בית פורומים בחדרי חרדים

החילונים דורשים פיקוח ממשלתי על תוכנית "ערבים"

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-22/2/2021 16:50 לינק ישיר 
החילונים דורשים פיקוח ממשלתי על תוכנית "ערבים"

במאמר ב"גלובס" נטען כי צריך לפקח על תוכניות אלה כדי שלא יקרסו ובכך יאבדו כספי היתומים.


מישהו יכול להביא את הכתבה?דווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/2/2021 17:38 לינק ישיר 

תודה למי ששלח בפרטי:


כיצד חמק הביטוח החברתי של החברה החרדית ממערך הפיקוח על הביטוח?

בדומה לחוק הגמ"חים, גם במקרה הביטוחים החברתיים המדינה צריכה להתערב וליצור מערכת פיקוח בסיסית, שתשמור על אינטרס המבוטחים מחד, אך תמנע את קריסת המיזמים עקב פיקוח יתר או עקב היעדר פיקוח מאידך


ההתארגנות הקהילתית בחברה החרדית לביטוח חברתי הדדי כתחליף לביטוח מסחרי היא מיזם מעורר הערכה, אך הטומן בחובו סיכונים רבים למבוטחים ומעלה שאלות רבות אודות הצורך באכיפת חוקי הפיקוח על הביטוח גם על מיזמי ביטוח המופעלים באופן התנדבותי וללא מטרות רווח.

ביסוד המיזם עומדים שני מרכיבים. הראשון, הוא שאצל חלק מהחרדים (בעקר האשכנזים) רכישת ביטוח אסורה שכן יש לסמוך על היושב במרומים. השני, הוא שמתן צדקה לעניים הינו ערך עליון באורח החיים החרדי. לפי נתוני המכון החרדי למחקרי מדיניות, בשנת 2016 אחוז משקי הבית החרדים בישראל עמד על 5% אך אלו היו אחראים ל-20 אחוזים מכלל התרומות של משקי הבית היהודים בישראל.

הרעיון המכונן של מיזמי הביטוח החברתי היה הניסיון למנוע את הבושה שבאיסוף כספי תרומות למשפחות שאיבדו את אחד ההורים. משפחות אלו שנותרו חסרות כל נאלצו לפנות לקרנות צדקה שפרסמו עלוני צבע עליהם התנוססה תמונתו של הנפטר ופרטים חושפניים על מצוקת המשפחה.

בשנת 2006 הוקם על ידי קרן הצדקה "קופת העיר" מיזם הביטוח החברתי הראשון שנקרא "ערבים", המיזם הציג רעיון פשוט: איגוד של עשרות אלפי מבוטחים שיבטחו זה את זה. במקרה מוות של חבר הקבוצה, ישלמו שאר החברים סך של עד ארבעה דולר לכל יתום/ה, עד שיצטבר סך של 200 אלף שקלים בקרן לצורך מימון צרכי היומיום של היתום/ה ומימון החתונה, כאשר מנהלי המיזם מבטיחים כי לא יגבו יותר מ-72 שקלים בחודש. תמיכה שקטה שלא תחשוף את המשפחה לבושה שבאיסוף כספי הצדקה קסמה לרבים מבני הקהילה, ואפשרה להם להצטרף למעין ביטוח חיים זול, שאינו מעורר בעיות הלכתיות, ומשלב את הערך של "מתן בסתר".

במהלך השנים קמו מיזמים נוספים, והתפתחה תחרות בין מיזמים אלו, בין היתר על גובה סכום הגביה החודשי, ואף על גובה הפיצוי. ההערכה היא שהמדובר בתעשיה בעלת הון של כמה מאות מיליוני שקלים.

נראה כי בהקמת וניהול מיזמים אלה כמעט ואין הוראת חוק או תקנה בתחום חוקי הפיקוח על הביטוח שלא הופרה: הגופים הללו פועלים ללא רישיון, על ידי עמותות, ללא כל פיקוח של הרגולטור, והחוזים עליהם חותמים החברים במיזם מנוגדים לדרישות החוק ולחוזרי הפיקוח על הביטוח.


מחוץ לעולם החרדי, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון מפעילה מערכת פיקוח על גופים מוסדיים הפועלים בתחום הביטוח. המפוקחים נתונים לחובות והגבלות רבות שמטרתן היא להגן על המבוטחים תוך הבטחת הוגנות, שקיפות ותחרות, והבטחת שמירת יציבות השחקנים בתחום הביטוח והחיסכון. אלא שבעוד שהמבוטחים בביטוחים "הקלאסיים" זוכים להגנה מקיפה, החברים בביטוח החברתי חשופים לסכנות מבלי שאף אחד יגן עליהם.

כך למשל, לפני כמה שנים השקיעה קרן "ערבים" המנהלת את כספי היתומים עד לנישואיהם, עשרות מיליונים מכספי היתומים ב"מגוריט", אשר ערך מניותיה ירד בכשליש וכספי היתומים נחתכו במיליוני שקלים . בנוסף, בניגוד לעולם הביטוח, לביטוחים החברתיים אין מבטחי משנה, כך שבמקרה של תמותה נרחבת כגון בעת מגפה, כספם של היתומים החדשים אינו מובטח, בעיקר עקב החשש מנשירה של שאר החברים עקב גבייה אינטנסיבית. ואכן, מאז פרוץ מגפת הקורונה עלתה תדירות גביית הכספים מהחברים באופן משמעותי.

אך לא רק הקרן נתונה בסיכון בשל היעדר פיקוח אלא גם המבוטחים עצמם. התקנון עליו חתומים החברים מותיר החלטות בדבר שלילת כספי ביטוח בידי "ועדת רבנים" של הקופה, לכאורה ללא קריטריונים או נהלים הידועים מראש. התקנון מכיל תניית בוררות אצל רב מטעם הקופה, והתוצאה היא דחיית אותן תביעות מעטות שהוגשו נגד מיזמים אלו בבתי המשפט בישראל. במקרים אחרים יתומים נדחו בשל רמת אדיקות דתית "לא מספקת", כזו שאינה עומדת בתנאי התקנון לצורך קבלת הכספים בעת חתונתם.

מחד, החלת כללי פיקוח נוקשים המקובלים בתחום הביטוח גם על מיזמים אלו יכולה להוות גזר דין מוות למיזם חברתי המנצל את הסולידריות הפנימית של החברה החרדית ואינו מעורר בעיות הלכתיות שביטוח מסחרי לעיתים מעורר, וזאת בשל עלויות הרגולציה הגבוהות. מנגד, בתוכניות אלו מבוטחים מאות משפחות מהעניות ביותר בישראל, אשר אין מי שיגן עליהם או יעמוד לצידן בעת דחיית תביעתם לתגמולי הביטוח או בעת הפסדים מהשקעות ספקולטיביות. נראה לנו כי מיזמים אלו זקוקים להסדרה מיוחדת, כזו שתשמור על המבוטחים מחד אך גם לא תביא לסגירתם מאידך. אלא שמיזמים אלו מנוהלים על ידי הארגונים החזקים ביותר בקהילה החרדית וזוכים לתמיכה פוליטית של הנציגים החרדים בכנסת, ועל כן צפוי קושי פוליטי רב במהלך שכזה.

דילמה דומה עמדה בפני המחוקקים לפני כמה שנים באשר לפיקוח שיש להטיל על מיזם הגמ"חים בקהילה החרדית בשל החשש כי הם עלולים לשמש להלבנת הון והסתרת כספים ממקורות אסורים. לאחר סאגה ארוכת שנים נחקק חוק הגמ"חים המטיל פיקוח מינימלי, ובהשתדלות חברי הכנסת החרדים החוק יכנס לתוקפו רק באמצע שנת 2022, שלש וחצי שנים לאחר פרסומו.


נראה לנו כי בדומה לחוק הגמ"חים, גם במקרה הביטוחים החברתיים המדינה צריכה להתערב וליצור מערכת פיקוח בסיסית, שתשמור על אינטרס המבוטחים מחד, אך תמנע את קריסת המיזמים עקב פיקוח יתר או עקב היעדר פיקוח, מאידך.

רונן אברהם הוא פרופסור למשפטים המתמחה בביטוח. יחיאל ועקנין הוא בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב ומתמחה ברשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. המאמר על דעת הכותבים בלבד ואינו מייצג את עמדת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון או מי מאנשיה.תוקן על ידי בבי_לון ב- 22/02/2021 17:40:42
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/2/2021 17:54 לינק ישיר 

כל חברות הביטוח הגדולות שמשווקות ביטוחי חיים מכירות את הביטוח חיים של קופת העיר- ערבים, ייתכן וידם בדבר, אבל אחרי הסיפור של קרן מגוריט שבה פורסם שקופת העיר הפסידה מיליוני ש''ח, כדאי שיהיה פיקוח חיצוני על השקעותיה.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/2/2021 17:55 לינק ישיר 

לדעתי יחיאל ועקנין חרדי, או שאני מתבלבל...דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/2/2021 19:37 לינק ישיר 

יש קשר בין תכנית ערבים שגובה סכום קבוע שנכנס על שם היתומים לבין קופת העיר ??דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/2/2021 19:50 לינק ישיר 

הכובס1 כתב:

יש קשר בין תכנית ערבים שגובה סכום קבוע שנכנס על שם היתומים לבין קופת העיר ??


לה''ו. כך כתוב בכתבה.
ולא החילונים צריכים לדרוש פיקוח, אלא הנוגעים בדבר, הלא הם החרדים!!!
אבל היי, יש להם זקן וכיפה שחורה, אז הם בסדר...


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/2/2021 20:42 לינק ישיר 


מה רע בפיקוח ממשלתי?

כמו שכל עמותה נמצאת בפיקוח ממשלתי של רשם העמותות, (הפיקוח מזערי אם בכלל )

גם פה יהיה פיקוח שהכסף שנתרם לעמותה, משמש את מטרות העמותה,

ומדובר בעשרות מיליונים מידי שנה,

שילך למטרות הראויות, ולא למטרות אחרות, כמו שקרה בקרן מאוד מאוד מפורסמת,

שחלק מהכסף נעלם, וחלק חולק שלא כמו שצריך.......
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-22/2/2021 21:42 לינק ישיר 

אכן, כל החילונים דורשים, כל מכרי החילונים שאלו אותי על זה ותמכו נחרצות בפיקוח של הממונה על הביטוח על תוכנית ערביםדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-22/2/2021 22:03 לינק ישיר 

כתבה אידיוטיתדדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/2/2021 00:45 לינק ישיר 

רגולציה עולה כסף והרבה, ורמת הרגולציה בישראל היא נוראית ומחייבת כל עסק קטן בהוצאה של עובד על חמישה עשר איש כדי להתמודד עם הדרישות הביוקרטיות . הסיבה העיקרית שבגללה נתניהו נתן סכומי כסף קבועים לכל משפחה היא מאחר ובסגר הראשון הדרישות הביוקרטיות הרגו את הסיוע האג'נדה של הימין בעולם היא שכל התערבות ופיקוח הם דבר רע במהותו כי שלא אסור מותר ולכן כפיה וחוקים צריכים להעשותבמידתיותצר השמאל העולמי וכמוהו הממסד החרדי מאוהב בפיקוח ל ההמון המפגר . בשמאל הפרוגרסיביקוראים בדיקת תקן אם עומד באיכות הסביבה הבנין נבנה כראוי לא קראו לשחור כושי ולאיזה אשה ועל זה הדרך, השמאל הישראלי בוער להשחית שחלק מהחברה בישראל איננו כפוף לידיעת החוקים המטורפת של פיקוח מסוגים שוניםדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/2/2021 09:18 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:

לדעתי יחיאל ועקנין חרדי, או שאני מתבלבל...

דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-23/2/2021 09:50 לינק ישיר 

רעיונוביץ כתב:


מה רע בפיקוח ממשלתי?

כמו שכל עמותה נמצאת בפיקוח ממשלתי של רשם העמותות, (הפיקוח מזערי אם בכלל )

גם פה יהיה פיקוח שהכסף שנתרם לעמותה, משמש את מטרות העמותה,

ומדובר בעשרות מיליונים מידי שנה,

שילך למטרות הראויות, ולא למטרות אחרות, כמו שקרה בקרן מאוד מאוד מפורסמת,

שחלק מהכסף נעלם, וחלק חולק שלא כמו שצריך.......יש אנשים שמוכנים לזרוק מרצונם החופשי וללא שחיבו אותם, כסף לפח, מה זה בדיוק אמור לעניין את המדינה?? הם לא לוקחים שקל מהמדינה,


נשלח מהאנדרואיד שלי
דדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/2/2021 10:19 לינק ישיר 

כל חודש יורד לי מהחשבון כסף לא מעניין אותי מי היתום ומה הסיפור שלו 
אבל כן מעניין אותי לדעת כמה מהכסף הזה לא הולך ליתום.... 

כמה מקבלי משכורת יש בעמותה וכמה בחודש... אני לא מחפש אנשים שיעבדו בחינם אבל כן מחפש קצת שקיפות לכמה אנשים יש רכב + דלקן + תקציב כיבודים חופשי 

והכי חשוב לדעת האם אכן כל יתום קיבל את מה שהובטח לודדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-23/2/2021 22:18 לינק ישיר 

בעמותות 'בפיקוח' כמו העמותה למלחמה בסרטן רוב התרומות הולכות למשכורות מנכלי"ם 

הפיקוח של המדינה, ברוב המקרים לא מביא שום תועלת, וגם לא מציל מהשקעה שגויה, בנקים לא עושים השקעות שגויות לפעמים?
בכל מקרה לכפות אותו זו בולשביקיות שמאלנית מפגרת
פשוט מקנאים שלנו יש ביטוח חיים בלי כל העמלות והביורוקרטיות, אמין הרבה יותר מחברות הביטוח (היה מישהו שחתם הו"ק לערבים ושלח בפקס וזה לא הגיע, ובדיוק נפטר, הרבנים החליטו לאשר לו, למרות שזה לא נכנס לתוקף)דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > החילונים דורשים פיקוח ממשלתי על תוכנית "ערבים"
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר