בית פורומים בחדרי חרדים

פרידה מחלום ההשתלבות. אבישי בן חיים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-9/10/2020 16:17 לינק ישיר 
פרידה מחלום ההשתלבות. אבישי בן חייםד''ר אבישי בן חיים
חמישי, אוקטובר 8, 2020 - 14:59
פרידה מחלום ההשתלבות
החלטת החברה החרדית לא לציית לתקנות הקורונה היא מפץ חברתי היסטורי • כדי להשתקם ממנו, על המדינה לחדול מבלוף "תוכניות השילוב" ולחזק את השדרה המרכזית בישראל
נדמה שרבים לא מבינים את גודל האירוע. אנחנו בעיצומה של רעידת אדמה ביחסי החברה החרדית ויתר החברה הישראלית. מדובר בסיפור ענק: החברה החרדית - כחברה! - החליטה שלא תציית להגבלות הקורונה.

הציבור החרדי קיבל החלטה "בשיטה ובפרהסיה", כמאמר הרב שך. משתתפים בהלוויית האדמו"ר מפיטסבורג, השבוע באשדוד // צילום: לירון מולדובן
הימים הנוראים וחג הסוכות תשפ"א עשויים להיכנס להיסטוריה כרגע שבו התנפץ בלוף ההשתלבות החרדית בחברה הישראלית. אם מעצבי המדיניות במדינה לא ימשיכו להוליך שולל את עצמם ואת הציבור, יתברר במהרה שמה שמתרחש בימים אלו הוא אירוע פרידה מאשליה אהובה.
לא רק שאין ולא יהיה גיוס חרדים אמיתי לצה"ל; ולא רק שאין ולא יהיו לימודי ליבה אמיתיים במוסדות החינוך החרדיים; אלא אפילו משהו קטן וטריוויאלי לא יתקיים: אין ולא יהיה ציות אמיתי של החרדים להנחיות הקורונה.


"בלי הכללות. זה רק מיעוט. רוב החרדים מתנהגים אחרת". אכן, אסור להכפיף את כל החרדים תחת קורת גג אחת, אבל נכון הדבר גם מן הזווית ההפוכה: אל לנו להוליך שולל את עצמנו כאילו רק מיעוט מן המגזר החרדי לא מקבל את חוקי המדינה בעת המגיפה. שכן רק מיעוט מציית להם.
החרדים המתונים, המקרבים, המסבירנים החרדים הנפלאים שמנסים לתחזק את הקשר עם שאר החברה הישראלית (ואלה שכבר יצאו מן החברה החרדית מבלי להודות בכך) מכריזים כי "זה רק מיעוט". אבל הם חייבים לעכל כי הם עצמם המיעוט, ועליהם להפסיק להטעות את עצמם ואת החברה הישראלית כאילו הם מייצגים את הציבור החרדי. הנהגת הציבור החרדי אינה דומה להם.
בשטחי הערים מתקיימת מדיניות חרדית שלא לציית להנחיות משרד הבריאות התקפות על כלל החברה הישראלית. כן, זו כבר ממש מדיניות. בזרם המרכזי יש חסידויות גדולות, מיינסטרימיות לחלוטין, שלא מצייתות להוראות. אך גם בזרם הליטאי, הזהיר, ההתנהלות אינה לפי חוקי המדינה.
אי־ציות או מהומות
אחרי דיון ציבורי שלם, שדרש את איסור ההפגנות בבלפור כתנאי לאיסור התפילות בבתי הכנסת, מתברר שבפועל החברה החרדית החליטה לא לקבל את האיסור להתפלל בתוך בתי הכנסת. בניגוד לאיסור הרשמי, בכירי הרבנים הורו רק "להשתדל" לארגן מניינים באוויר הפתוח. ההוראה הזו גרמה לכך שרבים־רבים מתפללים בתוך בתי הכנסת, בחללים סגורים ומידבקים.
עוד קודם לכן, בערב ראש השנה, כשבתי הספר של ילדי ישראל נסגרו על בריח, מוסדות חינוך חרדיים רבים המשיכו לפעול.

כדאי להתכונן להתמודד עם מה שעתיד להתרחש במוצאי שמחת תורה. בעיני החרדים יש שתי אפשרויות פעולה. הראשונה היא מוצא שיאפשר למוסדות החינוך החרדיים לא לציית להוראות הכלליות האוסרות לפתוח את בתי הספר (כפי שהישיבות פעלו במתכונת מיוחדת כשכל התיכונים בארץ היו סגורים). האפשרות השנייה היא עימותים והפרות המוניות של הוראות הקורונה.


השבוע נשמעה בשיח הציבורי טענה חרדית שהיא רק חצי נכונה: המהומות החלו בגלל שהמשטרה נכנסה לשכונות החרדיות, ואם השוטרים היו נמנעים מכך - הסדר היה נשמר. אלא שהמשטרה לא נכנסה במטרה לחולל מהומות, אלא כדי לאכוף את הסגר המופר, למשל בתפילות בבתי הכנסת. החרדים, למעשה, אומרים: אַפשרו לנו שלא לציית להוראות הסגר, ותראו שהכל יהיה בסדר. נו, בוודאי.
המדיניות החרדית הזו, הנמנעת ממגבלות שהוטלו על כלל אזרחי המדינה, היא אירוע דרמטי בהרבה מאשר המדיניות שדוגלת שלא להתגייס לצבא. מדובר במפץ היסטורי שאמור להבהיר למעצבי המדיניות שכל חלומות ההשתלבות שפיתחנו היו באספמיה.
כשהרב שך ביצע חלוקה קטיגוריאלית של הסקטורים השונים בעם היהודי בעת החדשה - הוא קבע קריטריון. יש הבדל בין מעשים כלאחר יד, לבין מעשים "בשיטה ובפרהסיה". משבר הקורונה הבהיר כי הציבור החרדי קיבל החלטה "בשיטה ובפרהסיה". כציבור, לא כפרטים, הוא אינו מציית למגבלות הקורונה שכולם מחויבים בהן.
רק ש"ס מפגינה התנהגות אחרת, ולא בכדי. הבדל מרכזי בין התפיסה החרדית־אשכנזית, שאותה ייצג הרב שך, לבין התפיסה החרדית־ספרדית של הרב עובדיה יוסף, טמון ביחס לכלל ישראל. בדנ"א החרדי־אשכנזי המטרה הגדולה היא שמירה על הציבור החרדי, פך השמן הטהור. עדיף שהקבוצה החרדית תהיה קטנה ביותר, כל עוד תהיה טהורה ומושלמת. הדנ"א של משנת הרב עובדיה שונה באופן מהותי, ודוגל בשמירה בכל מחיר על קשר עם הציבור המסורתי, כדי לא לאבד אותו. עם זאת, קשה להאמין שגם אריה דרעי הממלכתי והאחראי יצליח להמשיך ולהחזיק את הציבור שלו מול הרוחות המנשבות מסביב.
מה עושים? משנים קונספציה
השיח הציבורי בישראל פועל באותה הונאה עצמית כמו בסוגיית הגיוס לצבא: מנפחים את מספר המצייתים לסגר, עוצמים עיניים לגבי המציאות, מתייחסים אל הש"סניקים כאילו הם מייצגים את החברה החרדית המרכזית, ולא מבינים שבהכללה אפשר לקבוע דווקא הפוך: החרדים לא מצייתים להוראות הסגר, כשם שהם לא מתגייסים לצבא.
מה עושים? מתייאשים מכל ניסיון כפייה על החרדים. זה הרי לא תמיד מוסרי, וגם אם כן - זה לא מועיל. לא רק שאי אפשר להכריח את החרדים להתגייס לשירות צבאי ולשמור על הגבולות, אי אפשר אפילו להכריח אותם לשמור על תקנות הקורונה.

השדרה המרכזית שמובילה את מדינת ישראל, המשפחות ששולחות את ילדיהן לשירות צבאי, צריכות להבין שגם במסע לחילוץ ישראל ממשבר הקורונה - הם אלו שיישאו בנטל האלונקה. החרדים לא יתגייסו לעזור גם במשימה הזו. הם עסוקים במשימת חילוץ הרואית משלהם: משימת השימור העצמי.
הלקח המעשי דורש שינוי קונספציה מוחלט. על המדינה למחוק את תוכניות שילוב החברה החרדית, שהרי מדובר בבדיחה. במקום להמשיך לנסות ולחנך את החרדים, צריך לנסות לחזק את החיילים. כי שם טמונה האפשרות המעשית לתיקון. על השולחן מונח "חוק הגיוס" של בני גנץ, שמשמעותו היא פטור מוחלט מגיוס לכל חרדי שרק ירצה בכך, תוך כדי המשך הונאת הציבור הרחב כאילו יש תהליך לגיוס חרדים.
יש להתנות את העברת החוק בהעלאה דרמטית ומהפכנית של התשלום החודשי לחיילים משרתים, כך שכל חייל וחיילת שהגיעו ממשפחות שמשרתות את העם - ייצא מצה"ל עם 200-300 אלף שקלים. מהלך שכזה גם יחזק את השדרה המרכזית הישראלית וגם יביא עימו בונוס: רבים מיוצאי החברה החרדית יתגייסו לצה"ל במסלולים רגילים, ויהפכו בעצמם לחלק מהשדרה המרכזית.נשלח מהאנדרואיד שלי
דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/10/2020 16:34 לינק ישיר 

יש לי הערות והארות בענין. לא מסכים עם חלק מהדברים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/10/2020 16:43 לינק ישיר 

מושגים כתב:

יש לי הערות והארות בענין. לא מסכים עם חלק מהדברים.אדרבא תחכים אותנו.
לי זה נשמע שמתקדמים לקראת צבא מקצועי. הכיוון שפייגלין הציע לפני שנתיים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/10/2020 17:12 לינק ישיר 

היות ומהרגע הראשון לא היו ההפרות על רקע דתי רוחני, אלא על רקע צרכים אחרים,

יהיו שיאמרו צרכי הנסיכויות המלכותיות. יהיו שיאמרו כסף, קוויטלאך ומקומות לימים נוראים, יהיו שיאמרו נוחות מסיכות והרגלי חיים.

אין כאן מהפך, מה שהיה הוא שיהיה. חוץ מהכעס והזעם של רוב האזרחים על המיעוט שנפל שוב על כתפי הרבים. שבוודאי עוד נסבול מזה שנים.

אף אחד לא השלה עצמו שהציבור החרדי ישתנה בחיצוניותו. השמות, הלבוש, השפה, והאירועים אלו ישארו לעד.

מה שהשתנה זה הפנים. שם השינוי עצום עצם היחשפות למדיה הטוויטר, הוואטסאפ הטלגרם. הוא כבר שינוי עצום.
הציבור החרדי עבר להרגלי הצריכה המערביים כשרים למהדרין מן המהדרין.
הציבור צורך תרבות, יעידו ההופעות והאירועים של אגפי התרבות התורניים ברשויות המקומיות.

הציבור יוצא לעבודה יותר מפעם.

הסיפור של בעלז ויאיר לוי יעיד.
לכאורה בעלז ויאיר לוי הם ההיפך הגמור.

יאיר לוי ספרדי, שירת בצבא. יוצא מכלל הספרדים השומרים מאד על ההנחיות. ומגן על המפירים.

בעלז אשכנזים, שאינם משרתים בצבא. גם הם התחילו את ההפרות.

