בית פורומים בחדרי חרדים

ישיבת חכמי לב הופכת לישיבה תיכונית חרדית...

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-13/5/2020 21:02 לינק ישיר 
ישיבת חכמי לב הופכת לישיבה תיכונית חרדית...

ברייטקופף חושף ב'כיכר': דרמה בעולם הישיבות ישיבת 'חכמי לב' בראשה עמד בצלאל כהן נסגרה ונפתחה מחדש בראשות הרב יונה הוכמן, שהחליט לשנות את אופי המקום, ולהתאימה לישיבות התיכונית החרדיות.

*לכל העדכונים - המיטב און ליין:* hametav.online

לה''ו. מה היא הייתה עד עכשיו?! תודה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2020 21:20 לינק ישיר 

באמת מעניין מה היה עד עכשיו ומה השתנה. 

אבל למה כל דבר שולי נהיה אצלנו דרמה. אין עורך שם? אולי גם נוסיף "היסטוריה", ונראה לי ששכחו להוסיף "ראשוני", ואולי אפשר גם "בלעדי ל..".

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2020 21:36 לינק ישיר 

חבל על דאבדין...
הקב"ה מכריז ואומר: נצחוני בני..
באמת חבל...
הרב בצלאל כהן ענה על צורך אמיתי. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2020 22:44 לינק ישיר 
מצדרביעי

momeir כתב:
חבל על דאבדין...
הקב"ה מכריז ואומר: נצחוני בני..
באמת חבל...
הרב בצלאל כהן ענה על צורך אמיתי. 

לא הבנתי, מה היא הייתה עד עכשיו?....
אולי אתה או בצלאל בעצמו-תאירו את עינינו...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/5/2020 23:18 לינק ישיר 

מיתוג מחדש

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 07:47 לינק ישיר 

אני לא חושב שזה רק מיתוג מחדש, לדעתי יש כאן באמת שינוי מהותי.

את ישיבת "חכמי לב" הקמתי עבור נערים שהמודל הקלאסי של "ישיבה קטנה" שבה לומדים גמרא מבוקר עד ערב איננה מתאימה להם, ולשם כך אימצתי את המודל של "ישיבה תיכונית". מדובר בנערים מסיימי כיתות ח' ב"תלמודי תורה" ו"חיידרים" מכל החוגים והעדות בקהילה החרדית, שמסיבות שונות מעוניינים לנסות מסלול לימודי אחר. המהלך נחל לדעתי הצלחה מבחינה חינוכית, אבל מבחינה מספרית הגעתי בכל שנה לכ-20 תלמידים בשכבה, ובהחלט נראה לי שהפוטנציאל היה גדול הרבה יותר אבל ההתנגדות כלפיי וכלפי הישיבה הקשתה על הורים רבים לשלוח את ילדיהם לישיבה. עכ"פ המטרה שלי בהקמת הישיבה וקהל היעד שעבורו היא הוקמה, הצריכו מהלכים לימודיים וחינוכיים מסוג מסויים, שאני מכנה באופן תמציתי "מקצועיות ואנושיות". צוות הר"מים של הישיבה, התאים מאוד לאופי הייחודי שביקשתי לתת לישיבה.

הרב יוני הוכמן שליט"א, מעוניין לפנות לאוכלוסיה המסורתית של הישיבות התיכוניות החרדיות, כלומר לציבור החרדי מודרני ולמשפחות שעלו ממערב אירופה ומצפון אמריקה, כמו "הישוב", "מערבא", "נהורא", נהרדעא", "מתיבתא", "חדוות התורה" ועוד אחרות. לשם כך הוא ניסה מתחילת השנה לשנות את אופיה של הישיבה במהלכים שונים, וכעת הוא גם משנה את שמה של הישיבה ל"דעת תבונות".

האם המהלך החדש יצליח? אין לי מושג, אבל נראה לי שבהחלט מדובר בשינוי מהותי, ולפחות חלק מהמתנגדים שלי ושל הישיבה עשויים לראות בשינוי הזה הצלחה שלהם.

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 14/05/2020 07:48:28

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 09:15 לינק ישיר 

לא יודע למה, אבל יש לי קצת אי נוחות מקריאת שם לרבנים. "יוני" "דני" וכד'.
(אולי בגלל שאני לא כ"כ צעיר?)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 11:16 לינק ישיר 

בצלאל היקר, כשם שקיבלת שכר על הפרישה קיבלת שכר על הדרישה...

