בית פורומים בחדרי חרדים

התבקשתי לפרסם-דופקים אתכם ואתם לא מרגישים

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-23/5/2021 12:48 לינק ישיר 
התבקשתי לפרסם-דופקים אתכם ואתם לא מרגישים

דופקים אתכם ואתם לא מרגישים

את ההחלטה האסטרטגית לבנות את עולם התורה על חשבון כל דבר אחר, קיבלו ה"חזון איש" והרב דסלר. ב"מכתב מאליהו" (אגרות בענייני חינוך,סוף חלק ג') מופיע דיון מרתק בין שני הענקים.

השאלה היתה מקהילת גייטסהד, האם להקים-לצד הישיבה המפורסמת-גם מכללה ללימודי תעודת הוראה לטובת מי שלא רואה עצמו כאברך לכל החיים, שיהיה לו איזה מקצוע מכובד.

הרב דסלר הבין שזה אולי טוב למחזור הראשון של בוגרי "גייטסהד". אבל למחזורים הבאים זה ייצור תחרות בין הישיבה והמכללה. שתיהן על טהרת הקודש וזה מה שיהרוס את שתיהן.

הרב מציב זו מול זו את "אסכולת פרנקפורט" שגידלה בעלי בתים יראים ושלמים אבל לא הצמיחה שום גדול תורה. לעומת "אסכולת הישיבות" שלא כל אחד יכול היה להשתלב בה אבל הצמיחה גדולי תורה שהאירו עולם ומלואו. והוא מכריע חד משמעית-בהסכמה מלאה של ה"חזון איש"-לגנוז את התכנית.

כלשונו "מוטב ימותו אלף כסילים ויחיה חכם אחד". 

החלטה זו אכן בנתה את עולם הישיבות בארץ ישראל. תוך התעלמות מכל נושא אחר. כיום אנחנו מונים בישראל, בלי עין הרע,  54 אלף תלמידי ישיבה, ועוד 96 אלף אברכים, בסך-הכול 150 אלף (נתוני משרד הדתות) פך השמן הטהור גדל והיה למיכלית.

המצב כיום

אין שטעלע'ס ואין שום אופק כלכלי למי ששוקד באהלה של תורה. אלו שנוססה בהם הרוח ומוכנים למסור נפש על עמלה של תורה – יבורכו מכולנו בכל הברכות. אבל מה עם אלו ש"לא הלך להם"?

כל אחד כזה שמנסה רק לחשוב על יציאה לעבודה, נתקל באלף ואחד מחסומים, ואת כולם עליו לפרק – לבדו. המערכת לא תעזור לו בשום צורה, היא זו שהציבה אותם.

"אני מפסיד הנחה בארנונה, ו/או הנחה במעונות יום, ו/או קמחא דפסחא כזה או אחר"

"מי יקבל אותי לעבודה? אנגלית אינני יודע, תואר אקדמי אין, האם אארוז דגים ב"אושר עד"?

"מה יהיה עם הילדים? לא יקבלו אותנו לת"ת /סמינר / ישיבה קטנה"

והקשה מכולם היא הבושה כלפי עצמו "אז מה, נהיית בעלב'ת? זה מה שיצא ממך?"

מי מרויח מזה

העולם נחלק לקבוצות: שבעים אחוז טיפשים, חמש עשרה אחוז עושים עליהם כסף, חמש עשרה אחוז מתעצבנים מזה.

אז יש לנו ברוך השם נציגי ציבור, שלוחים דרבנן, ידא אריכתא שדואגים ל-ובכן, לעצמם.

נתחיל בהרב הגאון d.k.

הוא, ברוך השם, ראש ישיבה מפורסם. בן יחיד לאבא שהיה דיין חשוב עם משכורת מהמדינה. עני הוא בטח לא. יש לו משכורת מכובדת מישיבת h. (יש סכומים!) וכן מישיבת t.z.  וישיבת m.h.. מסתבר שהבנים / החתנים שלו אינם צריכים להרחיק נדוד ולהתגורר בכרמיאל או בירוחם. ומסתבר שאינו צריך פרוטקציה כדי לסדר לבנותיו / כלותיו איזו משרה נאה במקומות שונים. הכל כמובן כשר למהדרין.

דווח גם, שהרב הנ"ל מייעץ לתלמידיו "אל תתחתנו עם מורה, אין לה משכורת ראויה, קחו לכם הנדסאיות ואקדמיסטיות, הן מרוויחות יפה ואפשר לקיים עם זה בית של תורה".

יש טוענים שלר' מיודענו יש כמה בנות וכלות ומתוכם יש אחת שלמדה באקדמיה למוזיקה. ואחת שהיא הנדסאית. וכלה אחת שהיא אחות עם תואר סיעוד.

בנוסף, גלוי וידוע לכל חרדי, כי המדיניות הרווחת בישיבת *** היא לדרוש בסגירת שידוך סכומים גבוהים עבור הבחורים. וכל המרבה הרי זה משובח. זה "מוכיח" עליו שהוא בחור לתפארת.

כל זה אינו מונע מהרב לדרוש בפני בנות סמינר תמימות: "בל תלכנה ללימודים אקדמיים! גם לא משיקולי פרנסה!"

נמשיך באיש התנועה הקדושה מיסודו של מרן מלכא. יש לו בן יקיר שלמד, לא בכולל, אלא במכללת אונו. הבן הזה התקבל-במפתיע, ממש בלי כוונה, רק ע"י כישורים אישיים, לאיזה ג'וב לא רע בכלל בהסתדרות. עם משכורת של כ-40 אלש'ח ככה בקטנה. מה רציתם? שיקבץ נדבות כמו איזה צ'אלמער?

נלך הלאה, "דגל התורה" התנועה שהכי מייצגת את עולם התורה. בזמנו היא מחתה נמרצות כנגד הצטרפותה של ש'ס להסתדרות הציונית. וראתה בכך בגידה בכל הערכים החרדיים. אחר כך היא שינתה את דעתה (תמיד זה קורה לטובת האינטרסים? אף פעם לא להיפך?)

והיום התבשרנו בשורה טובה, אליהו גפני, הבן של, קיבל גם הוא ג'וב לא רע באותה ההסתדרות הציונית. עם משכורת לא רעה כ-20 אלף ש'ח לחודש.

כן אני יודע, אליהו גפני כבר לא ילד קטן, הוא לא צריך להתיעץ עם אבא שלו. ואבא שלו אינו נושא באחריות לכל צעד שהבן עושה.

ובכל זאת אני רואה כאן מערכת אחת, מרושעת או אטומה, שממש משתדלת להשאיר את הציבור החרדי בעוני – ולגרוף לעצמה כל מה שאפשר.

אני רוצה שתדעו: עושים עליכם סיבוב! תדאגו לעצמכם כי אלו שאמורים לדאוג לכם – עושים בדיוק את ההיפך!

https://bshch.blogspot.com/2021/05/blog-post_9220.html

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 13:05 לינק ישיר 

עצוב.

בנוגע ל"הרב הגאון .D.K", מה שתואר כאן הוא ככה"נ מקצת שבחו, וגודל המנהיגים כקטנות הדור ל"ע.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 16:18 לינק ישיר 

די להבתכיין, מי שרוצה לצאת ולעבוד, ללכת ללמוד במכללה, בכבוד, יתכבד ויילך ללמוד.

השאלה היא, מדוע אלה שהולכים ללמוד במכללות מחייבים את עצמם להתמדרן, מדוע הקהילות הליטאיות והספרדיות, כשמחליטות לצאת ללמוד, או לעבוד, הן משנות את לבושם, את התנהגותם, את סגנון דיבורם, את השקפתם, לעומת החסידים שהולכים ללמוד, הולכים לעבוד, ובכל זאת משתדלים להשאר פרום (בלעז).

ומצד שני, באופן אישי עדיין מעדיף שילדיי לא ילמדו מקצוע, ויצליחו להרויח יותר ממה שהשוק הכללי מציע להם, כמו תמיד היהודי הוא הסוחר שמוכר את העבדים, ולא העבד שמוכר את עצמו לבעלי הבית. 
מי שרוצה להשאר עבד תחת השירות הציבורי, יערב לו.
עדיף אברך בן חורין מעובד עבד

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 17:04 לינק ישיר 

הכובס1 כתב:

השאלה היא, מדוע אלה שהולכים ללמוד במכללות מחייבים את עצמם להתמדרן, מדוע הקהילות הליטאיות והספרדיות, כשמחליטות לצאת ללמוד, או לעבוד, הן משנות את לבושם, את התנהגותם, את סגנון דיבורם, את השקפתם, לעומת החסידים שהולכים ללמוד, הולכים לעבוד, ובכל זאת משתדלים להשאר פרום (בלעז).

