בית פורומים בחדרי חרדים

ה'השקפה' ניצחה את ההלכה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-1/2/2021 13:26 לינק ישיר 
ה'השקפה' ניצחה את ההלכה

יום קשה / טור
ההלוויה ההמונית: מסורת ה'השקפה' ניצחה את מסורת התורה
ההלוויה הכל כך לא בריסקאית, שהתנגשה ב'פיקוח נפש', היא ניצחון ההתנגדות לממסד הציוני, על הזהירות ממגפה - שעודנה משתוללת בקרבנו וגובה קורבנות נוראים / הרב פפר כאוב (דעה)
הרב יהושע פפר|י"ח בשבט תשפא   20:34  31.01.21

לא זכיתי להימנות בין תלמידי ישיבת בריסק. בין שתי האופציות הגדולות הפתוחות לבני חו"ל השואפים לצמוח בישיבות ארץ ישראל, בחרתי בישיבת מיר ובמורשתה, על פני ישיבת בריסק. אך זה לא מנע מאתנו מגע קרוב עם 'מעתיקי השמועה' של מסורת בריסק, והם אמרו שני דברים.

האחד - הוא זהירות מופלגת בכל הנוגע לפיקוח נפש. דוגמאות רבות לכך, והמובהקת שבהן היא הנטייה להקלה רבה בארבעת הצומות הקלים, מתוך חומרת פיקוח נפש, עד שיש כאלה שאינם צמים בהם כלל. אנו ב'מיר' התפלאנו על כך: מי כבר מת בגלל צום של כמה שעות? אך המסורת עצמה, תוך מוכנות להקל בהלכה מקובלת למען קיומה, בהחלט מרשימה.

השני - הוא אנטי-ציונות קיצונית. סיפורים רבים הדגישו את עומק הסלידה של מורשת בריסק מהציונות ומחילוניותה של המדינה, שכללה גם ביקורת חריפה על הרבנות הראשית, על השתתפות בבחירות ועוד.

מנגד, השקפת העולם האנטי-ציונית מעולם לא טשטשה את גבולות ההלכה. בבריסק כיבדו תלמידי חכמים מכל החוגים (בלט הכבוד לרב קוק זצ"ל), למרות ההבדלים העצומים בהשקפה.
הנה הגיע היום, והתנגשו שתי המסורות, בהלווייתו של הגרמ"ד סולובייצ'יק זצ"ל, בנו של הרב מבריסק זצ"ל. מצד אחד, הזהירות בפיקוח נפש מחייבת הקפדה על ריחוק חברתי, על עטיית מסיכות ועל הימנעות מהתקהלות. לא צריך להיות גאון מופלג להביט על הנתונים, ולהבין שיש כאן לפחות ספק משמעותי של פיקוח נפש. ומנגד, האנטי-ציונות מזדעקת נגד הציות להנחיות המדינה; 'וכי אנחנו כפופים לחוקותיהם?'.

עצוב לראות שבאופן קיום הלוויה ראינו את מסורת ההשקפה מנצחת את מסורת התורה בנוק-אאוט. ההתנגדות לממסד הציוני - ואולי לממסד בכלל - גברה כמעט ללא מאבק על הזהירות ממגפה שעודנה משתוללת בקרבנו וגובה קורבנות נוראים. ואין לנו אלא לתמוה: מה יותר מסוכן, צום של יום או נגיף הקורונה...

בזמן שצעירים וצעירות הופכים חולים מסוכנים מדי יום, חלילה, לא פלא שפרופסור דרור מבורך, מנהל מחלקת קורונה בבית החולים הדסה עין כרם, כינה את מסע ההלוויה "מרחץ דמים". ומה נענה ביום הדין?!

ביום שבו התבשרנו בכפליים כי "נצחו אראלים את המצוקים", אבדות קשות שמי יתן תמורתן, המחשבות העגומות לא יכולות להפסיק מלנקר במוחנו.

הרב יהושע פפר, ר"מ בישיבת חדוות התורה ועורך ראשי של כתב-העת 'צריך עיון

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 13:40 לינק ישיר 

כל כך כואב לו, ונראה כמי שאוטוטו עומד לקצוץ את פיאותיו.

אה, הן כבר קצוצות.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:05 לינק ישיר 
מצדרביעי

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.

מדובר ברב ת"ח שהיה דיין בבית דינו של ר' אשר וייס, של נעליך מעל רגליך לפני שאתה מזלזל בת"ח!!!!!!!!!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:12 לינק ישיר 

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.
חנקת. פאות ארוכות טיש וחתונה של האדמור יותר חשובים לך מחיי אדם. זה ערכים של בודהיזם, לא של יהדות. אה, גם בבודהיזם חיי אדם חשובים יותר מטקסים וסמלים.

תוקן על ידי מנחה_חדשה ב- 01/02/2021 15:12:47

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:21 לינק ישיר 

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.

מאשכול סמוך:

יוחנןש כתב:

יש לי רק חלישות דעת, איך יהודי מגולח, עם כיפה קטנה מרחפת - כל כך חזק וכל כך טוב ובריא ובטוח בהשקפה החרדית הטהורה. 
עושה מייד בדק בית, ועדכון בראש שלי.

כנראה שהעדכון שעשית לא היה כ"כ מוצלח..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:36 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.

מדובר ברב ת"ח שהיה דיין בבית דינו של ר' אשר וייס, של נעליך מעל רגליך לפני שאתה מזלזל בת"ח!!!!!!!!!

אז למה הת"ח הזה עורך 'כתב עת' שכל מהותו זה ילדי-נזלת חרדיים שממש רוצים להיות חלק מקבוצת המקובלים?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:38 לינק ישיר 
a_smithee

חריף_ומקשה כתב:
מנגד, השקפת העולם האנטי-ציונית מעולם לא טשטשה את גבולות ההלכה. בבריסק כיבדו תלמידי חכמים מכל החוגים (בלט הכבוד לרב קוק זצ"ל), למרות ההבדלים העצומים בהשקפה.

היה כבוד לרב קוק? 
קראתי שהרב מבריסק סירב לדבר בכנס שהרב הרצוג השתתף בו

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 15:42 לינק ישיר 
מצדרביעי

פיינשמקער כתב:
מצדרביעי כתב:
מצדרביעי

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.

אז למה הת"ח הזה עורך 'כתב עת' שכל מהותו זה ילדי-נזלת חרדיים שממש רוצים להיות חלק מקבוצת המקובלים?

נשלח מהאנדרואיד שלי

כל מהותו היא לפתוח דיון בנושאים אקטואליים כמו שהיה נהוג תמיד בישיבות ליטא לדוגמה...
אם תרצה אפשר לקרוא לזה "החזרת עטרה ליושנה"....

אני מבין שיש ילדי נזלת שיש להם דת שונה, אבל מן הראוי שלא ישליכו את חסרונותיהם על אחריםץץץ

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 16:09 לינק ישיר 

כן, כן... 'לפתוח דיון' וזה...
מילים גבוהות של קבוצת המקובלים לא יעזרו לטשטש את העובדה שמדובר בסתם לעקעריי...

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 17:25 לינק ישיר 

דומני שהוא דרום אפריקאי ולכן אין כלל קושיות שמתנהל אחרת מהנהוג במחוזות החרדים בישראל שמחשיבים  פאות ארוכות  מידיעת התורה או ירא"ש. (לא מכיר את הרב. אבל קטנות המוחין של הכותבים כאן היא בזיון)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 19:29 לינק ישיר 
momeir

יוחנןש כתב:

אה, הן כבר קצוצות.

אין לך מה לומר לגופו של עניין. אז נטפלת לחיצוניות
ככלב השב על קיאו, הכסיל , הנבער המדופלם שב על כסילותו. שוב ושוב..
אתה פרימיטבי מצומצם, שממעמקי האינטערנעט הטמא , מזלזל בתלמידי חכמים רק כי הם חושבים אחרת ממך.
אתה לא מסוגל לקלוט שמידות טובות, הקפדה על בין אדם לחבירו , הם כבוד התורה וקידוש השם?
אתה לא מבין שהתנהגות חוליגאנית ואנארכיסטית של בעלי זקנים ופיאות ארוכות, זה ביזוי התורה וחילול השם כפשוטו ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-1/2/2021 19:50 לינק ישיר 

ההתעסקות החסידית באורך הפיאות וגודל השערות למדוד את רמת היר"ש של האדם היא כל כך ילדותית, זה משתלב היטב בהתקפות מניקים חסידיים במילים ילדותיות ולפעמים  בסגנון של ערסים שמראה מהיכן הם שואבים את מילותיהם את מי שלא חושב כמוהם או מבקר חלקים מההתנהגות החרדית אפילו שחלק מהביקורת מופנת מכאלה שרמת היר"ש ולימוד תוורה שלהם עולה עליהם אלף מונים, אבל אין זה משנה תהיה ערס  אל תפתח ספר העיקר שבחיצוניות שלך תופיע זקן פאות ג'ל ושלום על ישראל

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/2/2021 04:21 לינק ישיר 

כיוון שבכתב העת צריך עיון מביאים גם דברים של כותבים שלדעתי נכללים בהגדרה 'רפורמים' כפשוטה (ואני לא מדבר כבר על דברי כפירה..), אמנע מלהקשיב לאדם כמוהו ככל שיהיה גדול וגם אם כתב דברים נכונים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/2/2021 04:42 לינק ישיר 
קלעפער

גינגישראלי כתב:
כיוון שבכתב העת צריך עיון מביאים גם דברים של כותבים שלדעתי נכללים בהגדרה 'רפורמים' כפשוטה (ואני לא מדבר כבר על דברי כפירה..), אמנע מלהקשיב לאדם כמוהו ככל שיהיה גדול וגם אם כתב דברים נכונים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

לא שמעתי על כתב העת הזה ומטרותיו. אם זה נכון שזה לבית פנימה זה חמור.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-2/2/2021 10:19 לינק ישיר 
מצדרביעי

גינגישראלי כתב:

נשלח מהאנדרואיד שלי

נא לא להשמיץ ללא נימוק ומקור מבוסס

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > ה'השקפה' ניצחה את ההלכה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר