בית פורומים בחדרי חרדים

כת האמיש מגלה את העיר הגדולה

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-19/1/2004 08:08 לינק ישיר 
כת האמיש מגלה את העיר הגדולה

אולי גם אצל החרדים צריך לאמץ את גיל 16 כ"שנת הכרעה".....:

מתי בערוץ 2 יפיקו תוכנית:"דוס בעיר הגדולה"?:)

עלילות האמיש בעיר הגדולה

מאת שירות "הארץ"

ערוץ טלוויזיה בלוס אנג'לס מתכנן סדרת מציאות חדשה שעוקבת אחרי צעירי כת האמיש מתנסים במותרות העולם המודרני ובחברה החיצונית, כחלק מהפולחן הדתי של ההתבגרות שבודק את יחסם לדת. ראשי רשת UPN קוראים לסדרה "אמיש בעיר" אך השם עוד עשוי להשתנות לקראת ההקרנה.

"לראות אנשים שגדלו בבית ללא טלוויזיה הולכים ברודיאו דרייב בלוס אנג'לס ונדהמים מהמראות - אני חושב שזו תהיה טלוויזיה מעניינת", אמרה יו"ר סי-בי-אס המפקחת בין היתר על UPN.
"היא לא תעליב את האמיש".

בני כת האמיש מתלבשים בפשטות ונמנעים מרוב הטכנולוגיה, כולל מכוניות ומכשירי טלפון. רוב הקהילות מרוכזות באזורים כפריים בפנסילווניה ובאוהיו, שם אפשר לראות את הכרכרות שלהם רתומות לסוסים נוסעות בין הכפרים. בגיל 16 צעירי האמיש רשאים להפר את קוד ההתנהגות הנוקשה של כתם כדי לבחון את יחסם אליה כבוגרים. בתקופה זו המכונה "רומספרינגה" (מעין "הסתובבות" בשפה ההולנדית) הם נפגשים עם נערות, שותים אלכוהול, ואפילו נוהגים הרחק מביתם.
הניסיון מלמד שרובם שבים לחיק הכת

http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?itemNo=384322&contrassID=1&subContrassID=1&sbSubContrassID=0

רקנייעס.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 08:41 לינק ישיר 

רקנייעס

אולי תצחק, אבל אם ראיתה אותם הם דומים מאד במראם החיצוני לחרדיים.

מגדלים זקן, החליפה, הכובע, וגם בגדי הנשים.

אגב, את בגדיהם הם תופרים ביד.

מאד מענינים, ולהבדיל, יש מה ללמוד מהם.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 08:54 לינק ישיר 

חרדל,הייתי בפנסילבניה לפני כמה שנים וביקרתי אותם,היה מאד מעניין.הרגשתי קצת ממה שתייר שנקלע למא"ש מרגיש...

הם אמנם מגדלים זקנים אבל מגלחים את השפם.

הזכירו לי את החרדים בזה שהם לא אוהבים שמצלמים אותם...

רקנייעס.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 09:15 לינק ישיר 

מקיצוניות לקיצוניות. "מתלבשים בפשטות.." והולכים ברודאו דרייב - ה-רחוב עם ה-חנויות ה-מובילות וה-יקרות בלוס אנג'לס .

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 15:52 לינק ישיר 

אם מסתפקים במועט, אין מכוניות, אין מצלמות, והכל ישן, אז....
הם בכלל לא דומים לחרדים.

אני אף פעם לא שמעתי עליהם,
תגיד, שווה לחסוך קצת כסף וליסוע אליהם?
איפה הם נמצאים

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 15:59 לינק ישיר 

הייליגער, סע לאיזה כפר דתי בארץ. תחסוך הרבה כסף.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 16:14 לינק ישיר 

והנה סיפור קצר ואמיתי:

באנגליה מתגורר יהודי חרדי, פרופ' מכובד באוניברסיטת אוקספורד, שאת שמו הראשון איני זוכר, אך שם משפחתו טבערסקי והוא קשור למשפחת אדמו"רי רחמסטריווקא.

הרב-פרופ' טווערסקי לבוש כחרדי לכל דבר: זקן ארוך, פאות ושאר בגדי כהונה, וכך הוא לבוש גם בלכתו לעבודה באוניברסיטה.

יום אחד, בדרכו לאוניברסיטה, עלה פרופ' טבערסקי לאוטובוס, ויהודיה זקנה שישבה בסמוך אליו, הביטה בו חדות ואמרה לו: "בגלל אנשים כמוך קרתה השואה. תראה איך אתה נראה, הצורה שאתה לבוש... פלא ששונאים אותנו"?

פרופ' טבערסקי לא היה מופתע, והשיב לה: "סליחה גבירתי, איני מבין מה אתה רוצה, אני כלל לא יהודי, אני מקהילת האמיש"...

היהודיה הטיפוסית, חשה לא נעים והחלה להתנצל. היא אמרה שכלל לא התכוונה לפגוע, והיא בכלל גאה בקהילת האמיש שלמרות התהפוכות ההיסטוריות, עדיין, הם שומרים ומקפידים על מסורת הלבוש...

כאן הגיעה תורו של פרופ' טבערסקי לענות ואמר לה באידיש: "את האמת, אני לא האמיש. אני יהודי חרדי. ומדוע אסור לי כיהודי, מה שמותר להאמיש?...

תוקן על ידי - המדפיס - 19/01/2004 16:18:52

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 16:31 לינק ישיר 

הייליגער,סע למא"ש.

רקנייעס.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 16:44 לינק ישיר 

מדפיס,
א-ה-ב-ת-י

גם כשרע,ועצוב,שירו מהלב!
נכון שעכשיו טוב יותר???
פורום חסידיניוז:
http://8329.hydepark.co.il

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 17:00 לינק ישיר 

המדפיס,

הסיפור הוא יותר זקן מאשר הפרופסר האנונמי של אקספורד ולפני שלשים שנה שמעתי שזה כבר סיפור עתיק יומין

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 17:09 לינק ישיר 

את הסיפור שמעתי מבן-משפחתו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 17:24 לינק ישיר 

לדעתי הסיפור (אם הוא נכון ואת זה אני לא יודע) היה בארה"ב שם יש האמיש ושם גם לימד הרב פרופ' טווערסקי באוניברסיטת הרווארד (עד כמה שאני זוכר ואם מישהו יודע שיתקן אותי הוא חתנו של הגרי"ד סולובייצ'יק)

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 17:41 לינק ישיר 

אני מסכים עם דעתו של מסתברא.

הסיפור הוא ישן, וטוב.

וזה כלל לא משנה מי השחקנים. ההצגה והנלמד ממנה הם העיקר.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 18:13 לינק ישיר 

רקנייעס,

הרגע חזרתי ממא"ש, הם מסתפקים במועט?
הם חיים ברמה גבוהה יותר מאיתנו.

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 18:23 לינק ישיר 

השפה של האמיש הוא דומה לאידיש גרמנית עתיקה

אצל המשחטה הכשרה הגדולה ביותר בעולם EMPIRE עובדים הרבה מהאמיש

בעיקר הם נגד השימוש בחשמל והבגץ של מדינת פנסילבניה וגם בוואשינטון יצאו פעמים רבות להגנות האורח חיים שלהם

למשל הם לא רוצים לשלם או לקבל פנסיה (הם פטורים) הם לא רוצים להשתמש עם פנס חשמלי מאחורי הרכב של הסוסים על הכבישים ואפילו שזה גורם לסכנה לאוטוס אעפי"כ המימשל נותן להם רשיון על זה.
ועוד הרבה דגמאות ע"ז

סוף כל סוף אין באמריקה תאום ליוסי לפיד
פה מכבדים בני המעוטים והחופש הדת באופן קיצוני
האמיש הם פליטים מרודפי הדת שלהם ע"י רוב הנוצרים בגרמניה לפני מאות שנים

והאמריקים גאים שפה נותנים מקלט לנרדפי דת מכל המינים.

בגיל 16 הם נותנים חופש רק להזכרים כמובן הם לא יתנו להבנות לחיות חיי הפקר אפילו רק לשנה מאיפה ימצאו אח"כ הבתולות להתחתן

אפשר ללמוד מהם הרבה
בעיקר איך הם מסדרים זוג חדש
באים אנשים למאות ובונים משק ובית בחנם בשבוע אחד. ועוד הרבה דברים כאלה

אבל בענין לימוד הם להפך מנהג היהודים הם שונאי השכלה ולימוד ואפילו לימוד התנ"ך הוא בשבלם כמין אפיקורסת ושצריכים רק להאמין להתפלל..וכו' וכו'

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-19/1/2004 18:46 לינק ישיר 

בכלל מחינה היסטורית כל הסיפור שייך לאמריקה לפני שנות השישים שאז אמריקה היתה חנוטה ונוקשה, שנות הששים שינו את פני אמריקה שבה כל לבוש וכל הופעה מקובלת, מאז כבר לא הי' קשה להתלבש בשטריימיל גם בימו החול.

הרב יצחק טברסקי חתנו של הר' סולובייציק מגזע טולנא הי' אכן ראש מדע היהדות בהרוורד אבל קשה לומר שלבושו הרגיז מישהו. כאשר למד בהרוורד לא הי' לו זקן וחזות יהודית מופגנת, ואילו בסוף ימיו עם זקנו (המלא?) לא התבלט, אך באמריקה יש הרבה טוורסקים יוצאי אוניברסטה, הידוע ביניהם ר' אברהם טוורסקי מו"ל של ספרים ידועים ועוד.

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > כת האמיש מגלה את העיר הגדולה
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר
1 2 לדף הבא סך הכל 2 דפים.