בית פורומים בחדרי חרדים

שוחט מרוויח 73 אלף שקל לחודש?

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-9/6/2022 19:41 לינק ישיר 
שוחט מרוויח 73 אלף שקל לחודש?

נחשף: כמה שוחטים יש? כמה מרוויח שוחט? וכמה בשר צורכים?

הרבנות הראשית מכירה ב-600 שוחטים בלבד • המשכורת לשוחט: כ-22 אלף דולר בחודש •  הרבנות: ''לא מתערבים בשכר השוחטים'' • מחירי הבקר והעוף בישראל יקרים ב-40% ביחס לממוצע מדינות ה-OECD • ח''כ מלינובסקי: ''שוק הבשר בישראל כשר אבל מסריח
https://ch10.co.il/news/748247/

נשלח מהאנדרואיד שלי

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/6/2022 19:41 לינק ישיר 

https://ch10.co.il/news/748247/

נשלח מהאנדרואיד שלי

תוקן על ידי אלי_ו ב- 09/06/2022 19:42:13

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/6/2022 23:36 לינק ישיר 

ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים, בראשות ח”כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, דנה היום (שלישי) על ענף הבשר בישראל.

הוועדה בחנה את עלויות כשרות הבשר והשפעתן על יוקר המחיה בישראל.

לפי הנתונים שהוצגו במהלך הדיון בוועדה, מדינת ישראל צורכת 180 אלף טון בשר בקר בשנה. 60% מצריכת הבשר בישראל מגיעה מיבוא של בשר טרי או קפוא, 25% במשלוחים חיים ו-15% בלבד מצריכת הבשר מגיעה מגידול מקומי.

עלות הבקר והעוף בישראל יקרה ב-40% ביחס לממוצע במדינות ה- OECD.

ח”כ יוליה מלינובסקי אמרה בדיון: “אני חייבת להגיד שהרבה אנשים מתוך התחום הזהירו אותי, שאני הולכת לפתוח תיבת פנדורה, שזה קרטל. אותי זה לא מעניין. מה שמעניין אותי זה לחסוך למדינת ישראל את עלויות הכשרות ולתת כשרות איכותית.

“שוק הבשר בישראל כשר, אבל מסריח. אני פותחת תיבת פנדורה של 30 שנה, אבל הגיע הזמן לעשות את זה. ניהלתי שיחות רבות עם יבואני בשר, שהשמיעו באוזניי הרבה מאוד תלונות על התנהלות הגופים שקשורים בתחום.  בשר זה מוצר צריכה בסיסי ואני רוצה להוזיל את סל מחירי הבשר בישראל.

“כן, היה רצון של חלק מהיבואנים להגיע לדיון, אך על הדרך הם קבלו איומים שאם יגיעו ויפתחו דברים, ייסגרו להם את העסק. תעודת הכשרות שלהם תבוטל. זה מקומם, מתריס, מעורר דאגה ואנשים ממש קיבלו איומים.

“קיימים 31 יבואני בשר בישראל ו-600 שוחטים בלבד. מדובר בשוק ריכוזי, יש קבוצה קטנה ועשירה ששולטת בשוק הבשר ודואגת לכך שעלויות הכשרות יישארו גבוהות.

“כל מה שאני הולכת לחשוף, אני מגובה בעדויות. מתוך הגנת הפרטיות על אותם אנשים, אני לא אחשוף אותם, אבל שתדעו לכם שעל כל דבר שאני אגיד היום, אני בטוחה במאה אחוז”.

סגן השר ח”כ אביר קארה: “מדובר באחד הדיונים הכי חשובים במדינת ישראל. החסמים של שוק הבשר המיובא הם רבים מאוד. בישראל בודקים 100% מהסחורה של יבוא הבשר לישראל. הגורמים המרכזיים שמכבידים מבחינת רגולציה על שוק הבשר הם משרד החקלאות, תאגיד הפיקוח הווטרינרי, משרד הבריאות והרבנות הראשית. ברגע שהרפורמה תעבור, תהיה ירידה דרמטית במספר המשלוחים החיים”.

במשרד האוצר טוענים, כי הכשרות מייקרת את מחיר הבשר ב-5 שקלים לק”ג.

חיים בורובסקי, מאגף התקציבים במשרד האוצר: “להערכתנו הכשרות על הבשר מייקרת את השוק בסדר גודל של 550 מיליון שקלים בשנה. קיים תמריץ בשוק הבשר לייבא עגלים חיים, כדי לבצע את השחיטה כאן בישראל ולחסוך את עלויות השחיטה בחו”ל”.

הרב אברהם בוחבוט, מנהל מחלקת השחיטה ויבוא בשר ברבנות הראשית חשף את מספר השוחטים שמוכרים על ידי הרבנות הראשית: “לפי הרשימות שלנו יש כ- 600 שוחטים שאנחנו מכירים בהם, למיטב ידיעתי הם משתכרים בין 800 דולר ל- 1,100 דולר ליום עבודה, דבר שמביא את השכר החודשי שלהם לעלות של כ- 22 אלף דולר בחודש”.

ברבנות הראשית טוענים, כי הם אינם מתעסקים בשיבוצים של השוחטים ובשכר שהם מקבלים.

ראש אגף הכשרות בפועל ומנהל תחום אכיפה ברבנות הראשית בישראל, הרב רפאל יוחאי: “הרבנות הראשית לא מתערבת בסכומים שמשולמים לשוחטים שנמצאים בחו”ל, העסקה של שוחטים היא בשוק הפרטי והיא לא מפוקחת על ידי הרבנות. רוב הציבור הישראלי סומך על הכשרות של הרבנות הראשית בישראל”.

דרך הסמכת השוחטים נעשית על ידי התמחות באופן פרטי ולאחר מכן בחינה עיונית ובחינה מעשית של הרבנות הראשית.

הרב בוחבוט: 󈬘 שוחטים הוכשרו השנה במדינת ישראל. כמחצית מראשי צוותי השחיטה הם בגיל 60 ומעלה. מטרת בית הספר לשחיטה שרוצים להקים היא להעמיד את הדור הבא של השוחטים בישראל”.

במשרד הכלכלה טוענים, כי למרות העלויות הגבוהות של הכשרות, מחיר הבשר בישראל דווקא נמצא במגמת בירידה.

דני טל, סמנכ”ל יבוא, משרד הכלכלה והתעשייה: “בעבר ק”ג של בשר טחון היה עולה 60 שקלים והיום המחיר הממוצע עומד על 30 שקלים לק”ג. ישנם חסמים בירוקרטיים בשוק הזה, אבל הרגולטורים עושים המון כדי להקל על כניסת הבשר לישראל”.

עו”ד חגית איגרמן, מהמחלקה המשפטית במשרד החקלאות הגיבה לטענות, כי הם מכבידים בבירוקרטיה על יבוא הבשר: “אנחנו מאשרים את התהליכים לפני השחיטה ואחרי השחיטה. כאשר בשר מגיע למדינת היעד שלו נעשות בדיקות נוספות. אנחנו נצמדים להנחיות באירופה על פיקוח הבשר בכל הקשור לצער בעלי חיים ולשמירה על בריאות”.

היו”ר  מלינובסקי: “חייבים להסדיר את תחום הכשרות של הבשר המיובא. בראש סדרי העדיפויות צריך לפתור את הבעיה של משגיח-מושגח ולהגדיל את כמות השוחטים שהרבנות הראשית מכירה בהם. אני מבקשת לקבל את הנהלים שגובשו להסמכת שוחטים בישראל ואת שמות השוחטים שהרבנות הראשית בישראל מכירה בהם”.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-9/6/2022 23:41 לינק ישיר 

השוחטים שנוסעים לחו"ל עובדים רק תקופות מסוימות בשנה.
השאלה היא בסוף כמה הם מרוויחים בממוצע לשנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 01:01 לינק ישיר 
קלעפער

חריף_ומקשה כתב:
השוחטים שנוסעים לחו"ל עובדים רק תקופות מסוימות בשנה.
השאלה היא בסוף כמה הם מרוויחים בממוצע לשנה.

השוחטים מבחינתם צודקים, אבל העלות היא כן כל השנה.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 03:02 לינק ישיר 

א. לא כל השוחטים, רק ראשי צוות.
ב. לא שכר כל חודש אלא לזמן שיש בו נסיעה.
ג. לא שכר ציבורי אלא פרטי.
ד. שיאן השכר הציבורי בישראל הוא רופא מהדסה שמקבל שכר של 253 אלף ש"ח.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 07:07 לינק ישיר 

.
לא.

לפני כמה שנים היתה התארגנות של שוחטים באחת מהמשחטות, בתביעה להעלות את שכרם ל-11,00 ש"ח בחודש.
לא נראה לי שהם הרוויחו 70 אלש"ח, ואז התאגדו כדי להעלות אותו ל-11.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 07:29 לינק ישיר 

ויש להוסיף, העלויות בפועל של כל השחיטה הבדיקה והכשרות, מגיעה לסך עצום של שקל שלם לכל ק"ג בשר.
(למתעניינים בתחום, השכר הממוצע לשוחטים בחו"ל, כ4,000$).

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 10:17 לינק ישיר 

מואדיב כתב:

.
לא.

לפני כמה שנים היתה התארגנות של שוחטים באחת מהמשחטות, בתביעה להעלות את שכרם ל-11,00 ש"ח בחודש.
לא נראה לי שהם הרוויחו 70 אלש"ח, ואז התאגדו כדי להעלות אותו ל-11.

מדובר בשוחטים שעובדים בחו"ל עבור יבואני הבשר.
הטענה היא שאין מספיק שוחטים ולכן נוצר מחסור שמתבטא בשכר גבוה.

הוכוח הוא על רקע הקמת בית ספר לשוחטים כדי לספק מספיק שוחטים.

נשלח מהאנדרואיד שלי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 10:36 לינק ישיר 

מי רוצה להיות שוחט?

הדיון בוועדה לשירותי דת יהודיים עקב אחרי ציור מסוים שהניחה בתחילתו יושבת הראש. על פי התיאוריה של מלינובסקי, הרבנות הראשית שומרת על גילדה סגורה ושבעה של שוחטים, שבעזרת המונופול שבידיהם סוחטים עד בוש את היבואנים המסכנים, והם בתורם מעלים את מחירי הבשר לכלל האוכלוסייה. התיקון, אם כן, צריך לבוא בצורה של הגדלת היצע השוחטים ופתיחת היבוא לכשרויות שאינן שייכות לרבנות הראשית.

נפתח במתאבן שזרקה מלינובסקי לעמרי מניב יום קודם. בתוך הוועדה, נציג הרבנות הראשית התייחס לידיעה על ביטול פתיחת בית הספר לשחיטה על ידי הראשון לציון, והסביר כי דרישתו הייתה בסך הכול להעביר את ההחלטה על כך בצורה מסודרת דרך מועצת הרבנות הראשית. על פי דברי הנציג, ההחלטה הזו עתידה להתקבל בשבועות הקרובים.

אך גם אם נניח בצד לרגע את דבריו, או נחשוב שהוא בדאי, לא ברור מה התועלת ברפורמה הזאת. במצב הנוהג היום, כניסה למצבת השוחטים של הרבנות הראשית דורשת שלושה שלבים: מעבר של מבחן עיוני בדומה למבחני הרבנות והדיינות, מבחן מעשי בפני שוחט מנוסה מטעם הרבנות, ותקופה מסוימת של סטאז'. כל אדם באשר הוא יכול לגשת למבחנים הללו ולעבור אותם, כפי שעשו ועושים רבים. חומרי הלימוד מצוינים בפירוט באתר הרבנות, מכוני הכשרה לא חסרים, והמערכת עובדת בדיוק כפי שעובדות מערכות ההכשרה לרבנות ולדיינות. יזם מי שיזם בית ספר לשחיטה שהרבנות בעצמה תוביל, והוא זה שבוטל. ובכן, באיזה אופן בית ספר כזה יוכל להגדיל משמעותית את היצע השוחטים?

למען האמת, יש סיבה לכך שמלאכת השחיטה אינה פופולרית, וזו אינה היעדר בית ספר מטעם הרבנות. התפרנסות ממקצוע השחיטה דורשת בשלב הראשון את היכולת לעסוק במלאכה קשה מאוד מבחינה נפשית ופיזית. העיסוק בטביחה וביתור של בעלי חיים אינו מתאים לכל אחד, וגם לא המאמץ הפיזי הסיזיפי של שחיטה, ניקור, בדיקה וניקוי של מאות ראשי בקר ביום. פרט לזה, נדרשת הכשרה תורנית שמסננת מראש את הציבור הכללי, וגם בין שומרי המצוות לא כולם מסוגלים לצלוח את מבחני הידע.

אבל כל אלה הם עוד המסננת הגסה. לעבוד כשוחט במשרה מלאה פירושו לעזוב בכל שנה את הבית לכשישה חודשים, להתגלגל בכמה מטוסים וכלי תחבורה לג'ונגל נידח בדרום אמריקה, ולחיות שם בדירה יחד עם כ־15 זרים למשך חצי שנה. מעטים האנשים שמסוגלים לעזוב כך את המשפחה ולחיות בתנאים כאלו, ובאמת רבים מהשוחטים הם כאלה שאולצו לכך בנסיבות כלכליות לא קלות. בניגוד לתיאוריה של ח"כ מלינובסקי, עבודה בשחיטה היא לא בדיוק רילוקיישן, יותר כמו בית האח הגדול.

המחשבה שבית ספר לשחיטה הוא זה שיגדיל את היצע השוחטים ויוריד את המחירים היא מגוחכת. על פי הנתונים שהציגה הרבנות הראשית בוועדה, כיום מועסקים בחו"ל כ־600 שוחטים מכל הדרגות והסוגים. נציגי הרבנות אמרו שישמחו מאוד לשוחטים נוספים, אך אלה לא מתדפקים על דלתותיה. לרבנות יש גם אליבי: בשנים האחרונות היא העבירה תקנות שעה שמגמישות את הנהלים באיושי הצוותים, ומאפשרות למשל לבודקי חוץ, השניים בבכירותם בצוות רק לראשי הצוותים, לשמש כממלאי מקום לראשי צוותים כדי להגדיל את ההיצע. ניסיון לייצר גילדה סגורה לא מצאנו.

הנושא הבא שעלה הוא נושא השכר. בפמפלט התעמולה שהפיצה מפלגתה של מלינובסקי בפייסבוק, מועמדים זה מול זה רופא בשירות הציבורי ושוחט. הרופא, על פי הגרפיקה, מקבל בממוצע 34,000 שקלים בחודש, והשוחט המושחת נהנה מ־100,000 שקלים בממוצע. נניח בצד את האיוולת שבהשוואה בין השירות הציבורי לבין השוק הפרטי (השוחטים מועסקים על ידי היבואנים), וננסה להתייחס לגופם של דברים.

צוות שוחטים מונה 15-10 אנשים. זה מתחיל במשגיחים, ומעליהם בסולם הדרגות שוחטים (שהם גם בודקי סכינים), מנקרים, בודקי פנים, בודקי חוץ וראש צוות. בין תפקיד לתפקיד יש נוהלי קידום מאוד ברורים, שמפורטים במסמך נהלים גלוי ושקוף של הרבנות. מבלי להיכנס לפרטים, מעבר בין דרגות דורש צבירת ניסיון (נמדד ב"עונות שחיטה" – תקופות שהייה של ארבעה חודשים בחו"ל), עמידה במבחני ידע רלוונטיים והמלצות של בכירי הצוות שראו את עבודת המועמד בחו"ל. אם ננסה לתת מושג מה היא הדרגה שנקראת ראש צוות למשל, הרי שמדובר באדם בעל עשרות שנות ניסיון ורמת ידע גבוהה מאוד, שצריך לקבל הכרעות בשווי עשרות אלפי דולרים מדי יום בתנאי לחץ של משחטה. סוג של מנכ"ל מפעל.

אז כמה באמת מרוויחים השוחטים? בדרגות הנמוכות, שהן כמובן הכרחיות, השכר דל ביותר. הטווח הוא 5,000-3,000 דולר לחודש, כשחלקים גדולים מהסכום מסווגים כהוצאות אש"ל ושאר קומבינות ששוללות מהשוחטים זכויות סוציאליות נלוות. כשמטפסים לדרגת שוחט ובודק סכינים, גם המשכורת עולה לטווחים של 11,000-7,000 דולר, תלוי בכמות השחיטות בפועל. בודק פנים כבר יכול לטפס ל־14,000 דולר, ומכאן ואילך הכול תלוי בניסיון, במשא ומתן עם היבואן ובביקוש. הנתון שמנופפים בו בישראל ביתנו לא נאמר בדיון, והוא כנראה מתבסס על נתון שהביא נציג ה־OU בדיון, שדיבר על 22,000 דולרים לבכירי הצוות. סגן השר כהנא נקב בפוסט משלו בסכום של 30,000 דולרים. ככה זה: כשהכנסת נראית כמו שוק, הוועדות מתנהלות כמכירה פומבית.

הסכום הזה הוא בוודאי לא הממוצע, אלא הטופ של הטופ בטבלת השכר. נכון היה להשוות אותו למנהל בית חולים ולא לרופא ממוצע. השכר הממוצע בדרגה הזאת של עולם הרפואה, אגב, עומד על כ־200,000 שקלים, כך שההשוואה מגוחכת מיסודה. אבל גם זה לא סוף הגיחוך. השוחטים, מהזוטרים ועד הבכירים, עובדים בדרך כלל כשישה חודשים בשנה נטו. כלומר, את השכר החודשי העצום, לטענת מלינובסקי וכהנא, צריך לחלק לשניים ולפזר על כל שנת המס. דומה הדבר ליו"ר ועדת תיירות שיקבול על מחירי הקיאקים בירדן, וינופף בשורת הרווח שלהם בחודש אוגוסט כראיה לכך שהם נהנתנים עתירי נכסים.

שכר דל בהשוואה למקביליהם בתפקידים בכירים. שיעור בשחיטה
שכר דל בהשוואה למקביליהם בתפקידים בכירים. שיעור בשחיטה צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

מלחמה ב"מוצצי הדם"

הבדותה האחרונה שבה נעסוק היא העיקר שעליו הושתת כל הדיון – הוזלת מחירי הבשר. באצטלה של דאגה ליוקר המחיה, התנפלה מלינובסקי על השוחטים. מלינובסקי טענה שהיא מגובה בנתונים, ושעל פי בדיקתה 12-10 אחוזים ממחיר הבשר הם גילום של עלויות הכשרות. נציג משרד האוצר שנכח בדיון נקב במספר אחר, וקבע כי הכשרות מייקרת את הבקר בחמישה שקלים לקילוגרם.

גם לו יצויר שזהו הגילום האמיתי של עלויות הכשרות, מה בכך. כל ההתנהלות כאן היא במסגרת השוק החופשי, כאשר הביקוש לבשר כשר בישראל גדול מאוד, שוחטים שמוכנים לבצע את המלאכה אין בנמצא, ומשכך זו העלות, וניכר על פי נתוני הצריכה (180,000 טונות בשר בשנה, על פי נתוני משרד האוצר) שאזרחי ישראל מעוניינים בעסקה הזאת.

