בית פורומים בחדרי חרדים

אומן תש"ן - אברום בורשטיין

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/8/2020 23:59 לינק ישיר 
אומן תש"ן - אברום בורשטיין

Avrum Burstein

ט"ו אלול תש"ן, הייתי בגיל 18 וגיסי לעתיד דאז, מאיר רובינשטיין בגיל 17. באומן היו כ8 אנשים, העסקנים נחמן רוזנפלד מטעם הועד העולמי, אברהם לבל שיח', שמשון וולך ומייקל גלהר שיחיו וכמובן ר' לייזר ברלנד שיח' במוסקבה היו בני זאבי ואבי כץ שיחיו.
ההכנות והמתחים לקראת ראש השנה הגדול השני, המאושר רשמית, בידי ממשלת ברית המועצות של גוברצ'וב וילצ'ין, גם ההתכתשויות בין הועד לשובו היו בתחילת הדרך. אף אחד לא ידע מה ילד יום, כמה זמן יחזיק האישור לקיבוץ, מה גורל ממשלת ברית המועצות? לאן פניה מועדות? אולי זה טריק נוסף כדי ללכוד מערביים למארב?
כל אחד חשב אז שמי שמחזיק בציון ובהתנהלות שם, יתווה את הדרך לברסלב לכל הדורות הבאים, מה שהתברר שזה כמו לתפוש ביד קרני שמש מהחלון. אני ומאיר אמורים לטוס לאומן, מוצ"ש. מחש שאנשינו לא יגוועו ברעב, כי שלט בברית המועצות של אז, חסר חריף בכל מוצרי היסוד,
בשנות הדמדומים של חילופי השלטון, היית נכנס לחנות, רואה מוכרות לבושות מדים מכובדים, הפנים רציניות מעומק כובד הראש של מוסר עבודה מזוייף, וראית מוצר בחנות, הצבעת עליו, כל המוכרות נטלו חלק במכירת המוצר: אחת הורידה מהמדף, חברתה הביאה נייר עטיפה, הגזברית הכינה את הקופה, השומר עקב אחרי ההתרחשות במלא הרצינות. קנית? יופי! עכשיו סגרו את החנות. פשוט, כי אין יותר כלום מה למכור בחנות.
בשוק המקומי, היו מפוזרים שטיחים ביתיים עליהם רבוצות סבתות, על המרכולת שלהן; 2 עגבניות כמעט שלמות! 4 גזר אפופות אדמה לעזר במשקל, קישוא. לרעותה היה כדלהלן; 4 ביצי תרנגולת מהשבוע האחרון, חגורת מכנס מעור אמיתי בן 43 שנה, ו6 בצלים.
לכן, ציידו אותנו, לפני שהיו הגבלות כיום, על משקל בטיסה, ב8 מזוודות כבדות עמוסות שימורי טונה, מצות, פסטות, מיונז, קטשופ ועוד, תיקי "היד" שקלו 60 קילו לאחד.

משום מה התאחרנו ב בשעת התבודדות לקראת המסע, בשדה "טבע" בסנהדריה, וחמי לעתיד ר' שייע בערל שיחי' ברכב הרנו שעוד הוביל את ר לוי יצחק ור שמול שפירא לכותל, לקח אותנו "ללוד" לשדה תעופה. הגענו ומתברר להוותינו; פספסנו את הטיסה!
מאיר ואני יוצאים בריקוד מיואש בטרמינל הישן, מאיר ניסה להפעיל את קסמו על הפקידות המרוקאיות, שומרות המסורת והמאמינות, הבטיח להם להזכירם בציון, מה שלא היה חזון נפרץ בכלל באותם שנים, המטיר מבול של הבטחות; בריאות, זיווג, זרע של קיימא, פרנסה, ואפילו את נשמת סבא מעולם העליון גייס כשהבטיח להן שנשמתו תפרח מעלה מעלה אם רק יעבירו אותנו למטוס. אבל נגזרה הגזירה, חיכינו כמה שעות טובות עד "שהכבודה" ששקלה 180 קילו תוחזר אלינו אחר כבוד.

חסרנו למטה ולמשרדי מסעות צדיקים, בבית ישראל רחוב רפפורט. שם חיכו לנו הצוות המשלח בעיניים דואגות. החליפו והזמינו כרטיסים חדשים, כמובן שאז לא עלה על הדעת, שעוד יהיו ימים עם טיסות ישירות מישראל לקייב.
בינתים שמעון ביטון, לא מפסיד הזדמנות ודוחף למזוודות המנופחות, עוד מוצרים; תן להם, לבריאות, מסכנים וכו'. 3 חברים התיישבו בכוח על המזוודות והצליחו לסגור אותן. המסע תוכנן מהר מחדש: ראשון צהריים לאתונה ביון, המתנה לילה שלם, למחרת מוסקבה. *משם רכבת כל הלילה לקייב*. *מקייב נסיעה 7 שעות במכונית לאדא חזקה בדרך הקלוקלת שבו נתיב אחד בלבד לכל כיון, לאומן*.

נחתנו ביון, להפתעתינו המרה, כל "הכבודה".. הוצאה אלינו לטרמינל, לסחיבה מחדש, במקום שתמשיך על המטוס הבא, וככה נשארנו לילה שלם ביון, כשאנו עושים משמרות לא להירדם, שלא יעשקו לנו חלילה הגויים, צנצנות גפילטע פיש וטונה בד"ץ העדה.

עלינו באתונה על מטוס ג'מבו מלא רק בגויים זרים, שמענו רק יוונית ורוסית, ומאיר החליט להתפלל תפילה בכוח, *בג'מבו יש מין מדרגות למובלעת קטנה, לשם מאיר ירד עטור תפילין, והחל תפילה בקולות, קפיצות, אנחות, ומחיאות כפיים מידיים רחבות וחסונות*, העיניים הופנו אלי כמובן, והוא ממשיך מבטן שאול של המטוס להתפלל.
מאיר חוזר בישוב הדעת למקומו לידי, לוחש לי בנחת: כל הגויים כאין נגדך, כמר מדלי, כשחק מאזניים, כיתוש בביצה, כזבוב בפח וכו'. כעת, אומר מאיר, כל מה שישאלו אותך אם רוצה, תענה כן!!

אוכל לא היה לנו כשר, והמטוס מלא 500 ערלים, שבולסים בשר טרף, וטוחנים מאכלים, אבל לא ערב לנו ולא התגרינו, שקצים ורמשים, טפו. מאיר מוציא קופסת טונה, שופך השמן על הרצפה, נקמה בגויים, ואז אנו מבקשים כמה שיותר כוסות, צלחות וכיפות חד פעמי, - *אין רוסלנד איז גארניש דא- !! ברוסיה אין כלום*! מאיר מדגיש באזני, העמסתי בכיסי חד פעמי כמה שיכלו שאת.

מגיעים למוסקבה. שוב "הכבודה" משוגרת לנו ברוב כבוד, ואיש עם קוצ'מע מחכה לנו, פניו עגולות, אדומות ורחבות, בן דוד כנראה, של כותח הבבלי, אחיינו של אגרופו של בן אבטיח, והוא מחזיק שלט: בורשטיין! בלילה הולכים, איך לא, לבית כנסת ומרכז יהודי, בית עץ עתיק בן 3 קומות, מרינה רושה, לפני שהפך למרכז יהודי חובק מדינה בן כמה רחובות.
אכלנו מרק מהחב"דניקים שם, ערב לנו והחיה אותנו. למחרת הגענו לנהג, על 3 עגלות ו2 סבלים, והוא העביר אותנו לרכבת, לא לפני שפירקנו ארגזי אוכל לבני זאבי ואבי כץ, שהשאירו לנו מכתב מפורט בהוראות מה ומי, כשהמילה "אוכל" היה מודגש בכמה קוים וצבעים. הכנסנו את "הכבודה": 6 מזוודות ענק, 3 "תיקי יד" שוקלים 50 קילו לאחד, תיק גב ותיקי תפילין, שקית אוכל לדרך, לרכבת.

שכרו לנו ברכבת, חדר 2 מיטות מפנק, במושגי קומוניסטים של אז. כל הלילה הרכבת נוסעת ועוצרת, בתחנות שונות, בקושי עולים, מידי פעם יורדים אנשים, אנחנו סגורים בחדר, צופים מהחלון על איכרים מעבדים שדות, באפילת השחר, פאבים עמומי אור, עם ריקודי הורא, בתים יחידים באופקים, שדות עם קומביינים מיוצרים בשנות סטלין, ואז הגענו לתחנת קייב.
הוצאנו שוב "את הכבודה"... שוב מחכה לנו נהג אוקראיני, שמן ואדום עיניים משתיית וודקא וממשחקי קלפים עד האשמורת. מהנדסים את רכב הלאדא הקטנה שלו, עם "הכבודה" אנחנו נדחפנו כחלק מ"הכבודה" על ראשי תיק, על ברכי מזוודה, ואין סנטימטר לא מנוצל בחלל הרכב.

יום שלישי אחה"צ הגענו למלון אומן!

ר' לייזר יוצא, אומר לנו, אדם אין לו כלים לרבינו, אז יסורי הדרך מייצרים אותם, אבל לא באתם להעביר תזמן כאן, והתיישב מייד ללמוד אתנו.
שכחתי לציין, מרוב חשדות ופחדים על דברים שעלולים להתהפך ולא לטובה בברית המועצות, הבאתי איתי נוסף "לכבודה" ש"ס שלם בכרך אחד! אנא אערף... לך תדע איפה אשב, ואצטרך גמרות ללימוד בכלא, שנים על שנים.
מתיישבים ללמוד זבחין, ר' לייזר מסביר לי, מאיר נרדם במקום, ואני מתחיל לראות מרוב עייפות וחוסר נעימות להירדם בשיעור, כתמים שחורים, פנים הפוכות, חדר מתרחב, נברשת מתקרבת, לפי ר' יהודה, החטאת פסולה, הסברא של ר' בדיוק הפוכה! ובעיני פניו של ר' לייזר מתהפכים, המיטה נראית עומדת ללא הבנה איך לא נופל, עד...
במלון התאכסן אז ר' יצחק חזין שיח' עם זאטוטיו, נולד ברוסיה וחזר לשם לפעילות. חיים חזין ילד בן 12 פותח את דלת החדר במלון בפראות; ר' לייזר! גוי למטה איים עלי, משך בפיאות, וגם, לא הספיק להגיד, וכבר ר' לייזר על הטלית והתפילין לוקח אותנו, מאיר התעורר ומיד נכנס אתנו לפעולה שטרם ידענו מה תהיה, אברם לבל הגיח מהחדר השני, וכולנו שועטים למטה המדרגות 2 קומות, ר' לייזר לוקח את השוטר הקבוע מהמלון אתנו, רצים חיים מי הם הגויים שאיימו? הנה שם, הוא מצביע על 2 אוקראינים גבוהים שהתרחקו ולא שמו לב למרדף, כולנו התחלנו לרוץ אחריהם ר' לייזר הילד חיים, אני מאיר ואברם לבל, השוטר, הרחוב המרכזי באומן עצר מלכת; יהודים חסידים שכבר לא ראו מאז שהכניסו אותם ההורים לבורות חיים והרגו את כולם, קמו לתחייה, ורצים ברחוב, שוטר איתם!

