בית פורומים בחדרי חרדים

בבוסתן הגליל אסור להיות גזען, בביתר זה שונה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-4/8/2021 22:21 לינק ישיר 
בבוסתן הגליל אסור להיות גזען, בביתר זה שונה

מי שרוצה את המספר נייד המלא שבמודעה כדי לאמת פרטים יקבל באישי. 

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2021 22:32 לינק ישיר 

מה גזעני בלהשכיר דירה לספרדים דוברי אידיש?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2021 22:41 לינק ישיר 

מכיר לא מעט אשכנזים למהדרין שלא יהיה להם צל של מושג מה כתוב פה

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2021 22:43 לינק ישיר 

מאז שראיתי (מס פעמים) לכולל בירושלים מתקבלים אברכים ספרדים מצויינים , הפסקתי להתייחס לטענות גזענות מצידם, להם מותר ולאשכנזים אסןר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2021 22:51 לינק ישיר 

אני ראיתי מודעה על השכרת דירה באנגלית. מה זה אומר?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-4/8/2021 23:46 לינק ישיר 

מה לגבי 'שכנזים שלא יודעים אידיש??

אוי א ברוך

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 00:52 לינק ישיר 

גם לא כל דוברי אידיש אשכנטוזים מבינים מה שכתוב כאן. נח עם שבע שגיאות!

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 01:12 לינק ישיר 

אידיש עלובה. כנראה עשה את זה גזען שלא יודע לכתוב באידיש...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 03:39 לינק ישיר 

שחור_כתום כתב:

ואני מדמיין לעצמי ספרדי מתוסכל עומד ליד המודעה הזאת, עוצר עוברים ושבים שכנטוזים דוברי אידיש, שואל אותם מה כתוב בפתק, והם עונים "אה זה שום דבר, משהו על הקורונה"

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 08:21 לינק ישיר 

כותב המודעה לא יודע לכתוב ביידיש.
ער שרייבט נח מיט זיבן גרייז'ן

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 09:40 לינק ישיר 

יש מצב שכותב המודעה ספרדי שלא מעוניין בשוכרים ספרדים?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 10:24 לינק ישיר 

ההשוואה לבוסתן הגליל אידיוטית ומקוממת.
כאילו שהפרא המוטרף מבוסתן הגליל כל חטאו הוא שהוא לא סובלני לשכנים חרדים...
אם זאת הייתה הבעיה שלו - בכבוד. כל המדינה ככה ללא יוצא מהכלל. כל אחד רוצה רק שכנים שבאים לו בטוב בעין, ובצדק גמור מבחינתו. אפילו הצבועים מתל אביב מוכנים שמסתננים יגורו - אבל רק אצל השכן... לא ליד האף הענוג והצבוע שלהם.
אין לי בעיה עם חילוני שלא מוכר לחרדים. זכותו.
בדיוק כמו שבקריה חסידית מעדיפים שכנים כמותם ועשו זאת ברמז ברור במודעה שבאשכול.
הפרא המוטרף מבוסתן הגליל התפרע, השתולל והשפריץ שנאה חולנית. אתה רואה את כותב המודעה מביתר צועק כך אם ח"ו יתקשר אליו שוכר ליטאי או ספרדי?

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 17:26 לינק ישיר 

גא"מ שאין שום פסול בהנהגת הבוסתני כמו גם הנהגת הביתרי. רשאי האדם (מבחינה אתית) לבחור את השוכרים שלו ואת השכנים שלו. אמונים אנו על הצו 'איני דר אלא במקום תורה', ולפיכך רואה כל אדם את סיכוניו/וסיכוייו לגדל בנים בתורה בדרך הייחודית שבחר לו, ואי אפשר להכניס שכנים שמקלקלים את האיזון ואת הסביבה הטהורה לדעתו. כמו"כ גם האח הפוקר החילוני רוצה פוקרים כמוהו, קשה לו אחרת.

ואכן כל הבעיה היא בשפה ובהתנפלות שהיא מגלה שנאה בשל שנאה.

כאשר אשכנזי מצוי מבקש להשכיר את דירתו לאשכנזי כמוהו, כי כך יהיה טוב לו וטוב לסביבה מכל סיבה שהיא, אין בכך שום פסול. (כידוע 'גזענות' מצויה הרבה בתורתנו הקדושה - כל מיני מעמדות גנטיים וסביבתיים; כהונה לויה, עמלקים וכנענים וכדומה, רצח תינוקות בגלל שהם עמלקים וכו', ועל הרהורים סביב צדקת הדבר בטלה מלכות שאול המלך הצדיק).
אך 'שנאה' לאחר, בפרט בין אחים יהודיים, בפרט בין חרדים לדבר ה' ותורניים, זה פסול ומאוס. מה לו לספרדי לשנוא לאשכנזי או להיפך. 
אבל כל עוד שלא מדובר על שנאה כי אם על 'בחירת הדומה' כמו בשידוכים - ליטאי לליטאית חסידי לחסידית וכן הלאה - זה חלק ממרקם החיים שלנו. והכל בסיידר.

אם באמת יתברר באיזה זמן מן הזמנים, שסגנון החיים התורניים אינו שונה לגמרי, מחוג למשנהו, מעדה לעדה, אזי יהיה גם בזה טעם פגום, לבחור שכנים ממין מסויים, דומה למי שמחפש רק שכנים לא ממושקפים או דווקא ג'ינג'ים, זה באמת מאוס. שהרי אין שום הבדל אליבא דאמת.

אבל כל עוד שיש הבדל בסוג החיים, בלבוש, בהופעה, בקול, בדרכי החיים, בדרכי החינוך, (ושוטה מי שמכחיש את המציאות הידועה הזאת, שלא טרנדי לדבר על זה בגלוי בכל מקום), רשאי האדם לבחור ולעצב את קרייתו, שכונתו, בניין המגורים שלו, בית תלמודו בית מדרשו וכדומה. כי זה לא סתם בחירה ב'טעם של דגים' אלא בסביבה תומכת לחינוך שלו (כמה כואב להורה חסידי כאשר צאצאיו נחשפים ללובשי גופיות שלייקס ועוד רבעי בגדים, במרפסת הגלויה לעין הכל. כאשר יש מגזרים ועדות אשר לא יבינו בכלל מה הבעיה, ולדידו מדובר בהוללות על סף הפריצות החמורה)

כ"ד האשכנזי המוקף באופן מיוחד (יחסית לסביבתי) בידידים ספרדיים שיש לי איתם חברות עמוקה ותורנית. ורואה את עצמו חדור עם תפיסות חסידיות ותפיסות ליטאיות גם יחד. כפי שעיניו רואות. אך מכיר ועוד איך בהבדלים.

תוקן על ידי יוחנןש ב- 05/08/2021 17:29:51

תוקן על ידי יוחנןש ב- 05/08/2021 17:31:36

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 17:47 לינק ישיר 
ירו_שלמי

תמניא_אפי כתב:
מכיר לא מעט אשכנזים למהדרין שלא יהיה להם צל של מושג מה כתוב פה

נשלח מהאנדרואיד שלי

נכון, אידיש זו לא שפה של גזע מסויים אלא של רמה מסויימת של פרומקייט (מצטער על האידיש..), מי שעשה זאת רצה שנכנסים ישמרו על צביון של רמה חרדית מסויימת מאוד, לא משנה ליטאים חסידים ואולי אפילו ספרדים דוברי אידיש, אנשים שלא שינו את לשונם הם בהכרח אדוקים יותר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 18:11 לינק ישיר 

כל ה"טונה בייגל'ס" דוברי יידיש...

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-5/8/2021 18:15 לינק ישיר 

מדברים כאן על 'אידיש' ולא על 'יידיש'. למי שמבין אלו 2 שפות.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > בבוסתן הגליל אסור להיות גזען, בביתר זה שונה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.