בית פורומים בחדרי חרדים

התחרות מי יכול להקל יותר...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-26/3/2020 14:55 לינק ישיר 

גם במלחמת המפרץ היה תחרות כזו בין רבנים מסויימים מי יכול להמציא הקלות בהלכה לרגל המצב.

לא חושב שראוי שהקלות ובפרט בהלכות שבת החמורות יתפרסמו בפורומים ובבמות ציבוריות חוץ אם זה ממש פיקוח נפש אמיתי. יהודים יראי שמים יש להם את מי לשאול ואין להם צורך בפרסומים בומבסטיים שבדרך כלל קלקלתם מרובה ומטרתם התייפייפות ופרסומת.

פיקוח נפש חמור מאוד, הזריז הרי זה משובח, והשואל הרי זה שופך דמים. אבל פרסום היתרים גורפים בראש חוצות רק גורם לזלזול בהלכה לקלי דעת, ומה שקורה עם היתר ב"זום" בליל פסח יוכיח.

מתוך שלל הקולות
מותר להרים טלפון בשבת אם מתקשרים להודיע על תוצאות בדיקה.
מותר להתחבר לזום לליל הסדר לאנשים מבוגרים.

מוזמנים להוסיף.

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי תמניא_אפי ב- 26/03/2020 14:57:46

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 18:41 לינק ישיר 

רבני קרלין בהודעה רשמית  מחקו את כל החומרות שנהגו המדקדקים לפסח, למה ? קורונה ! סיבה למסיבה 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 18:44 לינק ישיר 

לא הייתי כורך את שתי ההקלות שכתבת יחד

ובכלל, לענות בטלפון בשבת לאלו שמחכים לתוצאות בדיקת קורונה זה לא קולא אלא עניין של פיקוח נפש כמשמעותו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 18:57 לינק ישיר 

אפשר וצריך להקל בעת הצורך, אבל לא צריך להיות הראשון שמיקל והשאלה גם כמובן באיזה צורה עושים את זה, אם הרב או האדמור לא בוכה או לפחות משתדל שיראו שאכפת כשהוא מורה לסגור המוסדות אז המסר יוצא גרוע

לפעמים הפער בין רב שרץ לשחרר מתפילה במניין ולסגור מוסדות לבין רעהו שמתמהמה לא נובע מהחמרת הראשון בהלכות פיקוח נפש כפי שהוא מציג זאת, אלא באיכפתיות של השני להלכה וציביון יהודי תורני

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:13 לינק ישיר 

נוירולוג כתב:

ובכלל, לענות בטלפון בשבת לאלו שמחכים לתוצאות בדיקת קורונה זה לא קולא אלא עניין של פיקוח נפש כמשמעותו

למה?

מה הבעיה להחמיר ולהיות בבידוד עד מוצאי שבת?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:15 לינק ישיר 

קולות נוספות:
1. אין צורך לסגור את החיידרים.
2. המדינה סתם מגזימה. וכו'...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:17 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
נוירולוג כתב:

למה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

הן מצד זה שיש שיקול רפואי האם יש להתפנות לאשפוז וכדו', והן מצד העניין של החקירה האפידמיולוגית (שחלקה נעשית באמצעות התשאול וחלקה באמצעות האיכון הסלולרי) שיש לעשות מולו בכדי לדעת מי צריך להיכנס לבידוד בגללו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:29 לינק ישיר 

נוירולוג כתב:

תמניא_אפי כתב:
נוירולוג כתב:

למה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

הן מצד זה שיש שיקול רפואי האם יש להתפנות לאשפוז וכדו', והן מצד העניין של החקירה האפידמיולוגית (שחלקה נעשית באמצעות התשאול וחלקה באמצעות האיכון הסלולרי) שיש לעשות מולו בכדי לדעת מי צריך להיכנס לבידוד בגללו.

הצורך לדעת האם יש להתפנות לאשפוז זה רק באנשים בעלי רקע רפואי. אנשים בלי רקע ומרגישים טוב לא מתפנים.

לגבי החקירה האפידומולוגית אני ממש לא יודע אם זה נכנס בכלל ספק פיקוח נפש. אולי באמת כן. צריך שאלת רב. בכל מקרה אני לא חושב שזה מחייב הוראה גורפת בראש חוצות שאין ספק שיגרום ליותר חילול שבת מאשר עצם הדבר.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:32 לינק ישיר 

סליחה, עוד נקודה

לפי דבריך היה צריך להתיר לכל אחד ללכת עם נייד בכדי שבמקרה הצורך יודיעו לו שעליו להיכנס לבידוד.

לא כן?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:34 לינק ישיר 
מצדרביעי

מצדרביעי כתב:
קולות נוספות:
1. אין צורך לסגור את החיידרים.
2. המדינה סתם מגזימה. וכו'...

הקפצה לטובת מי שפספס את תגובתי...
ואוסיף:
קולא בהלכות פיקוח נפש היא קולא ממש רצינית, ומכך אתם משום מה מתעלמים.
כידוע שהבריסקר רוב הקל בהלכות חולה ביו"כ, שאלו אותו איך מסתדר עם החמרותיו הידועות?
אמר-שמחמיר בהלכות פיקוח נפש

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 19:50 לינק ישיר 

בנושא הזום, הפירסום נעשה ע"י אברך המכהן כ"רב בית כנסת", הוא יזם מכתב, שחתום בשם גוף עלום "איחוד רבני המערב" (כמובן שאין שם עשירית מרבני המערב). הוא עשה הרבה טעויות, בין היתר צירף למכתב סתם חתימות של אברכים כמותו שבקושי יש להם בית כנסת, והטעות העיקרית, חוסר אחריות משווע בפרסום היתר בנושא רגיש שיכול להכשיל רבים ולהוות מדרון חלקלק מאוד.

על המכתב חתומים שלושה רבנים חשובים: הגר"א אברז'ל ראב"ד ירושלים ומח"ס דברות אליהו שמונה חלקים, הגר"מ אלחרר רבה של שלומי, והגר"ש בן חמו, רב העיר קרית גת. עיקר ההיתר שלהם היה עבור אנשים ספציפיים שיש לגביהם חשש אמיתי של פיקוח נפש אם יהיו לבד, אבל היתר כזה צריך להצניע ולמסור לאותם אנשים בלבד, ולא לפרסם.

מסתבר שמפרסם המכתב רצה לפרסם את הגוף שהקים, ואת עצמו כמזכיר הגוף, וחבל שכך, כי במעשהו הוא גרם נזק רציני לתדמיתם של אותם רבנים, שאינם "מקלים" ואינם "רצים לפרסם קולות לציבור" ומעולם לא עשו זאת.

בכל אופן, גם אם יש למאן דהו ביקורת על אותם רבנים, יש לומר זאת בכבוד ובדרך ארץ, ולהכיר את מקומו.

תוקן על ידי Safra ב- 26/03/2020 20:25:36

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 21:00 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:
נוירולוג כתב:

תמניא_אפי כתב:
נוירולוג כתב:

למה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

הצורך לדעת האם יש להתפנות לאשפוז זה רק באנשים בעלי רקע רפואי. אנשים בלי רקע ומרגישים טוב לא מתפנים.

לגבי החקירה האפידומולוגית אני ממש לא יודע אם זה נכנס בכלל ספק פיקוח נפש. אולי באמת כן. צריך שאלת רב. בכל מקרה אני לא חושב שזה מחייב הוראה גורפת בראש חוצות שאין ספק שיגרום ליותר חילול שבת מאשר עצם הדבר.

נשלח מהאנדרואיד שלי

כשדנו בנושא עם גורמי הרפואה לקחו בחשבון גם את הדברים שכתבת, והחליטו מה בגדר פיקוח נפש ומה לא. 
הנוהל הוא שכל מי שנמצא חיובי לקורונה מקבל טלפון ממוקד רפואי כלשהו ומתשאלים אותו על מצבו ושוקלים האם להפנות אותו ולאן.
לגבי אלו שמיידעים אותם שעליהם להיכנס לבידוד, זה מצב פחות חמור ולכן הנהלים שם שונים הן מבחינה רפואית והן מבחינה הלכתית (להם לא התירו שימוש טלפוני אלא מודיעים להם או פרטנית או באמצעות כרוזים).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 21:03 לינק ישיר 

בונדמן כתב:

רבני קרלין בהודעה רשמית  מחקו את כל החומרות שנהגו המדקדקים לפסח, למה ? קורונה ! סיבה למסיבה 

תדייק..
בחלק מהמנהגים. לא בהלכות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 21:17 לינק ישיר 

אויר_ים כתב:
בונדמן כתב:

תדייק..
בחלק מהמנהגים. לא בהלכות.

נשלח מהאנדרואיד שלי

הם מסבירים את עצמם יפה מאד.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 21:20 לינק ישיר 

נוירולוג

תודה.
זאת אומרת החילול שבת לגבי החולה עצמו הוא בגלל שיקולים האם להתפנות וכו' ולא בגלל החקירה האפידומולוגית, שאם כן היה מותר לחלל שבת להודיע לכל מי שבא במגע עם החולה.

ועכשיו השאלה שלי זה האם במצב הקיים שבו לעת עתה יש פחות 0.3% תמותה מקרב כלל החולים, ואצל חולים בלי רקע רפואי עוד הרבה פחות, מוגדר הלכתית כספק פיקוח נפש שמותר לחלל עליו את השבת?

האם אי אפשר לחכות למוצאי שבת?

ובכלל אאל"ט רק הרב הראשי חתם על זה. האם רבנים חרדים בעלי שם (למשל הרב זילברשטיין) חתמו על היתר גורף כזה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-26/3/2020 21:21 לינק ישיר 

תמניא_אפי כתב:

גם במלחמת המפרץ היה תחרות כזו בין רבנים מסויימים מי יכול להמציא הקלות בהלכה לרגל המצב.

לא חושב שראוי שהקלות ובפרט בהלכות שבת החמורות יתפרסמו בפורומים ובבמות ציבוריות חוץ אם זה ממש פיקוח נפש אמיתי. יהודים יראי שמים יש להם את מי לשאול ואין להם צורך בפרסומים בומבסטיים שבדרך כלל קלקלתם מרובה ומטרתם התייפייפות ופרסומת.

פיקוח נפש חמור מאוד, הזריז הרי זה משובח, והשואל הרי זה שופך דמים. אבל פרסום היתרים גורפים בראש חוצות רק גורם לזלזול בהלכה לקלי דעת, ומה שקורה עם היתר ב"זום" בליל פסח יוכיח.

מתוך שלל הקולות
מותר להרים טלפון בשבת אם מתקשרים להודיע על תוצאות בדיקה.
מותר להתחבר לזום לליל הסדר לאנשים מבוגרים.

מוזמנים להוסיף.

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי תמניא_אפי ב- 26/03/2020 14:57:46

הגמרא במסכת יומא מספרת מעשה נורא של רצח ומסתפקת האם דקדקו מאד בהלכות טומאה וטהרה או שזלזלו ברציחה. כשרואים את ההתייחסות של פותח האשכול, אפשר להבין שיש כזה דבר אנשים שמקפידים בהלכות טומאה וטהרה ומזלזלים בדיני נפשות.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > התחרות מי יכול להקל יותר...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.