בית פורומים בחדרי חרדים

תופעת ה"פטור" במגזר החרדי

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-16/3/2003 10:23 לינק ישיר 
תופעת ה"פטור" במגזר החרדי

היום ביומן הבוקר של 'קול ישראל' חשפה הכתבת לעניני צבא כרמלה מנשה: "תופעה במגזר החרדי: השתמטות מצבא ע"י התחזות לבלתי שפויים".

בכתבתה מראיינת הכתבת בני ישיבה לשעבר שגוללו בפניה את הידוע לנו זה מכבר: בחורי ישיבה שהפסיקו ללמוד בישיבתם או נפלטו מסיבות אחרות מממעמד "תורתם אומנותם" נאלצים להוריד פרופיל במתכוון - או במילים פשוטות "לעשות פטור".

לרבים מאיתנו מוכרת התופעה המתוארת. וכאן אנו צריכים לשאול מדוע צריכים להגיע למצב זה?

מדוע מאות אם לא אלפי בחורים חרדים נאלצים להתחזות לבלתי שפויים? (במגזרים מסויימים בציבור החרדי, יש לומר ובצער, נהפכו כבר לנורמה).

חשוב להבהיר: ברבים מהמקרים מדובר בבחורי ישיבה לכל דבר שחטאם היחיד היה שיצאו ללימודים בחו"ל.

בחור המעוניין לצאת לחו"ל נאלץ ערב צאתו לסיים את עניניו אם רשויות הצבא על מנת שלא יסתבך בשובו ארצה.

מדוע עד היום לא נמצא גורם שיטפל בבעיה?

תוקן על ידי - צילאבעק - 3/16/2003 10:28:43 AM

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 10:30 לינק ישיר 

צריך לומר לכרמלה מנשה שתיטול קורה מבין עיניה

אני הייתי מש"ק דת בבט"ר לםני כמה שנים וראיתי כמה מהציבור החילוני מנסים לעשות עצמם משוגעים וכל מיני גברים והולכים לקב"ן אז שיסתכלו קודם על עצמם ואח"כ יטיפו לנו מוסר.

והשנה עבדו אצלי נערים מבית ספר בארץ ולא משנה את שמו ומתוכם התגייסו חמישה והשאר סידרו עצמם מכל מיני תחבולות לא להתגייס אז שיבדקו את עצמם ולא יחפשו סקופים על חשבון גבם של הציבור החרדי

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 10:39 לינק ישיר 

השכל הישר, אין חולק שהתופעה נפוצה עד מאוד גם במגזר החילוני, אולם ברצוני להתייחס לנושא מזווית פנימית-חרדית:

ישנם אלפי בחורים שנפלטו מרשימות הצבא אם משום שיצאו לחו"ל או משום סיבות אחרות, או אברכים המעונינים לפרנס בכבוד את משפחותיהם אך אינם מעונינים לפגוע באורח חייהם, שלא נמצא להם פתרון בצורה מסודרת ונאלצים לפנות לדרך ה"פטור" שגם פוגעת ברבים מהם לאחר מכן בחייהם האזרחיים.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:25 לינק ישיר 

אם כרמלה מנשה תעמיק לחקור, היא עלולה לגלות שבכנסת מכהן חבר כנסת חרדי אחד, דווקא מאוד מוכשר, שהשתחרר בנערותו מהצבא על סעיף נפשי. יש להניח שמאז הוא קיבל תרופות והבריא לחלוטין.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:31 לינק ישיר 

ואני עד היום חשבתי:שהשפויים זוהי ה"תופעה"בציבור החרדי....

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:33 לינק ישיר 

מפתיע ! רק היום התעוררה הכתבת המעולה לטפל בנושא המשתחררים מסיבות נפשיות.

כותב הדברים מכיר הנושא מקרוב ומבקש להביא לידיעת קוראי האשכול כי במסגרת תפקידו בשירות הצבאי חתם על כמויות רציניות של שחרורים מפאת אי התאמה (סעיפים נפשיים).

הכמויות הגדולות כללו חרדים או דתיים במספר שאינו ניתן כלל לחישוב אחוזי מפאת מספרן המועט לעומת הציבור החילוני.

ובכל זאת באם היה נאלץ לבצע זאת שוב היה חוזר על כך מחדש מאחר והכלל הידוע של המתחזה לעומת האמת מאיים על כל גורם מחליט בענין.

עם מלוא הכבוד לכתבת - לא שמעתי ולא קראתי את חידושיה בנושא - נראה לי שעיקר כוונתה בכתבה היתה לעורר את בני הנוער החילוני ולא הדתי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:39 לינק ישיר 

אני לא מבין:

אם הצבא טוען שיש תופעה כזו, למה הם לא עולים על אותם מתחזים?

אם הם יודעים שיש תופעה כזו, שיגייסו את המתחזים.

המסקנה היא: הם רוצים להמשיך ולהשחיר את הציבור החרדי.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:45 לינק ישיר 

צדיק הדור, על שכמותך כתוב שמור אותי מאוהבי ומשונאי אשמר בעצמי. וכן מהרסיך ומחריביך ממך יצאו. שנאת חינם הביאה לחורבן בית המקדש, ואין לי ספק שאחוז שנאה שכמוך גם ביתו שלו הרוס

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 11:57 לינק ישיר 

MSHI,

האם אתה הוא אותו ח"כ עם בעיות נפשיות?
או שמא עוזרו הפרלמנטרי?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 16:25 לינק ישיר 

משי. הכנסת היא דווקא מקום מעולה לבעלי הפרעות נפשיות. אם תבקש יפה נגלה לך גם באיזה ח"כ מדובר

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 16:34 לינק ישיר 

צדיק הדור.

אני מתחנן לדעת מי הוא זה ואיזה הוא ...

הח"כ הלזה ?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 18:57 לינק ישיר 

הרבי מתולדות אהרן ז"ל הורה לשואלים לעשות פטור ולא דיחוי. מה יש?

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 19:36 לינק ישיר 

מוזר, האם הייתה בהוראתו משום הוראה לרבים?

לעצם הענין, ייתכן שאין מנוס אלא לבצע פטור במיוחד אברך המעונין לצאת לשוק העבודה.

אולם כאן חוזרת שאלתי מדוע לא קמו אנשים שימסדו את הענין בצורה מסודרת, במקום דרך הפטור?

תוקן על ידי - צילאבעק - 3/16/2003 7:40:34 PM

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-16/3/2003 21:08 לינק ישיר 

אני די חדש בפורום ואני לא בטוח אם זה המקום לענות תשובה ברורה לשאלתך.
מה שכן בחוגים שערכים כמו "לתרום למדינה" או "להגן על המולדת" אינם דברים חיוביים במיוחד (בלשון המעטה) לעשות פטור היא הדרך הכי קלה להתפטר מהטרדות שונות מהשלטון לפי כללי המשחק שהם קבעו. אנחנו ב"גולעס" וצריכים להסתדר עם ה"פריץ" איכשהוא...
ומקובל שפטור היא פחות "הכרה במדינה" מדיחוי..
מה שמקובל אצלינו הוא שבשנים הראשונים למדינה היתה התנגדות גורפת ועיקרונית לשירות בצבא מכל הציבור החרדי, על רבניה.העסקונה האגודאית מיסדו את זה לציבור שלהם בצורת "פטור לבני הישיבות" בהסכמת גורמים בשלטון. זו היתה דרך לשני הצדדים לרדת מהעץ ולהכיר בעובדה קיימת, ועלה תאנה לכסות על התנגדות יותר עמוקה ועיקרונית לאלה שרצו בכך, ואנשי ה"עדה החרדית" פשוט סירבו ללכת. במהלך השנים, כשהצבא הלכה ביד נוקשה עם אלו שהשתמטו, ומצד שני חילקה פטורים ודיחוים ביד רחבה דרך "ועד הישיבות" רוב האנשים בחרו להתפטר מזה בדרך הקלה והשתבצו במסגרת. (אני מכיר כמה אנשים שלא לוקחים פטור או דיחוי ב"שיטה" ומסתדרים איכשהוא..)
דוקא שמעתי שכמה פעמים במשך השנים רצו לתת פטור גורפת לציבור החרדי והרעיון טורפדה... על ידי חרדים שפחדו לאבד את השליטה שלהם בציבור... אין לי מקורות אבל כאדם קצת ציני זה נשמע לי בהחלט סביר..
אם הח"כים החרדים היו מוכנים אי פעם לבא עם גב זקוף וראש מורם ולהגיד בכנסת צ'מע ההתנגדות שלנו לצבא לא קשור לא לבני תורה ולא בטיח הענין היה נפתר מזמן..
יש הרבה אנשים שמקווים שר' טומי יצליח לעשות מה שאנחנו לא הצלחנו.. אם הוא היה גוי ולא פושע ישראל הייתי יכול לאהוב אותו..

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2003 00:56 לינק ישיר 

ולי דווקא ידוע סיפור מעכשיו ממש, על בחור ישיבה, שתורתו אומנותו, בלי חוכמות. שמה לעשות? כלתו, נמצאה בחו"ל. אז הוא נסע להפגש, נסע להתארס, נסע להתחתן, גם לסוכות וגם לפסח.
נו, וחשבתם שהצבא יניח לו לעשות את כל הטיולים האלה, במשך כשלוש שנים?
אז לא. הצבא לא הניח לו.
הבחור 'מגוייס' בעל כורחו לפסח.

האמת? שאין לי מושג, איך ולמה להם בו. 'דוס' על אמת. עם שמונה בגדים, מקווה כל יום, הכשרים מסוימים מאד, וכן הלאה. פאנאט כמו שמתארים בכל מקום.

פטור על סעיף נפשי, הוא לא מעוניין להוציא, אז הברירה היחידה, להתחייל.

נו. מסקרן אותי, מה כבר 'יכניסו' לו, על זה שהוא "דתי שחור" על אמת.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-17/3/2003 01:02 לינק ישיר 

חברה תפסיקו כבר עם כל הסיסמאות האלו של"לתרום" "לשרת" יאלה שיעשו צבא מקצועי וכל מי שמתאים לצרכי הצבא ומוכן ללכת יקבל משכורת כמו כל עובד בכל מקום אחר ותאמינו לי הרבה כסף יחסך ולא יהיו כל כך הרבה גובניקים "שמשרתים את המדינה" כמו כל המתיפיפים בגל"צ ובשאר המקומות ולגבי הפטורים אנו הדתיים למדנו איך עושים את זה מהחברה החילונים שרק במחזור האחרון לא התגייסו 41% מהם לפי נתון שפורסם לפני כחודש ע"י הצבא

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תופעת ה"פטור" במגזר החרדי
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 3 לדף הבא סך הכל 3 דפים.