בית פורומים בחדרי חרדים

כלל חסידי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-19/3/2021 13:33 לינק ישיר 
כלל חסידי

מישהו יכול להסביר לי בבקשה את המונח הזה " כלל חסידי " ??? באמת שאני שואלת בתמימות אז בבקשה לענות תשובות ענייניות בלי עקיצות . עד כה ההתרשמות שלי מכמה אנשים שהגדירו את עצמם כאלה לא היתה טובה במיוחד בלשון המעטה - מציגים סוג של פריקת עול , כמובן בלי לכלול !!! האם אני טועה ?

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/3/2021 13:47 לינק ישיר 

בגדול ובהכללה גסה - מי שנוהג כחסיד, במנהגים, בלבוש, בנוסח התפילה, אבל אינו "שייך" לחצר של אדמו"ר מסויים.
בדרך כלל מדובר בכאלה שבאו מבית חסידי, עזבו את הקהילה של ההורים אבל לא את הנוסח החסידי המיוחד בעבודת השם וקיום המצוות. עם זאת עזיבת הקהילה לפעמים אכן כרוכה בירידה רוחנית מסויימת - ומכאן הרושם שציינת.
אבל לכל כלל יש יוצאים מן הכלל ובמקרה הזה אפילו הרבה יוצאים. למשל - דור שני לפורשים שכבר גדלו כחסידים ללא חצר מאז עומדם על דעתם ולא ירדו בכלום ממה שחונכו.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/3/2021 14:17 לינק ישיר 

כלל חסידי זה מוסד חינוכי שמיועד לכלל החסידים, כאלו הנמנעים מלשלוח למוסד החינוכי של הקהילה שלהם מכל מיני סיבות.

יש חסידויות קטנות (ערלוי, זוועהיל וכדומה) אשר להם מוסדות חינוך והם מקבלים תלמידים מכל החסידויות.

ויש מוסדות חינוך שאינן קשורות לחסידות מסויימת (טשכנוב, מונקאטש, מאור חיים, שערי תורה, חיי משה, ועוד).

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/3/2021 15:01 לינק ישיר 

תודה למגיבים ...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/3/2021 15:13 לינק ישיר 

מה שכתבו 'פיינשמעקער' ו'מושגים', אינם סתירה.
הראשון התייחס לאנשים, השני למוסדות.
במוסדות כלל חסידי יש לא רק 'משפות כלל חסידיים', כי אם גם (ואולי בעיקר) משפחות של חסידיות קטנות שאין להם מוסדות חינוך.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/3/2021 03:17 לינק ישיר 

מי שלא קשור לחסידות
מסוימת הוא עלול יותר ליפול,
הוא גם למד ולומד בכל שנותיו במקום
פתוח יותר,
יתכן שהוא בחר לפרוש
מחסידות שהפריעה לו
לחגוג.
חסיד כזה שואלים אותו
מי הרב שלו, או כמו שנוהגים
לשאול ; איפה אתה מתפלל בשבת ?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/3/2021 06:50 לינק ישיר 

רציף כתב:

מי שלא קשור לחסידות
מסוימת הוא עלול יותר ליפול,
הוא גם למד ולומד בכל שנותיו במקום
פתוח יותר,
יתכן שהוא בחר לפרוש
מחסידות שהפריעה לו
לחגוג.
חסיד כזה שואלים אותו
מי הרב שלו, או כמו שנוהגים
לשאול ; איפה אתה מתפלל בשבת ?

נשלח מהאנדרואיד שלי

אני חושב שהמושג כלל חסידי התחיל בדור שאחרי השואה. חסידויות רבות הוכחדו אך לכל חצר כזו נשארו חסידים מעטים שנותרו ללא רועה. חלקם עברו לחסידות אחרת וחלקם נשארו חסידים בלי רבה. סבא שלי ז"ל היה נוהג להגיד שהוא חסיד של הקב"ה, ילדיו כבר הפכו (והבנות נישאו) לליטאים...

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-22/3/2021 09:27 לינק ישיר 

פעם אמר אחד הבדחנים החסידיים שבמשך שנים הוא היה בטוח שהבית מדרש של רחמסטריווקא הוא עגול... 
כי כל חסיד שהוא שאל אותו לאיזה חסידות הוא שייך הוא ענה לו שהוא מסתובב ברחמסטריווקא...... 

בחסדיות הגדולות שמתחתנים בתוך החסידות וגרים בקריה החסידית מי שהולך לאזור אחר ולכלל חסידי זה בד"כ סוג של פריקת עול ובריחה מהחצר 
אבל בחסידיות קטנות לפעמים מתחתנים עם חסידות אחרת וגרים באזור אחר ומשתייכים לכלל חסידי. כשאין מוסדות ומשמעת אז מעבר למשהו אחר לא בהכרח נחשב משהו חריג 

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כלל חסידי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר