
לפני עשור היו רק אי אלו קולות בודדים של השוטרים.
כך גם בבני ברק.
צריך לבדוק גם בירושלים, אבל היה מטה חרדי דומיננטי בהתעוררות, ועליזה בלוך - טוב. עליזה בלוך.
5. בכל תחום גפני שם רגליים: באקדמיה החרדית, בשילוב חרדים בממשלה, במסלולי הגיוס לחרדים, ולא נשכח את שתיקתו הרועמת למול הקמפיין השטירמרי המזוויע של רדיפת החיילים החרדים.
רק כשהסוסים כמעט ברחו לו מהאורווה, כל פעם הוא מיהר לרכב על הקרדיט.
6. אז Read my leaps: יום אחד גפני עוד יתגאה איך שהוא היה זה שעזר לממ"חים, ויבקש את קולנו בגלל זה...
7. ואחזור על שאמרתי: הבטחות בחירות לא שוות את הדיו שנכתבו.
מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך.

יחזקאל רוזנבלום

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2020 08:25 לינק ישיר 

הציבור החרדי האשכנזי העובד, רובו ככולו מצביע ליהדות התורה, למרות שהיא לא סופרת אותו ואת צרכיו.
וזאת מתוך אחריות ודאגה לאידישקייט, לשבת, ולעולם התורה.

אבל טעות עושים הח"כים החרדים שחושבים שהם יוכלו למרוח את הציבור הזה בהבטחות בערבי בחירות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2020 12:23 לינק ישיר 