אך האמת היא שזהו לא הגילום האמיתי, ואף רחוק מכך. אפשר לחשב באופן פשוט, על פי הנתונים שהוצגו בדיון עצמו. מלינובסקי הציגה בוועדה נתון שלפיו עלות של צוות שחיטה היא 150-120 אלף דולר בחודש. הלכנו לבדוק מה התפוקה של משחטה סטנדרטית בחו"ל בזמן הזה. נתונים שהגיעו ל'בשבע' מאיש צוות שביצע את הרישום והדיווח על כמויות הבשר הכשר שיצאו מהמשחטה, מדברים על 500-400 טונות בשר בחודש. ניקח את שתי ההערכות לחומרא, כלומר נניח שהמפעל מוציא 150,000 דולר על תפוקה של 400 טונות בחודש - ועדיין נגיע ל־37 סנט לקילו, שהם שקל ועשרים אגורות. הערכה אחרת שביצע עמיחי פילבר, ראש מערך שחיטת חו"ל ברבנות לשעבר, בדף הפייסבוק שלו, דיברה על 18 אגורות לקילו. אפילו לא קרוב ל"נתוני" האוצר.

החישוב הזה צריך להדליק נורה אדומה, ולמעשה לסובב את חץ האשמה במחיר הבשר לכיוון אחר לגמרי. די ברור שמי שמחכך ידיים בהנאה למראה הדיון, ומן הסתם לחש בכל דרך באוזנה של מלינובסקי וסיפק לה בשמחה נתונים, הם יבואני הבשר. הלא כל חבטה שיספגו השוחטים תגדיל להם את שורת הרווח. אם אכן קיבלה מלינובסקי את הנתון של עשרה אחוזים מהיבואנים, והעלות כפי שהוכחנו היא בערך שקל אחד לקילוגרם על הכשרות, נוכל לכאורה ללמוד על המחיר שבו הם קונים קילו בשר, ומכך להסיק איזו קופה הם עושים עלינו הצרכנים. הדיון האבסורדי בוועדה לשירותי דת עסק בליטוף הטייקונים יבואני הבשר שחבשו את כובע הקוזק הנגזל, והפיכת השוחטים שנודדים למשך חצי שנה אל סוף העולם לחזירים שודדי הציבור.

וכשזה האופן שבו מתנהל הדיון, קל להבין מה המניע האמיתי לעיסוק בשכרם של השוחטים, וארמוז: לא דאגה לכיס הציבור. ובעצם, למה שארמוז בעצמי. אפשר להשתמש בקונוטציות הברורות שמלינובסקי עצמה בחרה להשתמש בהן בריאיון רדיו: "אנחנו רוצים לפרק את המונופולים שבנו פה במשך שלושים שנה ומוצצים דם לאנשים".

תוקן על ידי תם_יושב ב- 10/06/2022 10:37:56

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-10/6/2022 10:43 לינק ישיר 

המאמר התפרסם ע"י יוני קמפינסקי בערוץ 7

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2022 01:34 לינק ישיר 

יקור של 5 שקל לק"ג בשר, או שקל, זה מחיר סביר
אבל כשבשר של הכשר הרב מחפוד עולה 33 לק"ג, ושל העדה החרדית 90-110 ש"ח, זה לא סביר בעליל, וזה גורם לכך שאשכנזים אינם מרשים לעצמם לאכול בשר בשבתות וחגים

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2022 17:36 לינק ישיר 

מוכרים בשר מחפוד ב33 ש"ח ??

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-13/6/2022 20:33 לינק ישיר 

איש_חשוב כתב:
יקור של 5 שקל לק"ג בשר, או שקל, זה מחיר סביר
אבל כשבשר של הכשר הרב מחפוד עולה 33 לק"ג, ושל העדה החרדית 90-110 ש"ח, זה לא סביר בעליל, וזה גורם לכך שאשכנזים אינם מרשים לעצמם לאכול בשר בשבתות וחגים

אולי זה אומר משהו על אחוזי הגלאט של הרב מחפוד לעומת העדה"ח.
אם הגלאט הוא 70 אחוז, זה הרבה יותר זול, ואם הגלאט הוא 30% אז המחיר בהתאם.
בכל מקרה, לא שכר השוחטים הוא שמייקר את העסק משמעותית.

תוקן על ידי תם_יושב ב- 13/06/2022 20:34:16

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > שוחט מרוויח 73 אלף שקל לחודש?
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר