בית פורומים בחדרי חרדים

חוקרים מעריכים: המגזר החרדי ילך ויקצין. המיעוט השפוי - זן נכחד.

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-30/1/2021 18:36 לינק ישיר 
חוקרים מעריכים: המגזר החרדי ילך ויקצין. המיעוט השפוי - זן נכחד.

קבוצות שוליים? החברה החרדית כולה התרגלה לעבור על החוק
אחרי שנים שבהן החברה החרדית התרגלה לחיות מחוץ לחוק, ובנתה לעצמה אוטונומיה משלה, אין לה יותר את הצורך להעמיד פנים של מי שנשמעת למדינה וחוקיה
מירב ארלוזורוב29.01.2021   
"קבוצת שוליים קיצונית" - כך הגיב השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירועי האלימות הקשים ברחוב החרדי, שהידרדרו עד כדי הצתה של אוטובוס ותקיפה של שוטרים. לא יכולה להיות אמירה יותר מטעה מזו. האלימות היא בעיקר של פלגים קיצוניים ונוער נושר, אבל אלה הם כבר אינם קבוצות שוליים בחברה החרדית, וגרוע יותר - האלימות הזו נובעת מחוסר הציות לחוק של החברה החרדית כולה.
לאורך שנים החברה החרדית היא חברה עבריינית. זאת עובדה: החוק בישראל מתקצב מוסדות חינוך חרדיים, בתנאי לכך שהם מלמדים לימודי ליבה. יש אפילו כלל שאומר "כעומק הליבה כך עומק התקצוב", כלומר מוסדות הפטור אמורים ללמד 55% מתוכנית הליבה ולקבל 55% מהתקציב של בית ספר ממלכתי; מוסדות מהסוג המוכר שאינו רשמי אמורים ללמד 75% ולקבל 75% תקציב; ושתי רשתות החינוך החרדיות הגדולות - מעיין החינוך התורני של ש"ס והחינוך העצמאי של יהדות התורה - מחויבים בכלל ב-100% ליבה בתמורה ל-100% תקציב.
רק שזה לא קורה. כמעט אין פיקוח על לימודי הליבה בבתי הספר היסודיים החרדיים של הבנים, וזהו סוד גלוי שרובם אינו מלמד ליבה כלל, או מלמד מעט מאוד. בפועל, החברה החרדית עוברת על החוק במשך עשרות שנים, ועושה זאת בגלוי וביודעין.
"מה ההבדל בין מערכת חינוך שמקבלת תקציב כדי ללמד ליבה ולא עושה את זה, לבין פתיחת תלמודי התורה בניגוד להוראות הסגר?", שואל חוקר החברה החרדית, ד"ר גלעד מלאך מהמכון הישראלי לדמוקרטיה. "בשני המקרים החוק מופר, ההבדל הוא רק שפתיחת בית הספר יותר ניכרת לעין".
העבריינות הממוסדת של החברה החרדית באה לידי ביטוי קיצוני במהלך משבר הקורונה, עם ההמתנה למוצא פיו של הרב חיים קנייבסקי - כן או לא לפתוח את תלמודי התורה והישיבות. אחרי שנים שבהן החברה החרדית התרגלה לחיות מחוץ לחוק, ובנתה לעצמה אוטונומיה משלה, אין לה יותר את הצורך להעמיד פנים של מי שנשמעת למדינה וחוקיה. הסמכות היחידה היא הסמכות הרבנית, ולא המדינה. המרחק מכאן ועד לנוער נושר שמצית אוטובוסים ברחובות הוא קצר.
"נערי הגבעות החדשים"?
שורה של חוקרי החברה החרדית עמדו השבוע משתאים לנוכח התמונות חסרות התקדים של אלימות משתוללת ברחוב החרדי, והתחזיות שלהם היו קודרות מתמיד. אם בתחילת משבר הקורונה ההערכה הרווחת שלהם היתה שהמשבר חשף את בערותם של החרדים, את היתרון של המדע על פני ההוראות חסרות האחריות של הרבנים, ואת המצוקה הכלכלית שלהם, ולכן המשבר יאיץ את תהליכי ההשתלבות של החרדים בחברה הישראלית - השבוע רובם כבר נשמעו פסימים בהרבה.
למעשה, ההערכה הרווחת היא כי משבר הקורונה יוביל לפיצול גובר בחברה החרדית, עם חרדים מודרנים שמתביישים בתמונות הקשות ומתפלצים לנוכח הפרות החוק בשיאו של גל תחלואה, וירצו להגביר את השתלבותם בחברה הישראלית, ומנגד גרעין שמרני שגם לנוכח הררי המתים מפנה את גבו לסמכות המדינה. אין איש יודע איזה משני הזרמים יגבר במאבק הפנים־חרדי, אבל התחזיות אינן אופטימיות כלל.