ר' לייזר תופס את המאיימים המופתעים מאחור, ומתחיל לסחוב בכוח, מאיר מחזיק מאחורה את ר' לייזר שלא יפול יחד אתם אחורנית, השוטר ניגש וכולנו התחלנו ללכת חזרה לכיון המלון. ר' לייזר מחזיק בשניהם כמו חתן את שתי השושבינים.
בית המעצר הידוע לשמצה, ממוקם מול המלון ברחוב לנינא מול פסל לנין, ששינו בינתיים את שם הרחוב. שם רצחו ושלחו את 27 צדיקי ברסלב באומן בתרצ"ח אם אינני טועה.
גבריאל גרוסמן הגיח לשם פתאום עם קופסת יהלומים בדמות סיגריות מלבורו, שרק בסרטים אמריקאים שצפו בהם הרוסים במחתרת ראו את זה. גבריאל מגיש למפקד את הקופסא, המפקד כיבד את 3 השוטרים והקופסה נשארה בכיסו.
ר' לייזר מתחיל מנין מנחה שם בבית המעצר, לכולם היה זמן מיותר ללא גבול. בהמשך שלחו את המאיימים לקייב למשפט ואישום.
למחרת שואל אותי נאום נחום צופרון, יהודי שבהמשך עזר לי מאוד, ניגנתי בפסנתר בביתו והסבתא אפתה עוגה לכבודי, שאל אותי? מה היה כאן אתמול? העיתונות כאן מדווחת שמקומיים איימו על ילד חסידי, והם נשלחו למאסר ומשפט בקייב ולך תדע מה מחכה להם. אז הבנתי, להמשך חיי במסעות בעולם זה עזר לי' שהתגובה המהירה, הנחרצת, נגד גילוי אנטישמיות, בפרט במקומות שהשלטון והחוקים והנורמות משתנים, מציל המון יהודים מלהיות קרבנות לגויים שמתחשק להם להציק.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 00:20 לינק ישיר 

כנראה שהכותב צפה בכמה סרטי מתח הוליוודיים בזמן האחרון

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 00:25 לינק ישיר 

ניחוח מסירות נפש של פעם בנסיעת חסידים לרבם!

אין כלים לקבל מרבינו אז ייסורי הדרך מייצרים את הכלים!
כמה נשמה חסידית מונחים במלים אלו!

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 00:30 לינק ישיר 

נחמד לקרוא. השנה הקיבוץ באומן יהיה משהו מיוחד, אבל הרבה אנשים שרגילים לנסוע כל שנה לא יסעו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 00:32 לינק ישיר 

כמה מתאים ל"ר" לייזר שר"י ללמוד זבחים...לעילוי נשמת קרבנותיו הרבים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 00:41 לינק ישיר 

קלעפער כתב:

בצדק תשפוט עמיתך!

אולי באותו שעה כשר היה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 13:11 לינק ישיר 

https://www.kan.org.il/radio/player.aspx?ItemId=154055

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 14:49 לינק ישיר 

יפים התיאורים והעובדות על מיודענו מאיר רובשטיין מביתר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 16:21 לינק ישיר 

"מאיר מוציא קופסת טונה, שופך השמן על הרצפה, נקמה בגויים"
צדיקים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 16:36 לינק ישיר 

ולשרה_בן כתב:

"מאיר מוציא קופסת טונה, שופך השמן על הרצפה, נקמה בגויים"
צדיקים.

תלומ אם המטוס היה יווני או סובייטי.
אם סובייטי - אז כן, לפחות זה... אתה אולי צעיר ולא זוכר איך ברית המועצות היתה מובילת ציר הרשע ואימת העולם כולו, שלא לדבר על מה שעשו שם ליהודים ויהדות, אבל בתש"ן בהחלט אפשר להבין את קו המחשבה הזה.
ואם היית טס במטוס נאצי?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 16:50 לינק ישיר 

הוא יודע לספר סיפור טוב.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 17:36 לינק ישיר 

שופך הטונה לא היה אז בגיר על פי חוק. וכן על פי הידוע והזכור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-31/8/2020 18:33 לינק ישיר 

"מי שטעם יין הונגרי" (אומן ראש השנה) אותו לא יטעו כבר לעולם.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/9/2020 03:27 לינק ישיר 
קלעפער

תמניא_אפי כתב:
קלעפער כתב:

בצדק תשפוט עמיתך!

אולי באותו שעה כשר היה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

אני מכירו מאז. כשר ווי א חאזער פיסל...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/9/2020 04:14 לינק ישיר 

קלעפער כתב:
קלעפער כתב:

בצדק תשפוט עמיתך!

אולי באותו שעה כשר היה?

נשלח מהאנדרואיד שלי

אני מכירו מאז. כשר ווי א חאזער פיסל...
ועל כגון דא אמרינן - נודניק!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/9/2020 04:17 לינק ישיר 

אברום תיאר את המצב חי וססגוני. הוא מחזיר אותנו לאותה תקופה המאד מיוחדת עידן ה'פרסטרויקה'...

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > אומן תש"ן - אברום בורשטיין
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.