בית פורומים בחדרי חרדים

הקורונה היא מגיפה עם יחסי ציבור - פרופסור לס

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/3/2020 14:05 לינק ישיר 
הקורונה היא מגיפה עם יחסי ציבור - פרופסור לס

הפרופסור האופטימי: "הקורונה היא סתם מגפה עם יחסי ציבור, יותר אנשים ימותו מדיכאון"

פרופ' יורם לס, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, היה בשר מבשרו של הממסד הבריאותי בישראל • עד שלטענתו החל להשמיע תחזיות אופטימיות מדי לגבי הקורונה והודר מגלי האתר ומאולפני הטלוויזיה • בשיחה עם "גלובס" הוא משיב למבקרים שמכנים אותו "הזוי" ומסביר מדוע לא נגמור כמו איטליה

פרופ' יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, היה אורח די קבוע באולפנים בתחילת ימי הקורונה: לא היה כמעט שידור שהוא לא השתתף בו כמומחה, ובניגוד למרואיינים מודאגים ומנבאי שחורות, הציג עמדה שונה בתכלית: לא צריך לסגור מדינה שלמה בגלל נגיף שבסופו של דבר הורג פחות משפעת. אמירה שלו, שלכאורה מבחינת עלות תועלת עדיף "להקריב" את הקשישים לטובת המשך חיים נורמליים, קוממה עליו מתנגדים רבים, ומאז, לטענתו, הפך לפרסונה נון גרטה באולפנים.

לס חי עם זה בשלום וגם עם הקולות שקוראים לו "איש הזוי". "לא הזמנתי את עצמי לאולפנים", הוא אומר בשיחה עם "גלובס", "ואני מוכן להשמיע את דעתי לכל מי שמוכן לשמוע".

אתה חושב שממדרים אותך כי הצגת עמדה לא פופולרית?
"אני יכול לומר לך שלפני מספר ימים שמעתי במו אוזניי, לאחר שהתראיינתי אצל נסים משעל ברדיו, את המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אומר למשעל שאסור להביא אותי לאולפנים. וביום שישי האחרון הוזמנתי לאולפן של אילה חסון. אולי שלושה ימים מראש צלצלו אליי, וביקשו שלא אלך לשום מקום אחר, ויום לפני ביטלו. ואת מי הביאו במקומי לתוכנית? את העתידן דוד פסיג. העתידן סיפר לעם ישראל שבמקרה הטוב ימותו מקורונה 40 מיליון נפש ובמקרה הרע ימותו 300 מיליון נפש. זה מראה לך איך התקשורת הפכה שופר אך ורק להיסטריים. כי ברור שאם הייתי מופיע לצדו הייתי מספר לעם הנדהם, שבאיטליה בעונת השפעת מתים בכל שנה 17 אלף איטלקים, ובישראל מתו משפעת בשנה האחרונה רק 126".
מה זה אומר?
"איטליה ידועה בתחלואה עצומה בדרכי הנשימה, פי שלושה מבכל מדינות אירופה. בארה"ב מתים משפעת רגילה בעונת השפעת כ-40 אלף איש, ומקורונה נפטרו עד היום 40-50 אנשים, רובם בבית אבות במקום שנקרא קירקלנד במדינת וושינגטון.

"המאפיינים בכל מדינה שונים. באיטליה הגיל החציוני של המתים מקורונה גבוה מ-81, האוכלוסייה מאוד קשישה ושברירית ומעשנת הרבה, ובין המתים יש יותר גברים. בקוריאה, לעומת זאת, נדבקו הרבה יותר נשים צעירות ולא מעשנות. בכל מדינה ומדינה, צריך להשוות בין מספר האנשים שמתים עכשיו מהקורונה לבין מספר האנשים שמתים משפעת עונתית רגילה, שלא מעניינת אף אחד. בכל מדינה ומדינה הרבה יותר אנשים מתים משפעת רגילה לעומת אלה שמתים מקורונה. את כל הנאום הזה השמעתי כשעדיין שמעו לי. במקום זה מביאים מישהו כמו פסיג, שאומר דברים הפוכים. ואני בטוח שמה שהוא אומר לא יקרה".
איך אתה יכול להיות בטוח?
"כי יש דוגמה מאוד טובה שכולם שכחו: שפעת החזירים ב-2009. זה נגיף שהגיע לעולם ממקסיקו, אבל מה? באותה תקופה לא היה פייסבוק (גילוי מלא: משפט זה נערך בדיעבד לאחר שפרופ' לס הבהיר שכוונתו הייתה שבחודשים הראשונים לאחר התפרצות שפעת החזירים לא היה חיסון בנמצא, ולא כפי שהיה כתוב במקור). אולי היה, אבל ממש בחיתולים. הקורונה לעומת זאת היא מגפה עם יחסי ציבור".

"מי שחושב שממשלות גומרות מגפות, טועה"

מספרי התמותה מהנגיף אינם כה מבהילים בעיני לס. "אני לא אגיד כמה בסוף ימותו מהקורונה, אבל אני אומר לעצמי שבסין הגדולה, בכל מחוז חוביי, 70 מיליון, מתו 3,000 איש. בכל מדינה שאני מסתכל עליה, המספרים הם די נמוכים. אם זה היה כמו במגפה השחורה בימי הביניים באיטליה, שבה מתו שליש מהאיטלקים, היו אמורים למות היום 20 מיליון איש. אבעבועות שחורות, שהאירופים הביאו לאמריקה, חיסלה את כל האינדיאנים. האווירה היום בארץ זה כאילו יש פה סוג כזה של מחלה שתשמיד את כל האוכלוסייה. אם פסיג אומר שימותו 300 מיליון (בעולם) זה אומר שבישראל ימותו מיליון".
אבל זה לא רק בארץ. כל המדינות שלכאורה היו שאננות עד כה, כמו גרמניה ובריטניה, התכנסו כולן תחת אותה מדיניות של סגר.
"בכל זאת אני אומר: המספרים לא מתאימים לבהלה. גם משום שבסין בלמו את הנגיף וגם בגלל החסינות הטבעית, ששכחו לדבר עליה. מה גמר את המגפה של שפעת החזירים, מה בכלל גומר מגפות? מי שחושב שממשלה גומרת מגפות, טועה לגמרי. מה קורה באמת? הנגיף, שאף אחד לא יכול לעצור, מתפזר באוכלוסייה, ואז האוכלוסייה, לא זו שבסיכון, נחשפת לנגיף, ובבת אחת הגוף מייצר נוגדנים להגיף ומונעים את המחלה. ברגע זה בישראל הנגיף מסתובב אצל הרבה מאוד אנשים, בלי שהם יודעים בכלל, ואנשים נחשפים ומתחסנים. שרשרת ההדבקה נשברת וככה נעצרת מגפה".
אתה מדבר על המודל הבריטי, שבו כופים על הקשישים בידוד, בעוד שאר האוכלוסייה, שתפתח חסינות טבעית, ממשיכה את חייה כרגיל.
"כן, אני מסכים בהחלט עם הגישה הזו: מצד אחד להגן על האוכלוסייה החלשה, אבל להשאיר את האנשים הרגילים לנפשם".
אבל אנחנו רואים שאפילו ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שהנהיג את המדיניות הזו, חזר בו בימים האחרונים.
"הוא נשבר. אנחנו במצב ברור שהפסיכולוגיה גוברת על המדע. המדע נשען על נתונים. הבאתי לך כמה מספרים ונתונים שמעידים על כך שהשד לא נורא כל כך. שפעת רגילה מעוררת פיהוק, הזקנה במסדרון לא מעניינת אף אחד, אבל אנחנו בהיסטריה מפלצתית שבימים עברו העלתה משטרים פאשיסטיים לשלטון. זה אותו סוג של שיגעון. עמים שלמים עוברים איזה תהליך נפשי".
עוררת הרבה התנגדות כלפיך כשאמרת שאפשר להקריב את האוכלוסייה הקשישה.
"אני בכלל לא השתמשתי במילה הנוראה הזו 'להקריב'. הכתב שאל אותי אם לזה אני מתכוון, ובמדיה של הטלוויזיה, אין לך יכולת להסביר בפירוט, אז השבתי פשוט כן. זה לא מה שהתכוונתי אליו, אם כי אני נושא באחריות לזה".

אז למה התכוונת?
"להגיד שבחיים לוקחים סיכונים, ויש לי כמה דוגמאות: כשאנחנו נוהגים ברכב, אנו גורמים למותם של כ-350 אנשים בשנה. אם נפסיק את כל התחבורה בישראל, נחסוך את מותם. נציל אותם.
"עוד דוגמה: המון חיילים שהם ודאי צעירים וכל החיים לפניהם, נהרגים כדי לקיים תוכניות מדיניות וביטחוניות שלעתים הן גם הזויות. אז בגלל הסיכון צריך לפרק את צה"ל כדי להציל את החיילים?
"אם נחזור לדוגמה שלנו, המחיר הרפואי של מה שקורה עכשיו דומה למחיר שאנו משלמים במגפת שפעת עונתית, שיש לנו בכל שנה בסתיו. במדינת ישראל מתים 126 אנשים, בארה"ב 40 אלף אנשים, באיטליה 17 אלף, וזה המחיר שאנו מוכנים לשלם בשביל לחיות חיים נורמליים".
אז המכה הכלכלית קשה יותר מזו הבריאותית.
"אני קורא לזה יום כיפור כלכלי וחברתי. מאות אלפי ישראלים איבדו את הפרנסה ואת המשענת שלהם והרבה יותר ימותו מהתקפי לב וחרדה או מדיכאון כתוצאה מזה. אז בחיים לוקחים סיכונים ומשלמים מחירים".

"צריך אומץ להציג דעה נגדית"

למה לדעתך העמדה שלך התקבלה בכזה אנטגוניזם?
"אני מקבל המון תמיכה מאנשים מהציבור, כמובן זה לא מדגם מייצג. יש לצערי מי שההיסטריה מצילה אותו ברגע זה ולכן הוא לא עומד בפרץ, הוא 'מתגלגל' יחד עם כל העניין, ואני מודה שצריך אומץ בשביל להציג עמדה נגדית".
טוב, די ברור למי אתה מתכוון.
"אני מדבר באופן כללי. גם לראש ממשלת הונגריה המצב הזה שיחק לידיים, כי העובדה שהמגפה החלה משני סטודנטים איראניים, שירתה את הטענות שלו נגד זרים".
אבל עדיין, איך אתה מסביר את כך שגם מנהיגים שהפגינו זלזול בתחילה, כמו טראמפ, שינו את עמדתם לגמרי?
"אני איש מדע, רגשות אותי לא יזיזו. אני לא מוכן לחשוב בניגוד לעובדות, ורוב האנשים מוכנים שפסיכולוגיה, אם לא היסטריה, יהיו יותר חזקות מהעובדות הפשוטות".
מה יקרה אם תתבדה? הרי אתה בעצמך אמרת שאתה לא יודע כמה ימותו מהקורונה בסופו של דבר.
"בכל שנה באיטליה מתים 17 אלף איש ואתם מפהקים. אמשיך לומר את מה שאני אומר ברגע ש-17 אלף ויותר ימותו מקורונה. אם ימותו 170 אלף, אז אומר: טעיתי. אבל בינתיים מתו 2,200 באיטליה, בגרמניה יש בודדים, מתוך 80 מיליון גרמנים, והמגפה מסתובבת בעולם כבר חודשיים. בגרמניה לא עשו שום דבר מיוחד עד שההיסטריה הכריעה אותם".
אז אין אף מנהיג אמיץ שיקום ויאמר: אני נוהג אחרת?
"אין, ויש כאלה שאפילו מנצלים את זה לצורכיהם וזה החשש הגדול, כמו ראש ממשלת הונגריה וההתבטאויות שלו נגד האיראנים. אנו יודעים מי מלבה את ההיסטריה כאן ואנו רואים לאן זה מוליך. כמו לפני מלחמת יום כיפור, יש קונספציה ואין מקום לשום דעה אחרת. החיים של האזרחים נהרסים, אבל בגלל החרדה כולם מתיישרים למקום אחד, זה תהליך 'אורווליאני': עם אחד, דגל אחד, חרדה אחת. היום כל ההיסטריים מנפנפים בדגל איטליה. הם לא מוכנים לשמוע על מספרים".
אבל בסין המגפה נעצרה בגלל פעולות שהממשלה נקטה.
"שפעת החזירים נעצרה מבלי שעצרו את העולם. כל וירוס מייצר נוגדנים. ממשלה לא יכולה לעצור מגפה. מה שעוצר מגפה זה החיסון הטבעי. אי אפשר לעצור מגפה על ידי צו ממשלתי. והנה שאלה: הסינים אומרים שהם עצרו את המגפה על ידי עוצר, אבל העוצר נגמר והווירוס מסתובב חופשי, אז איך התחלואה והתמותה לא ממשיכות? אם התיאוריה של עוצר הייתה נכונה, היו ממשיכים למות שם. מי מדבר על זה?
"הממשלה אומרת: 'אני עשיתי'. אבל היא שכחה שהגוף שלנו כל כך חכם, הוא מייצר את החיסון הטבעי, ואז השרשרת של ההדבקה נשברת וככה נגמרת המגפה, אחרת זה היה נמשך".
מדיניות הסגר נועדה גם למנוע קריסה של מערכת הבריאות תחת עומס הטיפול בחולים, ולא רק תמותה. את זה שכחת.
"זה נקרא להשטיח את העקומה. אם נסתכל על מספר המתים משפעת באיטליה, 17 אלף, הרי ברור שזה רק קצה של קרחון של כל מי שהיה חולה במחלה הזו. מתחת לקצה הזה היו מאות אלפים, אולי מיליון, שהיו חולים ולא מתו. גם החולים שלא מתו נזקקו לטיפול, ווהמערכת לא התמוטטה. אז למה שעכשיו תהיה קריסה? אני 35 שנה שומע שמערכת הבריאות בישראל קורסת. גם במגפת השפעת העונתית יש עומס בבתי החולים. האם מישהו סגר את מדינת ישראל?".
בערוץ 13 סירבו להגיב לדברים. ממשרד הבריאות נמסר: "פרופ' לס, שבתקופתו היה אירוע פוליו קשה (1988-1989) עלול לגרום נזק בשל אמירות לא אחראיות העלולות לפגוע בבריאות הציבור בישראל". 
(גלובס)

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 14:27 לינק ישיר 

מיותר להביא את דבריו של האידיוט חסר האחריות הנ"ל

הוא גם אמר שהוירוס לא ייצא מתחומי סין, ועוד אמרות שפר שלא עמדו במבחן המציאות. אפילו בתקשורת הכללית הבינו שמדובר בבדיחה מהלכת על שתיים, אבל מסוכנת לציבור.

כ"כ מדובר ביוצא מפלגת העבודה, כך שקיימת סבירות שחלק מדבריו הם תוצאה של אג'נדה אנטי ממשלתית.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 14:38 לינק ישיר 

באיטליה כבר מתקרבים ל6000 והעקומה עדיין עולה..

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 14:50 לינק ישיר 

נלחמים בקורונה: ומה אם רוב העולם טועה?

כלי התקשורת מקרינים תמונות קשות ממוקדי התפרצות הקורונה ומומחים ברחבי העולם מתנבאים כי הרע עוד לפנינו. אבל במלחמה כמו במלחמה, אחד הכללים החשובים הוא איסוף מודיעין רב ככל הניתן. קבוצת מומחים ישראלים מסבירה שאם המידע ייאסף כהלכה, אולי העולם יגיע למסקנות אחרות לחלוטין בנוגע למיגור המגפה

פרופ' אודי קימרון, פרופ' אריאל מוניץ, פרופ' מוטי גרליץ, ד"ר עידו יוסף, פרופ' עדי פאוזנרפורסם:  23.03.20 , 11:32

אזרחי העולם בפאניקה, ובצדק. אמצעי התקשורת מדווחים חדשות לבקרים על מקרי מוות קשים, על משאיות מלאות גופות, ועל מערכות בריאות קורסות באיטליה ובספרד. צריך להיות על אנושי כדי להישאר אדיש למראות כאלה ולדיווחים כאלה.

בזמנים כאלה, עם זאת, יש להפעיל את הכלים החישוביים כדי לקבל החלטות נכונות ושקולות. כשיוצאים למלחמה, יש צורך במודיעין טוב. וכדי לנצח את הנגיף, יש לדעת מול מה אנו ניצבים.

התפרצות הקורונה - סיקור נרחב ב-ynet

איך לחשב נכון את אחוזי התמותה?

אחד הנתונים הקריטיים במלחמה זאת, הוא היכולת של הנגיף להרוג (וכפועל יוצא גם לגרום לאשפוזים רבים). ארגון הבריאות העולמי פרסם ששיעור התמותה מהנגיף הוא 3.4%. לעומת זאת, חבר מצוות המגפות של משרד הבריאות פרסם ביום חמישי שעבר, ששיעור התמותה באיטליה וספרד הוא 7-5%. להמחשה, על פי מספרים אלה אדם אחד מתוך 20 ימות מן המגפה.

גם ראש הממשלה נוקב בראיונותיו בשיעורי תמותה גבוהים של עד 4%. אם אלה אכן שיעורי התמותה, ברור שצורך השעה לעשות את כלל הצעדים הננקטים כיום כדי להימנע מפגיעת הנגיף, כולל שיתוק עולמי של הכלכלה.

הלוויה לחולה קורונה ליד ברגמו איטליה (צילום: רויטרס)
מתים מקורונה באיטליה. טרם ראינו נתון אחד מאומת על שיעור התמותה מהנגיף(צילום: רויטרס)

אבל לא בטוח שמספרים אלו נכונים. חישוב של שיעור התמותה בגרמניה ואוסטריה למשל, מראה שהוא עומד על בערך 0.3%, פי כעשרה פחות משיעור התמותה שציין חבר צוות המגפות של משרד הבריאות. דהיינו, 3 אנשים מתוך 1,000 ימותו מהנגיף. האם באמת ניתן לקבוע מדיניות נכונה לאור פערים אלה? על סמך אילו נתונים נקבעת המדיניות?

למעשה, טרם ראינו נתון אחד מאומת על שיעור התמותה מהנגיף. החישובים באופן כללי נעשים על סמך חלוקת מספר המתים במספר הנשאים המאובחנים. אך חישובים אלה אינם מדויקים בעליל. אם מספר הנשאים האמיתי גדול בהרבה ממספר המאובחנים בפועל, הרי ששיעור התמותה נמוך לאין שיעור מזה המחושב.

כל עוד קיימת אי ודאות כזו על אחוז התמותה, המדיניות הנוהגת, בישראל ובעולם, היא לשלם מחירים כלכליים עצומים על מנת לעכב את התפשטות המגפה, לפחות עד להתבהרות המידע. אולם, אין שום סיבה לקבל החלטות בחושך, ואת המידע על שיעור התמותה האמיתי יכול העולם להשיג מיד ובזול. למעשה המידע נגיש כבר מספר שבועות, נצח במונחי מגפה זו.

הדרך לעשות זאת, היא לבדוק נוכחות נוגדנים נגד הקורונה במדגם מייצג של אנשים ממחוז חוביי, וכך לזהות את מספר הנדבקים במחוז כולו. את מספר המתים במחוז חוביי יש לחלק במספר זה וכך לדעת את שיעור התמותה האמיתי מהנגיף. סין כבר נמצאת לאחר הגל הנוכחי של המגפה, ולכן מספר המתים הוא כבר הסופי. מציאת מספר הנדבקים תביא לחישוב מיידי ונכון של אחוז התמותה. בדיקה מדגמית כזו יכולה להיערך תוך יום אחד ובעלות זניחה.

העובדה שעד כה נתון על שיעור התמותה לא קיים הוא לטעמנו מחדל ברמה עולמית, אשר עלול בדיעבד להתברר כמחדל הגדול ביותר של המאה ה-21. היעדר נתון זה ייתכן שמביא לבחירה במדיניות שגויה לחלוטין, עם עלויות כבדות בכסף ובחיי אדם, במקום קבלת החלטות מבוססות נתונים.

מתוך הנתונים הקיימים כיום במאגר הנתונים העולמי, ניתן כבר להראות שיש סבירות לא קטנה להשערה שאחוז התמותה קטן, ולא מצדיק סגרים נרחבים ושיתוק הפעילות הכלכלית.

יפן אונייה נסיכת היהלום נגיף קורונה נוסעים (צילום: gettyimages)
אוניית הקורונה. יחס תמותה של חצי אחוז בלבד(צילום: gettyimages)

שאלה של סטטיסטיקה והסתברות

ראשית, חישוב שנערך על ידי טימותי ראסל ואחרים של הממצאים מ"אוניית הקורונה", שבה מרבית הנוסעים ואנשי הצוות נבדקו, מצביע על יחס תמותה של 0.5% בלבד. מספר זה התקבל לאחר התאמת אחוז התמותה הגולמי (כ-1%) לתבנית הגילאים של הנדבקים, שהיו מבוגרים מהממוצע באוכלוסיה הרגילה. בגלל המדגם הקטן, המספר האמיתי יכול להיות בטווח שבין 0.2% ובין 1.2%. אם היחס האמיתי הוא בחלק התחתון של הטווח, סגר הוא מדיניות מוטעית לחלוטין.

אנו חישבנו את אחוז התמותה ממחקר שנערך לאחרונה באיטליה, וממנו ניתן להצביע על שיעורי תמותה נמוכים. ב-23 בפברואר 2020 הוטל סגר על כפר קטן באיטליה בשם וו (Vo) שבו מתגוררים כ-3,000 בני אדם, כיוון שזוהה שם נשא קורונה ראשון. בימים שלאחר מכן נערכה בדיקה מקיפה של כל דרי הכפר, והסתבר ש-3% מאוכלוסייתו נושאים את הנגיף. זהו נתון משמעותי ביותר. עולה ממנו שמציאת הנשא הראשון אירעה בזמן שהיו פי כ-90 יותר נשאים. ממצא זה מלמדנו שלפחות במקרים מסוימים כמות הנשאים האמיתית גדולה בכמאה מכמות הנשאים המאובחנת. מכאן ששיעור התמותה עשוי להיות קטן במאה מהחישוב שבו משתמשים כעת.

אם אכן הכפר הוא מדגם מייצג של צפון איטליה, הרי ש-3% מאוכלוסיית צפון איטליה לפני יותר משלושה שבועות הייתה נשאית של הנגיף. גם מכאן ניתן להוציא את הנתון של שיעור התמותה בקירוב, על ידי בדיקת המתים בזמנים קבועים לאחר אבחון מספר הנשאים הכללי. חישוב של שיעור התמותה לפי נתונים אלה נע בין 0.1 ל-0.4%. שיעורי תמותה אלה נמוכים לאין שיעור מאלה המשמשים כיום את מקבלי ההחלטות.

יתרה מכך, אם אכן הכפר הקטן הוא מקרה מייצג של צפון איטליה, אזי אנו מעריכים שנכון ליום הטלת הסגר המלא, ה-8 במרץ, חלק ניכר מאוכלוסיית איטליה כבר נדבקה בנגיף. זאת לפי חישוב שבסוף פברואר 3% מהאוכלוסייה נדבקה, ואם מניחים שההדבקה מעריכית בקצב הכפלה של יומיים-שלושה, הרי שכעבור 12-8 יום רוב האוכלוסייה הרגישה לנגיף מודבקת.

אם כך, הרי שאנו צופים כעת בשיא המחלה באיטליה, שלאחריה כלל אוכלוסייתה תהיה מחוסנת לנגיף כתוצאה מחסינות העדר. יתכן שמספר המתים שאנו רואים עכשיו מתקרב כבר לשיאים היומיים, ובעשרת הימים הקרובים יתחיל להערכתנו לרדת. אחת השאלות המתבקשות היא האם ההגעה לשיא היא בשל הדבקה מקסימלית של האוכלוסייה, או בגלל הצעדים שננקטו.

שוק מחנה יהודה בירושלים ריק בעקבות הקורונה (צילום: שירה הרשקופ, TPS)
שוק מחנה יהודה בירושלים סגור. למנוע סגר כללי שפוגע בפרנסה של מיליונים(צילום: שירה הרשקופ, TPS)

לשטח את העקומה - בלי לפגוע בכלכלה

בכל מקרה, מדובר בתמותה גבוהה שמתרחשת בזמן מועט ומקשה על מערכות בריאות להתמודד עם כלל הנזקקים, כפי שמעידות התמונות מאיטליה. קיים לכן הצורך בהגנה על אוכלוסייה מבוגרת ואוכלוסייה עם מחלות רקע, אשר רגישות בצורה משמעותית לנגיף. הגנה כזאת "תשטח את העקומה", תאפשר למערכות הבריאות לפעול, ואחר כך ניתן יהיה בהדרגה להסיר את ההגנה מאוכלוסיות אלה.

כלומר, אם אכן אחוז התמותה נמוך, שיטוח העקומה על ידי בידוד האוכלוסיה הפגיעה בלבד יספיק על מנת לאפשר טיפול ברוב הנזקקים. במקרה כזה יש לחתור במקביל למצב שבו קיימת חסינות עדר - מצב שבו חלק ניכר מהאוכלוסייה חסינה לנגיף. מדיניות מחמירה מדי למעשה מאריכה את משך ההתמודדות עם הנגיף תוך נזקים פסיכולוגיים וכלכליים עצומים. בתרחיש זה אין זה מוצדק לסגור את כלל האוכלוסייה בביתה ולשתק את הכלכלה העולמית, תוך אבדן פרנסה של מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם.

יש לקוות שניתוחים כגון אלה שהצגנו על שיעורי התמותה מועברים למקבלי ההחלטות, ולא רק תמונות אימה מבתי חולים ובתי עלמין. על סמך נתונים מבוססים ניתן יהיה לשקול את מדיניות הסגר והבידוד, ולא פחות חשוב, כיצד יוצאים מהסגר מבלי לגרום להתפרצויות חוזרות.

נדגיש כי גם אם יתברר כנכון דווקא התרחיש השלילי, של אחוז תמותה גבוה, גם אז, לאחר השגת השליטה במגפה לאחר סבב אחד של סגר, יש לבחון אלטרנטיבות נוספות למדיניות של סגרים חוזרים או מתמשכים.

יש להקשות בשאלות נוספות: אולי ניתן דווקא לאמץ את המודל של מדינות אחרות אשר מצליחות לנהל שגרה בצל המגפה? האם במדינות אחרות, שבהן שומרים על שגרה, אכן יתרחש תסריט אימים כפי שמנבאים?

האם קצב ההתפשטות של הנגיף ושיעורי התמותה שונים בין מדינות שונות? האם חסינות טבעית של אוכלוסייה קיימת במדינות שונות (כתוצאה מחשיפה לנגיפים קרובי משפחה של הקורונה), ושם אחוז הנדבקים המקסימלי מוגבל? האם נסקר המצב בישראל?

בנוסף כדאי לבדוק כיצד סין מתכוננת לחזור לשיגרה? מדוע פירקו שם את בתי החולים? האם יש להם מידע שנסתר מאיתנו (למשל - חסינות עדר, שיעור תמותה קטן משמעותית מהמשוער)?

אחד הכללים של יציאה למלחמה היא איסוף מודיעין רב ככל הניתן. נראה כי העולם בכלל וישראל בפרט, מוכנים להשקיע כיום משאבים כלכליים ואנושיים אדירים בהתמודדות עם המגפה. אנו סבורים שיש להפנות לאלתר גם מאמץ משמעותי לאיסוף מידע מהימן,שעשוי להביא למהפך בדרך ההתמודדות עם המגפה.

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5699659,00.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 15:03 לינק ישיר 

הוא כתב מאמר ב"הארץ בעניין הקורונה, תחת הכותרת:

"הפאניקה מכוונת מלמעלה ומשרתת איש אחד"

בתוך המאמר חזר על הדברים:

"הפאניקה המפלצתית מכוונת מלמעלה, ומשרתת אינטרסים של איש אחד"

אדם הזוי ובזוי שכותב  (למרבה הצער יש גם בפורום כאן כאלו שחושבים כמוהו) שכל מה שקורה זה בגלל גחמה של ביבי ונועד לשרת אותו, מעיד על עצמו שאינו ראוי לחוות דעה כלשהי.

נ.ב. מעניין שכל העולם התגייס לפאניקה לטובת נתניהו

תוקן על ידי נוירולוג ב- 23/03/2020 15:07:06

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 15:44 לינק ישיר 

חשוב להוסיף עוד נקודה דווקא והיא שכמו שרואים שישנם כתבים כלכליים למיניהם שלא מתביישים לומר שנקריב 5000 זקנים-העיקר לא להשבית את המשק.
עוד מוסיפים לטעון (טענות נכונות בעיקרם) שכל שנה מתים מזיהומים בבתי"ח אלפי אנשים.

נקודת המבט היהודית אומרת:
1. כמובן שכל המציל נפש אחת מישראל-כאילו קיים עולם מלא.
2. עכשיו ההזדמנות כשהפוקוס של כולם סביב מערכת הבריאות, זו ההזדמנות להחמיר גם באתגרי הזיהומים וכיו"ב ולטפל טיפול שורש גם בהם, כך שבמקום "להקל" בקורונה כמו בזיהומים, נחמיר בזיהומים כמו בקורונה...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 17:27 לינק ישיר 

אפידמיולוג בכיר מסטנפורד מסביר מדוע צעדים קיצוניים להאטת הקורונה עלולים לעלות לנו מאוד ביוקר

9
פרופ' ג'ון יואנידיס (JOHN P.A. IOANNIDIS), שיש המכנים "הגורו של רפואה מבוססת נתונים", מומחה ברפואה, אפידמיולוגיה קלינית ובריאות האוכלוסייה, במדע נתונים ביו-רפואי ובסטטיסטיקה מאוניברסיטת סטנפורד ומנהל משותף של מרכז המטא-מחקר של חדשנות בסטנפורד, הינו אחד מהאקדמאים המצוטטים ביותר בעולם. מאמרו "מדוע רוב ממצאי המחקר האקדמאי הם שגויים?" הוא המאמר הנקרא ביותר ב-PLOS. במאמר חדש תחת הכותרת "פיאסקו בהתהוות?" המתפרסם באתר STAT כופר פרופ' יואנידיס בכמה מההנחות שמובילות את התנהלות ממשלות המערב אל מול משבר הקורונה:
לדבריו, פשוט אין בידינו מספיק מידע על שיעור התמותה האמיתי מהמחלה וקצב ההתפשטות שלה, חיסונים וטיפולים יעילים נמצאים במרחק חודשים ואף שנים, ולאור זאת לא ברור מה תהיינה ההשלכות של עוצר (lockdown) לטווח ארוך.

אנחנו לא יודעים אם אנחנו מפספסים רק 75% מהחולים או 99% מהחולים. שלושה חודשים לאחר הופעת הנגיף, רוב המדינות, כולל ארה"ב, לא מסוגלות לערוך בדיקות בהיקף גדול ולאף מדינה אין נתונים מבדיקה מדגמית אקראית של שיעור הימצאות הנגיף באוכלוסייה הכללית.

הפיאסקו הראייתי יוצר חוסר ודאות ביחס לסיכון התמותה מהנגיף. מספרים כמו 3.4% שמפיץ ארגון הבריאות העולמי הם חסרי משמעות, משום שציבור הנבדקים מוטה בחוזקה לעבר החולים הקשים יותר. לאור מגבלת הבדיקות ההטיה הזו אף עלולה להחמיר בטווח הקרוב.

המקום היחיד שבו קבוצה שלמה נבדקה הייתה ספינת Diamond Princess. שיעור התמותה שם היה 1.0% אבל בקרב אוכלוסייה מבוגרת בעיקרה, שבקרבה אחוז התמותה הצפוי מהמחלה הוא גבוה יחסית.

התאמת שיעור התמותה מספינת הקורונה למבנה הגילאים של ארה"ב מפחיתה אותו ל-0.125%. אך מכיוון שמדובר במסד נתונים קטן - רק 7 פטירות בקרב 700 נדבקים על הספינה - שיעור התמותה האמיתי עשוי להימצא בטווח שבין 0.025% ל-0.625%. ייתכן שגם חלק מהנוסעים שנדבקו עוד ימותו. אם לוקחים בחשבון גורמים נוספים, הערכה סבירה של שיעור התמותה בקרב אוכלוסיית ארה"ב תהיה בין 0.05% ל-1%.

ההבדל בין קצוות הטווח הוא ענק ובעל משמעות גדולה ביחס לדרכי הפעולה שלנו. שיעור תמותה של 0.05% הוא נמוך יותר מהשפעת העונתית. אם זה נכון, הטלת עוצר על העולם שגורם להשלכות חברתיות וכלכליות אדירות עלולה להיות בלתי רציונלית. זה כמו שחתול יתקוף פיל, והפיל בתיסכולו מחוסר יכולתו להיפטר מהחתול יקפוץ בטעות מעבר לצוק וימות.

האמנם שיעור התמותה יכול להיות כל כך נמוך? לא, יגידו אלה שנתלים בשיעורי התמותה הגבוהים בקרב קשישים. אולם, ישנם מחקרים המצביעים על כך שגם נגיפי ההצטננות המוכרים לנו מזה עשורים עשויים להגיע לשיעורי תמותה של 8% בקרב קשישים בבתי אבות. למעשה, ההצטננות ה-"קלה" גורמת לעשרות מיליוני מקרי תחלואה מדי שנה, ואחראית ל-3% עד 11% מהאשפוזים בשל דלקת ריאות בארה"ב בכל שנה.

ייתכן שנגיף הקורונה הוותיק שגורם להצטננות אחראי לאלפי מקרי מוות בשנה בעולם, אך רובם אינם מתועדים באמצעות בדיקות מדויקות, אלא נעלמים בתוך ה-"רעש" הסטטיסטי של 60 מיליון מקרי מוות מסיבות שונות בשנה.

גם שפעת נבדקת רק בקרב מספר קטן של אנשים. השנה בארה"ב בוצעו מיליון בדיקות שפעת ו-222,000 היו חיוביות. באותה תקופה להערכת ה-CDC היו בין 36 ל-51 מיליון מקרי שפעת בארה"ב שגרמו למוות של 22,000 עד 55,000 איש. שימו לב לפער האדיר בין גבולות ההערכה, פער של עשרות אלפי פטירות בשנה, שבחלק מהשנים נגרמות ע"י נגיפי הצטננות, כולל נגיפי הקורונה הוותיקים.

בבדיקות שלאחר המוות שנערכו על 57 קשישים שנפטרו בעונת השפעת 2016/17, אובחנו נגיפי שפעת בקרב 18% מהדגימות, ובסה"כ נגיפים נשימתיים נמצאו בקרב 47%. בקרב חלק מהנפטרים מנגיפים נשימתיים, יותר מנגיף אחד נמצא בבדיקה שלאחר המוות ולפעמים גם חיידקים. תוצאה חיובית לקורונה לא אומרת בהכרח שנגיף זה תמיד היה האחראי העיקרי לפטירתו של החולה.

אם נניח ששיעור התמותה האמיתי בקרב נדבקי הקורונה הוא 0.3% באוכלוסייה הכללית - ניחוש בהתאם לניתוחים מספינת הקורונה - וש-1% מאוכלוסיית ארה"ב תידבק, זה אומר כ-10,000 נפטרים. זה נשמע כמו מספר ענק, אבל זה כלום לעומת הערכת התמותה השנתית ממה שקרוי "מחלה דמוית שפעת". אם לא היינו שומעים על נגיף חדש שמסתובב בחוץ, ולא בודקים אנשים בבדיקות PCR, מספר הנפטרים הכולל מ-"מחלות דמויות שפעת" לא היה נראה חריג השנה. לכל היותר, היינו אומרים שעונת השפעת הייתה קצת יותר גרועה הפעם. הכיסוי התקשורתי היה פחות מאשר הכיסוי המוקדש למשחק NBA.

יש כאלה שחוששים שמספר הנפטרים בארה"ב שעמד על 68 נכון ל-16.3 יקפוץ אקספוננציאלית ל-680, 6800, 68,000, 680,000... בדומה להתרחשויות קטסטרופליות אחרות בעולם. האם זה תרחיש מציאותי, או מדע בדיוני גרוע? איך אפשר לדעת מתי העקומה תיעצר?

המידע החשוב ביותר שחסר לנו זו דגימה אקראית של האוכלוסייה בפערי זמן קבועים. לצערנו, מידע זה לא מצוי בידינו.

בהיעדר מידע, היגיון של "להיערך לתרחיש הגרוע ביותר" מביא לנקיטה בצעדים קיצוניים של "ריחוק חברתי" ועוצר. למרבה הצער, אנחנו לא יודעים אם אמצעים אלה עובדים. סגירת בתי ספר, למשל, עשויה להפחית את קצב ההדבקה. אבל היא גם עלולה להתברר כאפקט בומרנג אם הילדים ימשיכו להתרועע ואם סגירת בתי הספר תגרום לילדים להעביר יותר זמן עם קשישים, או אם הילדים בבית יפריעו להוריהם לעבוד, ועוד. סגירת בתי ספר גם מקטינה את הסיכוי לפתח חסינות עדר בקרב קבוצת גיל שאינה חווה מחלה קשה.

זו הייתה הגישה מאחורי העמדה הבריטית נגד סגירת בתי הספר, נכון למועד כתיבת דברים אלה. בהיעדר מידע על התפתחות המגיפה, איננו יודעים אם זו גישה גאונית או קטסטרופלית.

"לשטח את העקומה" כדי להימנע מקריסת מערכת הבריאות זה רעיון שנשמע טוב - בתיאוריה. מצגת שנפוצה באינטרנט מראה איך שיטוח העקומה מפחית את מספר החולים בו זמנית שנמצאים מעל הקיבולת של מערכת הבריאות.

אבל אם המערכת תקרוס, אז רוב הנפטרים הנוספים יהיו ממחלות אחרות שלא יזכו לטיפול ראוי. אם רמת המגיפה תביא לקריסת מערכת הבריאות והצעדים הקיצוניים שננקטו יתגלו כבעלי השפעה קטנה, אז שיטוח העקומה דווקא יביא לתוצאות קשות יותר: במקום שתהיה קריסה קצרה וזמנית, התוצאה תהיה קריסה ארוכה ומתמשכת של מערכת הבריאות. זו סיבה נוספת לכך שצריך מידע מדויק על היקף ההתפשטות של המגיפה.

אחת מהשורות התחתונות היא שאיננו יודעים כמה זמן "ריחוק חברתי" ועוצר יחזיקו מעמד בלי לגרום לנזקים קשים לכלכלה, לחברה ולבריאות הנפש. התפתחויות בלתי צפויות עשויות לקרות, כולל משבר כלכלי, אי שקט אזרחי, הפרת הסדר הציבורי, מלחמה והתפרקות הרקמה החברתית. לכל הפחות, עלינו להשיג מידע לא מוטה על היקף התחלואה האמיתי המתפתח באוכלוסייה על מנת להנחות את קבלת ההחלטות הציבורית.

בתרחיש הפסימי ביותר, שאינני מקבל, אם נגיף הקורונה ידביק 60% מהאוכלוסייה ו-1% מהאנשים ימותו, זה יתורגם ל-40 מיליון נפטרים בעולם, בדומה לשפעת של 1918.

רובם המוחלט של הנפטרים יהיו אנשים בעלי תוחלת חיים קצרה. זה בניגוד ל-1918, אז נפטרו צעירים רבים.

אפשר לקוות, שממש כמו ב-1918, החיים יימשכו. אולם, תחת עוצר של חודשים אם לא שנים, החיים עוצרים ברובם, ועם השלכות קצרות וארוכות טווח לא ידועות, מיליארדים אם לא מיליונים של חיים יהיו מונחים בסופו של דבר על הכף.

אם אנחנו עומדים לקפוץ מקצה הצוק, אנחנו צריכים קודם קצת יותר מידע כדי ליידע אותנו על ההיגיון שמאחורי פעולה כזאת והסיכויים שהנחיתה תהיה במקום בטוח.

מקור:
https://twitter.com/HelenBranswell/status/1239946093401714688
https://www.statnews.com/2020/03/17/a-fiasco-in-the-making-as-the-coronavirus-pandemic-takes-hold-we-are-making-decisions-without-reliable-data

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 18:55 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
הפרופסור האופטימי: "הקורונה היא סתם מגפה עם יחסי ציבור, יותר אנשים ימותו מדיכאון"

פרופ' יורם לס, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, היה בשר מבשרו של הממסד הבריאותי בישראל • עד שלטענתו החל להשמיע תחזיות אופטימיות מדי לגבי הקורונה והודר מגלי האתר ומאולפני הטלוויזיה • בשיחה עם "גלובס" הוא משיב למבקרים שמכנים אותו "הזוי" ומסביר מדוע לא נגמור כמו איטליה

פרופסור מומחה, אבל כשלא מביאים בחשבון את אחד הנתונים, כל המסד שגוי
הוא שכח מבעית חוסר מכשירי נשימה
אם קצב ההדבקה עולה בצורה מהירה מידי, יחסרו כאן לעשרות אלפי חולים קשים מכשירי הנשמה, זה בדיוק מה שקרה באיטליה ובגלל זה הכל קרס שם והביא להרבה יותר מקרי מוות יחסית למספר החולים, חולה קשה שחייב מכשיר נשימה ואינו מקבל אותו, ימות.

ואיכשהו מבלי לדעת יש לי הרגשה שגילו מתחת ל80..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 20:14 לינק ישיר 

איך הוא נהיה "גורו"? מתאים לפחות שתהיה לו פרופסורה... בכל אופן רבים כבר היכו על קודקודו. ולומברדיה איטליה תוכיח שהוא טועה. יש כבר את הנתונים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 20:23 לינק ישיר 

קלעפער כתב:

איך הוא נהיה "גורו"? מתאים לפחות שתהיה לו פרופסורה... בכל אופן רבים כבר היכו על קודקודו. ולומברדיה איטליה תוכיח שהוא טועה. יש כבר את הנתונים.

כולם מביאים הוכחה ממקום התורפה של איטליה.

מה עם גרמניה?
למה כולם החליטו שאנחנו אמורים להיות כמו המקום הכי קשה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 20:33 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:

קלעפער כתב:

מה עם גרמניה?

ובפרט שבאיטליה כל מי שחולה מעל גיל 60 נותנים לו משככי כאבים ושולחים אותו הביתה למות !!!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 21:41 לינק ישיר 
קלעפער

תמניא_אפי כתב:
קלעפער כתב:

מה עם גרמניה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

אתה מכין את עצמך לרע מכל ומקוה בעז"ה לטוב. אבל מי שמע על ההפך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 21:50 לינק ישיר 
מצדרביעי

תמניא_אפי כתב:
קלעפער כתב:

מה עם גרמניה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

בלי לדעת מספיק נתונים, אני מרשה לעצמי להמר "משום מה" שרמת וזמינות שירותי הרפואה בישראל דומים יותר לאיטליה מאשר לגרמניה וד"ל...

הלוואי ואתבדה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 22:04 לינק ישיר 

דיונים של אנשים שחיים בסרט

מה שלא הבינו לפני שבוע, מבינים היום, מה שלא מבינים היום יבינו בעוד שבוע, וכן הלאה למרבה הצער.

אגב. בספרד אושפזו רק היום 570 חולי קורונה בטיפול נמרץ. יש להם כבר 2355 חולי קורונה בטיפול נמרץ.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 23:23 לינק ישיר 

אדם_ה1 כתב:
באיטליה כבר מתקרבים ל6000 והעקומה עדיין עולה..

בדוק, העקומה יודת (לגבי מספר המתים יש ירידה גם במספרים מוחלטים)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/3/2020 23:30 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

תמניא_אפי כתב:
קלעפער כתב:

מה עם גרמניה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

בלי לדעת מספיק נתונים, אני מרשה לעצמי להמר "משום מה" שרמת וזמינות שירותי הרפואה בישראל דומים יותר לאיטליה מאשר לגרמניה וד"ל...

הלוואי ואתבדה

בינתיים בסייעתא דשמיא מערכת הבריאות הישראלית מתפקדת באופן מעורר השתאות.

בקשר לעתיד, ירחם המרחם וחייבים להיזהר.

לשתק כלכלה של מדינה שלימה על כל הסיכונים הכרוכים בזה זה כבר שאלה שבריוני התקשורת לא מרשים לשאול.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > הקורונה היא מגיפה עם יחסי ציבור - פרופסור לס
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.