"המגמות הנוכחיות הרסניות למפעל הציוני. בעשורים האחרונים חשבנו שאנחנו מתקדמים לקראת שילוב של החרדים, אבל המציאות טופחת על פנינו"כמעט כל חוקרי החברה החרדית מסכימים כי מדובר בשלב חדש - שלב האקטיביזם. החרדים בישראל אינם מסתפקים עוד בעסקה של "החילונים ינהלו את המדינה וירוויחו כסף, ויו"ר ועדת הכספים, הרב משה גפני, ידאג להעביר חלק מהרווחים לשימור אורח החיים החרדי" - אלא רוצים יותר מכך. הם רוצים לנהל בעצמם, להשפיע, לשנות. ההתבצרות בתוך דל"ת אמות של אוהלה של תורה, כחברת הלומדים, עשויה להשתנות בעקבות משבר הקורונה.
ד"ר נרי הורוביץ, מהמכון החרדי למחקרי מדיניות, מעלה תחזיות קשות כשהוא מדבר על פריקת עול חרדית שתביא לכך ש"הם יהיו נערי הגבעות החדשים". הוא מעריך שבתוך החברה החרדית יש כיום אפילו ניצנים של ארגוני פשע.
איתמר בן עמי, דוקטורנט שחוקר את ההיסטוריה של החברה החרדית בגרמניה ובעצמו יוצא בשאלה, מדבר גם הוא על אקטיביזם חרדי חדש, אבל מסוג אחר. במאמר שפירסם באחרונה בכתב העת "הזמן הזה" ושהיכה גלים, טען בן עמי כי החרדי הישראלי החדש רוצה להשתלב, אבל בתנאים שלו. הוא מעריך כי החרדים ייצאו לצבא, לאקדמיה ולשוק העבודה, אבל במקביל ישאפו לשנות את המרחב הציבורי הישראלי. כשם שהמתנחלים חדרו בעשרות השנים האחרונות לפוליטיקה, לתקשורת, לתרבות ולצבא - ושינו אותם - כך החרדים יחדרו לכל אותם גופים, תוך ביצוע של מהלך ארוך ומעמיק של הדתה שלהם.
לדבריו, התוצאה תהיה הדרה גוברת של נשים, ושחיקה מתמשכת של זכויות האזרח. בניגוד גמור לציפייה הרווחת כי השתלבות החרדים בחברה הישראלית תמתן אותם, בן עמי מעריך בדיוק ההפך: ככל שהחרדים ישתלבו יותר, הם ישנו את פניה של ישראל למדינה שמרנית יותר ודמוקרטית פחות.
למעשה, משבר הקורונה מחדד את הניתוח של החוקרת לי כהנר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, שקבעה באחרונה כי החברה החרדית אינה מתפלגת יותר לפי חסידים, ליטאים וספרדים, אלא לפי אולטרה־שמרנים, שמרנים, מעט מודרנים ומודרנים. כהנר העריכה כי הקוטב השמרני הוא 60%, והקוטב המודרני מעט והמודרני מאוד הוא 40% - אבל בפועל החרדים המוגדרים על ידה "כמעט מודרנים" מהווים כ-30% מהאוכלוסייה, וכלל לא ברור לאן הם נוטים יותר - לקוטב השמרני המתבדל, או לקוטב המודרני המשתלב.
התחזית הקשה של ד"ר שוקי פרידמן, מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, היא שהקוטב השמרני עומד לגבור, ולו בגלל המספרים בלבד. פרידמן מנתח ומראה כי החרדים השמרנים, אלה שאינם עובדים, אינם משתלבים ומחזיקים בעמדות אנטי־דמוקרטיות קיצוניות - כולל עמדות גזעניות נגד המיעוט הערבי - הם אלה שגם יולדים הרבה יותר. שיעור הילודה בקבוצות השמרניות בחברה החרדית הוא 7-8 ילדים, לעומת כ-5 ילדים בקרב הזרמים המתונים יותר, בעיקר בחרדיות הספרדית.
גם הנתונים על נטישת אורח החיים החרדי, אותם פירסם ד"ר איתן רגב מהמכון החרדי, מעידים כי עיקר היציאה בשאלה מאפיינת את הזרמים הספרדיים, המתונים יותר. המסקנה של פרידמן היא שלאורך שנים, אלה הם החרדים המתונים שיולדים פחות, וגם נוטים יותר לנטוש את אורח החיים החרדי, ומי שהולך וצומח זהו הגרעין הקשה של החרדים השמרנים - שדוחים כל זיקה להשתלבות.

שיעור המועסקים בקרב החרדים בדרך למטה
פרידמן מעריך כי עד 2065 השמרנים יגדלו מ-72% ל-79%, והמתונים יקטנו בהתאם. ההשפעה על הנטייה לעבוד, למשל, תהיה הרסנית - שיעור התעסוקה של הגברים החרדים יירד מהשיעור (הנמוך) של 52% כיום ל-64% בלבד בעוד 40 שנה. גם הפגיעה בתוצר, בגלל אי השילוב של החרדים בתעסוקה והפריון הנמוך של אלה שכן עובדים, תהיה גדולה מכפי שצופים היום.
לפרק את האוטונומיה
"המגמות הנוכחיות הרסניות למפעל הציוני", אומר פרידמן. "בעשורים האחרונים חשבנו שאנחנו מתקדמים לקראת שילוב של החרדים, אבל המציאות טופחת על פנינו. הדמוגרפיה היא לרעתנו, ואם לא נתעורר לשנות את אורח החיים החרדי - זה יהיה מאוחר מדי". גם הקורונה, להערכתו של פרידמן, לא משפרת את המצב. הוא מפריך את ההערכה כי חדירת הסלולר לחברה החרדית ממוטטת את חומות הגטו. להערכתו, אמנם 97% מחזיקים במכשיר סלולרי, אבל אצל 72% מהם מדובר בטלפון כשר בפיקוח רבני הדוק.

המסקנה של מרבית חוקרי החברה החרדית היא כי הקורונה חשפה את המחיר הנורא של האוטונומיה החרדית, וכי אם ישראל רוצה לשרוד, היא חייבת לפרק את האוטונומיה הזו. לא במכות של שוטרים, אלא בעיקר בתמריצים כלכליים ללמוד ליבה, לצאת לעבוד ולגור בערים מעורבות. רק שכדי לשנות את התמריצים צריך הנהגה פוליטית נמרצת, וכרגע ההנהגה שיש לנו לא מסוגלת אפילו להטיל קנסות על מי שמפר את הוראות הקורונה - והורג בכך אנשים.דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 18:44 לינק ישיר 

אנו מכריזים בזאת על הקמת האוטונומיה השפויה....


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 18:45 לינק ישיר 

ואפילו באוטונמיה שבתוך האוטונומיה, בוודאי גם שם נמצא השם יתברך.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 18:54 לינק ישיר 

יש שם כמה חוקרים שלקח להם המון זמן להבין את זה.
במשך שנים הם סיפרו לנו סיפורים ואמרו חכו עוד רגע תראו איך שהמגזר החרדי מתחיל להשתלב בתעסוקה ובאקדמיה ולתרום למדינה, בעוד הנתונים הצביעו דווקא על מגמה הפוכה ועקבית. סוף סוף הם מתחילים להתבסס על נתונים בשטח ולא על תחושות בטן.נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 19:50 לינק ישיר 
חוקרים+נתונים בשטח=קריאה בבחדרי, והסקת מסקנות. נכונות לכשעצמן

חריף_ומקשה כתב:

יש שם כמה חוקרים שלקח להם המון זמן להבין את זה.
במשך שנים הם סיפרו לנו סיפורים ואמרו חכו עוד רגע תראו איך שהמגזר החרדי מתחיל להשתלב בתעסוקה ובאקדמיה ולתרום למדינה, בעוד הנתונים הצביעו דווקא על מגמה הפוכה ועקבית. סוף סוף הם מתחילים להתבסס על נתונים בשטח ולא על תחושות בטן.
לה''ו. אבל לא צריך דוקטורט ומלא כסף בשביל זה.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 19:57 לינק ישיר 