אם הייתי פחות לעומתי, מתפשר על ההגדרה שלה כ'ישיבה' ומנסה לפעול מתחת לרדאר, מתבסס על נדבנים ולא מצפה להקצאות, אולי היית מצליח יותר

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 11:26 לינק ישיר 

ברור שבמהלך השנים עשיתי לא מעט טעויות, ולמרות הכל אני חושב שהצלחתי להעלות על דרך המלך עשרות נערים יקרים, שזכו בישיבה למצוא את המסלול הנכון עבורם בתורה ויראת שמים ומידות טובות ושילוב של כל אלו בעולם המעשה.
אני רואה את עצמי כסטארטפיסט חברתי, ואני מקווה שהמסלול החינוכי שפיתחתי יהווה בחלוף השנים מסלול לגיטימי להרבה נערים חרדים, ואני מאמין שעדיין יש סיכוי גדול שזה יקרה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 12:16 לינק ישיר 

בן ציון, אהבתי את ההגדרה סטארטפיסט חברתי. זו אכן הגדרה חדשה ונכונה ואין לאף אחד הזכות לשפוט. לי שאלה שתמיד ניקרה לי בראש, אני סבור אפילו ששאלתי אותך באחד האשכולות ולא זוכר שהשבתי לי. 
'האם תוקצבת מהקרן החדשה לישראל?, במישרין? בעקיפין? בכל שום וחניכה דאית ליה?'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 12:27 לינק ישיר 

אפיקטוזין כתב:

בצלאל היקר, כשם שקיבלת שכר על הפרישה קיבלת שכר על הדרישה...

אם הייתי פחות לעומתי, מתפשר על ההגדרה שלה כ'ישיבה' ומנסה לפעול מתחת לרדאר, מתבסס על נדבנים ולא מצפה להקצאות, אולי היית מצליח יותר

הערה מאוד נכונה

מצד אחד כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא, ובוודאי הנערים הרבים שנעזרו ע"י בנציון.

מצד שני ההערה של אפיקטוזין שיש דברים ש"הלכה ואין מורין כן" זאת אומרת זה לא הוראה לרבים וצריכים הרבה ענווה, חכמה וסייעתא דשמיא ללכת בין הטיפות ולא לקרוא תיגר על המערכת ולזרוק את התינוק עם מי האמבטיה.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 13:19 לינק ישיר 

יש פה כמה דברים שצריכים עיון.

א. עדיין לא הבנתי למי בדיוק חכמי לב הייתה מיועדת? לסתם בחורים שהיו מתקשים בישיבה קטנה ולא מתאימים לישיבה תיכונית?

ב. מה היה ההבדל בין חכמי לב לשאר הישיבות התיכוניות?

ג. בשנות קיומה של הישיבה, לאן יצאו בוגריה? האם לישיבות? ואם כן, לאיזו מהן? או למקום אחר כמוו צבא וכדו'.

בכל אופן, כואב לראות בחורים בגיל הבגרות שממש סובלים בישיבה כי מה לעשות לא חשקה נפשם בתורה, והם מעבירים 8 שנים בישיבה בלי לעשות משהו משמעותי. בקושי לומדים אם בכלל ובהרבה מהמקרים לא קמים בבקרים וכו'. מה עושים איתם? והרי אנו יודעים שה לא אחד ולא שניים, זה מאות ואלפים...

להוציא אותם מהישיבה לרחוב זה אסון, להשאיר אותם שם זה דכאון של כמה שנים. איני מרחם על אבא שיש לו התמודדות כזו. באמת הרבה פעמים הבעיה מתחילה עם האבא, כי הבן רוצה לעשות משהו משמעותי עם עצמו, אבל הכבוד של האבא לא נותן ולכן הוא משאיר אותו תקוע בישיבה חסר מעש ומתוסכל. הרבה פעמים בסוף הבחור מגיע לאחת הישיבות שעוזרים בה לבחורים כאלה, בללי להזכיר שמות, ושם מנרמלים את השטחיות ויותר עסוקים בבייבי סיטר מאשר בלדאוג לעתיד של הבחור.

צריך הרבה רחמי שמים בסוגיא הזו...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 14:40 לינק ישיר 

סקופער כתב:
יש פה כמה דברים שצריכים עיון.

א. עדיין לא הבנתי למי בדיוק חכמי לב הייתה מיועדת? לסתם בחורים שהיו מתקשים בישיבה קטנה ולא מתאימים לישיבה תיכונית?

ב. מה היה ההבדל בין חכמי לב לשאר הישיבות התיכוניות?

ג. בשנות קיומה של הישיבה, לאן יצאו בוגריה? האם לישיבות? ואם כן, לאיזו מהן? או למקום אחר כמוו צבא וכדו'.

בכל אופן, כואב לראות בחורים בגיל הבגרות שממש סובלים בישיבה כי מה לעשות לא חשקה נפשם בתורה, והם מעבירים 8 שנים בישיבה בלי לעשות משהו משמעותי. בקושי לומדים אם בכלל ובהרבה מהמקרים לא קמים בבקרים וכו'. מה עושים איתם? והרי אנו יודעים שה לא אחד ולא שניים, זה מאות ואלפים...

להוציא אותם מהישיבה לרחוב זה אסון, להשאיר אותם שם זה דכאון של כמה שנים. איני מרחם על אבא שיש לו התמודדות כזו. באמת הרבה פעמים הבעיה מתחילה עם האבא, כי הבן רוצה לעשות משהו משמעותי עם עצמו, אבל הכבוד של האבא לא נותן ולכן הוא משאיר אותו תקוע בישיבה חסר מעש ומתוסכל. הרבה פעמים בסוף הבחור מגיע לאחת הישיבות שעוזרים בה לבחורים כאלה, בללי להזכיר שמות, ושם מנרמלים את השטחיות ויותר עסוקים בבייבי סיטר מאשר בלדאוג לעתיד של הבחור.

צריך הרבה רחמי שמים בסוגיא הזו...

הישיבות התיכוניות הותיקות פונות לנערים ממשפחות שבהן "ישיבה תיכונית" זה לכתחילה עבור כולם, ומדובר בדרך כלל בחרדים מודרנים או חוצניקים, שהילדים למדו בבית ספר יסודי עם לימודי ליב"ה מלאים (כמו לויכטר, דברות משה, רפפורט, רזילי, חורב רמת גן וכיו"ב), ובדרך כלל גם להורים יש יכולת כלכלית לשלם שכר לימוד גבוה.

כש"חכמי לב" פנתה לנערים שבמשפחתם "ישיבה קטנה" היא לכתחילה למי שמסוגל, והם למדו במוסדות עם מעט לימודי ליב"ה (וכמעט תמיד בלי אנגלית בכלל), ולרוב המשפחות אין כסף לשלם שכר לימוד גבוה, נדרש מאמץ הרבה יותר גדול להשלים פערים לימודיים, ולתת מענה למבוכה זהותית, ולהסתפק בשכר לימוד נמוך ולמרות זאת לתת את המיטב.

מעט בוגרים הלכו לישיבות גדולות, כדוגמת "שיח ידידיה", "מאורות התורה", "תפארת שרגא" וכיו"ב, והרוב הלכו ללימודים אקדמיים (בעיקר ב"מכון לב") או למסלולים לחרדים בצה"ל, ובנקודה הזו זה הושפע רבות מהמצב האישי של כל תלמיד.

כעת מעוניינים לפנות לחרדים המודרנים ולחוצניקים, ולהפנות את כל הבוגרים ל"ישיבות גדולות" בדיוק כמו שנעשה בישיבות התיכוניות הותיקות. 

תוקן על ידי בןציוןכהנא ב- 14/05/2020 14:41:51

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 14:43 לינק ישיר 

וזו תגובתי באתר "כיכר השבת"

https://www.kikar.co.il/359882.html

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 14:45 לינק ישיר 

תורפיה כתב:
בן ציון, אהבתי את ההגדרה סטארטפיסט חברתי. זו אכן הגדרה חדשה ונכונה ואין לאף אחד הזכות לשפוט. לי שאלה שתמיד ניקרה לי בראש, אני סבור אפילו ששאלתי אותך באחד האשכולות ולא זוכר שהשבתי לי. 
'האם תוקצבת מהקרן החדשה לישראל?, במישרין? בעקיפין? בכל שום וחניכה דאית ליה?'

מעולם לא קיבלתי מ"הקרן החדשה לישראל" תרומה לפעולותיי, לא במישרין ולא בעקיפין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-14/5/2020 14:52 לינק ישיר 

אפיקטוזין כתב:

בצלאל היקר

בן ציון, כמובן

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ישיבת חכמי לב הופכת לישיבה תיכונית חרדית...
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.