בית פורומים בחדרי חרדים

אהוד בנאי מגיש: עשר תחנות תרבות

שלום אורח. באפשרותך להתחבר או להירשם
הצג 15 הודעות בעמוד הוסף לדף האישי  דווח למנהל שלח לחבר
נשלח ב-24/1/2004 18:16 לינק ישיר 
אהוד בנאי מגיש: עשר תחנות תרבות

בית הכנסת המשפחתי בסמטת שילה בירושלים

כאן שמעתי לראשונה את הפיוטים הנשגבים, צובטי הנשמה, ''לך אלי תשוקתי'', '' עוקד והנעקד והמזבח'', '' אחות קטנה'', '' יגדל אלוהים חי'' ועוד, שהיו מושרים בלחן פרסי וחזרו אלי כשהתחלתי לפרוט בגיטרה חשמלית.

לכאן אני עדיין מגיע מדי פעם, כשאני עושה שבת בירושלים, פוגש את האחים כהן שעדיין מחזיקים ומחיים את המקום, מביט על הספסל המשפחתי הריק, הנה כאן היה יושב סבא מאיר עם חברו מאיר ברפי, מריחים טבק, מדיפים ריח עתיק חריף ומתוק. כאן היה יושב אבא עם דוד אברם ודוד יצחק וכאן עשינו את כל בר המצוות ושבתות החתן, ושם היתה סבתא, עם כל הנשים, מעורבת, נוכחת, לא למעלה ביציע, ולא מאחורי וילון אטום, אלא ממש ליד, בגובה העיניים, כמו אצל האורתודוכסים המודרנים בבית הכנסת בניו-יורק. . .

ואחרי התפילה בשבת בבוקר, קצת ערק עם מלפפון וביצה קשה, שהכל נהיה בדברו. .

ספר ההקדמות של הרב יהודה הלוי אשלג, ''בעל הסולם''

את הספר הזה רכשתי בשנת 1980 והוא אצלי עד היום הזה. זה היה ספר הקודש הראשון שקניתי. ועד היום, 23 שנה אחרי, אני עדיין בהקדמות, במבוא, בפתיחה, עדיין מרגיש שזה רק ה''בקרוב'' ושלא הגעתי אל פנים העניין, עוד לא עברתי בשער. ומדי פעם אני שומע תורה מפי תלמידי תלמידיו, הרב מרדכי שיינברגר, או הרב גוטליב, ומדי פעם אני פוקד בשעות הערב את ישיבת האר''י אשלג ברחוב חזון איש בבני-ברק, ועדיין זה רק מהבהב, ורב הנסתר על הגלוי. .

בית הכנסת האשכנזי ברחוב המלך יוסף בתל יהודה, רמת גן

לכאן אני מגיע בכל ליל שבת ושבת בבוקר, וכל מי שגר בסביבה מוזמן, כי עולם היהדות במשבר ולא תמיד יש עשירי למניין. יש קצת ותיקים, שזוכרים את ימיו היפים של בית הכנסת, ויש גרעין של צעירים, עדיין מאוד קטן אבל נאמן, שרואה את העתיד של בית הכנסת. השקענו בצבע ועכשיו אנחנו עובדים על הריצוף, בעזרת השם לקראת פסח גם נביא וילונות חדשים. חדש ימינו כקדם.

כאן אני מרגיש לגמרי בבית, למרות שאבות אבותיי לא גרו בפולניה. כאן התוודעתי אל הפיוט האשכנזי, שמדבר אלי ישר אל השורשים החסידיים: ''ידיד נפש אב הרחמן'', '' אל אדון על כל המעשים'', '' אנעים זמירות ושירים אארוג'', '' מזמור שיר ליום השבת''.

וכאן יש ריח של שטיבל עתיק יומין, ומדי פעם כשנחה הרוח הטובה על אברם, הגבאי התימני, יש בשבת בבוקר, אחרי התפילה, קידוש עם דג מלוח על הכיף-כיפאק, עם צוויב' ל ועם קיגל. טעם גן עדן.

http://www.maariv.co.il/channels/5/ART/633/906.html

רקנייעס.

דווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/1/2004 18:20 לינק ישיר 

שיינע יוד

דדווח על תוכן פוגעני

נשלח ב-24/1/2004 21:11 לינק ישיר 

רחוב האגס אחד , ליד מורטות העופות ...

דדווח על תוכן פוגעני

בית > פורומים > אקטואליה וחדשות > בחדרי חרדים > אהוד בנאי מגיש: עשר תחנות תרבות
מנהל לחץ כאן לנעילת האשכול
הוסף לעמוד האישי  דווח למנהל שלח לחבר