הכל נכון או לא נכון, אבל היו תקדימים, מדאיגים למדי.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 20:18 לינק ישיר 

המיעוט ה(ש)פוי אכן זן נכחד
עצוב, הוא נכחד כי כל מי שאתם רואים כאן היום, "מקולקלים" כמו שקוראים להם, עומדים בעינים רושפות שנאה לחרדים האותנטים, פותחים כל שעה עגולה אשכול זעקה אנטי חרדי.. כל אלו אין להם את דור ההמשך איתם, כי דור ההמשך שלהם כבר ישיל את הכיפה, לא אולי, בוודאי.
כל דור הולך ויורד מול הדור הקודם, אם אלו הולכים עם כיפה קטנה ושונאים אותה, הדור הבא כבר יסיר אותה, מי שרוצה שילדיו יהיו כמוהו, כדי לו להעלות מעט את רף יראת שמים, את שעות הלימוד, התפילה, ואז הלוואי ואולי הדור הבא ייראה כמוהו
אכן זן נכחד, אבל בעצם כל אלו המקולקלים הם כבר לא חרדים, הם פייק חרדים.דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 20:22 לינק ישיר 

מספיק להסתכל על הספור של מפלגת פא"י (פועלי אגודת ישראל) איך שהלכה והתמעטה עד שנמחקה כדי להבין לאן המגזר החרדי הולך.
אברך חרדי בגיל העמידה סיכוי טוב שיש לו סבא או אח של סבא ששירת בצבא. בדור הבא זה כבר נדיר מאוד.
כמעט על כל מדד שנסתכל נראה הקצנה הולכת וגוברת. 
הסרת לימודי אנגלית בת"ת, אוטובוס מהדרין, ושורה בלתי נגמרת של ועדות רבנים לענייני..דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 20:27 לינק ישיר 

איש_חשוב כתב:
המיעוט ה(ש)פוי אכן זן נכחד
עצוב, הוא נכחד כי כל מי שאתם רואים כאן היום, "מקולקלים" כמו שקוראים להם, עומדים בעינים רושפות שנאה לחרדים האותנטים, פותחים כל שעה עגולה אשכול זעקה אנטי חרדי.. כל אלו אין להם את דור ההמשך איתם, כי דור ההמשך שלהם כבר ישיל את הכיפה, לא אולי, בוודאי.
כל דור הולך ויורד מול הדור הקודם, אם אלו הולכים עם כיפה קטנה ושונאים אותה, הדור הבא כבר יסיר אותה, מי שרוצה שילדיו יהיו כמוהו, כדי לו להעלות מעט את רף יראת שמים, את שעות הלימוד, התפילה, ואז הלוואי ואולי הדור הבא ייראה כמוהו
אכן זן נכחד, אבל בעצם כל אלו המקולקלים הם כבר לא חרדים, הם פייק חרדים.


מה שאתה לא מבין שאין חלוקה דיכוטומית בין השפויים לקיצונים. כולם משפיעים על כולם.
כל החברה החרדית כולה זזה ומקצינה. כולל החלקים שנחשבים כבר קיצונים.
קח לדוגמה את הפלג הירושלמי, הם היו קיצונים לפני כן ועכשיו נעשו קיצונים עוד יותר.
אז יכול להיות שיש מישהו ששמח מכך שהשפויים מתמעטים, אבל מה שהוא לא מבין שגם הציבור שהוא חי בתוכו ילך ויעשה יותר קיצוני ממה שהוא עכשיו. ולקיצוניות הזו אין סוף! תמיד יהיה היכן להקצין עוד ועוד.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 20:29 לינק ישיר 

מסכנים כל אלו שחשבו שהנה אוטוטו החרדים מתקדמים ומשתלבים בתעסוקה ובהתנהגות, פתאום מתאכזבים כשרואים כי לחרדים יש עקרונות שהם מוכנים ללחום למענם ואפילו אם התוצאה היא נידוי והדרה מהחברה הישראלית.

לא יעזור לכם כלום. ככל שתדחקו אותנו לקיר, רק תקבלו יותר ויותר שפויים שיראו בדיוק מה הכוונה האמיתית שלכם, וגם אלו שאתמול שיתפו פעולה אתכם, יבינו עם מי יש להם עסק ויצטרפו לשפויים החרדים.

תפנימו דבר אחד.
אל תיכנסו לנו לקישקעס!
אל תנסו לשנות אותנו אז לא נצטרך למרוד בכם.
יש לנו נושאים שניצחנו גדולים וחזקים מכם, אפילו קאומו מניו יורק הפנים בסופו של דבר שאי אפשר להכריח לאנשים לוותר על העקרונות שלבן.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 21:12 לינק ישיר 
מצדרביעי

חריף_ומקשה כתב:
מספיק להסתכל על הספור של מפלגת פא"י (פועלי אגודת ישראל) איך שהלכה והתמעטה עד שנמחקה כדי להבין לאן המגזר החרדי הולך.
אברך חרדי בגיל העמידה סיכוי טוב שיש לו סבא או אח של סבא ששירת בצבא. בדור הבא זה כבר נדיר מאוד.
כמעט על כל מדד שנסתכל נראה הקצנה הולכת וגוברת. 
הסרת לימודי אנגלית בת"ת, אוטובוס מהדרין, ושורה בלתי נגמרת של ועדות רבנים לענייני..


אבל אל תשכח שמרכיב הצורך להתפרנס הולך וגובר, ואם באמת יבטלו את גיוס החובה המיותר/לפחות יורידו את גיל הפטור ל-21, הרבה יותר חרדים יצאו לשוק העבודה וללימודים....

לענ"ד, מאז הקיצוץ הדרסטי שביבי קיצץ בקצבאות הילדים ב-2003 נהיה הרבה יותר קשה כלכלית להתקיים כאברך, מה שגורם לאט לאט לתופעה אותה הזכרתי...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 21:17 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

חריף_ומקשה כתב:
מספיק להסתכל על הספור של מפלגת פא"י (פועלי אגודת ישראל) איך שהלכה והתמעטה עד שנמחקה כדי להבין לאן המגזר החרדי הולך.
אברך חרדי בגיל העמידה סיכוי טוב שיש לו סבא או אח של סבא ששירת בצבא. בדור הבא זה כבר נדיר מאוד.
כמעט על כל מדד שנסתכל נראה הקצנה הולכת וגוברת. 
הסרת לימודי אנגלית בת"ת, אוטובוס מהדרין, ושורה בלתי נגמרת של ועדות רבנים לענייני..


אבל אל תשכח שמרכיב הצורך להתפרנס הולך וגובר, ואם באמת יבטלו את גיוס החובה המיותר/לפחות יורידו את גיל הפטור ל-21, הרבה יותר חרדים יצאו לשוק העבודה וללימודים....

לענ"ד, מאז הקיצוץ הדרסטי שביבי קיצץ בקצבאות הילדים ב-2003 נהיה הרבה יותר קשה כלכלית להתקיים כאברך, מה שגורם לאט לאט לתופעה אותה הזכרתי...


ובכל זאת הם התנגדו ועדיין מתנגדים להוריד את גיל הפטור.

הסיבה היא אחת ויחידה. אם תהיה לגיטימציה לזה כבר לא יוכלו יותר להסית נגד החרדים.

אז הם מוכנים לעצור את כניסת החרדים לשוק העבודה, העיקר שיוכלו להסית נגדם.

וזה דפוס המחשבה להם בכל הנוגע לחרדים.


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-30/1/2021 21:20 לינק ישיר 

מסכים עם הפרשנית, ועם הערכת הפושטקים דמתא.

מייחל שזה יקרה מה שיותר מהרדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 21:28 לינק ישיר 
מצדרביעי

תמניא_אפי כתב:
מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

חריף_ומקשה כתב:
מספיק להסתכל על הספור של מפלגת פא"י (פועלי אגודת ישראל) איך שהלכה והתמעטה עד שנמחקה כדי להבין לאן המגזר החרדי הולך.
אברך חרדי בגיל העמידה סיכוי טוב שיש לו סבא או אח של סבא ששירת בצבא. בדור הבא זה כבר נדיר מאוד.
כמעט על כל מדד שנסתכל נראה הקצנה הולכת וגוברת. 
הסרת לימודי אנגלית בת"ת, אוטובוס מהדרין, ושורה בלתי נגמרת של ועדות רבנים לענייני..


אבל אל תשכח שמרכיב הצורך להתפרנס הולך וגובר, ואם באמת יבטלו את גיוס החובה המיותר/לפחות יורידו את גיל הפטור ל-21, הרבה יותר חרדים יצאו לשוק העבודה וללימודים....

לענ"ד, מאז הקיצוץ הדרסטי שביבי קיצץ בקצבאות הילדים ב-2003 נהיה הרבה יותר קשה כלכלית להתקיים כאברך, מה שגורם לאט לאט לתופעה אותה הזכרתי...


ובכל זאת הם התנגדו ועדיין מתנגדים להוריד את גיל הפטור.

הסיבה היא אחת ויחידה. אם תהיה לגיטימציה לזה כבר לא יוכלו יותר להסית נגד החרדים.

אז הם מוכנים לעצור את כניסת החרדים לשוק העבודה, העיקר שיוכלו להסית נגדם.

וזה דפוס המחשבה להם בכל הנוגע לחרדים.


נשלח מהאנדרואיד שלי


יש צדק בדבריך, אבל חשוב לומר שההתנגדות היא גם מכיוון המפלגות החרדיות שחוששות מאובדן השליטה.
בכל מקרה, בנט מדבר על הורדת גיל הפטור, ואם תהיה לו באמת השפעה משמעותית בכנסת הבאה סביר להניח שיוכל לקדם את זה...

לחריף - לגבי נפילת פא"י, לדעתי זה גם בגלל האידאולוגיה הסוציאליסית שאבד עליה הכלח...
(ועוד לא דברנו על השחיתויות לכאורה שגם תוצר של סוציאליזם...)דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 21:29 לינק ישיר 

לאחינו הפרימיטיביים.
כמו שאתם מיעוט המייחל להפוך לרוב, כך אנו מיעוט אותו דבר. תמיד תפגשו אותנו, אנו לא הולכים לשום מקום, נושאים בעוז את דגל היראת שמים, האמונה, הדרך ארץ, התורה, והשפיות.נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-30/1/2021 21:36 לינק ישיר 

חריף_ומקשה כתב:

איש_חשוב כתב:
המיעוט ה(ש)פוי אכן זן נכחד
עצוב, הוא נכחד כי כל מי שאתם רואים כאן היום, "מקולקלים" כמו שקוראים להם, עומדים בעינים רושפות שנאה לחרדים האותנטים, פותחים כל שעה עגולה אשכול זעקה אנטי חרדי.. כל אלו אין להם את דור ההמשך איתם, כי דור ההמשך שלהם כבר ישיל את הכיפה, לא אולי, בוודאי.
כל דור הולך ויורד מול הדור הקודם, אם אלו הולכים עם כיפה קטנה ושונאים אותה, הדור הבא כבר יסיר אותה, מי שרוצה שילדיו יהיו כמוהו, כדי לו להעלות מעט את רף יראת שמים, את שעות הלימוד, התפילה, ואז הלוואי ואולי הדור הבא ייראה כמוהו
אכן זן נכחד, אבל בעצם כל אלו המקולקלים הם כבר לא חרדים, הם פייק חרדים.


מה שאתה לא מבין שאין חלוקה דיכוטומית בין השפויים לקיצונים. כולם משפיעים על כולם.
כל החברה החרדית כולה זזה ומקצינה. כולל החלקים שנחשבים כבר קיצונים.
קח לדוגמה את הפלג הירושלמי, הם היו קיצונים לפני כן ועכשיו נעשו קיצונים עוד יותר.
אז יכול להיות שיש מישהו ששמח מכך שהשפויים מתמעטים, אבל מה שהוא לא מבין שגם הציבור שהוא חי בתוכו ילך ויעשה יותר קיצוני ממה שהוא עכשיו. ולקיצוניות הזו אין סוף! תמיד יהיה היכן להקצין עוד ועוד.השבוע בהפטורה נמנמתי, והנה בהפטורה אני קורא: תברך ממשפחות הגב' י. משפחת חבר הקיני ממשפחות באהל תברך.
ותיפעם רוחי ואיקץ והנה חלום. ואנשום לרווחה.
נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי מושגים ב- 30/01/2021 21:52:37
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > חוקרים מעריכים: המגזר החרדי ילך ויקצין. המיעוט השפוי - זן נכחד.
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 4 לדף הבא סך הכל 4 דפים.