בית פורומים בחדרי חרדים

מרד גטו ורשה התחיל בערב פסח תש"ג

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/3/2021 18:39 לינק ישיר 
מרד גטו ורשה התחיל בערב פסח תש"ג

האם המרד היה מחוייב המציאות ?

תוקן על ידי ברנהארד ב- 16/03/2021 18:41:18

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 18:53 לינק ישיר 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 20:40 לינק ישיר 

בוודאי,

כך ניצלו כמה אלפי יהודים בצורה ישירה,

כך ניצלו עשרות אלפי יהודים ששמעו בבירור על הפתרון הסופי, ועל מחנות ההשמדה,

והבינו שצריך לברוח הכי מהר שאפשר,

לא משנה לאיפה, לא משנה איך, העיקר להציל את החיים,

אני מעריך שלפחות עשרות אלפי יהודים ניצלו בכך ואולי יותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 21:06 לינק ישיר 
קלעפער

רעיונוביץ כתב:
בוודאי,

אלפי יהודים? מנין המספר הזה?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 21:09 לינק ישיר 

רעיונוביץ כתב:

בוודאי,

נשמע קצת נאיבי.

בפולין כבר ידעו מזמן על מעללי הנאצים. הם לא היו צריכים למרד כדי לדעת שחייהם תלויים מנגד.

ומאידך גיסא בהונגריה אף אחד בכלל לא האמין למה שקורה מעבר לגבול.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 21:11 לינק ישיר 

קלעפער כתב:
קלעפער

רעיונוביץ כתב:
בוודאי,

אלפי יהודים? מנין המספר הזה?

אפילו בשביל יהודי אחד היה שווה כל זה .

אהה אבל יש כאלו שיראו במעשה של מורדי הגטו התנהגות פסולה ועבירה חמורה של איסור התגרות באומות (;

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 21:11 לינק ישיר 
קלעפער

תמניא_אפי כתב:
רעיונוביץ כתב:

בוודאי,

נשמע קצת נאיבי.

בפולין כבר ידעו מזמן על מעללי הנאצים. הם לא היו צריכים למרד כדי לדעת שחייהם תלויים מנגד.

ומאידך גיסא בהונגריה אף אחד בכלל לא האמין למה שקורה מעבר לגבול.

נשלח מהאנדרואיד שלי

לא מדוייק, ערב המרד נשלחו עדים להעיד שהמטרה במשלוחים היא השמדה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 21:14 לינק ישיר 

שמעתי פעם שר' מנחם זמבא תמך מרד ... 
מאידך אולי המקור שלי הוא ספרית זרקור

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 22:37 לינק ישיר 
קלעפער

איני_מכיר כתב:
שמעתי פעם שר' מנחם זמבא תמך מרד ... 
מאידך אולי המקור שלי הוא ספרית זרקור

יש יותר ממקור אחד לזה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2021 23:04 לינק ישיר 

אכן למיטב ידיעתי הרב מנחם זמבא ועוד (כמו הרב מייזל) אכן תמכו במרד, אבל במבחן התוצאה לא בטוח שהציל חיים כל כך.
על פי טענתו של ניצול גטו ורשה בספרו "שאגת מעונה" (אינני זוכר את שם המחבר) ב"שורה התחתונה" מורשה ניצלו אחוז קטן מתוך כחצי מליון יהודים שהתרכזו שם היות והנאצים שרפו את הגטו כולל כמעט כל הבונקרים ומקומות המחבוא...

מה שכן, 2 הערות:
1. זה אמנם נשמע רעיון "ציוני" אבל גם ביהדות יש ערך של מלחמה עם אויבים גם אם במבחן התוצאה זה לא בהכרח מציל חיים...
2. יכול להיות שמבחינה תיאורטית-דמיונית, אם כל ה-6 מיליון היו מבינים לאיפה הם הולכים ונלחמים מההתחלה עד טיפת דמם האחרונה (כמו שמתנהג אדם שאין לו מה להפסיד) היו גם ניצלים הרבה חיים...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 01:34 לינק ישיר 

איזו מין שאלה, כאילו היתה ברירה אחרת טובה יותר.. 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 06:51 לינק ישיר 

מה שבטוח כי הם הביאו בוודאות למותם של תושבי הגטו, זה בטוח, והמחיר שאולי ושמא יצליחו להציל מישהו אחר , זה מופרך לחלוטין, וכי מאי חזית דדמך סמוק טפי וכו. ומצד שני מי אני שמותר לי לדבר על יהודים שהיו בתוך תופת נוראי זה. בתוך "פלנאטה אחרת".
אבינו מלכינו נקום לעינינו נקמת דם עבדיך השפוך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 08:21 לינק ישיר 

טעות עצומה היה המרד, רבבות יהודים בכל אתר ואתר הצליחו להתחבאות בבונקרים במרתפים בעליות, או אלו ששרדו את כל מוראות השואה ועברו מיון באושוויץ, עבדו קשה וחיו או חיים עד עתה
אלו נהגו בתבונה, הבינו שזה הזמן לא להילחם אלא לנסות להמשיך לחיות, להרכין ראש לחטוף מכות ולקוות לחיים
המרד הותיר אדמה חרוכה של מוות טוטאלי
הנאצים ימ"ש שרפו את כל הבתים בשיטתיות הותירו אדמה חרוכה, הבונקרים ומקומות המסתור הפכו להיות מלכודת מוות, ובעוד הנאצים איבדו 16 חיילים ו85 פצועים, (מעריכים שזה יותר אבל לא הרבה יותר) איבדו אלפי יהודים את חייהם, כאלו שיכלו לשרוד
המרד היה טעות, ואלו שצידדו ומצדדים בה, לא מתוך שיקול ותבונה הם עושים את זה, אלא מתוך הכבוד של "לא הלכנו כצאן לטבח" התוצאה היתה ידועה מראש, אלף לוחמים מול צבא אכזרי של מליוני חיילים, קצת מזכיר את הטעות שעשו בחורבן בית שני. מלחמת כבוד על חשבון החיים

תוקן על ידי איש_חשוב ב- 17/03/2021 08:22:14

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 11:20 לינק ישיר 

לאיש חשוב ולמלח הארץ:

קשה להתעלם מהמחשבה שאולי אם כל ה-6 מליון היו יודעים מההתחלה מה מצופה להם ונלחמים עד טיפת דמם האחרונה כמו שמתנהג מי ש"אין לו מה להפסיד" התוצאה הייתה שונה...

לדוגמה, כמו שכבר הזכירו פה, את רוב יהדות הונגריה שחיה יחסית בשלווה עד 1944 התחילו להשמיד בזמן שהגרמנים התחילו כבר להפסיד את המלחמה, ובכל זאת הצליחו בכמה חודשים בודדים להרים מבצע למופת של השמדת מאות אלפים בפרק זמן קצר כל כך.
סיכוי סביר שאם היו אצלם מרידות בסגנון של גטו ורשה - התוצאה הייתה פחות גרועה (במיוחד שהם עדיין לא רוכזו בגטאות).
מה שכן, חלק גדול מהם אפילו בתקופת זמן מאוחרת זאת לא ידע על ההשמדה, וחלקם הלכו בתמימות אחרי ההוראות של חלק מהמנהיגים שבראשם סבא של אחד מהחכיו"ת בכנסת ישראל היום, שעל פי הרבה טענות סיכם עם אייכמן שהוא יעזור לו בהובלת יהדות הונגריה לשחיטה כצאן לטבח ובתמורה הוא יציל את "רכבת המיוחסים"...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 13:02 לינק ישיר 

כולם מכירים את המרד של הגבורים שלחמו בנאצים בארגון אי"ל עם המפקד מרדכי אנילביץ 

אבל מה שהרבה לא יודעים שהיה עוד ארגון של תנועת בית"ר בשם אצ"י עם יותר נשק יותר ניסיון ומפקד יותר מוכשר 
לאי"ל היו רק רובים\אקדחי\רימונים ואילו לאצ"י היה גם מקלעים כבדים ונשק מתקדם 

היה ניסיון בגטו לאחד בין הארגונים אבל אנשי השמאל סירבו לשתף עם הימין פעולה 
ממש לפני המרד ניסו שוב והמנהיגים נפגשו אבל השמאל סירב שהימין ינהיג למרות שהמפקד שלהם היה הרבה יותר מנוסה 
כשהתחיל המרד כל קבוצה נלחמה לבדה באזור אחר 
לפי היומן של מפקד הכוחות הגנרל יורגן שטרופ המלחמה מול האצ"י הייתה הרבה יותר קשה! 
לאחר כשלושה ימים הצליחו הנאצים להרוג את כל הלוחמים 

לאחר השואה כשהשמאל שלט בארץ הוא העלים לגמרי את החלק הימני מהסיפור והעלה על נס את הצד השמאלי.. רק לאחר שנים רבות משה ארנס (שר הביטחון לשעבר) פרסם את זה בספרו לאחר מחקר מעמיק על המרד 

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2021 13:02 לינק ישיר 

מצדרביעי כתב:
לאיש חשוב ולמלח הארץ:

קשה להתעלם מהמחשבה שאולי אם כל ה-6 מליון היו יודעים מההתחלה מה מצופה להם ונלחמים עד טיפת דמם האחרונה כמו שמתנהג מי ש"אין לו מה להפסיד" התוצאה הייתה שונה...

לדוגמה, כמו שכבר הזכירו פה, את רוב יהדות הונגריה שחיה יחסית בשלווה עד 1944 התחילו להשמיד בזמן שהגרמנים התחילו כבר להפסיד את המלחמה, ובכל זאת הצליחו בכמה חודשים בודדים להרים מבצע למופת של השמדת מאות אלפים בפרק זמן קצר כל כך.
סיכוי סביר שאם היו אצלם מרידות בסגנון של גטו ורשה - התוצאה הייתה פחות גרועה (במיוחד שהם עדיין לא רוכזו בגטאות).
מה שכן, חלק גדול מהם אפילו בתקופת זמן מאוחרת זאת לא ידע על ההשמדה, וחלקם הלכו בתמימות אחרי ההוראות של חלק מהמנהיגים שבראשם סבא של אחד מהחכיו"ת בכנסת ישראל היום, שעל פי הרבה טענות סיכם עם אייכמן שהוא יעזור לו בהובלת יהדות הונגריה לשחיטה כצאן לטבח ובתמורה הוא יציל את "רכבת המיוחסים"...

ברור שכל אחד שיודע שהוא ימות בוודאי, הוא היה נלחם על חייו בכל הכוח, הבעיה היא הרולטה, הספק, הרי 6 מליון נרצחו הי"ד ומליונים אחרים ניצלו, כ200 אלף חיים עוד עמנו היום בארץ, ואלו חיו בזכות זה שהם לא מרדו ולא נלחמו, הכל כמובן בגזירת שמים, אבל השתדלותם היתה לחטוף בשקט את המכות והעינויים בלי להרים ראש, והבחירה שלהם היתה נכונה
אגב, גם אותם שנכנסו לתא הגז לא ידעו דקה לפני זה למה הם נכנסים, זה היה נראה בית מרחץ לכל דבר, זה לא כצאן לטבח, זה נוכלות של החיה הנאצית בנוסף לכל יתר הפשעים כאשר הפשע הנורא ביותר הוא כמובן הרצח הגדול בהסיטוריה

נקודה נוספת, אילו היו כל היהודים בכל מקום באירופה מורדים ונלחמים על נפשם, הנאצים לא היו יכולים בשום אופן לבצע את ההשמדה ההמונית, גם לא עשירית ממנה, מרד גטו ורשה היה בודד, אלף לוחמים מול החיה המפלצתית, התוצאה היתה ידועה בצורה וודאית מראש.
אבל מי יכול היה לארגן מליוני יהודים ברחבי אירופה?
תקשורת כמו היום לא היה
סיכום, כל אדם בודד, נהג נכון כשראה את קני הרובה מופנה אליו, עלה לרכבת למרות החששות והשמועות, הנאצים ימ"ש התארגנו היטב לכל פינוי גטו ברכבות, היו כאלו שהתנגדו ונורו במקום, היו כאלו שהתעקשו לא לעזוב את תינוקם ונורו יחד איתם, ותודה לקל שאנחנו לא עומדים בדילמה הזאת, אבל כל אחד מאיתנו היה נוהג בדיוק אותו דבר ומציית, כולל צועקי ה"כצאן לטבח".

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > מרד גטו ורשה התחיל בערב פסח תש"ג
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.