ומצד שני, באופן אישי עדיין מעדיף שילדיי לא ילמדו מקצוע, ויצליחו להרויח יותר ממה שהשוק הכללי מציע להם, כמו תמיד היהודי הוא הסוחר שמוכר את העבדים, ולא העבד שמוכר את עצמו לבעלי הבית. 

המשפט הראשון שלך מצויין. (אלא אם הוא נאמר בהקשר לכך שההנהגה החרדית מונעת לימודי אנגלית ומתמטיקה מהילדים)

הקטע השני הוא הכחשת מציאות הזויה. אין שום הבדל בין הליטאים לחסידים בתהליכי המודרניזציה.

בקטע השלישי עשית סלט וערבבת בין השאלה האם עדיף להיות במגזר הפרטי או הציבורי לבין השאלה האם עדיף להיות שכיר או עצמאי. תהיה בריא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 17:06 לינק ישיר 

באמריקה זה דווקא להיפך - החסידים העובדים, אם הם מנותקים ממסגרת של תורה - הרי הם כמעט גויים לובשי שמונה בגדים.
ואילו הליטאיים העובדים והגבירים - הם בעלי זהות יהודית אצילית תורנית עמוקה.

ובארץ - כאמור זה להיפך

מעניין למה

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 17:39 לינק ישיר 
ראשית קטונתי מכל לבלרי הפורום

ככה שתסלח לי מראש כשאני עושה סלט, 

אם הגדולים החליטו שללמוד כשקטנים זה לא טוב, אז זה מה שטוב לי כחרדי, מי שחושב שנכון לשנות את הגישה, אדרבה שיעשה את זה בכבוד, ויילך לגדולים וישאל לדעתם ישירות, והיה וחושב שיצליח לשכנע אותם אז סימן שהיה צודק, אך אם הרב עדיין יאחוז בדעתו שהדבר אסור, שיקיים בעצמו ויאמינו בהשם ובמשה עבדו

אחרת מזה, כל שטיפת מוח שמתבצעת כאן או במקומות אחרים, לא גורמת לשינוי אלא גורמת לחלושי אופי שבינינו לשנוא את המימסד שלהם, ולהפנות עורף למנהיגיהם, טוב זה לא עושה להם, ראה ערך ילדיהם של כל מי שיצאו נגד הרבנים, אם לא נשרפו, אז נכוו.

לגבי השורה השניה, אם אתה אומר מי אני שאחלוק עליך,

אבל משום מה אני רואה עובדים סביבי, עו"ד חסידי, ועו"ד ליטאי, רופא חסידי, ורופא ליטאי, אח חסידי ואח ליטאי, סוחר חסידי וסוחר ספרדי, ויש כנראה עוד דוגמאות, אך אלה דוגמאות מאנשים שאני מכיר, והשינוי ביניהם גדול, החסידי נשאר עם הבגדים, הליטאי כבר משיל אותם בבית, החסידי בשבת עם ה8 בגדים, הליאטי או הספרדי כבר מחפש חברה יותר משוחררת שלא תלחיץ אותו בשאלות. אבל שוב בגדול מקווה שאני טועה וכולם שומרים על עצמם.

הסלט שעשיתי הינו לאחר שאני חושב שמי שרוצה ללכת ללמוד יכול ללכת ללמוד בזמן הנכון, ולא לפרוץ מסגרות,

עדיין ממליץ לו, לא ללקק לקק"ל ולא ללקק לשלישות, ולא ללקק לנציבות, ואפילו לא ללקק לחברת חשמל, הם יסחטו ממכם את האנרגיות החיוביות שלכם כחרדים, ויזרקו אותכם לשוק אחרי 5 שנים, קביעות תקבלו עם מגבלות של עבדים.

חריף_ומקשה כתב:

המשפט הראשון שלך מצויין. (אלא אם הוא נאמר בהקשר לכך שההנהגה החרדית מונעת לימודי אנגלית ומתמטיקה מהילדים)

הקטע השני הוא הכחשת מציאות הזויה. אין שום הבדל בין הליטאים לחסידים בתהליכי המודרניזציה.

בקטע השלישי עשית סלט וערבבת בין השאלה האם עדיף להיות במגזר הפרטי או הציבורי לבין השאלה האם עדיף להיות שכיר או עצמאי. תהיה בריא.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 18:51 לינק ישיר 

דופקים ומרושעים
תגיד לסבתא שלך.

תודה על העיצה,
כולם יוצאים לעבוד

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 18:54 לינק ישיר 

אני מוחה על הכותרת,

לא מתאימה לפורום חרדי

והיה טוב לו הנהלת הפורום הייתה מוחקת את האשכול הזה

לכן אינני מגיב לגופם של דברים.

תוקן על ידי רעיונוביץ ב- 23/05/2021 18:55:16

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:17 לינק ישיר 
momeir

בתפיסה הרפורמית (דמתקרי חרדית) מי שיוצא לעבוד ו/או ללמוד אומנות, סטה מהדרך. איבד את 2 העולמות וכו'
מגיל הגן ועד לחתונתו הבהירו לו  ל'תמים' שעולם הבא יש רק למי שעמל בתוירה. 
על הדרך לעגו ובזו ל 'בעלי בתים'... 
אז 'הפראייר' שנעור מתמימותו אומר לעצמו. עולם הבא כבר לא יהיה לי,  לפחות שיהיה לי קצת עולם הזה! 
אגב, בניגוד לדעת תוירה הרפורמית  הליטאית אפשר ואפשר להיות עובד ולהתפרנס בכבוד  ובמקביל גם להיות ממש עובד ה' , לשאוף לתפילה בכוונה,  לשיעורי תורה איכותיים , לדבקות, לרוחניות,  לקיום מצוות בשמחה וכו'.
זה ממש לא סותר! ורואים זאת בחוש אצל בעלי תשובה שממשיכים במלאכתם עם שאיפות רוחניות.
למען עתידם, הגיע הזמן שילדינו ידעו אנגלית ומתמטיקה. אלו שפות 'נקיות' ללא שמץ של דעות פסולות. 
והגיע הזמן לתת לגיטימציה וכבוד למי שיוצא להתפרנס! 
ומקווה שנזכה שהחונן לאדם דעת ישפיע קצת בינה ודעת......וגו' 

תוקן על ידי momeir ב- 23/05/2021 19:18:35

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:24 לינק ישיר 

momeir ל'תמים' דוקא הבהירו מגיל ינקות שמי שעוסק במבצעים וממלמל דברי מלכות הוא הנוחל כל העולמות וזוכה לכל הענינים ועד לגילוי משיח בפועל ממש ופרנסות מזדמנות. להבדיל מה"רפורמים הליטאים" שר"י שעוסקים בתורה וניזונים דרך פלא מצנצנת המן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:51 לינק ישיר 
momeir

מכמונת כתב:
momeir ל'תמים' דוקא הבהירו מגיל ינקות שמי שעוסק במבצעים וממלמל דברי מלכות הוא הנוחל כל העולמות וזוכה לכל הענינים ועד לגילוי משיח בפועל ממש ופרנסות מזדמנות. להבדיל מה"רפורמים הליטאים" שר"י שעוסקים בתורה וניזונים דרך פלא מצנצנת המן

ה'תמים' שציינת, הוא לא שלי, אבל ב"ה עוסק באהבת ישראל. בקרוב יהודים בכל העולם לאביהם שבשמיים. בין היתר ה'תמים' הזה  לומד חסידות ובתפיסת עולמו יהודי נמדד ע"פ מעשיו ואורח חייו בפועל  בלי קשר ללבושו ואופן פרנסתו. הוא מבין שאין שום סתירה בין 'יגיע כפיך כי תאכל'  ל ואהבת את ה' בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך' .
על דא קא בכינא שאצל הבן תיירה ה 'תמים' שלך ברגע שהתפקח והסיר את עול התיירה שלו , הוא גם מסיר את עול מלכות השמיים שלו (אם הייה לו).כבעלבת ברור לו שעולם הבא כבר לא יהיה לו. אז  מבחינתו יאללה חוגגים....
ובת קול מצווחת ואומרת: אוי לכם (ראשי הישבות) מיום הדין! אוי לכם מיום התוכחה!

תוקן על ידי momeir ב- 23/05/2021 19:53:47

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:52 לינק ישיר 

ושכחתי את העיקר.
למען עתידם, הגיע הזמן שילדינו ידעו אנגלית ומתמטיקה. אלו שפות 'נקיות' ללא שמץ של דעות פסולות

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:57 לינק ישיר 
קלעפער

momeir כתב:
בתפיסה הרפורמית (דמתקרי חרדית) מי שיוצא לעבוד ו/או ללמוד אומנות, סטה מהדרך. איבד את 2 העולמות וכו'
אז 'הפראייר' שנעור מתמימותו אומר לעצמו. עולם הבא כבר לא יהיה לי,  לפחות שיהיה לי קצת עולם הזה! 
אגב, בניגוד לדעת תוירה הרפורמית  הליטאית אפשר ואפשר להיות עובד ולהתפרנס בכבוד  ובמקביל גם להיות ממש עובד ה' , לשאוף לתפילה בכוונה,  לשיעורי תורה איכותיים , לדבקות, לרוחניות,  לקיום מצוות בשמחה וכו'.
זה ממש לא סותר! ורואים זאת בחוש אצל בעלי תשובה שממשיכים במלאכתם עם שאיפות רוחניות.
למען עתידם, הגיע הזמן שילדינו ידעו אנגלית ומתמטיקה. אלו שפות 'נקיות' ללא שמץ של דעות פסולות. 

בעית לימודי אנגלית וחשבון (וה-"ס'פאסט נישט") קיימת רק אצל הליטאים? החסידים ממלאים את מכוני המחקר ולא שמענו על כך?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 19:58 לינק ישיר 

momeir ושאר תמימיו
מי קובע עיתים לתורה (דף גמרא ולא חסידות בלתי מובנת במקרה הטוב..) גם אם הוא יוצא לעבוד.
מי נחשף יותר למראות אסורים ולהתחכחות עם ציבור חילוני במקרה הטוב וגויי ומופקר במקרה הפחות טוב והכל בשם קירוב לבבות  מי בנותיו שמורות יותר וכו'

תוקן על ידי מכמונת ב- 23/05/2021 20:12:45

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 22:16 לינק ישיר 

momeir כתב:
momeir

הגיע הזמן שתפסיק עם ההסתה שלך.
אצל הליטאים מחשיבים לימוד התורה, וגם הם יוצאים לעבוד,
הגיע הזמן שלא אתה תקבע לנו אם
ומתי ללמוד אנגלית,
חלק מהילדים החרדים לומדים אנגלית, וחלק לא לומדים אנגלית, אלא רק בהמשך- אם זה נחוץ להם.
כל הבנות החרדיות לומדות אנגלית.
וכולם לומדים מתמטיקה וכל המקצועות הנדרשים, כפי דעת גדולי הרבנים.
כולם מתפרנסים. כולם מרוצים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-23/5/2021 22:26 לינק ישיר 

יוחנןש כתב:
באמריקה זה דווקא להיפך - החסידים העובדים, אם הם מנותקים ממסגרת של תורה - הרי הם כמעט גויים לובשי שמונה בגדים.
ואילו הליטאיים העובדים והגבירים - הם בעלי זהות יהודית אצילית תורנית עמוקה.

ובארץ - כאמור זה להיפך

מעניין למה

בחוץ לארץ, בעיקר אצל הליטאים, ללמוד בישיבה תיכונית זה לכתחילה, ולצאת אח"כ לאקדמיה ולעבוד בעובדה מכובדת זה לכתחילה. וזה מה שהרוב עושים. ולכן אתה רואה כמויות של יהודים ליטאים שספוגים בתורה וירא"ש ויחד עם זה עוסקים במקצועות מכובדים.
לעומת זאת, בארץ רק המרדנים או המודרניים ילכו לאקדמיה ולכן מבחינה כמותית יותר קשה לפגוש מהסוג שהזכרת.
אני לא ראיתי הבדל בארץ בין ליטאים לחסידים בעניין הזה.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > התבקשתי לפרסם-דופקים אתכם ואתם לא מרגישים
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.