בית פורומים בחדרי חרדים

דו"ח מבקר המדינה, שוב הציבור החרדי אוכל לקרדה מהימין והציונות הדתית.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/5/2020 18:40 לינק ישיר 
דו"ח מבקר המדינה, שוב הציבור החרדי אוכל לקרדה מהימין והציונות הדתית.

הרבה תקוות היו עם מינוי של מבקר המדינה הנוכחי מתניה אנגלמן לתפקיד. כמובן שהחרדים כאיש אחד בחרו בו בהיותו מועמד של ביבי והימין. לאחר מינויו התבטא המבקר לא פעם שהוא הולך לשנות את סגנון הביקורת, לא עוד ביקורות קטלניות ובדיעבד, אלא ביקורות בונות ובזמן אמת. גם על הדו"ח הנוכחי, הראשון שהוא מפרסם, כבר זעקו חמס כל הדרגים הותיקים במשרד המבקר על כך שהוא הפך בעצם להיות צנזור ראשי ולא מבקר, ובגסות הוא חתך את כל הביקורות שהם הכינו על שלל נושאים.

מסתבר אכן, שהמבקר הסרוג הוא אכן צנזור וחיובי, אבל רק עד שזה מגיע למגזר החרדי, שם אין צנזורה ואין ביקורת בונה. קטלני ישר ומדוייק.

אז הנה עוד פרק עגום בדמי הלימוד שלנו כציבור על הפידבק שאנו מקבלים מהימין והציונות הדתית על התמיכה העקבית שלנו בהם ובאינטרסים שלהם לאורך השנים.

מתי נלמד ? מתי ?דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 19:28 לינק ישיר 

לה''ו. לקרדה. אתרוג. טוג...?


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 19:46 לינק ישיר 

תמיד צריך לשאול מה האלטרנטיבה.
מסתבר שלא רק העמך בציבור החרדי חושב שהימין עדיף על השמאל עשרות מונים [כך בכל הסקרים שנעשו],
אלא כך חשבו וחושבים רוב מוחלט מגדולי ישראל ומנהיגי הציבור החרדי על שלל גווניו לאורך שנים.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 20:46 לינק ישיר 

אולי כדי שנוכל "לשפוט אותו" נכון יהיה להביא דבריו ,כדי שניווכח האם יש ממש בדברים ואם קצפתנו מוצדקת?.בלי קשר אליו,כי אסור להכליל! ידוע  הדבר שפקידים דתיים נותני שירותים ממשלתיים לציבור החרדי "מחמירים יותר" מאשר הפקיד החילוני?.מעניין למה, אשמח לשמוע את דעתכם בנושא,מובן שזה לא הוכח באופן אמפירי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 20:51 לינק ישיר 
momeir

ריבונו של עולם!
מה לא נכון בעובדות?
המבקר סה"כ מציין עובדות יבשות. שם לך מראה מול הפרצוף . האמת כואבת ומכאיבה
שים לב: בניגוד לערבים, שלוקחים מלוא חופניים תקציבים לחינוך המדעי טכנולוגי. בניגוד לערבים שמשתלבים בכל תחומי החיים כולל רפואה, הנדסה, אקדמיה וכו'. החרדים מסתגרים ומגדלים את ילדיהם להיות  בורים ואנאלפאביתים, זאת עובדה! אנחנו מגדלים נוער שלא יודע אנגלית ומדעים. אם חלילה נמשיך כך,  יגיע היום שהאוכלוסיה הערבית תהיה האלטיסטית והמשכילה  ואילו אנחנו החרדים נהיה שואבי המים וחוטבי העצים. 
כבר היום אנחנו איננו רצוים באף עיר במדינת ישראל. אוכלוסיה ענייה שרק צורכת משאבים וכמעט לא תורמת לכלכלה. 
עכשיו תתנפלו עלי עם כל ארגוני החסד...אכן 'שאפו'
אבל.. זה לא רק חרדים. וזה כמובן לא כל החרדים (וברובם הם כאלה שיוצאים מהסגר שנכפה עליהם ומניח שמזדהים עם מה שכתבתי). ההתנדבות בארגוני החסד . לא פותרת את הבעיה הבסיסית שאנו מגדלים דורות של אנאלפבייתים מפחד של מה?
הערה לטומנים ראשם בחול:  אני לובש חולצה לבנה..... 
תוקן על ידי momeir ב- 04/05/2020 20:55:22
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 20:59 לינק ישיר 

מבקר המדינה חושף את הבלוף של לימודי הליבה החרדים
תוכנית הליבה לחרדים כוללת לימודי חול בהיקף של עשרות אחוזים פחות מהתוכניות של כל הזרמים האחרים. השיטה לעקיפת לימודי הליבה: הכרה בלימודי עברית כלימודי אנגלית ובלימודי תושב"ע במקום היסטוריה וגיאוגרפיה. התוצאה: רק 3% מהבנים החרדים זכאים לבגרות. המבקר: "ההישגים הלימודיים החרדיים נמוכים מאוד"
שחר אילן16:0004.05.20

מבקר המדינה חושף מערכת הטעיה רחבה המאפשרת למשרד החינוך לתקצב מוסדות חרדיים, למרות שאינם לומדים לימודי חול. בין היתר, נחשף כי תוכנית הליבה של המוסדות החרדים דורשת עשרות אחוזים פחות לימודי חול משל כל הזרמים האחרים. כן הונהגה שיטה מתוחכמת לעקיפת חובת הליבה, שבמסגרתה מכירים בשעות עברית כשעות אנגלית ובשעות תושב"ע במקום היסטוריה וגיאוגרפיה. 

בחינוך החרדי לומדים 446 אלף תלמידים מהגנים עד המוסדות העל יסודיים. תקציב החינוך החרדי - 4.4 מיליארד שקלים. על פי המבקר, 30% מתלמידי החינוך העברי היסודי למדו בחינוך חרדי (היתר למדו בחינוך חילוני ממלכתי או דתי-לאומי ממלכתי). 84% מהבנים במוסדות החינוך העל-יסודיים החרדים למדו במוסדות שאין בהם כלל לימודי ליבה (ישיבות קטנות), ואילו 56% מהבנים במוסדות היסודיים למדו בבתי ספר שכוללים לטענת משרד החינוך לימודי ליבה חלקיים, ובעצם מדובר בשעת לימוד של עברית וחשבון ביום.  

משרד החינוך קבע למוסדות לימוד חרדיים תוכנית ליבה נמוכה בעשרות אחוזים מתוכנית הליבה של מגזרים אחרים. באנגלית הם נדרשים בכיתות ז-ח ל-4-8 שעות בשבוע לעומת 8 שעות בשאר הזרמים. בטבע ומדעים הם נדרשים ל-2-4 שעות בשבוע לעומת 9 שעות בזרמים האחרים.

המבקר חושף את השיטה המתוחכמת לעקיפת תוכנית הליבה שמאפשרת למשרד החינוך להכיר ב"כאילו לימודי ליבה חרדים". השיטה מאפשרת להכיר בשעות עברית במקום שעות אנגלית ובשעות תושב"ע במקום היסטוריה וגיאוגרפיה.

רק 13% מהבנים החרדים הלומדים במוסדות שניגשים לבגרות זכאים לתעודת בגרות, לעומת 69% בכלל המוסדות שניגשים לבגרות. רק 3.5% מכלל הבנים החרדים זכאים לבגרות. במגזר החרדי מתקיימים מבחני המיצ"ב להערכת הישגי תלמידים רק בחלק מבתי הספר, רק בחלק מהמקצועות ורק בכיתות ה'. רוב המוסדות החרדיים מסרבים להשתתף בהם.

המבקר קובע כי "ההישגים הלימודיים המדידים של התלמידים החרדים נמוכים מאוד לעומת ההישגים ביתר המגזרים. יודגש כי חלק ניכר מהתלמידים החרדים כלל לא נבחנים, הם גם לא לומדים לימודי ליבה או לומדים אותם בחלקם, לכן הנתונים והמדידות משקפים תמונה חלקית ואף מקלה בנוגע להישגים הלימודיים של התלמידים החרדים".

אחת הסיבות להישגים החרדים הירודים היא רמת ההוראה הנמוכה. כ-95% מהמורים המלמדים את הבנים החרדים מתמטיקה לא למדו כלל מתמטיקה בגילאי תיכון. רובם המוחלט של התלמידים הבנים לומדים אנגלית ממורים שלא הוכשרו ללמד זאת. מורים חרדים רבים לבנים מתחילים לעבוד ללא תעודת הוראה. המבקר מציין ש"רובם גם נושאים עימם פער מהותי בידע במקצועות הליבה, שכן רובם למדו מקצועות אלו בבתי הספר היסודיים בלבד, וגם זאת בצמצום".

שיעור הנשירה של תלמידים בחינוך החרדי בכיתות ז'-י"ב בשנת התשע"ז ובמעבר לשנת התשע"ח היה 5%, לעומת 1.2% בחינוך הממלכתי ו-1.4% בחינוך הממלכתי-דתי. אלה הם נתוני נשירה עצומים. עם זאת חלק מנתוני הנשירה החרדיים נובע בעצם ממעבר לישיבות למבוגרים.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משרד החינוך פועל בשיתוף עם ראשי מערכת החינוך החרדית, ולאורך השנים האחרונות הצליח להוביל שורה של שינויים ולרשום הישגים. מבקר המדינה אף מציין זאת בדוח שלו. בין ההישגים ניתן להזכיר את הכשרתם של מאות מורים חרדים גברים למקצועות היסוד במכללות אקדמיות, פרסום של מתווה עם מוסדות ההכשרה החרדים, צמצום עודף הלומדות להוראה, והפנייתן למקצועות ראיית חשבון, הנדסת תוכנה, אדריכלות עיצוב פנים וייעוץ מס. לצד זה, הוא משלב כ- 8,000 תלמידים בכיתות ג-ו בתכנית לקידום הישגים במקצועות: שפה, מדעים, אנגלית ומתמטיקה. בכוונת המשרד ללכת ולהגדיל היקף זה. עוד שילב המשרד כ- 8,000 תלמידים בחוגי העשרה אחר הצהריים במקצועות היסוד יחד עם המרכזים הקהילתיים. עם זאת, ולמרות האמור, מתייחס המשרד ברצינות להערות המבקר ובכוונתו ללמוד אותן ולפעול לתיקונן".דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 21:05 לינק ישיר 

לימודי ליבה לחרדים: 95% מהמורים למתמטיקה לא למדו מתמטיקה
רק 3% מתלמידי הישיבות החרדיות זכאים לבגרות, כ-25 אלף תלמידים חרדים לומדים בחינוך "פיראטי", רוב המורים לא הוכשרו להוראת מקצועות חול - ו-40% מספרי הלימוד לא עדכניים. דו"ח המבקר קובע: "בקרב התלמידים החרדים נוצרים פערי ידע עמוקים שיקשו עליהם, וישפיעו על פריון המשק בכללותו"
קובי נחשוני פורסם:  04.05.20 , 16:00

רוב התלמידים אינם לומדים את מקצועות הליבה, שיעור הזכאים לבגרות כמעט אפסי, המורים למתמטיקה לא למדו מתמטיקה, הציונים במיצ"ב נמוכים מהממוצע הארצי - ורק אחוזי הנשירה גבוהים במיוחד: דו"ח מבקר המדינה על משרד החינוך חושף נתונים עגומים מהישגי בתי הספר החרדיים ב"לימודי החול", ומצביע על פערים משמעותיים ביישום התוכנית שהגדיר המשרד למתן אופק תעסוקתי לתלמידים ולשילובם בחברה.

על פי הדו"ח השנתי 70 ב' שפרסם היום (ב') המבקר מתניהו אנגלמן, כ-20% מתלמידי ישראל בשנת הלימודים שעברה, תשע"ט, שהם כחצי מיליון ילדים ובני נוער, היו רשומים כחרדים. הביקורת התמקדה בבנים, והעלתה כי 84% תלמידי המוסדות העל-יסודיים בחרו ב"ישיבות קטנות" (לגילאי התיכון) ולא למדו כלל מקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית ומדעים. בבתי הספר היסודיים, המחויבים ללמדם, רק 44% מהתלמידים למדו את תוכנית הליבה באופן מלא.

את התוצאות פוגשים כעבור כמה שנים בנתוני הזכאות לתעודת בגרות - 3% בלבד מהבנים שסיימו את כיתה י"ב (או מוסד מקביל) בשנת 2017, לעומת 68% באוכלוסייה הכללית ו-79% בציבור היהודי שאינו חרדי. בכך נכשלו תלמידי המגזר ולא הצליחו לעמוד אף לא ביעד הנמוך ממילא שקבע להם משרד החינוך - 15% זכאות. מבקר המדינה מעיר כי על אף שיפור שנרשם בהישגים ביחס לשנת 2012, "הפערים עדיין ניכרים".
 
זאת ועוד: פילוח הנתונים מלמד כי גם במוסדות המעטים לבנים המגישים לבחינות הבגרות נמצא שיעור זכאים נמוך מאוד – 13%. כך, למשל, 27% מתלמידי שנתון י"ב בשנת הלימודים תשע"ז למדו בבתי ספר שבהם ניתן לגשת לפחות לשאלון בגרות אחד, אך 15% בלבד אכן מימשו את האפשרות הזו ונבחנו, וכאמור – רק כמחצית מהם היו זכאים לתעודה.
 
גם אצל הבנות נמצאו נתונים נמוכים במיוחד - 20% זכאות לבגרות ו-21% בלבד בבתי הספר המגישים לבחינות, אך אצלן הם נובעים מכך שבמוסדות רבים בוחרים להחליפן במבחני מכון סאלד, המוכרים גם הם לשם קבלה לחלק מלימודי ההמשך, ולא מהתמקדות בלימודי קודש בלבד, כמו אצל הבנים.

בחינות מיצ"ב? "תמונה חלקית ואף מקלה"
באשר להישגים הלימודיים המדידים של התלמידים החרדים במתמטיקה, אנגלית ומדעים נכתב בדו"ח כי הם נמוכים מאוד ביחס למגזרים האחרים (גם בעברית נמצא פער, אך מתון יותר). המבקר העיר עוד כי רק חלק קטן מהמוסדות (כשליש מהם) משתפים פעולה עם מבחני המיצ"ב, ובכל מקרה ניגשים אליהם תלמידי כיתות ה' בלבד ולא בכל מקצועות הליבה, כך שהנתונים הקיימים משקפים "תמונה חלקית ואף מקלה" של הממוצע במגזר, ויש להתייחס אליהם בהתאם.
 
עוד נמצא בביקורת בהקשר זה, כי משרד החינוך כלל לא הגדיר יעדי תוצאה למבחנים אלה, אף שהמחוז החרדי שבו קבע כיעד בתוכנית העבודה את קידום ההישגים הלימודיים במקצועות עברית, אנגלית, מתמטיקה, מדע וטכנולוגיה.
 
המבקר סיכם כי "נוצרים בקרב התלמידים החרדים הבנים פערי ידע עמוקים שיקשו עליהם בעתיד, ואף ישפיעו על פריון המשק בכללותו". הוא ציין עוד כי בישראל פועלים ללא רישיון גם מוסדות חרדים "פיראטיים", שאינם רשומים במשרד החינוך, ובהם, לפי ההערכות, כ-25 אלף תלמידים נוספים – ואלה כלל אינם נכללים בדו"ח.
 
רוב התלמידים החרדים לא לומדים חינוך גופני
אחת הסיבות לנתונים החלשים היא מחסור חמור במורים גברים בעלי הכשרה מתאימה להוראת לימודי ליבה ולהגשת תלמידים לבגרות, משום שהרוב המוחלט של עובדי ההוראה הם בוגרי ישיבות.

במערכת החינוך החרדי, בניגוד לממלכתית, אין דרישה כי המורים יהיו אקדמאים, ובמסגרות שאינן רשמיות אף תעודת ההוראה איננה תנאי לתחילת העסקה. במקרים רבים הגברים מתחילים ללמד בהם ללא הכשרה פדגוגית ומקצועית, ורובם גם נושאים עימם פער מהותי בידע במקצועות הליבה, מה שמשפיע על איכות ההוראה וכפועל יוצא על הישגי התלמידים.
 
כך, למשל, חרדים רבים שהוכשרו להוראת תורה שבעל-פה (דיפלומה נפוצה במגזר) מלמדים בפועל גם מקצועות אחרים. כתוצאה מכך נוצר מצב אבסורדי בו לא פחות מ-95% מהמורים למתמטיקה במוסדות לבנים לא למדו בעצמם לבגרות במתמטיקה, אלא מקצועות קודש בלבד.
 
גם בהוראת האנגלית ישנו מחסור "מקיף וגורף" במורים, וזהו הקושי העיקרי בהוראת התחום. לפי עדות המפקחת הממונה על הנושא במחוז החרדי של משרד החינוך, פערי הידע של המורים הגברים בשפה האנגלית גדולים מאוד עקב הרקע הלימודי שלהם, ואינם ניתנים לגישור בהשתלמויות. במצב שנוצר, התלמידים לומדים את המקצוע ממורים שלא הוכשרו ללמדו.

זאת ועוד: מאחר שחרדים אינם פונים ללימודי חינוך גופני, רק "חילונים לשעבר" שחזרו בתשובה משמשים כמורים למקצוע זה. כאן התוצאה חמורה עוד יותר: רוב התלמידים כלל אינם לומדים אותו - או לומדים ממורים שלא הוכשרו לכך.

ככלל, מצא המבקר, כי למשרד החינוך אין מידע על עשרות-אלפי עובדי הוראה המועסקים על ידי המוסדות החרדיים הפרטיים, בניגוד לזה הקיים לגבי המורים שמועסקים על ידי המשרד והרשויות המקומיות, משום שרוב המוסדות לא מדווחים על מצבת כוח האדם שלהם.

בין היתר, חסרים נתונים על זהותם של הצוותים המלמדים 76% מהתלמידים החרדים: על השכלתם, על כישוריהם, על כשירותם למלא את תפקידם, על היקפי משרותיהם ועל התחומים שהם מלמדים. כמו כן, לא ידוע האם יש אישורים משטרתיים על כך שעובדים אלה לא הורשעו בעבירות פליליות וכדומה.
 
ואולי הבעיה מתחילה מהראש: בשנת 2011 הפיץ לראשונה מנכ"ל משרד החינוך חוזר הקובע את תוכנית היסוד המחייבת בכיתות א'-ח' בבתי הספר החרדיים. בדו"ח המבקר המתפרסם כעת נמצא כי היקף השעות המחייב את המגזר החרדי במקצועות רבים קטן מזה של המוסדות היסודיים הממלכתיים, הממלכתיים-דתיים והערביים. כאשר החרדים לומדים רק 55% או 75% מתוכנית הליבה, מתרחב הפער והופך למשמעותי עוד יותר.
 
כך, למשל, בטבע ובמדעים נדרשים ילדי כיתות ז' וח' ללמוד 4-2 שעות שבועיות לעומת 9 במוסדות אחרים, ובמתמטיקה 8-4 במקום 10. מנגד, במקצועות הקודש, כמו תנ"ך ותושב"ע (תורה שבעל-פה), לומדים החרדים יותר מתלמידי בתי הספר האחרים. המבקר מעיר כי "נוצר פער מצטבר בין המגזרים בידע בתחומים שהמשרד קבע כי הם הכרחיים ומחויבים", וקורא לתקן את חוזר המנכ"ל מ-2011.
 
ספרים ישנים ולא עדכניים
נתון מדאיג נוסף בדו"ח, שמקורו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מצביע על שיעור נשירה גבוה במיוחד מכיתות ז'-י"ב במגזר החרדי, בסך הכול 5% בשנת הלימודים תשע"ח – בערך פי-ארבעה ביחס לחינוך הממלכתי (1.2%) והממלכתי-דתי (1.4%). ואולם משרד החינוך ציין בתגובתו לביקורת כי הנתונים כוללים גם תלמידים שעברו מבתי הספר חרדיים לישיבות שאין להם סמל מוסד ולמשרד אין נתונים עליהם, ולכן נספרים בטעות כנושרים.

מבקר המדינה בחן גם את ספרי הלימוד לשנת הלימודים הנוכחית, ומצא כי 102 מתוך 269 הספרים המאושרים למגזר החרדי (כ-40%) הם ישנים ולא עדכניים, אינם כתובים לפי שיטות הלימוד הנדרשות וברמה הלימודית הנדרשת ולא מתאימים לתוכנית הלימודים הנוכחית. בהיעדר חלופה, המשרד אישר את השימוש בהם באופן זמני, עד להחלפתם בספרים חדשים.
 
זאת ועוד: גם כאשר קיימים ספרי לימוד עדכניים המאושרים ומותאמים לחרדים, ישנם רשתות ובתי ספר המסרבים ללמד לפיהם מטעמים דתיים או פוליטיים, ומלמדים מספרים אחרים שלא אושרו.

כך, למשל, המפקחת הממונה על הוראת האנגלית במחוז החרדי של משרד החינוך העידה כי אין ספרים המותאמים לבנים חרדים, בגלל מחסור בחומרים מוקלטים מותאמים ללימוד השפה האנגלית שנדרש שיבוצעו בקולות של גברים, וכן מפאת הקושי בפיתוח חומרי לימוד שתוכנם ייגע לתחומי הקודש.
 
מנהלת אגף ספרי לימוד במשרד הוסיפה סיבה נוספת לפער: חוסר כדאיות כלכלית למוציאים לאור ולגופים מסחריים ופרטיים בשל פוטנציאל שוק קטן מאוד במגזר. היא ציינה עוד כי רכישת ספרי לימוד חדשים מכבידה מבחינה כלכלית על משפחות חרדיות ברוכות ילדים, הנוהגות לרכוש ספרים משומשים זולים יותר ולהעבירם מילד לילד.

בהקשר זה העיר המבקר כי רק 59% מבתי הספר החרדים משתתפים בתוכנית השאלת הספרים של משרד החינוך שנועד להקל על ההורים - שיעור הנמוך מזה שבבתי הספר הממלכתיים-דתיים והממלכתיים.

החינוך החרדי: "הבן החורג" של משרד החינוך
פרק נוסף בדו"ח עוסק בבקרות שמבצע משרד החינוך במוסדות. מבקר המדינה מצא כי בשנים תשע"ז-תשע"ט נערכו יותר מ-340 כאלה (בכל שנה) בבתי ספר יסודיים בחינוך הממלכתי, בחינוך הממלכתי-דתי ובחינוך הממלכתי-ערבי, ואף לא אחת בבתי הספר של המחוז החרדי או של רשתות החינוך הגדולות במגזר.

בשנה האחרונה הכין אגף הבקרה תוכנית לביצוע בקרות ב-45 בתי ספר חרדיים עד סוף שנת הלימודים שעברה, אך רק כמחציתן יצאו לפועל והן היו מצומצמות בהיקפן. אחת הסיבות לפער בנושא זה היא חוסר שיתוף פעולה מצד המוסדות, וסירובם לעמוד לביקורת.
 
בדברי הסיכום לדו"ח כתב המבקר אנגלמן כי המדינה מאפשרת עצמאות לחינוך החרדי ותקצבה את המוסדות המרכזיים בכ-2.3 מיליארדי ש"ח בשנת 2018, אך פיקוחה עליהם ועל תפקודם "טעון בחינה לשם שיפורו".

מבקר המדינה חתם: "יש חשיבות לקיים מערכת של דרישות, של פיקוח ושל אכיפה, שתבטיח כי במערכות החינוך החרדי ישמרו על הכללים החשובים למשרד החינוך ויספקו לתלמידים ולתלמידות החרדים מיומנויות וידע שיאפשרו להם להתמודד בעתיד עם העולם המודרני ולהתפרנס באופן ההולם את כישוריהם. הדבר חשוב שבעתיים לנוכח תחזית הגידול של המגזר החרדי, והצורך בשילובו במשק הלאומי".

משרד החינוך: "מבחני סאלד שקולים למבחני הבגרות"
ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד פועל בשיתוף עם ראשי מערכת החינוך החרדית, ולאורך השנים האחרונות הצליח להוביל שורה של שינויים ולרשום הישגים. מבקר המדינה אף מציין זאת בדו"ח שלו. בין ההישגים ניתן להזכיר את הכשרתם של מאות מורים חרדים גברים למקצועות היסוד במכללות אקדמיות, פרסום של מתווה עם מוסדות ההכשרה החרדיים, צמצום עודף הלומדות להוראה, והפנייתן למקצועות ראיית חשבון, הנדסת תוכנה, אדריכלות, עיצוב פנים וייעוץ מס.

"כמו כן, פתח המשרד שישה מרכזי פסגה חרדיים לפיתוח מקצועי, בהתאמה לסטנדרטים ארציים. בתוך כך, במהלך שנה זו מבצע המשרד כ-950 תהליכים של פיתוח מקצועי לעובדי הוראה חרדים. לצד זה, הוא משלב כ-8,000 תלמידים בכיתות ג'-ו' בתוכנית לקידום הישגים במקצועות שפה, מדעים, אנגלית ומתמטיקה. בכוונת המשרד להגדיל היקף זה.

"עוד שילב המשרד כ-8,000 תלמידים בחוגי העשרה אחר הצהרים במקצועות היסוד יחד עם המרכזים הקהילתיים. במהלך השנים האחרונות אף נרשמה עלייה בשיעור הזכאים לתעודת בגרות מ-16% ל-21%. במקביל לזה, מדי שנה ניגשות כ-6,500 תלמידות למבחני סאלד, השקולים לשאלוני בגרות מקבילים. לצד זה המשרד מעודד תלמידות ותלמידים ללמוד במגמות טכנולוגיות, תוך מתן אפשרות שימשיכו למסלול י"ג ו-י"ד כדי לאפשר להם להשתלב בשוק ההייטק. עם זאת, ולמרות האמור, מתייחס המשרד ברצינות להערות המבקר ובכוונתו ללמוד אותן ולפעול לתיקונן.
 
 "לעניין ספרי הלימוד, המשרד החל לפעול לכתיבת ספרי לימוד מאושרים, לצד פיתוח יחידות הוראה מאושרות. בכוונת המשרד להמשיך במגמה חשובה זו".דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 21:10 לינק ישיר 

החינוך החרדי • דו"ח המבקר
אפס ביקורות במוסדות; ספרים מיושנים ומורים לא מוסמכים
דו"ח מבקר המדינה על החינוך החרדי: רוב המורים למתמטיקה במגזר החרדי כלל לא למדו מתמטיקה • ישנה 'אפס' ביקורת על המוסדות • המורים לא מוסמכים והספרים מאוד מיושנים • הדו"ח (חדשות)
ישי כהן ואבי רבינא|י' באייר תשפ   17:40  04.05.20

החינוך החרדי: מדו"ח מבקר המדינה על החינוך החרדי שפורסם היום (שני) עולה שורת כשלים חמורים בחינוך החרדי, החל מכך שרוב המורים למתמטיקה במגזר החרדי כלל לא למדו מתמטיקה - ועד לעובדה שאין כלל ביקורת על מוסדות החינוך במגזר החרדי.

בראשית דבריו בפרק העוסק בחינוך החרדי, מותח המבקר ביקורת על מוסדות המתוקצבים על ידי משרד החינוך, אך בפעול דורשים לימודי חול באופן מזערי ביחס לכל הזרמים האחרים. הדו"ח חושף כי המוסדות "מרמים" וכותבים על שיעור עברית כשעות של לימודי אנגלית, היסטוריה וגיאוגרפיה בניסיון לאכוף את חובת לימודי הליבה.

לפי המבקר, 84% מן הבנים למדו לפני שנתיים במוסדות על-יסודיים (ישיבות) בהם אין לימודי ליבה; 56% מהבנים בבתי הספר היסודיים למדו לימודי ליבה חלקיים בלבד. רק 13% מהבנים ו-21% מהבנות במוסדות המגישים לבגרות, היו זכאים לתעודה זו בשנת תשע"ז.

מבחני המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית), שמטרתם לספק מידע פדגוגי אובייקטיבי לצורך זיהוי בעיות וכשלים ולשיפור ההוראה בבתי הספר, מתקיימים רק בחלק קטן מבתי הספר החרדים, וגם זאת - במתכונת חלקית. עוד עולה מדו"ח המבקר כי משרד החינוך לא קבע יעדים במבחני המיצ"ב למגזר החרדי והיעדים שהוא קבע למגזר החרדי בנוגע לזכאות לבגרות הם נמוכים לעומת יעדי הזכאות הכלל-ארציים.

הישגי התלמידים במוסדות החרדיים, המשתתפים במבחני המיצ"ב במקצועות המתמטיקה והעברית, נופלים מההישגים הארציים. קיים מחסור חמור במורים גברים למקצועות הליבה (מורות אינן מלמדות בנים חרדים), ובמוסדות החינוך לבנים מלמדים גם מי שאין להם תעודת הוראה.

בביקורת נכתב כי המלמדים את מקצועות הליבה בחינוך החרדי אלו מורים שידיעותיהם בתחומים אלה מועטות, ושלא הוכשרו ללמד את תחומי הליבה. כך נוצרים בקרב התלמידים החרדים הבנים פערי ידע עמוקים שיקשו עליהם בעתיד ואף ישפיעו על פריון המשק כולו.

מהדו"ח עולה כי כ-95% מהמורים המלמדים את הבנים החרדים מתמטיקה - לא למדו לבגרות במתמטיקה בעצמם, ולמדו בגילאי התיכון מקצועות קודש בלבד.

לפי המפקח על החינוך הגופני במחוז החרדי, מורים חרדים גברים שהוכשרו לחינוך גופני הם רק מורים שחזרו בתשובה, ורובם המוחלט של התלמידים לא לומדים את המקצוע כלל או לומדים את המקצוע ממורים שלא הוכשרו ללמדו.

עוד עולה מהדו"ח כי המחסור במורים חרדים גברים שהוכשרו להוראת האנגלית מקיף וגורף, והוא הקושי העיקרי והרב ביותר בהוראת התחום. לפי המפקחת הממונה על הוראת האנגלית במחוז החרדי, רובם המוחלט של התלמידים הבנים לומדים אנגלית ממורים שלא הוכשרו ללמד זאת, כי פערי הידע של המורים הגברים בשפה האנגלית גדולים מאוד עקב הרקע הלימודי שלהם ואינם ניתנים לגישור בהשתלמויות.

המבקר ציין כי "כדי להכשיר מורים חרדים לתחום, יש להכשיר להוראה חרדים ששפת אמם אנגלית".

עוד עולה מהדו"ח כי משרד החינוך לא מבצע ביקורת על מוסדות החינוך החרדיים. לפי הדו"ח, 6,600 מוסדות החינוך החרדיים מצויים בבעלות של לא פחות מ-1,000 גופים. הפיקוח, הבקרה והאכיפה של משרד החינוך על גופים אלו ועל הדרך שבה הם מנצלים את התקציב הניתן להם, מצומצמים ביותר. נמצאו מקרים שבהם גופים כאלה פגעו בשכר עובדיהם.

"מהביקורת עלה כי בכל אחת מהשנים תשע"ז-תשע"ט ביצע אגף הבקרה מעל 340 בקרות בבתי ספר יסודיים בחינוך הממלכתי, בחינוך הממלכתי-דתי ובחינוך הממלכתי-ערבי, אולם הוא לא ביצע ולו בקרה אחת בבתי ספר חרדיים של הממ"ח ולא באלו של שתי רשתות החינוך הגדולות - החינוך העצמאי והמעיין", נכתב בדו"ח.

בדו"ח נכתב עוד כי 40% מהספרים שאישר משרד החינוך לשימוש בבתי הספר החרדיים הם מיושנים והתאמתם לתוכנית הלימודים היא חלקית בלבד. למשרד החינוך אין נתונים מלאים על עובדי ההוראה המטפלים ב-76% מהתלמידים החרדיים, שכן רוב המוסדות החרדיים אינם מדווחים למשרד על מצבת עובדיהם. כל זאת - למרות שבמוסדות החרדיים למדו לפני שנתיים 30% מכלל תלמידי ישראל והשיעור הולך ועולה.

המבקר אנגלמן מסכם: "בצד הרצון לשמור על הייחוד התרבותי של החינוך במגזר החרדי, שלווה במתן עצמאות לזרם זה אך גם במתן תקציבי מדינה, חשוב לקיים מערכת של דרישות פיקוח ואכיפה. באמצעותה יש להבטיח שמערכות החינוך החרדיות ישמרו על הכללים שקבע משרד החינוך ויספקו לתלמידים מיומנויות וידע שיאפשרו להם להתפרנס בעתיד באופן ההולם את כישוריהם. הדבר חשוב שבעתיים לנוכח תחזית הגידול במגזר החרדי והצורך בשילובו הראוי במשק הלאומי.

"חשוב לקיים מערכת של פיקוח ואכיפה כדי להבטיח שמערכות החינוך החרדיות יספקו לתלמידים מיומנויות וידע שיאפשרו להם להתפרנס בעתיד באופן ההולם את כישוריהם. הדבר חשוב שבעתיים לנוכח תחזית הגידול במגזר החרדי והצורך בשילובו הרצוי במשק".דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 23:02 לינק ישיר 


הבנות החרדיות לומדות מתמטיקה , אנגלית ושאר מקצועות..
לא ראינו שקרה 'משהו' ליידישקייט שלהן!
ברוך ה' הבנות החרדיות רוכשות מקצועות עתירי ידע. לביאות שגם יולדות, גם מחזיקות בית וגם מביאות פרנסה. 
הרפורמה 'החרדית' של הדור האחרון העלתה את הנשים למעמד של 'בעלת המאה' . מי היה מאמין שרק לפני 2-3 דורות הנשים ביקושי ידעו לקרוא... א 
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-4/5/2020 23:13 לינק ישיר 

מה לא נכון במה שהמבקר כתב? מה רצית? שיסתום את האף כמו שכולנו סותמים בקלפי וישתוק? תפקידו לבקר את שלטון החוק והיה חוטא לתפקידו לו היה מתעלם מהעובדות.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2020 00:07 לינק ישיר 
תקרא את הדוח על עיריית ביתר עילית ותבין את האבסורד

לוקחים משאבים ציבורים ומחלקים לקרובים ללא כל קריטריון ופיקוח

משכירים את זה בניגוד לחוק

ואחכ מתלוננים שאין מספיק מבנים תקניים למוסדות לימוד

בדוח מוזכר רק האבסורד ולא מוזכר הכספים ששילשלו הבכירים לכיסם הפרטי בגין כך.

וכאן אני חושב להיפך שהמבקר רק עשה טוב לציבור החרדי


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2020 00:34 לינק ישיר 

לקרדה זה טעים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/5/2020 00:41 לינק ישיר 

מה איכפת לכם מדו"ח מבקר המדינה. הרי כל אחד יודע שמדו"ח זה עושים את הנייר טואלט לשנת 2021....דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2020 01:11 לינק ישיר 

כשאני נזכר ברבה שלי שלימד אותנו חשבון על הלוח ודהר קדימה בלי לבדוק שלא ננטשו תלמידים מאחור, על אנגלית לא היה מה לדבר בכלל אפילו ABC לא ידענו, היסטוריה שום כלום, הקמת המדינה מלחמת העצמאות - נאדה. ועם סיום הלימודים בחור מתחיל ישיבה קטנה נגמר הסיפור של לימודי חול. 
הענין של לדהור קדימה זה גם כן רעה חולה ולא רק בלימודי חול.
בישיבה קטנה זה נפוץ. העיקר השם של הישיבה, במקום לבדוק תלמיד תלמיד לפי ההתקדמות ואיפה הוא אוחז.
תוקן על ידי ירון777 ב- 05/05/2020 01:11:39
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-5/5/2020 07:28 לינק ישיר 

העובדה שלא לומדים מספיק לימודי חול היא בכיה לדורות. זה הופך את הציבור החרדי לציבור העני ביותר בישראל וי

אגב, בחינוך העצמאי של לפני 40-50 שנה, לימדו לימודי חול. אני מסתכן קצת בחשיפה אבל אספר שלמדתי ביסודי התורה של הרב טורק ולימדו שם מתמטיקה ואנגלית ברמה כמעט סבירה.
נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-5/5/2020 07:35 לינק ישיר 

קלעפער כתב:

לקרדה זה טעים.


בדיוק.. וגם לא זול..


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > דו"ח מבקר המדינה, שוב הציבור החרדי אוכל לקרדה מהימין והציונות הדתית.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.