שמעון בררייטקוף

חבורת צבועים, זה מה שאתם.
פתאום נזכרים בגדולים. לכולכם יש טלפון כשר? אתם משתמשים בחשמל כשר? אז מה אתם משתמשים בר' חיים? פתאום אתם נזכרים בו? איפה אתם כל השנה?
מצאתם מצווה חדשה: ועשית ככל אשר יורוך. הלכות בורר בשבת כבר למדת? ובכלל, מתי פתחת ספר לאחרונה? אז מה, מה אתה מבלבל לי את המח על הצבעה למפלגה חרדית?
אני יודע בדיוק מה קורה כאן: הכל זה פוליטיקה ויחסי ציבור. אני אמיתי עם עצמי. אין לי טלפון כשר, אין לי חשמל כשר, אני נוסע לחוץ לארץ מתי שמתחשק לי וכן, אני מצביע לביבי. צריך לחזק אותו.
אי אפשר להיות חרדי רק שזה מתאים לך לאינטרס.
ובכלל, אתמול התקשרתי לגפני שיעזור לי עם הסמינר של הבת שלי. אתה חושב שהוא ענה לי? הצחקת אותי. אז מה, פתאום הוא צריך אותי. שיקפוץ.
ודרעי? הוא כבר הסתדר עם כל הציבור הספרדי? אה, עוד לא. אז קודם שיסתדר, אחר כך שיבוא אלי.
חבורת אינטרסנטים כולכם. זה מה שאתם.
ואתה יודע מה, מה שהכי מכעיס אותי שאתם עושים את התורה קרדום לחפור בה. פתאום זו המצווה הכי חשובה. היא ואין בלתה. זה פשוט להוזיל את כל הרוחניות ועבודת ה'. במקום לדבר על המהות, על מצוות, על בין אדם לחברו, מדברים על בחירות. פשוט עולם הפוך.
אני אומר לך, אני הנורמלי האחרון בעיר. ירא שמיים אמיתי. לא עושה משחקים.
2.
"אני לא אומר שאני לא אצביע למפלגה חרדית, אבל תסביר לי מה הם נתנו לי.
"אתה יודע אצלנו בבית כנסת יש נזילה כבר כמה ימים, ואף חבר כנסת אפילו לא חשב לבוא ולפתור לנו את זה. אני כבר לא מדבר על הכניסה לבניין שלי, ראית איך היא נראית? איזו זוהמה! נו, זה מעניין מישהו? מקלב פעם הגיע לעזור? איציק כהן חשב לסייע?
"אז לא, אני לא נגד אף אחד, אבל אני לא מעניין אותם והם לא מעניינים אותי. אם יהיה לי כח ביום של הבחירות – אולי אני אלך להצביע, אבל מה זה הלחץ הזה? מה אני חייב? למי אני חייב?
3.
יש לא מעט אנשים שרואים באנשי התקשורת החרדיים נציגי הממסד. ואת הטקסטים שלעיל אין אחד שמחזיק מקלדת ביום רביעי שלא שמע בשבועות האחרונים באין ספור ורסיות.
לא סתם.
מידי ערב בחירות מתגייסת המדיה החרדית כולה לעודד הצבעה בבחירות למפלגות חרדיות. מטבע הדברים, העידוד הזה וההתגייסות הטוטאלית למען המפלגות החרדיות גוררת לא מעט תגובות, לא מעטות מהם הם ביקורתיות.
אפשר למלא עיתון שלם בטיעונים שצפים מידי מערכת בחירות, יש כאלה שפורקים את מררת ליבם על נושאים ענייניים כמו ניקיון, חינוך, תחבורה וענייני מדיניות, ויש כאלה שזועמים על כלי התקשורת שאמורים להיות אופוזיציה לשלטון על ההתיישרות האוטומטית שלהם לצד המפלגות החרדיות ועידוד ההצבעה.
ואמת, את הבעיות צריך לפתור. אין שום סיבה לעוולות המתמשכות במוסדות החינוך. רק בשעת כתיבת השורות, סיפר לי חבר קרוב שקיבל תשובה שלילית מסמינר. העוון החמור בעטיו בתו עשויה להישאר בבית בשנה הבאה הוא התעוזה שלו ללבוש את בגדי הארגון בו הוא מתנדב להסיע חולים לבית החולים תוך כדי שהוא מתפלל מנחה בשטיבל השכונתי. גם להתנדב בארגון חסד וגם ללבוש את בגדי הארגון– זה כנראה כבר חטא שאי אפשר לכפר עליו.
ואם הילדה צריכה לבכות בבית יחד עם האמא ולערער את כל המבנה המשפחתי בשביל לכפר על חטאי אביה המשוקץ – זה מה שיהיה.
ונכון, יכול להיות שצריך יותר מעורבות של נציגי הציבור בצורכי הפרט החרדי. לא רק דאגה למוסדות, אלא ירידה לפרטים שמעיקים על כל אזרח בישראל, כן גם אם הוא חרדי.
ואת המלחמות האלה מנהל עיתון 'משפחה' וכלי תקשורת נוספים כל השנה. מבליט את דמעת העשוקים, נותן במה למסכנים ולאלו שנמצאים בשולי החברה, מציף בעיות בקבלה למוסדות, ובשירות לאזרח.
אז למה בבחירות אנחנו מתגייסים בצורה אוטמטית? למה לא מתנים טיפול בבעיות שמפריעות למגזר החרדי בהצבעה למפלגות החרדיות?
שאלה טובה.
4.
אולי הדברים נכתבים כאן בורסיה כזו או אחרת. בכל אופן עברנו פה איזה מאה מערכות בחירות בשנה האחרונה, אבל דומה שאי אפשר להגזים עם המסר החשוב הזה.
מו"ר, ראש הישיבה הגרב"מ אזרחי, נוהג לומר בערבי בחירות שאין עבירה חמורה יותר מלא להצביע.
הרבה שנים לא הבנתי למה הוא מתכוון. באמת? אין עבירה חמורה מזו?
אבל בשנים האחרונות הבנתי משהו.
יש הרבה עבירות חמורות מאי הצבעה, אבל אין עבירה כמוה.
כי הבחירות הם הצהרה.
הם השתייכות.
לא כלפי חוץ, אלא כל אחד לעצמו.
זו הזדמנות בשביל כל אחד מאיתנו להגדיר לעצמו לאן הוא שייך. איפה הוא רואה את עצמו כשהוא נטול פיתויים ואתגרים. מה הוא היה עושה לו לא היה נאלץ להתמודד עם הקשיים שמציפים לנו החיים.
אז נכון, קשה לו עם טלפון כשר בעבודה שלו, הוא לא מצליח לפתוח ספר כל יום בגלל הטרדות שהדור המודרני מספק לו, ואתם יודעים מה יש כאלה שאפילו לאיית את צמד המילים הלכות בורר לא יודעים כהלכה.
אבל בבחירות שהוא הולך לקלפי ושם פתק למפלגה חרדית הוא אומר שהדברים האלה הם טכניים, לא מהותיים. לו היה מצליח לנטרל את היצר, להתגבר על בעיות הפרנסה, להפחית את בעיות הקשב והריכוז – הוא היה בוחר לראות את עצמו יחד עם רבבות עמלי התורה שיושבים בכוללים ונמצאים בימים כאלה בסכנה קיומית.
אז אולי גפני, דרעי, מקלב וכהן צריכים לעשות יותר ממה שהם עושים היום.
אולי הם לא מושלמים. אבל לא בשבילם אנחנו הולכים להצביע.
אנחנו הולכים להצביע בשביל עצמנו.
5.
יש לא מעט דיונים על מהות מצוות 'ועשית ככל אשר יורוך'. האם זו מצווה ככל המצוות הנוהגת בכל תחום ובכל עניין, או שהמפלגות החרדיות חידשו בה חידושים עצומים.
אבל הדיון הזה מפספס את המהות.
אם מזקקים את הציווי הזה בכל מה שקשור לבחירות, זו לא הוראה שצריך לקיים, אלא בקשה לכל אחד למקם את עצמו.
תחליט לאן אתה שייך.
אף תירוץ בעולם לא יענה על התשובה הזו במקומך. נכון, חשוב לחזק את נתניהו, רודפים אותו, מתעללים בו, זה לא יפה מה שעשו לבן גביר, איילת שקד הבטיחה לדאוג לממ"חים, ח"כ פלוני לא הסכים להיפגש עם החרדים העובדים וח"כ אלמוני רימז שהוא יילך עם גנץ ועוד כהנה וכהנה הסברים ותירוצים שגוררים לא מעט אנשים לשלשל פתק לא חרדי לקלפי.
לכל אחד יש את סולם הערכים שלו. לא תמיד סולם הערכים של חברי הכנסת החרדיים משקף במדויק את כל פלגי הציבור החרדי.
אבל לא בשבילם אנחנו הולכים להצביע.
הם לא יכולים להוות שיקול.
בסוף, כולנו, העובדים והלומדים, הטוענים והממורמרים, כשיגיעו אלינו בלילה, בלי שאף אחד שומע וישאלו אותנו מה אנחנו רוצים שהילדים שלנו יעשו – כולנו נענה אותה תשובה: בני תורה.
ובשביל המשימה הזו, משימת העל של כל משפחה יהודית, אנחנו צריכים להיות שייכים למחנה בני התורה, ולהצהיר בקול גדול: לשם אנחנו שייכים.
את החשבונות נסגור אחר-כך, אוהו נסגור, אבל ביום שני הקרוב שנסתכל על תיבת ההצבעה יהיו שם הרבה פתקים – רק שניים מהם צועקים בקול גדול: מי לה' אלי!
ולוואי שנעשה כולנו את הבחירה הנכונה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2020 12:52 לינק ישיר 

בעצם החכים החרדים היו אמורים להיות ראשונים להיטיב עם ציבור החרדים העובדים:כי הם עצמם הרי עובדים?רק מה,בעיניהם עבודה-על אנשים בעיניים אינה נחשבת לעבודה?

תוקן על ידי לךתדע1 ב- 02/03/2020 12:59:32

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/3/2020 14:18 לינק ישיר 
ירון777

מסכים עם תורף המאמר, ברם בקונסטלציה הנוכחית אין הרבה הבדל. למי מצביעים כל עוד הוא חלק מהגוש.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > אל תחפשו אותנו בקלפי. חרדים שאין להם בית.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.