דווקא בעלז שאב"ח עצמו כינה אותם היהדות היפה. שדגלה ב"הידברות". חלק מאנשיה השתתפו בשרות אזרחי. שהכשירו בחורים בישיבות לעבודות מקצועיות. שהיה פתוח לרעיונות פסיכולוגיים הנודעים לחינוך. דווקא הם מראים שאין להם בעיה עם השתלבות מסויימת בציבור הכללי.

שניהם שילבו יד לתעמולת ההפרות.
נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/10/2020 17:23 לינק ישיר 

אוסיף שרק בבעלז תמצאו בקריה משרד עורכי דין בהם יושבים אברכים מבעלז כעורכי דין.
ומי לנו יותר מגור החסידות הכל כך אדוקה והשמורה עם כל התקנות וכל הסיפורים על כדורים שנותנים לבחורים. דווקא הם הוכיחו שאפשר לשמור על ההנחיות ולשאר 'בריאים' ביראת שמים בנפש ובגוף. (לא שאני הולך מחר להיות חסיד גור... =
נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי מושגים ב- 09/10/2020 17:24:05
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-9/10/2020 17:27 לינק ישיר 

אב"ח מתאר יפה את הבעיה, אך הפתרון שהוא מציע דל מאוד.
הרי המגזר החרדי מכפיל את עצמו כל 16 שנה. ואם אורח החיים החרדי לא ישתנה, המדינה תפשוט רגל.

להערכתי, בסוף לא תהיה להם ברירה ויאלצו לנקוט נגד הציבור החרדי צעדים רוחביים וקיצוניים יותר.
שלילת הזכאות בביטוח הלאומי, וכן שלילת הזכאות לבחור ולהיבחר.
מי שלא ישרת בצבא, ולא ישלח את ילדיו למוסד חינוך מוכר שמלמדים בו ליב"ה.
יאבד את זכאותו בביטוח הלאומי ואת זכותו לבחור ולהיבחר לכנסת.
וכן על זה הדרך..דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/10/2020 17:29 לינק ישיר 

לה''ו. איזה השתלבות, ואיזה נעליים.
מלמדים שהחילונים והדת''ל נולדו כדי לשרת אותנו. ושכל מה שיש להם , זה בזכותינו, ולכן שלנו.
וכן, כל חרדי שיצא הרגע מפינת הקפה בכויילל, חושב שישר הוא צריך לקבל את כיסא המנכ''ל, ללא נסיון, וללא עבודה.נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-9/10/2020 17:35 לינק ישיר 

מושגים
כתבת שיוצאים לעבודה יותר מאי פעם ויש הרבה עכרי דין בעלזערס.
ראשית, ע"פ הלמ"ס יש ירידה בהשתתפות הגברים החרדים בשוק העבודה. חצי מהגברים החרדים לא עובדים!
שנית, עוכרי דין זה לא מקצוע במדעים מדויקים, זה "לופט גישעפט". כשנתחיל לראות רופאים, פיזיקאים, כימאיים, מתמטיקאים, ביולוגים, מהנדסים, חרדים בהמוניהם. אז נדע שבאמת יש שינוי.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-10/10/2020 19:33 לינק ישיר 

מישהו שאל אותי בפרטי:

באמת נראה לו ולך שהחרדים יאפשרו מצב שחיילים יצאו בגיל 21 עם 100-300 אלף ש"ח מהמדינה ובחורי ישיבה לא?

מה קרה לקצבאות יוצאי צבא שהיו פעם?

חריף ומקשה
הזכיר את הנושא הדמוגרפי.
אז אכן יש מקום לדאגה, אם המצב יימשך כפי שהוא, אז או שהרוב החילוני ידחוק החוצה את החרדים.

או שהחרדים ישתלטו על מוסדות המדינה.

שתי האופציות גרועות אחת יותר מהשנייה.

כי כשהחרדים ינהלו את המדינה זה ייראה כמו שמחות בית השואבה של החרדים בצל הקורונה...
או כמו לימודי הת"תים בזמן הסגר...

ומשם הדרך קצרה לצפון קוריאה בואכה איראן.

צדק, דוב הלברטל כשאמר שהחרדים לא יודעים לשלוט.
נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/10/2020 22:11 לינק ישיר 

אני לא משוכנע שהמשך "דחיקת החרדים לפינה" כפי שמציע אב"ח זה באמת הדרך,
ואולי דווקא להיפך, אם החרדים לא היו מרגישים עימות תמידי מול המדינה בנושא הצבא, הפרדה מגדרית וכיו"ב, היה להם יותר קל לקבל את הוראות המדינה כשזה באמת חשוב כמו בנושא הקורונה...

(כמובן בלי להיכנס לשאלה האם תחושת הלעומתיות של החרדים יש לה על מה להתבסס)דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/10/2020 22:30 לינק ישיר 

ספורי המעשיות שש"ס מצייתים. הסתובבתי במספיק בתי כנסת ספרדים כדי לראות שאבישי מדבר מהרהורי לבו.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/10/2020 22:33 לינק ישיר 

הלוואי שהוא צודק ותעצר ההשתלבות איך שהוא רואה אותה דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/10/2020 23:06 לינק ישיר 

שאגתשביט כתב:
ספורי המעשיות שש"ס מצייתים. הסתובבתי במספיק בתי כנסת ספרדים כדי לראות שאבישי מדבר מהרהורי לבו.
הם הראשונים שחזרו לבתי הכנסת עוד בחג הראשון של פסח כשכולנו היינו במרפסותדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-10/10/2020 23:20 לינק ישיר 

מושגים כתב:
פרידה מחלום ההשתלבות


החלום המתוק של החילונים הוא חלום העיוועים של החרדים
השתלבות?
לא תודה
חרדים כדי לשמר את עצמם זקוקים לא רק לסתם התרחקות מהחילונים, אלא למלחמה תמידית, לשנאה
השנאה בין חילונים וחרדים יש בה המון ברכה
חז"ל מלאים בכללים שנעשו במיוחד כדי להתבדל מאלו שהתרחקו מתורה ומצוות, אזכיר רק את ההלכה שמסייגת יהודי המחלל שבת מלעשות איתו עירוב, והסיבה? כדי שלא יגורו איתו באותו חצר! שלא ילמדו ממעשיו

תמשיכו להסית נגדינו, ותודה על כך, הנשאה הזאת מבורכת, תשנאו אותנו תתרחקו מאיתנו

אני כותב את זה בלשון רבים כי אני מכליל גם אותך - מושגים, ההסתה היומיומית שלך על חרדים כאן מלמדת על מי שאתה..דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-10/10/2020 23:21 לינק ישיר 

מושגים כתב:
היות ומהרגע הראשון לא היו ההפרות על רקע דתי רוחני, אלא על רקע צרכים אחרים,
יהיו שיאמרו צרכי הנסיכויות המלכותיות. יהיו שיאמרו כסף, קוויטלאך ומקומות לימים נוראים, יהיו שיאמרו נוחות מסיכות והרגלי חיים.


תכניס את זה לפרוטוקולים של זקני ציון..
החרדים לא שמרו על הקורונה מההתחלה כי הגבאים רצו למכור מקומות לראש השנה..
זה לא שהם רצו פשוט להתפלל ביחד בקהילה שלהם, זה רק הגבאים רצו את הכסף..

השנאה מעבירה אותך על דעתךדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-11/10/2020 00:03 לינק ישיר 

כתבתי זאת בעבר, ואכתוב זאת שוב.
על פי השיטה החרדית, איש_חשוב צודק ב-100%. מייצג נאמנה את התפיסה החרדית המסורתית.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > פרידה מחלום ההשתלבות. אבישי בן חיים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.