בית פורומים בחדרי חרדים

תעלומת ריח הגופות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-12/12/2003 00:15 לינק ישיר 
תעלומת ריח הגופות

בחברה קדישא פתרו לאחרונה בעיה מסתורית ומטרידה: ריח עז של גופות שעלה מבית העלמין כפר סמיר

אבי כפירי

תושבים שהגיעו לשער ברוש בבית העלמין בחיפה טענו, כי מהמקום עולה ריח צחנה חריף. לאחר בדיקה שנערכה במקום נפתרה התעלומה: הריח מגיע מגופות נפטרים הקבורים בחלקה המוגדרת כ"קבורה בכוכים". חברה קדישא, שאליה הגיעו תלונות בנושא, שלחה למקום אנשי מקצוע, ואלה גילו כי הריח של הגופות עבר מתא לתא ומכוך לכוך, ויצא החוצה דרך כוכים פתוחים, בהם עדיין לא קבורות גופות. כפתרון לבעיה הוחלט לאטום בסיליקון את הכוכים הפתוחים בהם עדיין לא קבורות גופות, ולאטום בבטון נוסף את הכוכים בהם קבורות גופות.

מנכ"ל חברה קדישה בחיפה, בני הסה, הודה השבוע כי אכן הייתה בעיה. "נתנו הוראה לאטום את מה שצריך לאטום, וכך פתרנו את זה", אמר. הקברים המאוכלסים נאטמו בבטון, ואילו הקברים הפתוחים נאטמו בעזרת סיליקון, כדי שבבוא העת ניתן יהיה לפתוח אותם במהירות.

קבורה בכוכים הינה קבורה הנעשית בתוך הקיר, באמצעות חציבה בקיר והכנסת הגופה למעין תא. בצורה זו ניתן לקבור גופות רבות, כאשר הן מוכנסות אלה מעל אלה. לקבורה מעין זו שני יתרונות: ראשית, מדובר בקבורה זולה מאוד מבחינת משפחת הנפטר. מצבה בשיטת הכוכים עולה כ-1,000 שקל, לעומת 8,000-3,000 שקל בשיטה הרגילה. בנוסף חוסך הדבר שטח יקר מאוד. הסה: "כך קברו מאז ומעולם בעם ישראל. כדי שלא לתפוס שטחי מדינה עצומים אין מנוס מקבורה רוויה, בשיטה של כוכים, קומות או מכפלות".

אגב, שיטת הקומות היא בניית עמודים ותקרה מעליהם, היוצרים שטח נוסף לשם קבורה. בשיטת המכפלות קוברים אדם אחד מעל משנהו, כאשר כמעט תמיד מדובר בבני זוג.

20 אלף לזוג
עד עכשיו ידענו שקשה לחיות בחיפה, אבל לא ידענו עד כמה יקר להיקבר בה. מי שחשקה נפשו להיקבר בעיר יוכל לעשות זאת רק תמורת כסף, והרבה. אדם כזה, שעדיין לא שיריין מקום ליד בן או בת זוגו ובכל זאת רוצה להיקבר בחיפה, חייב בתשלום של לא פחות מ-11,726 שקלים. זוג שרוצה לשריין לעצמו מקום זוגי מחויב ב-20 אלף שקל.

למעשה, בתי הקברות בחיפה סתומים כמעט לחלוטין, ובדרך כלל הקבורה מתבצעת בבית העלמין תל רגב, הסמוך לכפר איבטין, מרחק של כחצי שעת נסיעה מחיפה.

לפני כשנה החלה מע"צ לסלול כביש גישה לבית העלמין החדש, אלא שהסלילה הופסקה באמצע בשל מצוקה תקציבית. בעקבות זאת נאלצות שיירות האבלים לנסוע כשני קילומטר בשביל בוצי.

המנכ"ל בני הסה: "בחיפה קיים מספר זעום של מקומות קבורה, ואני מדבר על מאות ספורות של מקומות בלבד. מי שלא הזמין מקום מראש יכול להיקבר רק בתל רגב, אלא אם הוא מוכן לשלם עבור יחידות הקבר בחיפה. חוק השירותים היהודיים משנת 2001 אומר שכלל הרוכשים מממנים את הפיתוח של בתי העלמין. יש חלקות שמוכרות כחריגות על פי החוק, ובחיפה הן נמצאות בשער ברוש ובשער אורן. ההיגיון אומר שאם המדינה אי נה יכולה לתת לציבור בתי עלמין מפותחים, הרי שהאזרחים שהפרוטה מצויה בכיסם מממנים אותם".

[מעריב]דווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/12/2003 12:14 לינק ישיר 

ואם מישהו רוצה להניח אבן על קבר יקירו, מה יעשה??דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
נשלח ב-12/12/2003 12:17 לינק ישיר 

פיפוז, רק צריך לטפס למעלה, יש שם אפ' שביל. רק שכדי למצוא את המיקום המדויק של הקבר הוא צריך מפה, או GPS, או לסמן מראש על השביל התחתון מראה מקום. קלי קלות, לאבלים ספורטיביים במיוחד.

וחוצמזה, יש מדפון קטן לנרות ואבנים לפני כל מצבה.
אוי לשכן ואוי לשכנודדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-12/12/2003 14:34 לינק ישיר 

לצערי הייתי שם לא מזמן בלויה של הורה של חבר והוא נקבר בכוך "בכלל לא נעים", אך המצוקה הכלכלית והקרבה לעיר גורמים לכך ...
וגם כך יש אין ספור מקומות פנויים בכוכים נראה שכך זה ישאר עד ביאת גואלדדווח על תוכן פוגעני

מחובר
נשלח ב-14/12/2003 00:48 לינק ישיר 

הקבורה בכוכים בזמן חז"ל הייתה רק כשנה אחר הפטירה, לאחר שהגופה נקברה באדמה ונרקבה כליל, היו מוציאים את השלד (שכבר נשאר ללא בשר כלל) ומכניסים לתוך גלוסקמא (ארון מאבן) ושמים בתוך כוך במערת קבורה משפחתית כשאת הכוך לא צריך לאטום (לפעמים כן אטמו) ואת המערה סוגרים עם אבן גולל ענקים (אבן עגולה ענקית בגוכה של כשני מטר שמתגלגלת לתוך הפתח וחוסמת אותו) כנראה להגנה מפני חיות וכדו'

בכ"א בצורה כזאת אין ריח של ריקבון ולא בזיון המת.דדווח על תוכן פוגעני

מנותק
   
בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > תעלומת ריח הגופות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר